در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

دستیابی ایران به تکنولوژی مخازن هوشمند

توسط HORLIKAN » جمعه 9 اردیبهشت 1390 12:29

به گزارش موج به نقل از پایگاه اطلاع رسانی شرکت ملی نفت ایران، تورج بهروز پژوهشگر طرح تکنولوژی مخازن هوشمند، گفت: این تکنولوژی مجموعه ای از فرآیندهای مدیریتی تغییر است که بهینه کردن موردی را به بهینه سازی مستمر تبدیل و بهینه سازی مستمر را از دوران اکتشاف مخزن تا مرحله فــروش فرآورده ها دنبال می کند.
وی توضیح داد: این تکنولوژی مجموعه ای بین رشته ای، جامع و به هم پیوسته از فرآیندها، نیروهای انسانی کارآمد، سخت افزارها و نرم افزارهایی است که تولید نفت و گاز را پایش، مدل، کنترل و پیش بینی می کند و پیوسته هر آنچه را مدیران، کارشناسان و سیستم ها به آن نیاز دارند را به موقع اعمال می کند.
پژوهشگر طرح تکنولوژی مخازن هوشمند، هدف طرح تکنولوژی مخازن هوشمند را بومی سازی این تکنولوژی در ایران جهت پیاده سازی در مخازن هیدروکربنی کشور عنوان کرد و گفت: این تکنولوژی چنان بر صنایع تاثیر گذاشته که در بعضی از متون از آن به عنوان نسل جدید میادین نفتی Next Generation Oil Field نام برده می شود.
بهروز با بیان اینکه استفاده از تکنولوژی مخازن هوشمند می تواند برای شرکت ها مزیت رقابتی و ارزش افزوده ایجاد کند، گفت: بهبود مدیریت فرآیندهای تولید از چاه، مخزن و میدان، کاهش هزینه های تعمیر و تکمیل، بهبود فنی_اقتصادی فرایند توسعه میدان، جایگزین کردن دیدگاه پیش گیرانه به جای تصمیم گیری های عکس العملی در مدیریت مخزن و ایجاد فرآیند کاری جامع برای تسهیل و تسریع فرآیند تصمیم گیری از جمله مزایایی راهبردی این تکنولوژی است.
وی همچنین ایجاد فهم مشترک و بهتر از سیستم جامع تولید، بهبود ارتباطات و تصمیم گیری بین مدیران، مهندسان و کارکنان عملیاتی، یکسان کردن به هنگام و صحیح داده ها، افزایش امکان پایش و اعمال تصمیمات به صورت کنترل از راه دور، کالیبره و به روز کردن سیستم های مدل سازی به وسیله داده های به روز، کاهش ریسک و عدم اطمینان در فرآیند مدیریت مخزن، افزایش صحت پیش بینی و برنامه ریزی ها و جلوگیری از توقف تولید برنامه ریزی نشده را از دیگر مزایای راهبردی این تکنولوژی عنوان کرد.
بهروز در ادامه صحبت های خود گفت: طراحی و ساخت اولین پایلوت چاه هوشمند در خاورمیانه، غربالگری میادین شرکت نفت مرکزی برای پیاده سازی این تکنولوژی، مطالعه امکان سنجی این تکنولوژی برای شرکت نفت و گاز اروندان و مذاکره با سایر مدیریت های شرکت نفت برای متقاعد کردن آنها برای اجرا و پیاده سازی تکنولوژی مخازن هوشمند، در دست اقدام است.
پژوهشگر طرح تکنولوژی مخازن هوشمند، یاد آور شد: پژوهشگاه صنعت نفت با ارائه مقاله در کنفرانس های داخلی و خارجی در مورد تکنولوژی مخازن هوشمند موفق به دریافت عنوان مقاله برتر در چهاردهمین کنگره بین المللی نفت، گاز و پتروشیمی و مقام دوم جشنواره ملی دانایی خلیج فارس شد.
وی تاکید کرد: پژوهشگاه صنعت نفت، با هدف فرهنگ سازی و کسب دانش، علم و ارزیابی دیگر کشورهای صاحب این تکنولوژی در مقایسه با تیم هوشمندسازی مخازن پژوهشگاه صنعت نفت، با ارائه مقالات در کنفرانس های داخلی و خارجی شرکت می کند.
بهروز تصریح کرد: پژوهشگاه صنعت نفت پروژه ها، مطالعات و دوره های آموزشی زیادی را در زمینه تکنولوژی مخازن هوشمند برگزارکرده است و به همین منظورنیز کتابی با عنوان تکنولوژی مخازن هوشمند تالیف کرده است که مولفان برای آگاه سازی ذهن مدیران و اطلاع رسانی به کارشناسان و دانشجویان علاقمند تدوین کرده اند که در صورت نیاز از طریق پژوهشگاه قابل دسترسی می باشد.
بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
Mahdi1944, interceptor, reza4087, Sami 1993

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان