در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با دستاوردها و اخبار نيروي هوايي ايران به بحث بپردازيد
Major

Major

نماد کاربر
763

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 14 آبان 1389 01:26

آرشيو سپاس: 3220 مرتبه در 668 پست

Re: سقوط سوخوي ارتش در فارس

توسط cheka » يکشنبه 21 فروردین 1390 22:18

جناب Dj Dani

ظاهرا شما پست بنده رو هم درست مطالعه نکردین ! من نگفتم همه چیز بدون مشکله گفتم از این دست مسایل تو همه جا هست از جمله در همون آمریکا که شما از جنگنده هاش تعریف میکنی .

Azerila

من برای همین امسال و همین ماه اخیر هم براتون نمونه ی 3 سقوط هواپیما (2 آمریکایی و 1 روسی) آوردم ! بعدشم فکر کنم من پست قبلی رو در جواب آقای Dj dani دادم !
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب cheka تشکر کرده اند:
MeTaNa, Thundertomcat, كيارش

Captain

Captain

نماد کاربر
3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

توسط Sami 1993 » يکشنبه 21 فروردین 1390 22:28

در همه جا دنیا سقوط جنگننده رخ میده ، در آمریکا هورنت و ایگل و........ ، در روسیه هم فلانکر و در دیگر جاها هم همینطور .............
فقط در جاهای دیگر امکان جایگزینی جنگنده است ولی در ایران نه .
وقتی پی به ابعاد این حادثه می توان برد که بدانیم که  تی 33 و F-5A برای نیروی هوایی کنونی ارتش جمهوری اسلامی ایران در حد اف 15 و اف 18 با ارزش هستند ، حالا چه رسد به بمب افکن راهبردی فنسر .

با این حادثه تعداد سوخوهای 24 ارتش که از دست رفتند چند فروند می شود و با کسر آنها نیروی نهاجا چند فروند دیگر سوخو24 دارد؟

گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند

شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
Thundertomcat, cheka, freez578

Major II

Major II

no avatar
174

تاريخ عضويت

سه شنبه 24 اسفند 1389 18:51

آرشيو سپاس: 764 مرتبه در 153 پست

توسط Thundertomcat » يکشنبه 21 فروردین 1390 23:12

فکر کنم با این وضعیت خودمون باید یه فکری کنیم و یه جنگنده درست و حسابی بسازیم . فعلا که از صاعقه و اذرخش چیزی ندیدم . میگن شفق هم کنسل شده : نمونه اموزشی اش رو تذرو ساختند / قابلیت پنهانکاریش رو سفره ماهی .
حال از دوستان کسی هست که در مورد شفق هم توضیحی بده که ما هم یه چیزی بفهمیم ؟
زندگی چه زیباست   

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Thundertomcat تشکر کرده اند:
freez578

Captain I

Captain I

نماد کاربر
803

تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 آبان 1385 20:26

تهران-فرودگاه مهرآباد-منطقه يکم هوايي

آرشيو سپاس: 8526 مرتبه در 681 پست

توسط DJ Dani » يکشنبه 21 فروردین 1390 23:19

جناب Cheka...
دوست عزیز...من که بحثی ندارم...شما نظر خودتون رو بیان کردید , اتفاقا پست شما رو دقیقا مطالعه کردم , بنده هم نظر خودم رو دادم...
من چیزهایی دیده ام که حرفی میزنم اما اصراری بر حرف های خودم و یا ادعایی بر آن ندارم...
بحث من جنگنده آمریکایی یا روسی نیست...بحث من عدم پشتیبانی مناسب و آموزش کافی است...متاسفانه سوخوهای ما هواپیماهایی نیستند آنچنان که از آنها تعریف می شود چرا که کاملا امکانات آن برای ما تعریف شده نیست...
شما اگر پای صحبت یک تکنسین سوخو 24 بنشینی خواهی فهمید که وضعیت دقیق چگونه است...
هزینه نگهداری این هواپیما شدیدا بالاست در حالی که بازدهی مناسب خود را ندارد...باز هم چرا؟
چون تمام امکانات آن به ما آموزش داده نشده است...
سوخو 24 یک بمب افکن ضربتی است...در این شکی نیست اما روس ها در آموزش خلبانان ما بسیار کم گذاشته اند...شما آمار سقوط دهه نود این هواپیما را نگاه کن...همه چیز روشن می شود.
از طرفی بحث ما هواپیماهای داخل کشورمان است چه شرقی و چه غربی...
بحث کشورهای دیگر نیست چرا که اصلا قابل قیاس نیستند...
اینجا هم تنها یک تاپیک است که می توان در آن نظرات خودمان را بدهیم اما دلیل نمی شود اگر نظری خوشایند نبود سریع بنویسیم " چرا شلوغش می کنی " ... می شود به طور منطقی بحث کرد هرچند تجربه های من خلاف این مسئله را ثابت می کند...به همین دلیل است که علاقه ای به ادامه بحث ندارم و همان بالا هم گفتم نظر شما محترم و درست است.
موفق باشید.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب DJ Dani تشکر کرده اند:
Mohammad 1985, Ruozbeh, CAPTAIN PILOT, Shahryar, 1+7 aban, hamed_713, cheka, Thundertomcat, MOHAMMAD JAFAR, An226, reza4087, freez578, Motimann, Beni_TOMCAT, azeRilA

Captain

Captain

نماد کاربر
756

تشکر کرده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 10 دی 1387 22:23

آرشيو سپاس: 3961 مرتبه در 604 پست

توسط Morteza313 » يکشنبه 21 فروردین 1390 23:27

همه ارتش های دنیا زیر سیبیلی رد نمی کنن ... حکم سانسور تو صدا سیما نمی زنن ...

اینقدر می کننش تا پدر پدر مقصر اصلی سانحه رو در بیارن ...

این سقوط نه نشونه ضعف آموزش می تونه باشه ( لزوما) نه ناکارآمدی رزمی فنس ( قطعا)
اما حتما نشونه نا کارآمدی و عدم وجود ساختارهای فنی لازم در نهاجا برای پیشگری از سوانح هواییه

این رویه کشور ماست ... چه بخش نظامی چه غیر نظامی

چه شیرین گفت حضرت امیر که مومن از یک سوراخ دوبار گزیده نمیشه !
ان الارض یرثها عبادی الصالحون ......

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Morteza313 تشکر کرده اند:
apple2009, 7421, MOHAMMAD JAFAR, kayvan6079, Hashashin, freez578, Mohammad 1985, An226

New Member

no avatar
1

تاريخ عضويت

يکشنبه 21 فروردین 1390 23:35

آرشيو سپاس: 14 مرتبه در 1 پست

توسط شاینا23 » يکشنبه 21 فروردین 1390 23:47

سلام
خدا رحمتش کنه
هیچ کس به فکر خانوم غریبش با 2قلوهای کوچیکش تو شیراز نیست

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب شاینا23 تشکر کرده اند:
Beni_TOMCAT, shola, Ruozbeh, SAMAN, Mohammad 1985, DJ Dani, hamed_713, MOHAMMAD JAFAR, apple2009, CAPTAIN PILOT

New Member

نماد کاربر
15

تاريخ عضويت

جمعه 5 بهمن 1386 21:38

آرشيو سپاس: 132 مرتبه در 13 پست

توسط Fulcrum Pilot » دوشنبه 22 فروردین 1390 00:22

با سلام و عرض تسلیت     

هواپیما: سوخو 24

خلبان : سرهنگ فغانی (شهید )

خلبان2 : سرگرد بازرگان فر ( دست ایشان شکسته و مجروح هستند )

http://fars.irib.ir/index.php?option=co ... Itemid=334
با احترام

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Fulcrum Pilot تشکر کرده اند:
Persian Cat, kayvan6079, shola, An226, freez578, SAMAN, كيارش, Hiddenway, aahuraa, CAPTAIN PILOT, DJ Dani, abdolmahdi, Hashashin, Shahryar, SINA_A300, Mohammad 1985, MOHAMMAD JAFAR, Beni_TOMCAT

Major

Major

نماد کاربر
763

تاريخ عضويت

جمعه 14 آبان 1389 01:26

آرشيو سپاس: 3220 مرتبه در 668 پست

توسط cheka » دوشنبه 22 فروردین 1390 01:39

عزیزانی که میگن سقوط این هواپیما بدلیل آموزش ناکافی بوده توجه کنند : "يك مقام مسوول و آگاه در شهرستان سروستان فارس اعلام كرد: علت اوليه سقوط هواپيماي آموزشي ارتش كه حوالي ظهر يكشنبه سقوط كرد ، نقص فني بوده است."
http://irna.ir/NewsShow.aspx?NID=30331993
جناب  Thundertomcat و Aban ، آیا خلبانان آمریکایی که بقول شما صدها ساعت پریدن تونستند اف-18 یا اف-15 ارتش آمریکا رو سالم به زمین بشونند!؟ نمیگم آموزش خوب بی تاثیره اما نباید انتظار داشت در هر شرایطی بشه هواپیما رو سالم به زمین نشوند  
جناب Dj Dani
بحث رو طولانی نمیکنم چون میدونم به انحراف کشیده میشه ، شما اگر یکبار دیگه پست خودتون و جواب بنده رو مطالعه کنید متوجه میشید موردی که بنده بهش انتقاد کردم چی بوده . شما الان میگین بحث هواپیمای غربی و شرقی نیست اما در پست اولتون خبری از این حرف نبود و حتی مقایسه ی اغراق آمیزی هم کردید .
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب cheka تشکر کرده اند:
shafagh 2, MeTaNa, airplane

Captain

Captain

no avatar
1225

تشکر کرده: 950 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

توسط shafagh 2 » دوشنبه 22 فروردین 1390 02:24

ببینید دوستان گاهی سوابق و عینیات بهترین گواه حسن ها یا عیب های یک شی است من عکسی از یک هواپیمای میگ 25 دارم که هنگام پروازهای نمایشی در روسیه در حال سقوط روی جمعیت تماشاچی است و عکس درست زمانی گرفته شده که کف ان رو به بالا و یکی از بال هایش به زمین ساییده شده و جمعیت  درحال فرار هستند ( بعید می دانم افرادی که نزدیک برخورد ان غول به زمین هستند جان سالم بدر برده باشند) و خلبان در ارتفاع 50 متری Eject  زده که با تخمین من بازهم بعید می دانم در ان ارتفاع چترش بخوبی باز شده و فرصت فرود ارام را به زمین داشته باشد . در یک فیلم هم که مربوط به زندگی نامه توپولوف مسافر بری مافوق صوت روسی از تولد تا باز نشسگی بود دیدم که هنگام ازمایش اولیه هواپیما هنگام یک مانور بالانس رو به پایین در هوا نصف شد و اگر درست بخاطر بیاورم یکی از مشهورترین خلبانان روسی که ازمایش ان هواپیما را به عهده گرفته بود از بین رفت . اخیرا هم در یک فیلم دو هواپیمای عمود پرواز روسی که مقابل هم و در حالت ثابت و بشکل دایره وار و چرخشی حول یک محور و در ارتفاع نزدیک به زمین مشغول ازمایش بودند یکدفعه یک از انها واژگون شده و سقوط کرد که خلبان با چتر بیرون پرید که طبق گفتار گوینده زنده ماند طبق نظر کارشناسی دلیل سقوط خاموش شدن موتورها بوده و دلیل خاموش شدن موتورها هم گازهای خروجی هواپیمای دیگر بوده که به ورودی موتور ان وارد شده و به سبب کمبود اکسیژن موتور خاموش شده یکی از همین هواپیماهای عمود پرواز روسی نیز هنگام فرود عمودی بیست متری مانده به عرشه ناو محکم به کف عرشه خورد و منفجر شد و همانطور که بخاطر دارید دو یا چند توپولوف مسافربری در ایران و خود روسیه نیز دچار سانحه گردید من با مروری بر این وقایع و مشاهده ان سقوط ها به این نتیجه رسیدم :

هواپیما های روسی چه از نظر موتور و چه بدنه خوب و جالب طراحی می شوند مثلا شما وقتی قیافه میک 27 را می بینید از شکل پیشرفته و موزون ان و زوایای تند قسمت های بدنه و ائوردینامیکی و  موتور که با جلوه عریض ورودی هوای ان خودنمایی می کند ان را یک هواپیمای بسیار سریع و قدرتمند می بینید البته انهایی که اطلاعات فنی خوبی از ان دارند این نکات برای انها ملموس تر است روس ها قدرت و تصور و پیش بینی و طراحی اشان چه در مورد موتور و چه بدنه هواپیماها خوب است اما بنظر من نسبت به طراحی انواع غربی دوام و مقاومت و کیفیت لازم را ندارد. به عبارتی غربی ها در مورد کیفیت دقیق تر - لوکس تر - و ایمن تر فکر می کنند و در این راه سرمایه گذاری بیشتر و گسترده تری می نمایند روس ها بنا بر سیستم غلط اقتصادی دوران شوروی کمونیستی  هنوز اثرات سوئی از ان به اسم صرفه جویی در تولید در ذهن و صنعتشان باقی مانده است و لذا چه در کیفیت مواد بکار رفته و چه مقاومت و ایمنی سعی می کنند در عین رعایت پیشرفتگی تولیدات سادگی و کم هزینگی را رعایت کنند که همین مسئله باعث بروز نقص های گاه و بیگاه در مصنوعاتی همانند همین هواپیما ها می شود هواپیماهای روسی مقداری از نظر کیفیت مواد و گارانتی طولانی مدت مشکل دارند ( به استثناء میگ 23)و در ان ها بیشتر ارزانی و حتی المقدور سادگی هرچه بیشتر مد نظر است بعنوان مثال ممکن است برد رادار میگ 25 از برد رادار  اف 15 هم بیشتر باشد اما قطعات مرغوبی که در رادار اف 15 وجود دارد در میگ 25 موجود نیست
در مورد سقوط سوخو 24 ایران در فارس هم من اطلاعی جز همین اخبار ندارم و بالاخره گاهی هم بقول بعضی دوستان ممکن است این سقوط ها برای هر هواپیمایی در هر کشوری هم پیش بیاید  از جهتی این سوال برایم پیش امد که چرا  این دو خلبان عزیز مابا وجودی که با چتر از هواپیما خارج شده بودند یکی زخمی شده  و  دیگری به شهادت رسید. من احتمال میدهم هواپیما در ارتفاع کم پرواز می کرده و چون نقص فنی یکباره حادث شده و فرصتی برای اوجگیری نبوده خلبانان با چتر تقریبا نیمه باز به زمین رسیده اند که باعث شهادت یکی و زخمی شدن دیگری شده است

بهرحال اینجانب معتقدم این قهرمانان اسمان ایران از همان ابتدا که جامه ی مقدس دفاع از سرزمین و ملت ایران را پوشیدند خود را برای هرگونه ایثار و جانفشانی اماده کرده بودند و اکنون نیز سرهنگ شهید فغانی جان خویش را در راه خدا و انجام وظیفه افتخار امیز رزمایش هوایی هدیه کرد و نام شریفش برای همیشه در لوح زرین شهیدان بزرگ نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران خواهد درخشید اما این وظیفه ماست که فقدان ایشان را به مقام معظم رهبری خانواده ارجمندشان همه ی دلاورمردان نیروی هوایی و سایر قوای مسلح و عموم ملت شریف ایران تسلیت عرض نماییم     

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shafagh 2 تشکر کرده اند:
كيارش, Morteza313, armanmodern, mahdi11, Sami 1993, freez578, Hashashin, Mohammad 1985, apple2009, رضاخان, Beni_TOMCAT, An226, airplane

Major II

Major II

no avatar
178

تشکر کرده: 83 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 24 بهمن 1386 20:04

آرشيو سپاس: 441 مرتبه در 88 پست

توسط kaveh606 » دوشنبه 22 فروردین 1390 08:21

سلام

خانواده و  بچه های پرسنل پایگاه هوایی شیراز خاطرات زیادی رو از سوخو 24 ها با اون صدای موتور وحشتناکش و همچنین خلبان ها و متخصص های  روس که به پایگاه برای آموزش اومده بودن دارن .البته خاطرات تلخی از سقوط این هواپیما . وحشتناکترین حادثه ای که برای این هواپیما پیش اومده مربوط به برخوردش با یه هواپیمای توپولف در مهر آباد تهران بود . دیروز حوالی ساعت 11 من یه فروند از این هواپیما رو در خارج از مسیر پروازی معمول  دیدم که از سمت شمال به طرف جنوب شیراز در پرواز بود چون اکثر مواقع این هواپیماها پس از بلند شدن از باند فرودگاه اگر اشتباه نکنم  گردش به چپ میکنند به هر حال با این وضعیت باید هر سال شاهد سقوط چندین فروند از هواپیماهای شرقی و غربی نیروی هوایی باشیم .به نظرم بحث آموزش مطرح نباشه چون درجه این خلبان سرهنگ بوده و مطمئنا  به اندازه کافی در پرواز با این نوع هواپیما تسلط داشته

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب kaveh606 تشکر کرده اند:
alirezak2, shafagh 2, freez578, An226, Sami 1993, apple2009

Major II

Major II

no avatar
465

تشکر کرده: 33 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 3 مرداد 1387 20:29

آرشيو سپاس: 817 مرتبه در 250 پست

توسط shadro » دوشنبه 22 فروردین 1390 16:03

با سلام خدمت دوستان عزیز وگرامی،متاسفانه بازهم شاهد حادثه تلخ سقوط هواپیما در نهاجا هستیم.خداوند روح شهید والامقام رو با اولیاالله محشور کند وبه خانواده داغدیدش صبر عنایت کند.برای خلبان مجروح هم آرزوی شفای عاجل داریم.
به قول یکی از خلبانان عزیز در جلسه ای که با فرماندهی محترم نهاجا داشتیم یکی از خلبانان از فرسوده بودن پرنده ها وتجهیزات پروازی گلایه کرد وفرماندهی محترم نیرو در جواب گفت:عزیزان به خدا توکل کنید.....
صحبت دیگه ای نیست جز تاسف.....

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shadro تشکر کرده اند:
Thundertomcat, Hiddenway, mahdi11

Rookie Poster

Rookie Poster

no avatar
29

تاريخ عضويت

چهارشنبه 10 آذر 1389 02:20

آرشيو سپاس: 48 مرتبه در 16 پست

توسط mahdi11 » دوشنبه 22 فروردین 1390 17:00

یادش به خیر تو اوج خرید میگای 29 اشنای تو نیرو که زمانی برا اموزش خلبانی به امریکاهم رفته بود مگفت روسا تو جعبه چوبی شبیه میوه قطعاتو میفرستندواینا قاتلهای بچه ها میشه.حالا اون اشنا نیست که ببینه پیشبینیشو.اخه برادر امریکا اگه توش هواپیمای سقوط میکنه یکیاز چندهزاره اما ماچی؟برید ماهنامه هوای انتشار ارگان رسمی نیرو روبخونید که شاه واسه خرید اف14 چطور پوست امرکا رو کند که میخاست اف15 که هنوز تو تست بود بده ما تست کنیم.من عاشقانه دنبلمیکنم تولیداد سنگین نیروهامونو که بیشتر به شوخی میمنن وای به خریدامون از روسای بنجل اندازو وبد ساخت که توتاریخشون به خالیبندی معروفنداونا دزد تکنولوزیند اما با کیفیت درحد زیر صفر.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mahdi11 تشکر کرده اند:
azeRilA, sevrous, Ruozbeh, MOHAMMAD JAFAR, Thundertomcat, freez578, DJ Dani, Hiddenway

قبليبعدي