بد غذايي كودكان

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث مرتبط با بهداشت مواد غذايي به بحث بپردازيد.

مدیران انجمن: رونین, Dr.Akhavan, شوراي نظارت

ارسال پست
Super Moderator
Super Moderator
نمایه کاربر
پست: 3050
تاریخ عضویت: یک شنبه 7 اسفند 1384, 3:45 am
سپاس‌های ارسالی: 347 بار
سپاس‌های دریافتی: 1565 بار
تماس:

بد غذايي كودكان

پست توسط Dr.Akhavan » یک شنبه 5 شهریور 1385, 12:54 am

  بد غذايي  
نويسنده : دكتر مسعود كيمياگر

هرچند عوامل ژنتيك نقش مهمي در رفتار انسان دارد، ولي نمي توان بد غذايي كودك را ارثي دانست در واقع بيشترين علت بد غذايي كودكان رفتار نامناسب اطرافيان با آنهاست.
در اغلب موارد مادر تصور درستي از وضعيت تغذيه كودك خود ندارد و فقط فكر مي كند كه فرزندش كم غذا مي خورد و يا لاغر است، اين امر به علت تغيير رويه غذايي كودك از دوران نوزادي است در واقع بعد از دو سالگي كه كودك از شير مادر تغذيه نمي كند و به غذاي سفره رو مي آورد تغيير رشدي در وي حاصل مي شود،


اندام كودك به سرعت رشد مي كند در نتيجه كشيده تر و لاغرتر به نظر مي رسد، ولي در اغلب موارد هم وزن كودك متناسب است و هم وضعيت جسمي وي و نگراني مادر به علت يك امر طبيعي است و واقعاً كودك وي مشكلي ندارد.

در بسياري موارد اتفاق مي افتد كه كودك در رويه غذايي از والدين تبعيت نمي كند و اين كاملاً امري طبيعي است، زيرا هر فردي حق گزينش مواد غذايي را دارد و فقط در مواردي اين موضوع نگران كننده است كه تنقلات جايگزين غذاي اصلي شوند.

* راهكارهايي كه مي توان كودكان را مايل به خوردن غذا كرد: در مواردي كه كودك از خوردن غذا اجتناب مي كند نبايد حساسيت خاص نشان داد چون در اكثر موارد وقتي كودك گرسنه شود به سمت غذا رو مي آورد و پافشاري والدين بچه را بد عادت مي كند مگر اين كه اجتناب از غذا خوردن مكرراً تكرار شود كه در اين صورت هم مي توان به ترفندهايي وي را به خوردن غذا راغب كرد؛ مثلاً يك غذا را در ظرف با رنگهاي مختلف با مخلفات متفاوت قرار داد تا كودك مشاركت كند و به مرور به خوردن غذا عادت كند.

يكي از عوامل مهمي كه مانع غذا خوردن كودك مي شود خوردن تنقلات زياد و سير شدن وي از اين طريق است كه والدين بايد از اين وضعيت جلوگيري و سعي كنند غذاهاي مغذي را در برنامه غذايي فرزندانشان بگنجانند و عادتهاي غذايي مناسب را در آنها به وجود آورند.

ارسال پست

بازگشت به “بهداشت مواد غذايي”