در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود
Major

Major

نماد کاربر
598

تشکر کرده: 229 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 28 دی 1386 12:47

پشت كامپيوتر !

آرشيو سپاس: 6417 مرتبه در 587 پست

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

توسط nima-rad » سه شنبه 3 خرداد 1390 18:03

cheka نوشته است:لینک فیلم Airdrop بروش RAPID رو تو یک جای دیگه برای دوستان آپ کردم :  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

در این فیلم تانک سبک 2S25 Sprut-D از یک هواپیما به روش RAPID پرتاب میشه ، تانک 2s25 SPRUT-D  مجهز به یک توپ 125 میلیمتری ضد تانک با تثبیت کننده هست ، وزن این تانک 18 تن هست ، هرچند زره این تانک بسیار ضعیفه و حفاظتی تنها در سطح یک نفربر (یعنی حفاظت در مقابل گلوله های کالیبر 50) فراهم میکنه اما قدرت آتش و تحرک این تانک (که دو شاخصه ی مهمتر در نیروی هوابرد هستند) بسیار بالاست . این تانک از چند سال پیش در نیروی هوابرد روسیه (VDV) به خدمت گرفته شده .

تصویری از تانک 2S25 Sprut-D

عکس تانک Sprut-D در حال پرتاب با چتر از هواپیما

از بابت كليپي كه UP  كردي ممنون
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب nima-rad تشکر کرده اند:
جهانبانی, Solver, Mahdi1944, wild-bear, reza13533, cheka

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » چهارشنبه 4 خرداد 1390 20:28

واقعا جای تشکر ویژه از دوستان است که در مبحث مشارکت داشتند و اطلاعات مفیدی ارائه کردند. بنده تحقیق کردم و کمی متعجب شدم! طبق تحقیق بنده هوابرد تانک چیفتن  :-(  را پرتاب کرده و آن هم به شیوه برگرفته از همان مدل پرتاب روسی اما کمی متفاوت. البته من در مورد تانک ها اطلاعات ندارم، این تانک در چه دسته ای هست؟ سبک یا سنگین؟

در مورد تیپ 65، بی تردید این یگان قدرتمندترین یگان کشور است، اینجا بحث در مورد عملیات هوابرد مد نظر بود و نه جمع بندی. تعداد پرسنل تیپ 65 را هم در نظر داشته باشید در مقابل پرسنل تیپ 55. یک عملیات هوابرد همانطور که میدانید تلفات فراوان دارد حتی بر فرض دور بودن از تیررس دشمن، خود پرش در شرایط نامساعد به حد کافی تلفات دارد.

فراموش نکنید، آموزش پرسنل تیپ 65 بالاتر نیست، هر چند پیشرفته ترین دوره های چتربازی یا همان مربی سقوط آزاد را پشت سر میگذارند اما نمیخواهید بگید که آموزش دهندگان که پرسنل تیپ 55 در قالب کمیته چتربازی هستند از پرسنل تیپ 65 ضعیف تر هستند. قطعا پرسنل تیپ 65 به مراتب از پرسنل وظیفه یا کادر تیپ 55 که دوره چتربازی را پشت سر گذاشته اند برتر هستند اما نه از همه پرسنل تیپ 55 !

در مورد اینکه یگان هوابرد شیراز در خاورمیانه تک است، پاسخی که من از چند تا از افراد نسبتا مورد اعتمادم در تیپ گرفتم، این بود که غیر از تیپ 55 و اون یگان موجود در عربستان، باقی موارد بیشتر شبیه همین تیپ هوابرد سپاه خودمان در جهرم هستند تا یک تیپ هوابرد واقعی.

نکته:
دوستانی که بنده را میشناسند مطلع هستند، اطلاعات نظامی بنده تقریبا 0 هست، این مدت که در انجمن های نظامی وارد شدم عوارض خدمت سربازی بوده است. بیشتر مطالب اینجا هم برگرفته از برخی پرسنل کادر (البته بیشتر سعی میکنم حرف هاشون را مستند کنند) هست، بنابراین همانطور که تا اینجا بحث پیشرفت، هر موردی که به نظرتون نادرست میاد یا در موردش اطلاعاتی دارید را طرح کنید تا همه چیز به واقعیت نزدیک تر شود.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
sorena8803, reza4087, kimia 55, un4given.1991, Mahdi1944, Present, wild-bear, shola

Major

Major

نماد کاربر
763

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 14 آبان 1389 01:26

آرشيو سپاس: 3220 مرتبه در 668 پست

توسط cheka » چهارشنبه 4 خرداد 1390 22:49

MiimA نوشته است:بنده تحقیق کردم و کمی متعجب شدم! طبق تحقیق بنده هوابرد تانک چیفتن  :-(  را پرتاب کرده و آن هم به شیوه برگرفته از همان مدل پرتاب روسی اما کمی متفاوت

دوست عزیز اگر منبع معتبری برای اثبات حرفتون دارید بفرمایید ، چون امکان اینکه تانک چیفتن رو بشه هوابرد کرد نزدیک به صفره به دو دلیل :

1- سیستم RAPID اساسا برای ایردراپ کردن محموله هایی با حداکثر وزن 20 تن طراحی شده در حالیکه تانک چیفتن 56 تن وزن داره و یکی از سنگین ترین تانکهای دنیاست !

2- با توجه به اطلاعاتی که از ناوگان ترابری نیروی هوایی موجوده اصلا ما هواپیمای ترابری برای بلند کردن وزنی معادل 56 تن نداریم ! (حداقل تا جایی که من میدونم!) ناوگان ترابری نیروی هوایی ما بیشتر از هواپیماهای ترابری تاکتیکی با ظرفیت پایین مثل C-130 تشکیل شده و چند فروند ترابری استراتژیک Candid IL-76 هم که داریم نهایتا توانایی حمل 50 تن بار را دارد .
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب cheka تشکر کرده اند:
mehdighorbani, Present, wild-bear, kimia 55, sroasha, KH.I.A.2500, Solver

Captain

Captain

نماد کاربر
1783

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

توسط typhoon » چهارشنبه 4 خرداد 1390 23:19

سلام
جناب چکا صحیح می گن. در کشور ما هواپیمایی با قابلیت حمل چیفتن وجود نداره.
در رابطه با آموزش مسئله این است که تیپ ۵۵ یک تیپ مثل سایر تیپ های ارتش است اما تفاوت آن با سایر تیپها تنها بحث پرش و چتربازی در این تیپ و آموزش های مربوط به آن است.و گرنه در سایر موارد یگانهایی مثل تیپ ۴۵ و یا لشگر ۲۳ که من مدتی در آنجا خدمت کردم هم از لحاظ سختی شرایط خدمت و آموزش دست کمی از ۵۵ ندارند.
اما در رابطه با ۶۵
دوست عزیز همان گونه که گفتم در تیپ ۵۵ تنها چتربازی آموزش داده می شود اما تیپ ۶۵ تیپی است که آموزش های بسیار متفاوتی در آن داده می شود که چتربازی یکی از چندین مهارت اعضای این تیپ است.
در مورد دانش نظامی پرسنل کادر ارتش هم این رو بگم خیلی به این منبع اطمینان نکنید. بسیاری از آموزش های ارتش غلط و یا از رده خارج است.لااقل وقتی تصویر تی ۹۰ را در کتاب آموزشی دانشجویان دانشگاه افسری دیدم که زیرش نوشته بودند تی ۸۰ به خیلی چیزها شک کردم.
Old soldiers never die.They just fade away

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
Solver, Present, wild-bear, sroasha, KH.I.A.2500, cheka

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » پنج شنبه 5 خرداد 1390 03:52

بنده تجربه خدمت در تیپ 45 تکاور هم داشتم، اتفاقا اونجا د رکن 3 تیپ بودم و از توان رزم و سطح آموزشی اون تیپ به خوبی مطلع هستم. بنده با داشتن این اطلاعات این مطالب را نوشتم.

دوست عزیز همان گونه که گفتم در تیپ ۵۵ تنها چتربازی آموزش داده می شود اما تیپ ۶۵ تیپی است که آموزش های بسیار متفاوتی در آن داده می شود که چتربازی یکی از چندین مهارت اعضای این تیپ است.

اما تیپ ۶۵ تیپی است که آموزش های بسیار متفاوتی در آن داده می شود

در خود تیپ 65 آموزشی داده نمیشود! همین آموزش های متفاوت که شما میفرمائید در شیراز و تیپ 55 به نفرات تیپ 65 داده شده و توسط مربیان آموزشی تیپ 55 است. از جمله همان مربیگری سقوط آزاد که دیگه جزو سطح بالاترینش است.

در مورد پایین بودن کارایی آموزش های ارتش که واقعا وضع خرابه ... کاملا باتون موافقم.  :?
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

un4given.1991, Mahdi1944, Present, Ass@ss!N, wild-bear, sroasha, alirezak2

Captain

Captain

نماد کاربر
1154

تشکر کرده: 76 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 27 اسفند 1388 13:51

تهران

آرشيو سپاس: 7252 مرتبه در 1004 پست

توسط ASHKAN95 » پنج شنبه 5 خرداد 1390 07:49

سلام به همگی :razz:  :razz:
برای من یه سوال پیش اومد!!!!!!!!
سطح آموزش نظامی تو سپاه هم پایینه؟؟؟یا اینکه فقط تو ارتش اینجوریه؟؟؟
اخه سپاه تمام توانشو گذاشته رو نیرو زمینی.

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 6 خرداد 1390 10:18

ashkansamie,  

تا آنجا که من اطلاع دارم، سپاه وضع نسبتا خراب تر از این حرف هاست و برتری ارتش به نسبت سپاه همین آموزش هست. البته چند جا نمونه عینیش را دیدم. اینطور بگم که قیاس سواد نظامی پرسنل وظیفه ارتش و پرسنل وظیفه سپاه که هیچ حتی با پرسنل کادر و افسران سپاه هم نتیجه اش بیانگر برتر بودن آموزش ارتش است.

این امر از همان مدت دوره آموزشی تا برنامه سین و روش جاری موجود در دو نیرو قابل فهم است. اما از طرفی برنامه سپاه نوع متفاوتی از قدرت نظامی به نسبت ارتش است و بنده از این نظر فکر کنم سپاه در جمع بندی توانمند تر از این ارتش که آموزشش بالاتر است باشد.

آموزش ارتش متاسفانه مناسب نبرد در جنگ های جهانی و ... است تا جنگ های امروزی اما به هر حال برخی نکات همیشگی است مثلا یک سرباز ارتشی هر سازمانی که داشته باشد قطعا با یک بار شرکت در رزم شبانه (هر هفته برگزار میشود) جهت یابی با ستاره ها و کار با قطب نما در شب و ... را بلد است، اما همین پیش پا افتاده ترین مباحث در بین سربازان سپاه به عنوان یک دانش برتر نظامی محسوب میشود و بلد بودنش یعنی شما یه پا تکاوری! اما در ارتش تقریباً اکثر پرسنل در یگان های رزمی و پیاده کار با اکثر تجهیزات را بلد هستند.

مثلا خود بنده هر چند دیده بان خ ا 120 هستم اما روانه کردن 120، 107 و حتی سلاح های مستقیم زنی مثل 106 و spg و... را تا حدودی آَشنا هستم. با سهند، تاو و ... میتوانم کار کنم و ... البته ارتش استمرار اموزشش با هدف مسلط شدن نفر است به طوری که بنده به عنوان یک ارتشی باید با همه سلاح ها آَشنا باشم اما سلاح خود را کاملا مسلط باشم.

اما در سپاه، افراد رزمی در آموزش ها تنها با سلاح خود آشنا میشوند و سلاح های دیگر جایی در آموزش ایشان ندارد هیچ در گفتو هایی که با برخی دوستان دارم داشن اونها در مورد سلاح تخصصیشون گاهی از دانش یک سرباز ارتشی که سلاح تخصصیش چیز دیگه ای است کمتر است.

اما کیفیت و مدرن بودن تجهیزات سپاه، نیروی زمینی اون را کارآمد تر از ارتش کرده است. به قول خودمونی:

شعار ارتش: ایمان انضباط آموزش نگهداری
شعار سپاه هم : ایمان نوسازی نوآوری خلاقیت و

البته این را ارتشی ها به شوخی میگویند اما واقعاً عمر مفید یک سلاح در ارتش بسیار زیادتر از سپاه است و علتش کیفیت بالاتر در نگهداری است، اما سپاه با به روز کردن تجهیزاتش این ضعف را جبران میکند که البته نیازمند بودجه بالاتر است...

ASHKAN95, un4given.1991, Hiddenway, Present, wild-bear, sorena8803, reza4087

Captain

Captain

نماد کاربر
1154

تشکر کرده: 76 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 27 اسفند 1388 13:51

تهران

آرشيو سپاس: 7252 مرتبه در 1004 پست

توسط ASHKAN95 » جمعه 6 خرداد 1390 19:29

خیلی ممنون Miima عزیز....
:razz:  :razz:  :razz:

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ASHKAN95 تشکر کرده اند:
wild-bear

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 20 خرداد 1390 06:08

آخر روشن نشد بر ما، که هوابرد تانک پرتاب کرده و بی مانند بوده یا خیر، چون اگر جز تانک چیفتن که گفتن پرتاب کرده باشد کار منحصر به فردی نبوده و اگر چیفتن پرتاب کردن به قول دوستان در ایران با چه هواپیمایی چنین تانکی را بلند کردن و تازه اصلا این کار با صرفه است؟  :-x

کم کم قصد ورود به جنگ و حضور هوابرد در اون را دارم.

نخست این که با هر کدام از پرسنل قدیمی هوابرد صحبت کنید دل پردردی از جنگ دارد. قطعا شما هم میدانید هوابرد در بین یگان های ارتش یک اعتبار خاص داشت و اساسا وقتی در یک عملیات اسم هوابرد هم جزو شرکت کنندگان بود نگاه متفاوتی بهش میشد. از نکات حائز اهمیت هوابرد پیشبرد اهداف با کمترین تلفات بود چیزی که در دوران جنگ ما در بیشتر یگان ها حاصل نمیشد و جزو نقاط ضعفشان به حساب میرفت.

احتمالا اکثر هوابردی های زمان جنگ اولین خاطره شان از آن ماموریت ویژه سال های نخست جنگ است و خواهند گفت اگر ... همان سال ها کار عراق یکسره شده بود! اما حیف که ...

بیش از یکسال از جنگ گذشته بود که در طی یک طرح نسبتاً بزرگ برنامه ریزی شده بود یکی از بی سابقه ترین عملیات های مشترک هوابرد در منطقه غربی کشور اجرا شود و از زمین نیز پس از تک های متوالی در تمامی جبه ها یک هجوم سراسری به خاک عراق برده شود و ضمن خارج کردن کامل دشمن از مرز ها، توسط هلی برد بخشی از یگان های هوابرد در قسمت هایی نیروهای دشمن به مسیرهایی هدایت شوند که در زیر آتش از قبل تنظیم شده توپخانه خودی بود.

به عبارتی نقشه کامل و حساب شده ای برای یکسره کردن کار دشمن که محوریت اون هم نیروی زمینی بود و این به معنای بزرگ بودن دست آوردش در صورت موفقیت عملیات بود. شاید بد نباشد اشاره کنم در نگرش نظامی، بیشترین دست آورد و البته تلفات حاصل عملیات های خاکی است.

این عملیات تقریبا در دوره ای بود که نیروی دریایی ارتش به طور کامل بر آب های منطقه مسلط شده بود و کنترل را به دست گرفته بود. یگان های شرکت کننده در عملیات از جبه ها خارج شده و در منطقه ای بین کرمان و یزد اردوگاه زدند. در این بین تمرینات پرش و هلی برد هوابرد شدیداً مورد توجه یگان های دیگر که قبلا نمونه این عملیات ها را ندیده بودند قرار گرفت اما همین مسئله و جلیب توجه حضور بالگردها در منطقه اردوگاه مشکل بزرگی آفرید.

ضعف آموزش در حوزه امنیت اطلاعات باعث شد که خبر تمرینات هوابرد به خارج درج کند و عراق نسبت به موضوع مشکوک شود. این شک باعث تقویت قبا و اتخاذ تصمیماتی از جانب آنها شد که عملیات بزرگ ایران را دچار تغییرات بزرگی کرد و نهایتاً تنها قسمت کوچکی از طرح که نفوذ و هدایت نیروهای دشمن به زیر آتش توپخانه خودی بود به اجرا در آمد. اما باز به علت همان ضعف حفاظتی، عملیات لو رفت به طوری که پس از فرود چتربازان در جبهه مورد نظر شدیدا مورد آماج حملات دشمن قرار گرفتند. به روایتی پیش از رسیدن چتربازان به زمین میدان فرود چتربازان پیدا نبود و تنها انبوه غبار دیده میشد که حاصل اصابت خمپاره زن های دشمن که از قبل بر روی منطقه فرود تنظیم شده اند بود.

خلاصه آقا آنطور که روشن  است یکی از پر تلفات ترین اتفاقات برای هوابرد رقم خورد ... شاید برخی شعار نه چندان خوشایند " هوابرد نیمروزی، بسیج پیروزی" را شنیده باشند! که دلیلش همین تلفات بالا و از بین رفتن تمام چتربازان در این عملیات بود. هر چند علت اصلی این شکست ضعف اطلاعاتی بود. غیر از این مورد که جزو عملیات های سری حساب گشته و حتی بسیاری از پرسنل قدیمی هوابرد هم تنها در خاطراتشان به آن اشاره گذرا دارند و اطلاعات بیشتری در مورد نام و تاریخ و محل دقیقش نشد کسب کنم!

اما در کل عملیات هایی که هوابرد در اون حاضر بوده :

1. فتح المبين
  2. بيت المقدس
  3. بستان
  4. بدر
  5. قادر
  6. مسلم ابن عقيل
  7. والفجر
  8. ارتفاعات بازي دراز
  9. ارتفاعات الله اكبر
  10. كربلاي 6
  11. شهيد مدني
البته در منابع معتبر قید شده هوابرد در 18 عملیات حضور داشته که من موفق شدم نام 11 تاش را پیدا کنم. در آینده سعی میکنم لیست را کامل تر کنم.

Present, shola, wild-bear, mehdighorbani, interceptor, oweiys, reza4087, cheka, Mahdi1944

Fast Poster

Fast Poster

no avatar
226

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 8 خرداد 1389 13:32

آرشيو سپاس: 545 مرتبه در 166 پست

توسط metal_korn » جمعه 20 خرداد 1390 09:48

تیپ 55 هوابرد یک تیپ تخصصی در این زمینه است طرح ریزی عملیات بررسی شرایط و ... از این جمله کارهاست ولی تیپ 65 یک تیپ بیشتر عملیاتیه تا تخصصی
وقتی از کسایی که دوست دختر دارن و رابطه نامشروع برقرار میکنن می پرسم برنامت برای آینده چیه میگن الان خوش میگزرونیم بعد با یک زن پاک ازدواج میکنیم یکی از آیات سوره نور قرآن کریم میگه مرد زناکار زن زناکار گیرش میاد

جنایات غرب علیه مردم ایران بی شمار است اما جالب اینجاست که عده ای از همین مردم یاران راستین غرب هستن و اونهارو ناجی خوشون میدونن باید به حال خود گریست

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب metal_korn تشکر کرده اند:
interceptor, Solver

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 27 خرداد 1390 11:53

خدمت من واقعاً در نوع خودش بی مانند است! هم از یگان هایی که خدمت کردم درش که فکر کنم کمتر کسی تجربه خدمت در دو تیپ مستقل را داشته باشد، هم در سازمان هایی که بودم. در تیپ 45 قسمت شد علاوه بر چند اردوگاه و پاسگاه فرماندی در رزمایش مدافعان آسمان ولایت حاضر باشم، و الان در تیپ هوابرد هم آزمایش گردان که هر 3 سال یکبار برگزار میشود باز همزمان شده با حضور من و بنده هم درش شرکت خواهم کرد. البته اینبار بنده تجربه جالب هدایت آتش از دیدگاه را برای قبضه  خ ا 120 م م عهده دار هستم. قبلا به هیچ وجه متوجه ارزش دیده بان در جنگ ها نبودم و فقط ازش یک اسم می شنیدم. شاید بسیاری از شما دوستان هم فکر کنید خوب دیده بان هم نبود میشود باز همینطور کور شلیک کرد و خوب این خمپاره ها و موشک اندازها قدرت تخربیشون بالاست بالاخره یه چیزی را میزنن از دشمن! اما بر خلاف تصور به هیچ وجه بدون وجود دیده بان استفاده مناسب نمیتوان از سلاح هایی با سهم تیر منحنی داشت. سعی میکنم بعد از برگشتن از آزمایش گردان در همین مبحث بیشتر در مورد دیده بانی توضیحات بدهم. این پست بیشتر هدفش این بود که اخبار تیپ را بدهم و اینکه این ماه آزمایش گردان 126 در منطقه اردوگاهی تیپ برقرار است و در آن سلاح های سنگین و نیمه سنگین از جمله خ ا 120 م م تیر اندازی روزانه و شبانه خواهند داشت.

apple2009, HESAM-007, mehdighorbani, alirezak2, Present, wild-bear, reza4087

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » پنج شنبه 2 تیر 1390 19:01

اخبار جدید از تیپ 55 هوابرد !

امیر سرتیپ 2 ستاد محمدیار کشاورز پس از یک روز خدمت اضاف (به قول خودشون) با تیپ 55 هوابرد شیراز تصفیه نموده و دوره خدمت نظامی خود را پایان دادند. پس از ایشان سرهنگ جمشیدی جانشین تیپ تا تعیین فرماندهی جدید تیپ 55 به عنوان سرپرست منتصب شده اند.

این خبر داغ از دور به خود بنده رسید چون مدتی هست که در تیپ حضور نداریم و به همراه گردان در آزمایش گردان هستیم. اما چطور شد بر خلاف انتظار زودتر از یک ماه بنده به مرخصی آمدم! علتش تیر اندازی خوب و کسب نمره 100 در تیر اندازی شبانه و روزانه و 90 با ماسک بود که در سطح گردان جزو نمرات برتر بود.

خبر جالب دیگر در مورد تغییرات اساسی در فاکتورهای سنجش توان رزمی گردان های هوابرد است، که شنیدنش برای دوستان خالی از لطف نیست.

اول از ارتقا سطح تیراندازی سربازان هوابرد بگم که فکر کنم در نوع خودش بی مانند باشد، طبق دستور هر سرباز هوابرد باید بتواند حداکثر با 2 گلوله هدف را بزند که البته اگر با 2 گلوله بزند نمره وی 50 محسوب میشود و اگر با گلوله اول بزند نمره 100 خواهد گرفت. گلوله سوم نیز تنها به تیراندازی که نتوانسته باشند هدف را با 2 گلوله اول بزنند داده خواهد شد و البته اگر سرباز با گلوله سوم هدف را بزند نمره وی 0 خواهد شد. اگر نزند هم یک - برای تیراندازی گردان گذاشته خواهد شد. این یعنی به نوعی کل سربازان هوابرد یک پا تک تیرانداز هستند برای خودشان.

من هم با توجه به مستعد بودن در این زمینه و کسب نمرات کامل تیراندازی شبانه و روزانه، جزو تیم تیراندازی شدم و این چند روز وقت و بی وقت در میدان تیر بودم و مشغول تیر اندازی، خوش بختانه بر خلاف تجربه های قبلیم در اینجا هیچ محدودیتی نیست و روزانه چند صد گلوله در اختیار پرسنل برای شلیک قرار داده میشود و مدام تاکید میشود که اگر سربازی برای تمرین تیراندازی نیاز به تمرین دارد اعلام کند و از نظر تامین مهمات هیچ مشکلی وجود ندارد. یک سری جناب سرهنگ به خود بنده گفت شما تا روزی 1000 تا شلیک بیشتر میخواهید تمرین کنید؟ 30 روز اینجا هستیم 30.000 گلوله پیش من داری!  :grin:

البته تیراندازی با G3 یک کم ناخوشایند است، امروز صبح هم حدود 20 تا اسلحه رو قلق گیری کردیم (تیراندازی و تصیحی طبلک برد سلاح جهت یکسان سازی امتداد تصویر خط نشانه با خط نشانه) و تا همین الان هنوز حس میکنم ریه هام پر شده از بوی باروت .. اما تعداد پرسنل تیرانداز سطح بالا گردان ما واقعا قابل توجه هست. الان حداقل 50 نفر در گردان ما هستند که با گلوله اول قطعا دایره مشکی سیبل را خواهند زد.

در مورد دیگر موارد میتوان به " تازش هوایی " اشاره کرد که در دستور کار گردان قرار دارد. تازش هوایی گونه ای از عملیات های هوابرد است که ویژه یگان های هوابرد بوده و هر چند ماهیت عملیات هجومی است اما بیشتر کاربرد دفاعی دارد و هدف از آن ایجاد رخنه در قوای مهاجم و فراهم آوردن بستر لازم برای عملیات یگان های زرهی زمینی خودی است. لازم به تذکر است که تازش هوایی از پس از جنگ عراق در دستور کار گردان های هوابرد قرار گرفته است و جانشین آموزش تک (شبانه ، روزانه ) شده است.

تیر اندازی سلاح های سنگین که بنده هم درش شرکت خواهم داشت هنوز برگزار نشده است اما قطعا حضورتفنگ 106، موشک انداز 107 و خ ا  120 در منطقه حجم آتش قابل توجهی ایجاد خواهد کرد.

apple2009, reza4087, SORENA77, shola, alirezak2, wild-bear, mehdighorbani, Hiddenway, interceptor

قبليبعدي