در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد

New Member

no avatar
19

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 13 دی 1386 22:54

آرشيو سپاس: 147 مرتبه در 15 پست

Re: پوشش جدید جنگندهای ایرانی

توسط M-ATF » سه شنبه 16 فروردین 1390 19:56

سامان عزیز ، هر چند خود من هم بار اول که این بحث رو مطرح کردم صحبت تولید جنگنده ای جدید با اعمال اینگونه تغییرات رو کردم. ولی تصور می کنم اگه قرار باشه یک جنگنده نسل 5 پنهانکار بسازیم بهتره که از ابتدا روی یک طرح جدید با خصیصه های مختص این نسل، کار کنیم.

با توجه به موجود بودن تاسیسات تولید انبوه اف 15 ،  مطمئنا طرح اف 15 اس ای به لحاظ اقتصادی اونقدر موجه بوده که اقدام به تولید همچین گونه ای از اف 15 انجام بدند، اون هم برای کشوری که به موازات قصد تولید انبوه اف 35 رو هم داره.

اما ما چون بحث تولید انبوه اف 14 رو تا کنون نداشتیم، بنابراین به لحاظ اقتصادی فکر نکنم در مقایسه با تولید انبوه یک طرح جدید تفاوت چندانی داشته باشه (و البته زمان زیادی هم نیاز خواهد داشت). پس اگه قرار باشه همچین کاری بشه  در حد همون اصلاح جنگنده های موجود خواهد بود. (در صورت داشتن صرفه اقتصادی که گمان می کنم برای قسمت اول و دوم که در حال حاضر در حوزه توانائی های ما هست، (و حتی مرحله سوم) اقتصادی خواهد بود) .

هر چند این تعداد جنگنده به هر حال تغییر آنچنانی در توازن قوا اون هم در برابر آمریکا، ایجاد نخواهد کرد، ولی خوب به هر حال به از هیچیه خصوصا تجربه و فن آوری حاصله ( برای طرح های بعدی) .

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب M-ATF تشکر کرده اند:
sroasha, Sami 1993

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
46

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 13 شهریور 1385 04:27

آرشيو سپاس: 304 مرتبه در 39 پست

Re: پوشش جدید جنگندهای ایرانی

توسط sroasha » سه شنبه 16 فروردین 1390 22:46

حتا اگه چنین پروژه‌ای هم واقعا در دستور کار باشه ...
در حد اعمال تغییرات روی ۱ یا ۲ فروند خواهد بود ...
یعنی‌ یه کار تحقیقاتی واقعا ارزشمند ...
و البته جنجال‌های تبلیغاتی بیهودهٔ بعدش ...

قبلي