اشغال بحرین و کشتار غیر نظامیان **

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 59
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 دی 1389, 7:03 am
محل اقامت: همه جا
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 221 بار

اشغال بحرین و کشتار غیر نظامیان **

پست توسط کلاغ kalaq » سه شنبه 24 اسفند 1389, 10:10 pm

هجوم نظامیان سعودی به بحرین با چراغ سبز واشنگتن


ساعاتی پیش، مقام های عربستان سعودی، از ورود بیش از هزار نیروی مسلح این کشور به بحرین خبر دادند.

در بیست و نهمین روز از آغاز اعتراضات مردم بحرین و به دنبال اوج گيري این قيام، افزون بر ورود هزاران مزدور و چماقدار عربستاني به بحرين، مقام هاي رسمي سعودي، از ورود بیش از هزار نيروي نظامي اين کشور به بحرين خبر دادند.

مردم بحرين در تظاهرات و تجمع هايي که در هفته هاي گذشته، به شدت از سوي رژيم حاکم سرکوب شده، خواستار آزادي هاي سياسي و تغيير نظام حاکم از يک رژيم استبدادي به نظامي مردم سالار هستند.

از سویی، هرچند روزنامه «الایام»، چاپ بحرین نیز روز دوشنبه گزارش داد که نیروهای نظامی کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس به نام «سپر جزیره» برای حفاظت از نظام بحرین وارد این کشور می شوند، اخبار رسیده از منابع محلی، حاکی است، تنها نیروهای سعودی وارد خاک بحرین شده و از نیروهای دیگر کشورهای شورای همکاری خبری نیست.


تصویر


همچنین اخبار رسیده حاکی است، نيروهاي نظامي سعودي، بعدازظهر دوشنبه از پل رابط بين عربستان و بحرين گذشته و وارد خاک بحرين شدند و بلافاصله به سمت میدان «اللولو» به حرکت درآمدند.

در همین حال، منابع محلی به خبرنگار «تابناک» اطلاع دادند، بر پایه برنامه ریزی های پیشین، قرار است در روزهاي آينده، این نيروها در کنار مزدوران و اوباش سعودی براي سرکوبي انقلابيون بحريني در خيابان هاي منامه و دیگر مناطق بحرين، وارد عمل شده، از همه امکانات موجود برای شکستن مقاومت آنها بهره گیرند.

از سوی دیگر، جمهوری اسلامی ایران، با تأکید بر لزوم تحقق بخشیدن به خواسته های مردم بحرین، دخالت خارجی برای سرکوب خواست ملت ها را محکوم کرد.

«رامین مهمانپرست»، سخنگوی وزارت خارجه کشورمان، دوشنبه شب، در گفت وگو با شبکه «العالم» اعلام کرد: همان گونه که جمهوری اسلامی ایران، پیشتر اعلام کرده، باید به خواسته های مردم بحرین توجه شود و برای تحقق این خواسته ها تلاش کرد.

در همین حال، «عبدالرحمن العطیه»، دبیرکل شورای همکاری خلیج فارس، با تأکید بر اینکه مسئولیت حفظ امنیت و ثبات بحرین، به اعتبار این که امنیت کشورهای عضو شورای همکاری، از همدیگر جداناشدنی هستند، یک مسئولیت جمعی است، در بیانیه ای بر حمایت و پشتیبانی مطلق کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس از بحرین در راستای اصل وحدت سرنوشت و ارتباط امنیتی کشورهای عضو شورا، تأکید کرد.


در همین راستا، یک نماینده سابق پارلمان بحرین، درباره دخالت نیروهای عربستانی در بحران کنونی میان نظام و مردم این کشور هشدار داد و این امر را به منزله اشغال کشور دانست و از جامعه جهانی خواست، به مسئولیت های خود در حمایت از ملت بحرین عمل کند.

روز دوشنبه، «جواد فیروز» در گفت وگو با شبکه خبری «العالم» اظهار داشت: ورود نیروهای کشورهای حاشیه خلیج فارس به بحرین، باید در راستای دفاع از این کشور در برابر تهدیدهای خارجی باشد، نه اختلافات داخلی میان مردم و نظام، در حالی که این امر به معنی رویارویی ملت بحرین با تهدید و خطری خارجی افزون بر جنگ تمام عیار با ارتش است.

سخنگوی تشکل علمای 14 فوریه بحرین نیز به کشورهای عربی درباره فرستادن نیرو به این کشور هشدار داد.

«عقیل الموسوی» گفت: مردم بحرین، جلوی گلوله ها و تانک های ارتش ایستاده اند و روز به روز به پیروزی های بیشتری در برابر مزدوران رژیم دست می یابند و دخالت های بیگانگان در حمایت از رژیم بحرین، در عزم و اراده مردم خللی پدید نخواهد آورد.

الموسوی تأکید کرد: شب گذشته، شانزده نفر از مزدوران با ملیت های گوناگون، از جمله پاکستانی و اردنی بازداشت شدند.

وی درباره دعوت دوباره ولیعهد بحرین به گفت وگو با مخالفان افزود: تشکل علمای 14 فوریه با هر نوع گفت وگو با رژیم حاکم مخالف است، زیرا درخواست نزدیک ششصد هزار نفر از مردم برای کناره گیری این رژیم، بیانگر آن است که این رژیم، مشروعیت ندارد و گفت وگو با آن امکان پذیر نیست.

همچنین «محمد مسقطی»، رییس جمعیت حقوق بشر جوانان بحرین اظهار داشت: در صورت حمله نیروهای امنیتی و ارتش، زنان و کودکان از میدان «اللؤلؤ» بیرون برده می شوند، ولی مردان و جوانان در این میدان می مانند.

وی افزود: عربستان رسما اعلام کرده است، برای حمایت از تأسیسات و ساختمان های دولتی وارد بحرین شده، ولی بحرینی ها بر این باورند که این دخالت برای سرکوب تظاهرکنندگان است.

«مسقطی» با اشاره به این که دخالت نظامی در بحرین از هر سو، بنا بر قوانین بین الملل، اشغالگری به شمار می آید، از سازمان ملل متحد خواست از مردم بحرین در برابر اشغالگری حمایت کند.

وی همچنین اظهار داشت: رویدادهای بحرین کاملا داخلی است و هیچ طرفی ـ خواه بین المللی یا منطقه ای ـ حق ندارد در امور بحرین آن هم به گونه نظامی یا سیاسی دخالت کند.

رییس جمعیت حقوق بشر جوانان بحرین، با اشاره به فراگیر شدن اعتصاب در این کشور گفت: امروز همه ساختمان های اداری، مراکز تجاری نزدیک به منامه و حتی پمپ های بنزین بسته بود.

وی تصریح کرد: تحصن کنندگان در میدان اللؤلؤ، مانع از ورود افراد ناشناس به این میدان می شوند، زیرا گروه های مسلح به دنبال آن هستند تا وارد این میدان شوند.

گفتنی است، از نکات جالب توجه در رخدادهای امروز بحرین، این بوده است که وهابیون و طرفداران شاه بحرین، با ایرانی خواندن این قیام ها، سعی در تخطئه خواسته انقلابیون داشتند، به گونه ای که طرفداران حکومت بحرین، با حضور در نزدیکی متحصنان، با بلندگو آنها را مزدور خطاب کرده و می ‏گویند: شما که اعتراض می‏ کنید یا ایرانی و یا تحت تأثیر ایران هستید، وگرنه این کارها را نمی‏ کردید!

در هر همین حال، گفته می شود، سفر مقامات آمریکایی به ویژه «رابرت گیتس»، وزیر دفاع ایالات متحده در روزهای گذشته به منطقه، با ورود مستقیم سعودی ها به بحران بحرین مرتبط بوده و همچنین جمع بندی دستگاه اطلاعاتی عربستان سعودی، بحرین و کارشناسان نظامی آمریکایی این بوده است که هیأت حاکمه بحرین، باید به هر قیمت ممکن، اعتراض های مردمی در این کشور را متوقف سازند تا از گسترش آن به همسایگان بحرین، به ویژه عربستان سعودی جلوگیری شود.

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 59
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 دی 1389, 7:03 am
محل اقامت: همه جا
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 221 بار

Re: اشغال بحرین و کشتار غیر نظامیان **

پست توسط کلاغ kalaq » سه شنبه 24 اسفند 1389, 10:16 pm

يکي از رهبران سياسي مخالف بحرين مي‌گويد، عربستان سعودي با اعزام نيروهاي نظامي به بحرين، جنگ آشکاري را عليه مردم اين کشور آغاز کرده است.
تصویر

سعيد شهابي عضو"نهضت آزادي بحرين" در انگليس، دوشنبه (23 اسفند) در گفت‌و‌گو با شبکه پرس تي‌وي تاکيد کرده است، آن چه امروز شاهد آن هستيم، اعلام جنگ عليه مردمي غيرنظامي است که با برگزاي تظاهرات مسالمت‌آميز خواهان تعيين سرنوشت خود هستند.

وي افزود، مطابق گفته احزاب سياسي مخالف در بحرين، ادامه تهاجم و حضور نظامي عربستان سعودي در اين کشور تنها به مثابه اعلام جنگ عليه بحرين است.

شهابي تصريح کرد، اوضاع نه تنها براي مردم بحرين، بلکه براي تمامي اعضاي شوراي همکاري‌ خليج فارس بسيار تاسف‌بار است، زيرا اين شورا بايد حامي منافع کشورهاي عضو باشد نه اين که با لشکرکشي نظامي به ديگر کشورها يورش آورد.

عضو برجسته نهضت آزادي بحرين اظهار داشت، بسيار تعجب‌آور است که بزرگ‌ترين کشور عضو اين شورا به کشور کوچکي همچون بحرين هجوم مي‌آورد و ديگر کشورهاي عضو نيز از اين تهاجم حمايت مي‌کنند.

وي تاکيد کرد، براساس منشور شوراي همکاري‌ خليج فارس، کشورهاي عضو تنها در برابر تهاجم و يا حمله نظامي کشورهاي خارج از اعضاي اين شورا مي‌توانند از اعضا، درخواست کمک نظامي کنند.

شهابي در پايان گفت: "درباره بحرين، اوضاع متفاوت است و ما مورد هجوم کشور خارجي واقع نشده بوديم و مشکلات روزهاي اخير در بحرين مسال داخلي است که بايد در داخل کشور نيز حل و فصل شود."

گفتني است، به دنبال درخواست کمک دولت منامه به منظور سرکوب اعتراضات گسترده مردمي در بحرين، عربستان سعودي، کويت، امارت متحده عربي، عمان و قطر به‌عنوان کشورهاي عضو شوراي همکاري‌‌ خليج فارس، روز گذشته نيروهاي نظامي خود را در حمايت از رژيم سني منامه به اين کشور اعزام کرده‎اند.

ده‌ها هزار نفر از مردم بحرين از اواسط ماه گذشته ميلادي (فوريه) با الهام از انقلاب‌هاي تونس و مصر، با هدف پايان دادن به دو دهه حکومت خاندان پادشاهي آل خليفه در اين کشور، در خيابان‌هاي منامه تظاهرات کرده‌اند.

دست‌کم‌7 تن از معترضان مخالف رژيم بحرين در جريان تظاهرات مسالمت‌آميز مردمي که با اقدامات سرکوب‌گرانه نيروهاي دولتي به خشونت انجاميده، کشته شده‌اند.

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 59
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 دی 1389, 7:03 am
محل اقامت: همه جا
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 221 بار

Re: اشغال بحرین و کشتار غیر نظامیان **

پست توسط کلاغ kalaq » سه شنبه 24 اسفند 1389, 10:19 pm

اولين قرباني مداخله عربستان در بحرين

يک سرباز عربستان سعودي در حمله بالگرد نظامي بحرين به تظاهرکنندگان معترض اين کشور کشته شده است.

به گفته يکي از مقامات امنيتي بحرين، يک نظامي ارتش عربستان سعودي در شهرک صنعتي معامر در اطراف منامه، پايتخت بحرين، ناخواسته بر اثر شليک بال‌گرد نظامي بحرين به سوي تظاهرکنندگان کشته شد.

اين در حالي است که هزاران تن از مردم بحرين با تجمع در مقابل سفارت عربستان سعودي در منامه عليه اعزام نيروهاي نظامي آن کشور به بحرين اعتراض کردند.

عربستان سعودي و ساير کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس در پاسخ به درخواست دولت منامه، نيروهاي خود را براي مقابله با مردم انقلابي بحرين به اين کشور اعزام کرده‌اند.

در ادامه درگيري‌ روز سه‌شنبه (24 اسفند) نيروهاي نظامي و تظاهرکنندگان بحرين يک جوان بحريني که به شدت از ناحيه سر آسيب ديده بود جان خود را از دست داد.

در همين حال، تصاوير ارسالي به پايگاه‌هاي اينترنتي از حمله نظاميان عربستان به مردم بحرين حکايت دارند.

منابع آگاه در بيمارستان سلمانيه منامه تاکنون مرگ بيش از 5 نفر از افرادي را که در تظاهرات روز سه‌شنبه (24 اسفند) شرکت کرده بودند، تائيد کرده‌اند.

امريکا که ناوگان پنجم نيروي دريايي آن در آب‌هاي بحرين مستقر است، تاکنون از به­کارگيري واژه "تهاجم" براي اقدام عربستان و ديگر کشورهاي عضو شوراي همکاري خليج فارس نسبت به اعزام نيروي نظامي به بحرين خودداري کرده است.

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 59
تاریخ عضویت: سه شنبه 28 دی 1389, 7:03 am
محل اقامت: همه جا
سپاس‌های ارسالی: 48 بار
سپاس‌های دریافتی: 221 بار

Re: اشغال بحرین و کشتار غیر نظامیان **

پست توسط کلاغ kalaq » سه شنبه 24 اسفند 1389, 10:22 pm

ورود نظامیان سعودی به مجمع الجزایر بحرین برای آنچه محافظت از تأسیسات این جزایر گفته‌ می‌شود، طرحی مقطعی برای نجات خاندان حاکم «آل‌خلیفه» به شمار می‌رود که ورای آن، اشغال نظامی این جزایر را به خوبی می‌توان دید.

به گزارش «تابناک»، عربستان سعودی از سال‌ها پیشتر و هنگامی که همه توان خود را برای جدایی این جزایر از ایران به کار برد، اندیشه بلعیدن این جزایر را در سر می‌پروراند و بنای پلی میان بحرین و شبه‌جزیره نیز مقدمه‌ای برای رسیدن به این مقصود بود.

آنچه در این میان اشغال نظامی این جزایر را قطعی می‌کند، سکوت معنادار کشورهای غربی است؛ از یک سو، برخی مقامات آمریکایی می‌گویند خواستار اجرای تغییرات دمکراتیک در بحرین هستند و از سوی دیگر، نگفته‌اند که با اشغال نظامی مخالف هستند؛ خاندان «آل سعود» که از آغاز تأسیس کشورهای کویت، بحرین، قطر و امارات متحده عربی با آنها مشکل ساختاری و اختلافات مرزی بسیار داشته و دارند و همیشه از موضع قدرت با این کشورها برخورد کرده است.

به باور بسیاری از تحلیلگران مسایل منطقه،‌ یکی از مهمترین دلایل این ‌کشورها و به عبارت بهتر دولت ـ شهرها در امضای تفاهم‌نامه نظامی و امنیتی با آمریکا و کشورهای غربی، نه ترس از ایران، بلکه ترس از بلعیده شدن توسط عربستان بوده است. هر چند هم اکنون قطر و کویت، نظر مثبت خود را با اشغال بحرین برای آنچه نجات شیخ «حمد بن عیسی» خوانده می‌شود، اعلام کرده و امارات متحده عربی نیز بر آن است تا نظامیانی را به بحرین بفرستد، اما این کشورها، «مار در آستین خود می‌پرورانند» و نوبت آنها هم می‌رسد.

اشغال نظامی بحرین به دست عربستان ـ که در قالب یک طرح دفاعی موهوم و نه چندان محکم با نام «سپر جزیره» صورت می‌گیرد ـ هیچ توجیهی ندارد و بنا بر مفاد این طرح، تنها در صورتی که یکی از این کشورهای عضو، مورد تهاجم نظامی خارجی قرار گیرند، نیروی موسوم به «سپر جزیره» باید به آن کمک کنند، در حالی که بحرین در جنگ نیست و این نظام سعودی است که این کشور را مورد تهاجم قرار داده و اشغال نظامی کرده است.

دلایل عربستان برای اشغال بحرین متعدد است، افزون بر موقعیت مهم بحرین در خلیج فارس و نگاه ویژه ایرانیان به آن، اکثریت شیعه این جزایر و تأثیرگذاری نهایی آنها بر شیعیان و همه مردم عربستان در صورت تشکیل حکومتی مردم سالار، می‌توان نگاه دیگری را نیز دید و آن هم هشدار به دیگر اعضای شورای همکاری خلیج فارس، از جمله قطر و کویت است که اگر در برابر انقلاب‌های مردمی نایستند ـ با توجه به دایره اختلافات مرزی میان طرفین و واهمه ریاض از مردم‌سالاری ـ عربستان مترصد اشغال نظامی آنهاست.

در این میان، موضوعی که بیشتر خودنمایی می‌کند، سکوت معنادار آمریکا در برابر این اشغال است؛ گویا برای ایالات متحده، مهم نیست، چه خانواده‌ای حکومت کند.

واشنگتن دم از مردم سالاری در بحرین می‌زند، ولی برای سران کاخ سفید، نبود ایران در بحرین و حفظ پایگاه پنجم این کشور در خلیج‌فارس مهم است؛ بنابراین، اگر عربستان سعودی بتواند منافع آمریکا را تأمین کند، پس سکوت بهترین وسیله برای رسیدن به مقصود است و در واقع، این سکوت دربردارنده پیام روشنی از سوی کاخ سفید برای موافقت با حمله عربستان به بحرین به شمار می رود.

مقامات آمریکایی نیز در حالی که می‌دانند عربستان سعودی بحرین را اشغال نظامی کرده، نمی‌خواهند این موضوع را بپذیرند، به گونه‌ای که «جی کارنی»، سخنگوی کاخ سفید نتوانست ورود نظامیان سعودی به بحرین را توجیه کند و تنها خواستار حفظ آرامش دولت بحرین و شورای همکاری خلیج‌فارس شد!

آنچه در پایان این گزارش باید به آن پرداخت، موضوع دخالت کردن یا نکردن ایران در بحرین است. بدون شک، پیوندهای تاریخی، دینی و فرهنگی ایران و استان سابقش بیشتر از روابط بحرین و عربستان است، روابط منامه ـ ریاض را باید در قالب روابط «آ‌ل خلیفه» و «آل سعود» تبیین کرد.

افزون بر این پیوندهای تاریخی، ایران به عنوان قدرت برتر منطقه، وظیفه ذاتی خود می‌داند تا نسبت به این گونه مسایل بی‌طرف نباشد.

سکوت مقامات ایرانی در برابر تحولات بحرین، صرفاً برای جلوگیری از خدشه‌دار شدن قیام مردم آن بوده و هست و یکی از دلایلی که «آل‌خلیفه» نتوانست به این قیام مردمی انگ خارجی بزنند و طبق معمول، آن را به ایران نسبت بدهند ـ که البته به شدت در راستای رسیدن به چنین هدفی تلاش می‌کنند ـ همین درایت سیاسی ایران بود که حتی تعجب کشورهای غربی را هم باعث شده است.

اشغال نظامی مجمع الجزایر بحرین به دست «آل سعود» و بلعیدن آن، چیزی نیست که جمهوری اسلامی ایران به سادگی از کنار آن بگذرد. در صورتی که اوضاع بحرین بغرنج‌تر شود و وهابیون سعودی قصد جان مردم بحرین را کنند، در آن صورت، باید منتظر روزهای خطرناک‌تری در خلیج‌فارس بود که مشخص نیست در آتش و دود آن چه متولد خواهد شد. سعودی‌ها در حال حاضر با آتش بازی می‌کنند و بنا بر یک ضرب‌المثل فارسی، «بیشه که آتش گرفت، تر و خشک با هم می‌سوزند».

بنابراین، منطقی به نظر می‌رسد که باید اختیار بحرین را به مردم آن واگذار کرد و وهابیون سعودی نیز از همان راهی که آمده‌اند، برگردند، آمریکایی‌ها نیز به جای بندبازی در خاورمیانه، تلاش کنند، منافع خود را با کشورهای دیکتاتور و سران بی‌هویت آن پیوند نزنند که مانند امروز رفتار یک بام و دو هوا داشته باشند و نتوانند به پرسش ساده خبرنگاران و افکار عمومی پاسخگو باشند .


************
منبع:
پرس تی وی
تابناک

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”