توپخانه هاي خودكششي SP-1 و SP-3 ساخت چين

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تسليحات سنگين و توپخانه‌اي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Moderator
Moderator
نمایه کاربر
پست: 1328
تاریخ عضویت: پنج شنبه 29 آذر 1386, 3:18 pm
سپاس‌های ارسالی: 514 بار
سپاس‌های دریافتی: 9517 بار

توپخانه هاي خودكششي SP-1 و SP-3 ساخت چين

پست توسط abdolmahdi » پنج شنبه 18 فروردین 1390, 2:16 pm

سلام   پس از رونمائي از نخستين توپ خودكششي كاميون پايه ساخت جمهوري اسلامي ايران (كه هنوز اسم آن را نمي دانم) ، زمينه بسيار خوبي پيش آمد تا از اين سري توپخانه خودكششي ( كاميون پايه) كه تا كنون در سنترال كلابز و قطعا ساير انجمن هاي نظامي مشابه در ايران كمتر به آن پرداخته شده بود توجه بيشتري  . البته بر اساس دانسته هاي قبلي خودم و با بررسي هائي كه انجام دادم توانستم توپخانه خودكششي Atmos -2000 ( ساخت اسرائيل) را به اهالي سنترال معرفي كنم . امروز نيز يكي ديگر از دوستان خوب سنترالي توپخانه خود كششي فرانسوي CAEASR را به عزيزان معرفي نمود. همانطور كه قبلا هم عرض كردم زمينه فعاليت بسيار خوبي در اين مورد وجود دارد كه شايسته است دوستان با تهيه مقالاتي به اينگونه توپها بپردازند. در همين راستا سامانه خودكششي سري SP را به حضور دوستان معرفي مي كنم .   توپخانه (خود كششي = Self-Propelled) (SP) كاميوني ساخت مجتمع صنعتي NORINCO كشور چين براي نخستين بار در نمايشگاه بين المللي دفاعي ابوظبي (IDEX) در سال 2007 به نمايش گذاشته شد. چيني ها در اين نمايشگاه با ارائه اطلاعات و كاتالوگهاي بيشتر، در مورد مشخصات فني اين سامانه ها و شرايط فروش آنها اطلاع رساني زيادي كردند. در اين نمايشگاه چيني ها با نمايش جت آموزشي پيشرفته L-15 تمايل خود را براي حضور بيشتر در باز فروش تسليحات خاور ميانه نشان دادند. مخصوصا پس از موفقيت آنها در مذاكرات فروش سامانه توپخانه خودكششي PLZ-45 155mm به كشور كويت.   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   155mm/52 موسوم به SP1 ( يا همان SH-1) در حال اجراي    SP در سال 2002 و با دو نوع توپ آغاز شد : 155mm/52 موسوم به SP1 ( در اصل توپ SH-1) و 122mm (D-30) موسوم به SP3( در اصل توپ SH-3) . ايده ساخت توپخانه هاي خود كششي بر پايه كاميون در سالهاي اخير طرفداران زيادي پيدا كرده است چرا كه انتخابي كم هزينه بوده و ميتواند به راحتي در جاده ها و بزرگراه هاي موجود مورد استفاده قرار گيرد. اين سامانه چيني به خوبي توانائي رقابت با انواع سامانه هاي مشابه موجود در بازار توپخانه هاي خودكششي كاميون پايه نظير توپخانه متحرك سبك BAE ، سامانه خودكششي فرانسوي ساخت Nexter موسوم به (CAEASR) و توپخانه خودكششي 155mm مستقل ATMOS 2025 (ساخت اسرائيل) را دارد.
مزيت عمده خانواده توپخانه SP چيني آن است كه اين سامانه قادر به شليك انواع گلوله هاي توپ هدايت ليزري استاندارد روسي و NATO و گلوله هاي معمولي سوختار شديد (HE) مي باشد. ورود تعداد اندكي از توپخانه SP از اكتبر سال 2009 به خدمت مورد تائيد قرار گرفته است.   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
در اين تصوير نحوه اجراي آتش و هدايت گلوله با ليزر به خوبي بيان شده است. توپخانه با هماهنگي ديده بان گلوله را به سمت هدف روانه كرده و ديده بان با تجهيزات ويژه ، هدف را با ليزر نشانه گذاري و گلوله شليك شده را به سمت آن هدايت ميكند. در پاين تصوير انواع گلوله ها و چاشني هاي مورد استفاده نيز نشان داده شده است.  
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]در اين تصوير ساختار اصلي و زير مجموعه ها و مكان نصب آنها در اين سامانه به نمايش درآمده است.   
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] 
در اين تصوير سلسله مراتب شناسائي تا اجراي آتش در سطح يگ گردان توپخانه به شكل جالبي ترسيم شده است. در سطح مقدم يا Forward Level دو بخش تجهيزات شناسائي (چپ) و تخصيص و تصحيح آتش با استفاده از رادار ويژه (راست) به فعاليت مشغولند.
در سطح گردان يا Battalion Level ، اطلاعات دريافتي از سطح مقدم سنجش و پردازش شده (چپ) و نتايج به خودروي فرماندهي گردان (وسط) ارسال مي گردد. در اين سطح خودروهاي يگان تداركات و نگهداري ديده مي شوند. (راست)
در سطح آتشبار يا Battery Level داده ها از فرماندهي گردان به خودروهاي فرماندهي آتشبار منتقل مي گردد. در اين تصوير هر گردان توپخانه شامل 4 آتشبار نشان داده شده است .
در سطح عمليات يا Combat Level ، اطلاعات و مختصات نهائي شده هدف براي اجراي آتش به آتشبارها ابلاغ مي گردد. در اين تصوير هر آتشبار نيز 6 قبضه توپ را شامل مي شود.
در اين مقطع ، به كمك تجهيزات پيشرفته و پس از دريافت فرمان آتش از سوي فرماندهان مافوق ، با انجام محاسبات سريع و جهت يابي ، ناوبري و تعيين مختصات هدف به صورت مستقل ، توپ SH-1 (155mm/52 ) اقدام به اجراي آتش مي كند.  [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]    اين تصوير زير مجموعه هاي سامانه اجراي آتش اين توپ و مكان آنها نشان داده شده است.   [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]   122mm (D-30) موسوم به SP-3 يا همان SH-3 در حال اجراي  
اگر ديدار با مرگ حق است ، چه بهتر كه اين ديدار در ميدان جنگ باشد.

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 1606
تاریخ عضویت: سه شنبه 5 آذر 1387, 1:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 18344 بار
سپاس‌های دریافتی: 12307 بار

Re: توپخانه هاي خودكششي SP-1 و SP-3 ساخت چين

پست توسط shola » پنج شنبه 18 فروردین 1390, 4:35 pm

گلوله 155 م م این توپخانه با استناد به تصاویر ان باید از نوع کرانسپول باشد که نمونه مشابه ان در چین تولید می شود .
تصویری از پرتابه 155 م م هدایت لیزری ساخت چین :
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
منم مرگ، مادر تو، منم که دوباره تو را از نو میزایم.

ارسال پست

بازگشت به “تسليحات سنگين و توپخانه‌اي”