جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Moderator

Moderatorنماد کاربر
پست ها

2952

تشکر کرده: 224 مرتبه
تشکر شده: 390 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 1 اسفند 1387 04:27

آرشيو سپاس: 13279 مرتبه در 2566 پست

جزئیات تازه ازپرتاب کاوشگر4

توسط hani1459 » جمعه 2 اردیبهشت 1390 23:24

در ماموریت پرتاب «کاوشگر 4» برای تامین اکسیژن مورد نیاز میمون از سامانه اکسیژن سازی استفاده می شود که توسط محققان ایرانی ساخته شده است.

به گزارش گروه دفاع و امنیت مشرق به نقل از ایسنا، دکتر حمید فاضلی، سرپرست سازمان فضایی ایران با اشاره به پرتاب کاوشگر 4 به فضا با محموله زیستی و بدون موجود زنده در اواخر سال گذشته خاطرنشان کرد: تمامی اهداف پیش‌بینی شده در محموله زیستی که توسط محققان پژوهشگاه هوافضا طراحی شده بود محقق شد البته همکاران در حال حاضر مشغول تجزیه و تحلیل نتایج ثبت و ضبط شده هستند.
وی در ادامه با بیان این که هدف از پرتاب کاوشگر 4 بدون موجود زنده، ارزیابی عملکرد زیر سیستم ها، سکوی پرتاب و موتور پرتاب کننده اجزای سیستم پرتاب و محموله زیستی بوده است، تصریح کرد: پس از ارزیابی اطلاعات چنانچه اصلاحاتی نیاز باشد در اسرع وقت انجام خواهد شد که امیدواریم اصلاحات خیلی اساسی نباشد تا بتوان پرتاب نهایی و اصلی را به زودی انجام داد.لحظاتی قبل از پرتاب کاوشگر 4 حامل محموله زیستی(عروسک)
رییس سازمان فضایی ایران در خصوص عروسک دارای علایم حیاتی ارسال شده به فضا توسط کاوشگر 4 خاطرنشان کرد: این عروسک، تنها عروسک ایرانی است که توانسته تا ارتفاع بیش از 100 کیلومتر برود و سالم برگردد.
وی با بیان این که در این عروسک یک دستگاه ضبط صوت نصب شده بود گفت: این سیستم ضبط صدا بسیار خوب عمل کرد که به زودی یک کلیپ خبری مناسب با همان صدایی که در محموله ضبط شده، پخش خواهد شد.
هم چنین یک دستگاه "هولتر" با قابلیت اندازه گیری علایم حیاتی شامل نبض و فشارخون موجود زنده به طور آزمایشی بر روی عروسک نصب شده بود که علی رغم شتاب و لرزش عملکرد خوبی داشت.
سرپرست سازمان فضایی ایران افزود: برای این که از صحت عمکرد سامانه اکسیژن ساز مطلع شویم از یخ خشک جهت تولید دی اکسید کربن استفاده کردیم تا به اکسیژن تبدیل شود.
وی در پایان ابراز امیدواری کرد که سامانه‌های کاوشگر شامل سکوی پرتاب موتور حامل، بلوک تنظیم ارتفاع و محموله زیستی پس از ارزیابی اطلاعات ثبت شده در جعبه سیاه و رایانه پرواز، نیاز به تغییرات اساسی نداشته باشد تا پرتاب کاوشگر 4 حامل میمون هر چه زودتر میسر شود.
مشرق
ایرانیم و ایران را دوست میدارم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hani1459 تشکر کرده اند:
hamed_713, sokuteasemuni, Mahdi1944, Shahryar

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 3 مهمان