جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Novice Poster

Novice Posterنماد کاربر
پست ها

59

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 28 دی 1389 07:03

محل سکونت

همه جا

آرشيو سپاس: 252 مرتبه در 49 پست

تاسيس پايگاه پرتاب ملي درجنوب شرق كشور

توسط کلاغ kalaq » جمعه 20 اسفند 1389 19:59

خبرگزاري دانشجويان ايران - تهران
سرويس: علمي - فناوريسرپرست سازمان فضايي ايران (ايسا) با بيان اين كه ساخت ماهواره‌هاي مخابراتي از برنامه‌هاي جدي سازمان است از آغاز طراحي و ساخت ماهواره ملي مخابراتي «قائم» در پژوهشكده تحقيقات فضايي سازمان فضايي ايران و پرتاب اين ماهواره به فضا در سال 95 خبر داد.

دكتر حميد فاضلي در گفت‌وگو با خبرنگار فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، خاطرنشان كرد: طرح ساخت ماهواره مخابراتي «قائم»، اولين ماهواره مخابراتي عملياتي ايران كه جزو برنامه‌هاي مصوب سازمان است در پژوهشكده تحقيقات فضايي سازمان فضايي ايران در حال انجام است. در حال حاضر فعاليت مطالعاتي و طراحي مفهومي آ‌ن در حال انجام بوده و حتي برخي زير سيستم‌هاي آن هم اكنون مشخص است.

وي افزود: از جمله اين زيرسيستم ها مي‌توان به رانشگر ماهواره بر پايه دو سوخت اشاره كرد كه مشخصات فني آن به مركز تحقيقاتي و دانشگاه‌ها و بخش خصوصي داده شده تا پيشنهادهاي خود ارائه دهند، حتي ترانسپوندرهاي مخابراتي - بخشي از محموله مخابراتي ماهواره كه تعيين كننده فركانس، پهناي باند و توان سيگنال دريافتي و يا ارسالي به ايستگاه‌هاي زميني است - آن هم در قالب برخي پروژه‌هاي ديگر كه زيرسيستم آن ماهواره محسوب مي‌شود با مركز تحقيقات مخابرات و سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي ايران در دست مذاكره و قرارداد است.


پرتاب ماهواره ملي «قائم» به مدار 36 هزار كيلومتري  

وي با بيان اين كه ماهواره مخابراتي «قائم» به مدار 36 هزار كيلومترپرتاب مي‌شود، تصريح كرد: اين ماهواره كشور را در زمينه‌هاي مخابراتي بي‌نياز مي‌كند و اميدواريم در ادامه اكتساب فناوري ماهواره‌هاي مخابراتي توانمندي لازم براي پرتاب ماهواره‌هاي راديو تلويزيوني به فضا را به دست آوريم و ماهواره‌هاي ازجنس ارسال تصوير را هم كه در ادامه كار طراحي داريم در موقعيت‌هاي مداري كه در اختيار ايران است مستقر كنيم.

به گفته وي، موقعيت‌هاي مداري 26، 34 و 47 درجه شرقي در اتحاديه بين‌المللي مخابرات به تربيت به نام شبكه‌هاي زهره 1 ، 2 و 3 براي جمهوري اسلامي ايران به ثبت رسيده است.


طراحي و ساخت ماهواره هاي «پارس سپهر» و«پارس 2» با ماموريت سنجشي

فاضلي در ادامه با بيان اينكه برنامه طراحي، ساخت و پرتاب ماهواره‌هاي سنجشي و مخابراتي مصوب سازمان فضايي ايران هستند به ايسنا گفت: سه پروژه به نام‌هاي «قائم» به عنوان ماهواره مخابراتي، پروژه «پارس سپهر» و پروژه «پارس 2» به عنوان ماهواره‌هاي سنجشي از جمله پروژه‌هاي مصوب سازمان به شمار مي‌روند.

سرپرست سازمان فضايي ايران با تاكيد بر اينكه ماموريت ماهواره مخابراتي "قائم" تامين سرويس‌هاي مخابراتي و راديو و تلويزيوني است، خاطرنشان كرد:‌ بنا بر اين است كه اين ماهواره كه داراي 8/1 تن وزن است تا سال 1395 به مدار ژئو (36 هزار كيلومتري) پرتاب شود. البته طول عمر اين ماهواره تا 15 سال پيش‌بيني شده است.


ماهواره ملي "قائم" نيازهاي سازمان صدا و سيما را تامين مي كند

فاضلي در خصوص ارزش افزوده ماهواره‌هاي مخابراتي توضيح داد: سرمايه‌گذاري در بحث‌هاي فضايي به دليل ارزش افزوده اقتصادي بسيار بالاي آن است و با توجه بالا بودن استانداردهاي فضايي قطعا چنانچه بتوانيم به اين استانداردها دست يابيم سرريز‌هاي اين فناوري در بسياري از مشكلات فني و تكنولوژيكي و صنايع قابل استفاده است. از سوي ديگر تكنولوژي ماهواره‌هاي مخابراتي خدمات صوتي و تصويري كه امروز در انحصار چند كشور محدود است داراي ارزش افزوده بسيار بالايي است و ما هم اكنون هم مي‌توانيم پيش‌بيني كنيم با ارسال ماهواره ملي "قائم" مي توان هم به سازمان صدا و سيما كشور و هم به ساير كشورها خدمات ارائه داده و مانع خروج ارز از كشور شويم. معمولا اين ماهواره‌ يك به چهارصد بازگشت سرمايه دارد و به همين دليل از آرزوهاي بسياري از كشورهاست كه به اين تكنولوژي دست يابيم.

وي در خصوص تاسيس مركز تحقيقات فضايي در استان مازندران گفت: در پي سفر استاني هيات دولت به استان مازندران بخثي در خصوص تاسيس مركز تحقيقات فضايي مطرح و به تصويب شد البته تصويب ايجاد اين مركز به دليل ظرفيت‌هاي بسيار زياد استان مازندران به عنوان استاني كه داراي دانشمندان و متخصصان و دانشگاه‌هاي خوب بوده و سياست حمايت دولت از مناطق محروم، انجام شده است. از سوي ديگر سياست تمركززدايي دولت اقتضا مي‌كند كه مراكز تحقيقاتي و پژوهشي را درهمه كشور توزيع كنيم چرا كه حتي به لحاظ پدافند غيرعامل هم معقول‌تر است. از اين رو پيش‌بيني شده كه يك مركز تحقيقاتي فضايي در استان مازندران احداث شود.

فاضلي ادامه داد:مطالعات امكان‌سنجي و نقطه‌يابي احداث مركز آ‌غاز شده و مسوولان استان نيز بسيار پيگير هستند و سازمان نيز به محض اتمام نقطه‌يابي و امكان‌سنجي، كار طراحي و ساخت مركز را آغازكرده و حوزه‌هاي از توسعه فناوري زير سيستم‌ها در آن مركز ايجاد خواهد كرد.تاسيس پايگاه پرتاب ملي در جنوب شرق كشور
وي با تاكيد بر اينكه سازمان فضايي ايران بايد به فكر تاسيس پايگاه ملي پرتاب باشد، تصريح كرد: به لحاظ ايمني منطقه جنوب شرقي ايران ايمني بالايي دارد و مكان خوبي جهت تاسيس پايگاه پرتاب است و از سوي ديگرمنطقه جنوب شرقي به لحاظ اينكه روبروي اقيانوس هند قرار دارد ايمن‌تر بوده و مخاطره‌اي براي مردم در كشور و كشورهاي همسايه ندارد.

وي ادامه داد:‌ نقطه‌يابي و فعاليت آمايش سرزميني تاسيس پايگاه ملي پرتاب انجام و نقطه نهايي انتخاب شده و با تصويب شوراي عالي فضايي، مراحل تملك، طراحي و ساخت اجرا مي‌شود.کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب کلاغ kalaq تشکر کرده اند:
كيارش, shola, interceptor, خرمگس معرکه, st4rk, Shahbaz, Shahryar, saeedjiji

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان