پرفسور استفان هاوکینگ: زندگی پس از مرگ یک داستان خیالی است..

در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 78 بار
سپاس‌های دریافتی: 286 بار

Re: پرفسور استفان هاوکینگ: زندگی پس از مرگ یک داستان خیالی ا

پست توسط Helios » جمعه 30 اردیبهشت 1390, 7:40 pm

ژن غالب ژنی هست که تونسته در طبیعت بقای نسل کنه ... فکر میکنم ساده باشه !

به این سادگی هم که شما میفرمایید نیست، اگه بود در حال حاضر ما مشکلی با این سوالها نداشتیم.

شما چگونگی غالب شدن این ژن باصطلاح غالب رو ممکنه توضیح داده باشید، اما من چرایی اون رو از شما پرسیدم.

مشکل اینجاست که ما فکر میکنیم دانش بشری همه چیز رو توضیح میده و همچنین بی نقصه.

حال در رد این نظریه برای شما مثالی می آورم:

بر اساس مشاهدات، میمونها قبل از زلزله رفتارهای عجیبی از خودشون نشون میدهند که نشان از پیش بینی و احساس خطر از طرف اونهاست برای حفظ جانشان است.
طبق نظریه تکامل هم ما انسانها از نسل میمونها و تکامل یافته آنها هستیم، پس چرا از این خصوصیت برخوردار نیستیم؟

مگر نه اینکه ما انسانها باید خصوصیات اجدادمان را در حد کمال با خود یدک بکشیم؟ پس چرا این ژن غالب که توانسته خود را از خطرات بزرگی همچون زلزله محفوظ بدارد در ما یافت نمیشود؟ یا اینکه ما انسانها از ژن مغلوب بوجود آمده ایم؟!
آخرین ويرايش توسط 1 on Helios, ويرايش شده در 0.

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3045 بار
سپاس‌های دریافتی: 1123 بار

پست توسط shaman » جمعه 30 اردیبهشت 1390, 8:11 pm

دوست عزیز saeid tomcat
می‌شه بگید بعضیا فکر می‌کنن چون سال 2011عقل بشر خیلی‌ زیاده یعنی‌ چی‌؟ یعنی‌ میگید عقل بشر کم? زیاد نیست؟ من داشتم راجب عموم مردم اون زمان می‌گفتم یعنی‌ میگید عربهای اون موقع1400 سال پیش تو صحرا با شما یه مقدار میدونن؟؟؟وقتی‌ راجب چیزی نمیدونی حتما نباید نظر بدی دوست عزیز من راجب متافیزیک حرف میزنم نه علم بشر، علمی‌ که داخل ووجود هر انسان هست و برای ارتباط با خالقش به هیچ واسطه‌ای احتیاج نداره، شما خیلی‌ خودتو کوچک میبینی‌ فکر کنم قدرت انسان خیلی‌ بیشتر از اون چیزی هست که شما فکر میکنی‌، بعدشم فرمودید تو این سایت باز هم شاهد روشنفکر نماها هستید؟ این سایت سایت شماست؟ قابل اینکه شما اینجا شاهد چیزی باشی‌ بنده بودم بهتره همینطوری که شاهد دیگرانی شاهد اعمال خودت باشی‌.
ways of the West
wisdom of the East

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

پست توسط Solver » شنبه 31 اردیبهشت 1390, 10:17 pm

بحث در باب هستی میتواند:

فلسفی دنبال شود، که نیازمند آگاهی از فلسفه ها و مواضع آنها در این مورد است.

علمی دنبال شود، که باید طرفین بحث به اصول مشترک علمی معتقد باشند و در چهارچوب آن پیش بروند.

عرفانی دنبال شود، که باید طرفین بحث در یک سطح (نه یک مسیر) سیر سلوک کرده و درک متناسب از کلام همدیگر داشته باشند.

مذهبی دنبال شود، از پیچیده ترین شیوه های بحث است چرا که با معیارهای متفاوت بحث پیش خواهد رفت، اما باز چهارچوبی برای بحث وجود دارد که همان مشترکات ادیان الهی است.

نظری دنبال شود، که ساده ترین و البته غیر مستندترین و قالبا بیهوده ترین شکل بحث در این مورد است. هر فرد نظرات خودش را که عموماً خام و حاصل تجربه شخصی چند ده سال عمر خودش از هستی می باشد را طرح میکند و در مقابل آنچه را که تجربه یا درک نکرده است نادرست می پندارد.

این اشاره ای بود برای آنکه دوستان در اینجا بحث های خودشون را سنجیده و ضمن شناخت قالب بحث، از انحراف و بیهوده شدنش پیشگیری کنند.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22040 بار

پست توسط sinaset » یک شنبه 1 خرداد 1390, 12:04 pm

shaman نوشته شده:سلام دوستان عزیز :razz:

سلام بر شما ...
از نظر شخصی زندگی بعد از مرگ وجود داره ولی نه به اون شکلی که همیشه گفت شده

منظور شما اونطوری که مردم گفتن ، یا اونطوری که خدا در قران گفته ؟
دوستان اگر واقعاً میخوان راجبه این موضوع بحث کنن بهتره تمام عقایدی که تا الان دارنو دیگران بهشون از بچگی یاد دادن بزارن کنار

من عقایدم رو از قران یاد گرفتم ، قران هم مال خداست ، شما فکر می کنی کسی در دو جهان برتر و والاتر از خدا هست ؟
شما اول باید ببینید عقاید چی هست و از کجا سرچشمه میگیرد ، بعد بفرمایید، همه عقاید رو کنار بگزارید .
یه وقت من یه حرفی از خود می گم ، شما میگید عقیده شما برای خودتان ، اما یک بار دیگه قضیه فرق می کند ، پروردگار بی همتا این سخن رو زده .
دوست عزیز راستی خدا به ما عمر نداده که خرج بندگی کنیم

فکر می کنم تعریف بندگی من و شما با هم فرق داشته باشد .

بندگی ، یعنی عشق بازی با خدا ، یعنی هرجا که خدا گفته اونجا حاضر باش ، ما انجا باشیم (مثل مجالسی که ما را به خدا نزدیک کند)، هر جا که گفته نباش ما انجا نباشیم (مثل مجالسی که ما را از خدا دور کند )
هر چیزی که گفت با جان دل انجام بدهیم . و فقط در راه او قدم برداریم و کارهامان را برای او انجام بدهیم و فقط بر او توکل کنیم . ( تا بدین وسیله تمام امتحانات الهی را با موفقیت پشت سر بگذاریم تا بتوانیم رضایی او رو کسب کنیم )
دنیا محل پس دادن امتحان ، و اخرت محل قبول شدن یا نشدن ،کسانی که قبول شده اند ، به چنان لذت شادی خواهند رسید ، که فکر و درکش برای هر انسان بر روی کره خاکی سخت و دشوار است ، اما برعکسش چنان عذاب دردناکی در انتظار افرار گناه کار است ، که حتا فکرش ذرات وجودی انسان را از داخل به حالت انفجار در می اورد . ( از شدت ترس )(البته خدا به هیچ کسی کوچیکترین ظلم نمی کند)

انسان تا ابد (در کره خاکی ) بر سر دور راهی است (برای همین هم هست که دو جایگاه وجود دارد ، بهشت و جهنم)، و در 24 ساعت روز در حال پس دادن امتحانات است .
عاشق ان است که دست در دست معشوق گذارد ، و دیوانه کسی است که غیر از خدا را انتخاب کند .
انشالله که همیشه موفق و موید باشید. تصویر

(سوره فصلت )
هر كه كار شايسته كند به سود خود اوست و هر كه بدى كند به زيان خود اوست و پروردگار تو به بندگان [خود] ستمكار نيست (۴۶)

تصویرتصویر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

Major II
Major II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 3045 بار
سپاس‌های دریافتی: 1123 بار

پست توسط shaman » یک شنبه 1 خرداد 1390, 12:27 pm

دوست عزیز عقاید هرشخص محترمه و قطعاً بندگی منو شما باهم فرق می‌کنه فکر نمیکنم بتونم اینجا به او صورت که می‌خوام بحث کنم،

شما عقایدت بسیار محترمه منم عقایدمو از قرآن یاد گرفتم ولی‌ دلیل نمی‌شه که همونجا متوقف بشم. شما هر روزتو امتحان میبینی‌ من هر روز خودم امتحانمو می‌سازم مقصود اینه که آخرش شما به کمال برسی‌ و بتونی‌ به جایی‌ که تعلق داری برگردی.

امیدوارم موفق باشی‌

امید ایمان عشق
ways of the West
wisdom of the East

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22040 بار

پست توسط sinaset » یک شنبه 1 خرداد 1390, 12:42 pm

shaman نوشته شده:دوست عزیز عقاید هرشخص محترمه و قطعاً بندگی منو شما باهم فرق می‌کنه فکر نمیکنم بتونم اینجا به او صورت که می‌خوام بحث کنم،
شما عقایدت بسیار محترمه منم عقایدمو از قرآن یاد گرفتم ولی‌ دلیل نمی‌شه که همونجا متوقف بشم. شما هر روزتو امتحان میبینی‌ من هر روز خودم امتحانمو می‌سازم مقصود اینه که آخرش شما به کمال برسی‌ و بتونی‌ به جایی‌ که تعلق داری برگردی.
امیدوارم موفق باشی‌
امید ایمان عشق

سلام بر شما .
اگر بخوایید می تونیم در پیام خصوصی باهم حرف بزنیم ..
من مشکلی از این جهت ندارم .
راستی خوب خدا را شکر که شما هم عقیدتان را از قران گرفتید ، ( فکر میکنم به یک نقطه مشترک بسیار قوی رسیدم)
به هر حال من لذت می ببرم از بحث کردن با انسان ها با منطق ..(اگر دوست داشتید (که خودم شخصا دوست دارم) در پ.خ ، بیاید تا به بحث و گفتگو بپردازیم )

موفق و عاقبت بخیر بشید ،انشالله .
تصویرتصویر
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

Major
Major
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 713 بار

پست توسط kingday » پنج شنبه 14 مهر 1390, 12:41 am

یک سوال برای من ایجاد شده که ایکاش میشد از آقای استیون هاوکینگ پرسید
و اون اینکه آقای استیون هاوکینگ استاد علم فیزیک بر اساس کدام قانون فیزیک یا کدام کشف علمی فیزیکی به این نتیجه مهم رسیدن مثلا آیا با محاسبات ریاضی در غالب جرم کلی جهان یا زمان پیدایش اون یا اندازه گیری اندازه جهان یا موارد مشابهی که ایشان کاملا در اون تبحر دارن و استاد هستند به این کشف غیر مادی رسیدن و مثلا اگه این بحث در یک محفل علمی با حضور دانشمندان صورت بگیره چگونه به اثبات این فرضیه خواهند پرداخت و به رد نظریه جهان بعد از مرگ خواهند پرداخت ؟؟

مگر ابزار کافی در این مورد رو در اختیار دارند؟؟

آیا این مطلب در محدوده علم فیزیک قابل بحث میباشد ؟؟

مگر تمام کشفیات علمی توسط علم فیزیک انجام شده آیا مثلا درمان بیماران روانی که با روشهای تجربی و انسان شناختی انجام میشود در محاسبات فیزیکی قابل تحلیل و بررسی هستند؟؟

یا مثلا همین خیال پردازی که از اون صحبت کردن چگونه قابل تحلیل هستش؟؟ آقای استیون هاوکینگ ذهن خودش رو با یک کامپیوتر برابر میدونن که بعد از خراب شدن نابود شده و قابل برگشت نیست (طبق گفته خودشان) آیا این کامپیوتر بدون سیستم عامل و یا نرم افزار قابل استفاده یا محاسبه میباشد؟؟
مسلما نه ..
پس یک کامپیوتر دارای نرم افزاری است که در جایی ذخیره شده و این نرم افزار بعد از مرور زمان و در حین تکامل قابل ارتقا و تکمیل خود میباشد. (فرض بر تشابه با ذهن انسان)

با فرض ذخیره نرم افزار در خارج از سخت افزار آیا بعد از نابود شدن سخت افزار (مرگ انسان ) میتوان آنرا بر روی سخت افزار دیگری و آنهم در زمان دیگری در آینده دور یا نزدیک نصب کرد؟

جواب مثبت است.

آیا ارزش وجودی کامپیوتر تنها به سخت افزار و نیمه هادیهای بکار رفته در آن میباشد یا نرم افزار تکامل یافته درون آن مهمتر و با ارزشتر است؟؟

نرم افزار با ارزش تر است چون دارای بقا بوده (بکاپ) و در جایی دیگر و در بدنی دیگر قابل اجرا و ادامه حیات خواهد بود.

آیا این کامپیوتر آقای استیون هاوکینگ یا ذهن ایشان با این حجم عظیم اطلاعات در صورت از بین رفتن سخت افزار یا جسم ایشان قابل باز یافت در سخت افزاری دیگر نخواهد بود؟؟

آیا ایشان میتوانند با قاطعیت بگویند که خیر نمیشود چون سخت افزار از بین رفته است؟

حال اگر ما انسان را در غالب یک کامپیوتر کامل که دارای وظیفه مهمی بوده و نرم افزار بسیار پیشرفته ای در آن مشغول بکار است و در حال اجرا به نحوی دائما از اطلاعات آن در مکانی بسیار امن بکاپ تهیه شود

اگر در صورت هر حادثه کامپیوتر از بین برود (جسم انسان بمیرد) میتوان در سخت افزاری دیگر همان نرم افزار را مجددا از بکاپ قبلی نصب کرده و در نتیجه صاحب یک کامپیوتر با مشخصات قبلی شد.

سوال : از کجا معلوم که کسی این بکاپ را تهیه کرده باشد ؟؟

جواب : کسی که اینقدر علم و دانش داشته که کامپیوتر را بسازد فکر اینجاشو هم کرده تا مبادا این همه زحمت کشیده شده یکباره به باد بره و در اصل هدف بزرگتری وجود دارد تا این نرم افزار بتواند در زمان مشخص حاصل تلاش و نتایج کار خود چه خوب و چه بد را به نمایش بگذارد.

سوال : از کجا معلوم که چنین کسی وجود داشته باشه شاید کامپیوتر اصلا همینطوری در اثر برخی اتفاقات بوجود اومده باشه و مثلا از بین میلیاردها اتفاق تصادفی چنین چیزی شبیه کامپیوتر خودبخود ساخته شده باشه و اصلا نیازی به چنین شخصی نباشه ؟؟

جواب : این فرض محال نیست اما احتمال کدوم بیشتره ؟؟ وجود داشتن یا نداشتن اون شخص ؟؟ فکر کنم احتمال وجود داشتن اون خیلی خیلی بیشتر از نداشتنشه

فرض کنیم که احتمال وجود نداشتن خیلی خیلی قویتر باشه خوب سوال بعد اینست که اگر در اثر اتفاق بوجود اومده آیا همین اتفاق مثلا دارای احتمال یک در هزار میلیارد هستش خوب این کامپیوتر نیاز به برق و محیط مناسب برای ادامه کار دارد احتمال ایجاد اتفاقی این شرایط چقدر است تا کامپیوتر بتواند به کار اصلی مشغول شود
مثلا یک در هزار هزار میلیارد

احتمال اینکه هر دو اتفاق با هم بیفتند تا هم کامپیوتر و هم شرایط لازم برای کار اون محیا بشن میشه حاصل یک تقسیم بر ( احتمال اول فاکتوریل ضربدر احتمال دوم فاکتوریل)

نتیجه نهایی دارای احتمال بسیار بسیار ضعیفتر از قبل هم شد

مطمئنا احتمال وجود اون شخص با این محاسبات خیلی بیشتر شد

سوال : اگه این شخص بر فرض وجود داشته باشه پس چرا مستقیما با کامپیوتر کار نمیکنه و صفحه کلید اون تا حالا لمس نشده ؟؟

جواب : شاید کامپیوتر شما به شبکه جهانی وصل شده که توسط همون شخص مدیریت میشه و تمام عملکرد این کامپیوتر و میلیاردهای دیگه دائما داره مونیتور میشه و همینطور بکاپ گیری میشه اما ارتباط تقریبا یکطرفه هستش و کامپیوتر مورد نظر ما قابلیتهای محدودی در ارتباط مستقیم با مدیر اصلی داره مگر اینکه نرم افزار خودش رو خیلی ارتقا داده باشه و بسیار پیشرفت کرده باشه تا بتونه از امکانات ویژه مدیر اصلی برخوردار بشه و به اون نزدیکتر بشه .

آیا سوال دیگری هم هست ؟ آیا احتمال بودن این فرضیات با این توضیحات خیلی خیلی بیشتر از نبودن آنها نیست ؟؟

فکر کنم این طرز برخورد با قضیه خیلی با طرز فکر و استدلالات آقای پروفسور هاوکینگ مطابقت داشته باشه و البته میتونه اشان را قانع بکنه که اون شخص میتونه حتی در عالم مادی و فیزیک هم به احتمال خیل خیلی زیاد و بیشتر از احتمال نبودنش باشه.

Moderator
Moderator
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 6415 بار
سپاس‌های دریافتی: 11867 بار

پست توسط رونین » جمعه 15 مهر 1390, 6:34 pm

سلام خدمت دوستان گرامی تصویر تصویر

نظرات و مواردی را که بعضی از دوستان ارسال کردند را دقیق خواندم و مطالعه کردم، فکر کنم در این سایت متخصص و جایزه نوبل گرفته بسیار زیاد باشه که این جای بسیار خوشحالی و فخر هست برای ما تصویر تصویر

بنده در حد این استاد و دانشمند گرامی نیستم که عمری در راه علم و دانش عمر صرف کرده اما

با توجه به مقالاتی که دارم،( 20 مقاله جهانی، 15 مقاله داخلی، 35 گنگره داخلی و خارجی، تحقیقی که در مورد سویا داشتم و اسم من به عنوان اشخاصی که به علم اضافه کردند در FAO ثبت هست ) و علم کم خودم در مورد گیاه شناسی و فیزیولوژی

فرضیه ای بیان میکنم که

خداوند در آفرینش گیاهان هیچ نقشی نداشته و این مورد کاملا تصادفی بوده و گیاهان از یک موجود تک سلولی بوجود امدند که اون موجود توان غذا سازی داشته و نیاز نبوده که خدا به اون موجود تک سلولی غذایی بده چون خودش از خورشید دریافت میکرده و توان تبدیل را داشته و اصلا شاید هم خدایی نبوده!! ................

خب به من هم توهین میکنید؟ ناسزا میگید؟ اصلا فرض کنید من خدا را هم قبول ندارم!

بگید که راحت برم و پشت سرم را نگاه هم نکنم
 جواب یک دانشمند باید توسط همتای او داده بشه و این وظیفه همه کس نیست

توهین به یک دانشمند در هر صورت، درهر شرایط،، در هر مسئله یا فرضیه به شدت زشت و برازنده نیست

این آقا یک دانشمند هست، یک فرضیه بیان میکند، بنده میتوانم قبول میکنم، میتوانم نپذیرم، بتوانم جواب میدم ، نتوانم جواب نمیدم

من در یک کنگره شرکت داشتم که هیچ کدامشان با مسلمانان خوب نبودند و تعدادی هم به خدا اعتقاد نداشتند
مقاله من در مورد افتادن برگ درخت و آنزیم های دخیل در ان بود
من در هر صحبت خودم بیان میکردم که این مسئله نشان دهنده بخشی کوچک از قدرت الهی هست و....

اما هیچ کدام کوچکترین اهانتی به من نکردند بلکه عنوان بهترین مقاله کنگره هم به مقاله من داده شد [COLOR=#7030a0]( فکر کنم اگر ما بودیم طرف مقابل را کشته بودیم) 
  باشید تصویر تصویر  
مائیم که از پادشهان باج گرفتیم
زان پس که از ایشان کمروتاج گرفتیم
اموال وخزائنشان تاراج گرفتیم
مائیم که از دریا امواج گرفتیم

شاهنشاه بزرگ ایران نادرشاه افشار

زیبنده
یک رونین زیبا مردن است، آن رونینی که هر دم آماده مرگ نباشد، ناگزیر مرگی ناشایست برایش پیش می آید
.

Major
Major
سپاس‌های ارسالی: 253 بار
سپاس‌های دریافتی: 713 بار

پست توسط kingday » جمعه 15 مهر 1390, 8:13 pm

سلام خدمت استاد و سرور گرامی بنده جناب آقای رونین

اگر منظور شما ار توهین اظهار نظرهای بنده میباشد که به هیچ وجه چنین منظوری نداشته ام و آنرا بدور از هر منطق و ادب میدانم بلکه بنده سعی داشتم فرضیه آقای استیون هاوکینگ دانشمند بزرگ در علم فیزیک (فقط فیزیک) را به چالش کشیده و البته بطور غیر مستقیم آنرا زیر سوال ببرم چرا که مبادا خدای نکرده سکوت و عدم عکس العمل بنده به نشانه رضایت و تایید و یا از همه بدتر ایجاد شبه بیشتر در ذهن کسانی بکند که در وجود خدا و عالم بعد از مرگ دچار شک و تردید هستند. و این موضوع تلقین بشود که چون آقای استیون هاوکینگ دانشمند بزرگی هستند پس حتما از بقیه آدمها از جمله دانشمندان علوم دینی و غیره که در زمینه های علوم الهی تخصص دارند نیز بیشتر میدانند
و حتما نظر ایشان بر دیگر نظریه ها غالب میباشد که این مورد برای شخص بنده ایجاد مسئولیت میکند که بی تفاوت نبوده و قاطعانه نظر خود را هر چند در سطح سواد خودم هست بیان کنم و البته خیلی خوشحال میشم که نظر خودتون رو در این مورد هم بفرمایید.

آقای استیون هاوکینگ به سوالات بسیار مهم زیادی در مورد نحوه پیدایش جهان و فرضیه بیگ بنگ و سیاه چاله ها و دهها مورد دیگر پاسخ داده اند و از این لحاظ خدمت بسیار بزرگی به جهان نموده اند که البته همین مساله هست که حساسیت موضوع رو زیاد میکنه
یعنی ایشان با اکتشافات جدید خود طرفداران زیادی پیدا کرده اند و نظریه جدید در مورد جهان بعد از مرگ هم دارد به همین شکل معرفی میشدو یعنی
کشف علمی بزرگ جدید و نه یک نظر شخصی تکرار میکنم
[SIZE=170] 
[SIZE=85] [COLOR=#0070c0]کشف علمی بزرگ جدید و نه یک نظر      

و در این مورد با شما مخالفم که این تنها یک نظریه شخصی هستش
و تبعات و نتایج اون میتونه برای تمام مردم دنیا ایجاد شبهه و شک در همین مورد باشه و افرادی که ایمان چندان محکمی ندارد را به انحراف بکشاند.

و اما در مورد نظر شما در مورد گیاهان :

نظر بنده اینست که خداوند یعنی خالق همه چیز به نحوی که علت هر معلولی میباشد.
مثلا اگر دلیل بوجود آمدن یک گیاه یک تک سلولی و بطور اتفاقی هست خداوند در طول دلایل قرار میگیرد و دلیل بوجود آمدن همان اتفاق و در نتیجه تک سلولی بوده و آنرا خدا خلق کرده است
البته خورشید که دلیل رشد تک سلولی و گیاه میباشد را نیز ابتدا در اثر انفجار بزرگ و تشکیل غبار ستارگان و در اثر نیروی جاذبه موجب متراکم شدن غبار ستارگان و در نتیجه یکی از انها که همان خورشید هست میشود و البته هزاران دلیل دیگر که همگی در طول همدیگر هستند. یعنی همان انفجار بزرگ را نیز خدا پدید اورده که بعد از آن کل این جهان تشکیل شده است.

نتیجه و منشا همه دلایل همان خداوند است که نمیتوان در آن تردید داشت. آیا میشود؟؟ اگر میشود دلیل آن چیست ؟؟
اگر همه چیز در اثر تصادف و اتفاقی میباشد دلیل همان اتفاقات هم خداوند است . یعنی خداوند خواسته است تا آن اتفاق بیفتد و البته ما چون دانش کافی نداریم آنرا یک تصادف و یک اتفاق که معمولا تعبیری از بی نظمی هست میدانیم در حالیکه اخیرا کشف شده که در منشا هر بی نظمی نظم میباشد یعنی باز همان تصادف هم دلیل و نظم و قاعده ای دارد و پیرو آن همین نظم و قاعده نیز خالقی دارد که همان خداوند است.

New Member
سپاس‌های ارسالی: 23 بار
سپاس‌های دریافتی: 40 بار

پست توسط yusef » جمعه 15 مهر 1390, 9:24 pm

سلام آقای روتین
از این که نظر خودتونا شفاف بیان کردید ممنون.
یه سوال داشتم میشه بگید اون موجود تک سلولی از کجا این توانایی را داشته که بتونه غذای خودشا از خورشید تهیه کنه. منظورم اینه که فرض کن شما رباتی میسازی که هر چند وقت یکبار نیاز داره شارژ بشه یا مثلا به طور دائم به برق وصل باشه حالا یکی اومده رباتی ساخته که خودش میتونه کاهش شارژش را تشخیص بده و طوری برنامه ریزی شده که بطونه خودشا ریشارژ کنه یعنی به طور مثال توی اتاق بگرده و پریز برق را پیدا کنه و از اون استفاده کنه. حالا به نظر شما سازنده ی کدوم ربات کار جالب تر و مهم تری را انجام داده

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 5879 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

پست توسط Solver » جمعه 15 مهر 1390, 11:09 pm

شاید تعجب کنید، بحث شما را ارجاع میدم به مثل زیر :

اول مرغ بوده یا تخم مرغ ؟

این مثل شوخ طبعانه که متاسفانه کمتر در معنای کنایه مناسب به کار میرود اینجا بسیار متناسب است برای آن دسته دوستان که به کمک استدلالی که خود اسلام برای اثبات خالق در علوم انسانی بنیاد نهاده سعی در نفی وجود چنین خالقی دارند.

قبلاً هم اشاره کردم، ملاصدرا ساده بیان کرده بحث به شرط موجودیت لیاقت ورود به ماهیت را دارد. اینجا که موجودیت زیر سوال است چه حاصل از بحث بر سر ماهیت!
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

پست توسط HASAN BARATY » شنبه 16 مهر 1390, 3:33 pm

[FONT=Times New Roman]برای من چندتا سئوال بوجود امده امیدوارم دوستان به اون جواب بدهند تا موجب اگاه شدن من سئوال کننده  
[FONT=Times New Roman]1-تا اونجایی که من میدونم این پروفسور یک فیزیکدان هستند و فیزیک هم جزء علم طبیعی است.اما در این اظهارنظر ایشون به نبودن خدا و حیات پس از مرگ اشاره میکنن.تا اونجا که من میدونم این دو مورد حداقل جزء علوم طبیعی نیستند و از علوم ماوراءالطبیعه میباشند.حالا سئوال من دقیقا این است ایا اگر کسی در علوم طبیعی حائز توانمندی هایی شد ایا لزوما در علوم ماوراء الطبیعه هم دارای شرایط اظهار نظر است حتی فراتر از اون ایا اگر کسی در یک علم توانمند شد لزوما در علم دیگر هم صاحب نظر خواهد بود؟ یعنی ما می تونیم به صرف اینکه کسی دارای رتبه علمی و نبوغ بالایی است اظهارنظرش را در مورد هر چیزی بپذیریم؟مثلا اگر کسی که نوبل شیمی برده اعلام کرد که در جهان 10 خدا وجود داره ما به صرف اینکه این ادم نابغه رشته خودش است و جهان را تعقییر داده ولی ما فاقد این توانمندی هستیم با وجود انکه او در مورد دانشی غیر از دانش مورد تخصصش حرف زده باید نظر او را بپذیریم؟؟ 
[FONT=Times New Roman]2- ایا در صورت پذیرفتن تفاوت بین علوم ایشون بر خلاف انچه مورد پذیرش خودش است رفتار نمیکنه.چون علمی ها معمولا اگر کسی در مورد دانشی که در ان تخصص ندارد حرفی بزند با او تقابل میکنن.مثلا فرض کنید کسی در مورد فیزیک بخواهد در برابر این نابغه دانشمند اظهار نظر کند در حالیکه تخصص کافی ندارد نوع برخوردش را میشه تا حدودی حدس زد.چون این فیزیکدان که در علم خودش خبره است در مورد چیزی سخن میگه که در ان تخصصی نداره.من مخاطب تا اونجا که به نظرم میرسه ایشون صریحا در مورد ماوراءالطبیعه اظهار نظر میکنن.دقت کنید منظور من سئوال نیست که این حق هر کسی است .ایا من درست متوجه شدم یک دانشمند علم طبیعی داره در مورد دانش ماوراءالطبیعه که در ان تخصص ندارد اظهار نظر قطعی میکند؟اونوقت با این حساب مثلا یک زیست شناس نمی تونه در مورد دندان پزشکی اظهار نظر کنه چون ممکنه 40 تا کتاب نوشته باشه نوبل هم برده باشه.ما هم باید حرفش را بپذیریم چون ما که درجه علمی او را نداریم.یعنی اگر دندونمون درد گرفت بریم پیش زیست شناسه چون بالاخره در رشته خود نابغه است ولی ما که نیستیم هر وقت ثابت شد نظرش اشتباه بوده دیگر پیشش نمی ریم ولی تا اون وقت هر بلایی خواست سرمون بیاره!!!!! 
[FONT=Times New Roman]3-با در نظر گرفتن شرایط بالا بهتر نیست ایشون بجای نظر قطعی دادن در چیزی که در ان تخصصی ندارن به متخصصین علوم دینی مراجعه کنند و سئوالاتشون را بپرسند یا اینکه چون درعلم فیزیک نوبل برده و در نجوم حرف های زیادی برای گفتن دارند پس در مورد هر چیزی صاحب نظرند؟مثلا اگر فردا درمورد شیمی و زیست شناسی و الکترونیک و ....نظر قطعی دادن باید ما سریع اون را بپذیریم.در موردش هم حرفی نزنیم چون ایشون دانشمند هستند ما که نیستیم!!!!! 
تصویرتصویرتصویر تصویر

قفل شده

بازگشت به “فيزيک”