تاپیک جامع ایده ها و پیشنهادات پیرامون طراحی جنگنده داخلی***

در اين بخش مي‌توانيد در مورد ديگر مباحث هوانوردي و هوافضا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: hamed_713, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Captain
Captain
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10132 بار

Re: تاپیک جامع ایده ها و پیشنهادات پیرامون طراحی جنگنده داخل

پست توسط typhoon » دو شنبه 9 خرداد 1390, 9:31 am

سلام
از دانیال عزیز تشکر می کنم.
سامان عزیز
مجله جنگ افزار هم تنها به چاپ اخبار از منابع و سایتها و خبرگزاری های مختلف می کند و متاسفانه دارای تیم خبرنگاری نمی باشد.
در مورد جنگنده بومی و موتور آن هم همان گونه که قبلا عرض کردم و دانیال عزیز هم گفتند ساخت موتور نیازمند دانش بالا و همچنین هزینه های بسیار بالا می باشد. همان بحث همیشگی اقتصاد و پول و پول.......
Old soldiers never die.They just fade away

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
محل اقامت: تهران-فرودگاه مهرآباد-منطقه يکم هوايي
سپاس‌های ارسالی: 2750 بار
سپاس‌های دریافتی: 7451 بار
تماس:

پست توسط DJ Dani » دو شنبه 9 خرداد 1390, 10:14 am

typhoon نوشته شده:سلام
مجله جنگ افزار هم تنها به چاپ اخبار از منابع و سایتها و خبرگزاری های مختلف می کند و متاسفانه دارای تیم خبرنگاری نمی باشد.

البته ذکر این مسئله خالی از لطف نیست که این بار سعی شد مطلب بیشتر از یک خبر صرف و تنها خبرگزاری ها در آید , چرا که امسال حضورم در رژه کمی متفاوت شد و البته سایر دوستان خصوصا در خلیج فارس کمک کردند نگاهی کامل از رژه امسال تا حدی زیادی در آید , هرچند واقعا نمی توان مانور زیادی داد.
تصویر
موفق باشید.
تصویر

Captain
Captain
نمایه کاربر
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

پست توسط Sami 1993 » یک شنبه 5 تیر 1390, 2:04 am

در گفتگوی خبری 22:30 در روز شنبه 4 تیرماه 1390

سردار سرتیپ حجازی، معاون آماد، پشتیبانی و تحقیقات صنعتی ستاد کل نیروهای مسلح در میان صحبت هاش از ساخت نمونه اصلی یا prototype یک موتور توربوفن به صورت بومی خبر داد.

وی که همراه با یک عضو بلند پایه در زمینه مدیریت طراحی/ساخت در وزارت دفاع در برنامه شرکت کرده بود، افزود این موتور در نمایشگاه توانمندی های نیروهای مسلح ارایه شده بود و موجب تعجب بازدیدکنندگان گردید.

اگر این خبر واقعا درست باشد ، جای خوشحالیست . :smile: :-D

زیرا نشان می دهد که صنایع داخلی ایران برای برداشتن مانع بزرگ پیشروی جنگنده داخلی یعنی موتور در حال تلاش هستند و این مشکل در حال حل شدن است .

در نمایشگاه مذکور هم دستاوردهای جدید ایران در حوزه رادار نیز به نمایش در آمد که این خود نشان دهند پیشرفت ایران در این زمینه است و این احتمال را بیشتر می کند که ایران می تواند رادار کارآمد برای جنگنده طراحی کند و بسازد .

به نظر من این همان موتوریست که قرار بود در رژه فروردین ماه 90 به نمایش درآید ، شاید موتور به رژه نرسیده و شایدم تصمیم گرفته شده که از این دستاورد در حضور رهبر معظم انقلاب رونمایی بشود .

من شخصه فکر می کنم که اولین کاربرد این موتور در جت آموزشی کوثر باشد .
البته شاید این موتور یک نمونه تجربی و یا مهندسی معکوس باشه که باز جای تبریک داره . اگر هم مهندسی معکوس باشه باز خوبه و می توان از آن استفاده کرد .

Major I
Major I
سپاس‌های ارسالی: 2456 بار
سپاس‌های دریافتی: 3097 بار

پست توسط mm1990 » یک شنبه 5 تیر 1390, 11:24 am

از این به بعد بحث راجع به ساخت جنگنده دلچسب میشه چون قضیه موتور واقعا آدمو دلسرد میکرد و یکی از دلایلی که تا کنون در این تایپک پست نگذاشته بودم همین قضیه بود.

Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 » یک شنبه 5 تیر 1390, 1:56 pm

از قرار معلوم این موتور ، جزو موتورهای سبک توربوفن است .
یعنی چیزی مثل موتور تایگر . البته موتور تایگر توربو جت است و این موتور رونمایی شده توروبفن می باشد .
درباره کاربد این موتور دونظر می توان داد .
1- استفاده از این موتور در جت آموزشی پیشرفته نیروی هوایی ( پروژه ای که به کوثر معروف شده است)
2- استفاده از این موتور در نمونه تکامل یافته و پیشرفته تر و همینطور تولید انبوه جنگنده صاعقه .

اگر در صاعقه استفاده شود
1- می توان ریشه بالها را به بالای ورودی هوای موتور منتقل کرد ( مثل تنها عکس نمونه اصلی آذرخش ) اینطوری هواپیما مهمات بیشتر و بزرگتری می تواند حمل کند .
2- استفاده از یک مسلسل قوی تر به جای دو مسلسل کنونی و انتقال آن به زیر بدنه و کنار ورودی هوا تا در دماغه جای کافی برای نصب یک رادار مناسب و کارآمد محیا شود .
3- استفاده از از صفحه نمایشگرهای دیجیتالی که مدتی پیش رونمایی شده بود .

Captain
Captain
نمایه کاربر
تماس:

پست توسط Sami 1993 » سه شنبه 25 مرداد 1390, 5:58 pm

مثل اینکه این تاپیک مورد استقبال قرار نگرفته است .تصویر
جای تاسف داره .

typhoon نوشته شده:سلام
راستی سامان،از داخل کابین صاعقه عکس نداری؟

من به تازگی عضو سایت مرجع هوا و فضای پارسی شدم ، این عکس رو ، کاربر محترم آقای kermanshahy در آنجا قرار داده است .

تصویر

ارسال پست

بازگشت به “ديگر مباحث هوانوردي”