در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

انديشكده واشنگتن:فرماندهي آمريكا در بحرين موظف به مقابله ج ا

توسط Sami 1993 » يکشنبه 7 فروردین 1390 14:39

انديشكده واشنگتن:
ستاد فرماندهي آمريكا در بحرين موظف به مقابله با برنامه هسته‌‌اي ايران است
خبرگزاري فارس: ستاد فرماندهي ناوگان پنجم آمريكا كه در بحرين مستقر است، مسئول بخش قابل‌توجهي از تلاشهاي آمريكا جهت بازداشتن ايران از تحقق برنامه هاي هسته‌اي و مقابله با هرگونه اختلال در جريان نفت منطقه است.


به گزارش خبرنگار ديپلماسي عمومي و جنگ نرم خبرگزاري فارس، موسسه سياست خاور نزديك واشنگتن در گزارشي با عنوان "حكومت غصبي بحرين در زير ذره‌بين " به وضعيت بحرين پرداخت.

در اين گزارش آمده است: درك اين مطلب كه بحرين كجاي مسير را اشتباه رفته است، كار چندان دشواري نيست. اما مشكل‌تر آنست كه دريابيم منامه چگونه بايد به مسير صحيح برگردد.

جمعيت شيعيان بومي در بحرين از حيث تعداد تقريباً دو برابر شهروندان سني هستند، اما حكومت سني منامه از لحاظ اجتماعي و اقتصادي همواره با آنها رفتاري تبعيض‌آميز داشت. عليرغم ثروت اندك نفتي، به نظر مي‌رسد خانواده آل‌خليفه طي 10 سال گذشته از يك حكومت ديكتاتوري بي‌خطر به يك دزد سابقه‌دار در غصب حكومت تبديل شده است.

جزيره‌اي كوچك در خليج‌فارس كه بين سرزمين اصلي عربستان سعودي و شبه جزيره قطر محصور شده، آخرين كشور عربي است كه در معرض امواج پرتلاطم سياسي در ماههاي اخير گرفتار شد است. اما تحولات اين كشور شباهتي به مصر و تونس ندارد زيرا ديكتاتور پيشين و خانواده وابسته به آنها شرايطي را فراهم كردند تا فضاي باز سياسي بر كشور حاكم شده و حياتي نو در اين كشورها جريان يابد.

از لحاظ جمعيت‌شناسي، بحرين را مي‌توان مشابه با عراق دوران صدام حسين دانست. عراق آن دوران نيز جمعيتي با اكثريت شيعه داشت اما به لحاظ نظري حزب بعث سكولار به مثابه لايه پنهان قدرت، كنترل مسلمانان سني اين كشور را در اختيارداشت. شاه حمد بن عيسي آل‌خليفه مانند صدام حسين نيست و پسرش شاهزاده سلمان نيز هيچ شباهتي به "عدي " پسر صدام ندارد اما همان سوء‌ظن و بي‌اعتمادي شيعيان نسبت به خانواده حاكم به چشم مي‌خورد همانگونه كه در شوراي فرماندهي انقلاب ديكتاتور عراق محسوس بود.

توريست آمريكايي كه در يك ضيافت شام ديپلماتيك حضور داشت‌، از شنيدن سخنان يكي از اعضاي خانواده آل‌خليفه شوكه شد: "شيعيان مثل فرش مي‌مانند، هرچقدر زير پا بمانند و بيشتر بر روي آنها راه برويم، بهتر خواهند شد. "

مورخان آغاز افول حكومت صدام را به ايامي ربط مي‌دهند كه خانواده پرجمعيت او ديگر به مثابه بنيان‌هاي رژيم صدام نبوده و فقط مايه دردسري براي حكومت او بودند. رقابت در ميان پسرعموها به منزله اين بود كه همه طوايف بايستي با بي‌رحمي سركوب مي‌شدند. ازدواج بدين معنا بود كه خويشاوندان سببي سلسله مراتب قدرت را به چالش مي‌كشيدند.

آل‌خليفه اين شقاق جمعيتي مردم بابل{كنايه از عراق} را در ميان ملت خود نداشته است. هرچند اين خانواده رشد كرده است اما عنان قدرت سياسي در دستان شاه، تعدادي از پسرعموها و عموي پادشاه يعني شيخ خليفه باقي مانده است كه به مدت بيش از 40 سال بر مسند نخست‌وزيري بحرين جلوس كرده است. آنها و ديگر اعضاي قبيله از توسعه عظيم اقتصادي بحرين كاملاً منتفع شده‌اند. شهروندان عادي– احتمالاً حدود 600000 نفر– از آب باريكه ثروت و در آمد كشور سود مي‌برند اما كمتر از اين مقدار نصيب جمعيت شيعه مي‌گردد.

باوجوديكه بحرين ديگر به‌عنوان يك كشور توليدكننده نفت مطرح نيست، اما در سالهاي اخير از افزايش قيمت جهاني نفت سود برده است. بانكهاي اين كشور در سوددهي بالا شهرت دارند. هتلها، كافه‌ها و رستورانهاي بحرين بازديدكنندگان بسياري را به سوي خود جذب مي‌كنند از جمله شهروندان سعودي كه مي‌توانبد با پيمودن جاده 16 مايلي- كه در دهه 1980 تكميل گرديد- خود را به اين محل برسانند.

طرح ويژه خانواده آل‌خليفه در پروژه‌هاي تفريحي و اقامتي مجلل در دستوركار قرار گرفته تا بر روي جزاير مصنوعي‌ در آبهاي ساحلي كم‌عمق ساخته شوند‌. زمانيكه برخي از اين اقدامات تجاري سدراه فعاليت ماهيگيران سنتي شد، روستائيان شيعه به اين مسئله اعتراض كردند. در هفته جاري معترضان پس از برملا شدن مدارك مستدل به خشم آمدند زيرا كه دريافتند نخست‌وزير زمينهاي حاصلخيز واقع شده در منطقه بندري را به ارزش 3 ميليون دلار خريداري كرده و سپس دوباره آن را با سود بيشتري فروخته است.

"جفري فلتمن " معارون وزير امور خارجه در امور خاور نزديك ظرف هفته جاري پس از آنكه نيروهاي سعودي از جاده مواصلاتي 16 مايلي عبور كردند، خود را با اولين پرواز به منامه رساند. محور اصلي مذاكرات معاون وزير امور خارجه آمريكا در اين سفر دموكراسي بود. از نگاه دولتمردان بحرين، قطعاً ريشه تمام اين حوادث را بايد در تهران جستجو كرد. آل‌خليفه كه چندين دهه قبل از 1970 و ادعاي ايران مبني بر مالكيت بحرين را به ياد مي‌آورد، تمايل دارد تا علت هر حادثه‌اي را در نقش روحانيون ايران بداند.

خشونت اين هفته– بويژه سركوب شديد معترضان كه در ميدان لولو گرد هم آمده بودند و حداقل شش كشته برجاي گذاشت– راهي براي بازگشت به سوي گفتمان سياسي غيرنظامي باقي نمي‌گذارد. اگرچه شاهزاده بحرين- كه تحصيلكرده آمريكاست- در روز 13 مارس دقيقاً پيش از ورود نيروهاي سعودي به خاك اين كشور، امتيازاتي از قبيل حوزه‌هاي انتخاباتي بي‌طرف و مبارزه با فساد را به مخالفان حكومت پيشنهاد كرده است اما خويشاوندان تندرو شاهزاده يقيناً وي را از پاي ميز مذاكره بلند خواهند كرد. در واقع، آنها احتمالاً خواستار رد كامل پيشنهاد مذاكره هستند.

ايالات متحده آمريكا چندين كارت بازي در دست دارد اما قصد دارد تا با احتياط وارد اين بازي شود. بايد به خانواده حاكم فشار آورد تا مسير اصلاحات را در پيش گيرد درحاليكه همزمان با مخالفان وارد مذاكره شود تا مبادا پيشنهاد مصالحه و سازش را رد نكنند. واشنگتن از اين مسئله نگران است كه هيچ‌يك از طرفين توجهي به دولتمردان ايالات متحده آمريكا به عنوان عامل مهمي در اين معادله نداشته باشند. ستاد فرماندهي ناوگان پنجم آمريكا كه در حومه شهر منامه مستقر است، بخش قابل‌توجهي از تلاشهاي آمريكا جهت بازداشتن ايران از تحقق جاه‌طلبي‌هاي هسته‌اي و مقابله با هرگونه اختلال در جريان نفت منطقه است.

تقريباً بدتر از هرج‌ومرج كنوني در منامه، اين بحران روشن مي‌سازد كه آمريكا و عربستان سعودي ديگر در يك جبهه نيستند. رياض مي‌بيند كه كاخ سفيد از دوستان خود مي‌خواهد تا آزادي‌ عمومي را در كشور پياده نمايند حال آنكه از دشمنان خود مثل ايران چنين انتظاري ندارد. شيعيان بحرين كه خود را "بحارنا "(Baharna) يعني بوميان بحرين مي‌نامند، خود را يك ايراني نمي‌دانند. اما حوادث به گونه‌اي رقم مي‌خورند كه آنها مجبور مي‌شوند تا خود را به تهران بيشتر نزديك گردانند كه آنها نيز مطمئناً با آغوش گرم از مخالفان بحرين استقبال مي‌كنند.

انتهاي پيام/پ


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
shafagh 2, airplane, Shahbaz, كيارش, mehdighorbani, oweiys

Furious Poster

Furious Posterno avatar
پست ها

387

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 4 اسفند 1387 22:29

آرشيو سپاس: 1272 مرتبه در 302 پست

Re: انديشكده واشنگتن:فرماندهي آمريكا در بحرين موظف به مقابله

توسط nasir irani » يکشنبه 7 فروردین 1390 16:45

هیچ لذتی بیشتر از شکست نظامی امریکا از جمهوری اسلامی ایران نیست......

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

4265

تشکر کرده: 192 مرتبه
تشکر شده: 706 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 23 اسفند 1384 13:14

محل سکونت

کرج پلاک 43!

آرشيو سپاس: 13307 مرتبه در 2679 پست

Re: انديشكده واشنگتن:فرماندهي آمريكا در بحرين موظف به مقابله

توسط Mohammad 1985 » يکشنبه 7 فروردین 1390 18:15

به همين راحتي ؟! به همين خوشمزگي ؟؟؟؟  :ch:   :shock:
به همه سياستمداران مشکوک باش.
جکسون براون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Mohammad 1985 تشکر کرده اند:
Ashilles


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 11 مهمان