فرودگاه دبی بیش از همه فرودگاه های ایران مسافر جابجا کرد

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 509
تاریخ عضویت: شنبه 13 آذر 1389, 12:07 am
سپاس‌های ارسالی: 4134 بار
سپاس‌های دریافتی: 2138 بار

فرودگاه دبی بیش از همه فرودگاه های ایران مسافر جابجا کرد

پست توسط interceptor » پنج شنبه 15 اردیبهشت 1390, 12:29 am

در سال ۱۳۵۴ کار ساخت فرودگاه بین المللی تهران توسط شرکت‌های آمریکایی و ایرانی آغاز شد. شرکت آمریکایی عهده‌دار معماری پروژه، شرکت TAMS نام داشت که قصد تکمیل فرودگاه را تا سال 1362 با بودجه 1 میلیارد دلار داشت .
فرودگاه دبی برنامه ریزی کرده است که در سال 2020 میلادی، 98 میلیون مسافر را سالانه جابه جا کند.

موسسه فرودگاه های دبی روز سه شنبه اعلام کرد پیش بینی می کند شمار مسافران فرودگاه بین المللی دبی در سال 2020 به حدود 98 میلیون و 500 هزار نفر برسد.

براساس این گزارش، از سال آتی میلادی مسافران در دبی می توانند از فرودگاه دوم این شهر به نام آل مکتوم نیز استفاده کنند.

هم اکنون فرودگاه بین المللی دبی بزرگترین فرودگاه خاورمیانه از نظر تعداد پرواز است که در سال 2015 از این نظر در جایگاه چند فرودگاه برتر جهان قرار خواهد گرفت.

 تصویر "پل گریفیثس" مدیرعامل موسسه فرودگاه های دبی اضافه کرد پروازها و مسافرت های هوایی از طریق فرودگاه دبی و فرودگاه آل مکتوم به طور میانگین 7.5 درصد در سال رشد خواهد کرد. حجم انتقال بار نیز سالیانه 6.7 درصد در این دو فرودگاه رشد خواهد کرد.

همچنین در سال 2020 شمار مسافران فرودگاه دبی به رقم 98 میلیون و 500 هزار نفر می رسد. این رقم در سال گذشته میلادی 47 میلیون و 500 هزار نفر بود. حجم جابه جایی کالا نیز در سال 2020 به بیش از چهار میلیون تن می رسد.

قرار است فرودگاه دوم دبی به نام فرودگاه آل مکتوم در سال 2012 آغاز به کار می کند.
فرودگاه آل مکتوم به عنوان بزرگترین فرودگاه جهان در آغاز راه اندازی، از ظرفیت پذیرش سالیانه 160 میلیون مسافر برخوردار خواهد بود.

مدیرعامل موسسه فرودگاه های دبی اضافه کرد: هم اکنون فرودگاه دبی از لحاظ شمار مسافران ، در جایگاه چهارم جهانی به سر می برد.
فرودگاه های هیثرو لندن با جابه جایی 61 میلیون مسافر در سال و شارل دوگل پاریس با جابه جایی سالیانه 53 میلیون و 280 هزار مسافر هم اکنون از لحاظ شمار مسافران در جایگاه اول و دوم جهانی قرار دارند.

همچنین فرودگاه هنگ کنگ با جابه جایی سالانه بیش از 50 میلیون مسافر در جایگاه سوم جهانی قرار دارد.

براساس اطلاعات منتشر شده در سایت ویکی پدیا، در سال ۲۰۱۰ به طور متوسط هفته ای 6 هزار پرواز توسط ۱۳۰ شرکت هواپیمایی به ۲۲۰ مقصداز فرودگاه دبی انجام شده است . این فرودگاه پانزدهمین فرودگاه پر رفت و آمد جهان می باشد به طوری که در سال ۲۰۰۹ موفق به جابجایی ۴۰ میلیون و 900 هزار نفر گشته است .

در ایران ،قرار بود با راه اندازی فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران ، این فرودگاه به مرکز پروازهای منطقه تبدیل شود ولی ساخت این فرودگاه که تقریباً همزمان با تاسیس کشور امارات متحده عربی بود ، آنقدر به درازا کشید که فرودگاه دوبی ، این جایگاه را نصیب خود کرد.

پیشنهاد ساخت این فرودگاه به سال ۱۳۴۶ و پیشنهاد سازمان ایکائو جهت ساخت فرودگاهی مجهز برای استفاده از توان ترانزیتی ایران بین اروپا و آسیا باز می‌گردد. در سال ۱۳۵۴ کار ساخت فرودگاه توسط شرکت‌های آمریکایی و ایرانی آغاز شد. شرکت آمریکایی عهده‌دار معماری پروژه، شرکت TAMS نام داشت که قصد تکمیل فرودگاه را تا سال 1362 با بودجه 1 میلیارد دلار داشت که با وقوع انقلاب اسلامی در ایران ، این طرح متوقف ماند تا این که در سال 74 ساخت آن از سر گرفته شد و در سال 83 ، فاز یک فرودگاه ، آن هم به طور ناقص افتتاح شد.
طبق اعلام مقامات فرودگاهی ، این فرودگاه در سال گذشته تنها حدود 5 میلیون مسافر را جابجا کرده است.

موضوع تاسف بار دیگر این که کل مسافرانی که در سال گذشته از فرودگاه های سراسر کشور جابجا شده اند، 42 میلیون نفر بوده است در حالی که در همان مقطع زمانی ، تنها فرودگاه دوبی ، بیش از 47 میلیون نفر را جابجا کرده است.

نکته اینجاست که اکثر مسافران جابجا شده در فروگاه های ایران ، شهروندان ایرانی بوده اند و لذا ارز آوری خاصی از این رهگذر نصیب کشور نشده است ولی قریب به اتفاق مسافران جابجا شده از فرودگاه دوبی را اتباع خارجی تشکیل می دهند که بدین ترتیب این فرودگاه به چاه نفتی دائمی برای امارات متحده عربی و مشخصاً امارت دوبی تبدیل شده است.

تصویر


[HIGHLIGHT=#c6d9f0]« شبکه خبری - تحلیلی صنعت حمل و نقل» 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”