در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود
Captain II

Captain II

no avatar
494

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 13 شهریور 1390 11:52

آرشيو سپاس: 5408 مرتبه در 512 پست

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

توسط marshal1987 » شنبه 2 مهر 1390 19:37

خوب محمد جان به سلامتی پذیرش شدی ....
خوابگاه افسران رو دیدی؟!  باید خوابگاه ما رو ببینی!! خاموشی نداره!!!! هرکی توش هر کار میخواد میکنه!!  تازه از اینا بگذریم بازرس  رو راه ندادن بچه ها اونجا!!!  (داستان داره این یکی )

این آزمایش گردان (یا به قول خودشون رزمایش) خیلی جالب بود!!!!   من که وسطاش رفتیم کاری نبود انجام بدم! نه تیراندازی با جنگ افزار انفرادی رفتم نه تیراندازی با جنگ افزار اجتماعی! اصلاً اسلحه و تجهیزات نداشتم!!(البته روزای آخر بهم دادن ولی دیگه داشت تموم میشد رزمایش)

ما گردان پدافند هوایی هستیم!! دیدبانهای ما میرن با چشم(!)هواپیما رو رویت میکنن و گزارش میدن و ادامه ماجرا...
هرچند بالای این توپای ضد هوایی یه چیزی مثل رادار بود که فکر کنم تو سایت نمونش رو دیده بودم!

بر عکس فرمایشات میلاد محل آزمایش گردان ما نه تنها چیز مخفی نبود بلکه عالم و آدم بلد بودن جاش رو! جالبتر با سنگ سفید روی تپه و دامنه کوه شماره گردانای تیپ ما مشخص شده که هر کدوم کجاییم!!!
تابلو داره و جاده و مردم شهر همه میدونن که ادرسش کجاست!

سربازا با همه سختی که بهشون میگذشت از اونجا بودن خوشحال بودن!(شاید به خاطر ازادی خیلی زیادتر از پادگان) ولی ما مهندسا ناراحت! (این مهندس هم داستانی داره توی تیپ و کلاً گویا در استان من به ستوان وظیفه ها مهندس میگن!!! تهران که بودم جناب سروان میگفتن!)

یه نکته جالبتر اینه اینجا غذا رو گردانی میپزن و هر گردان آشپزخونه خودشو داره!  تو اسایشگاه افسرا که غذا میخوری یکی داره کباب میخوره یکی دیگه قرمه سبزی یکی قیمه!!!  فیلمیه به خدا!

فعلاً چیز دیگه ای یادم نیست ...

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب marshal1987 تشکر کرده اند:
Erratic, Fariborz, shola, جهانبانی, reza4087, Present

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » شنبه 9 مهر 1390 18:36

marshal1987,  

در مورد بحث حفاظت منطقه اردوگاه، چند مسئله مطرح است:

- منطقه اردوگاه الزاماً همان منطقه پراکندگی نیست! هر چند در اون تمرین منطقه پراکندگی هم انجام شود.
- گاها به قصد منطقه اردوگاه خیلی واضح و روشن انتخاب می شود تا نیروهای اطلاعاتی دشمن هم در جریان رزمایش قرار بگیرند.
- این که همه مردم چیزی را بدانند با اینکه یک فرد نظامی چیزی را بیان کند زمین تا آسمان فرق دارد از نظر اعتبار اطلاعاتی.
و ...

در مورد منطقه پراکتدگی در مطلبی مفصل توضیح خواهم داد، همین قدر بس که ما دو منطقه پراکندگی داریم، یکی منطقه پراکندگی نزدیک و یکی منطقه پراکندگی دور.

منطقه پراکندگی نزدیک در منطقه ای است که احتمال نفوذ هوایی دشمن از آنجا میرود و به عبارتی کانال هوایی منطقه می باشد.

یگان های نظامی هر کدما منطقه پراکندگی نزدیک خودشان در مصافت حداکثر کمتر از 300 کیلومتری پادگان قرار دارد که به محض احتمال خطر وقوع حمله هوایی یا هلی برن در آن منطقه مستقر خواهند شد و اساسا پادگان متعلق به اون یگان استعدادش به صفر نزدیک خواهد شد.

اما منطقه پراکندگی دور، منطقه ای است حداقل در فاصله 40 - 50 کیلومتری مرز، در منطقه پراکندگی دور ایستگاه های و تاسیسات گسترده زیر زمینی برای یگان از قبل ایجاد شده است و در زمان نفوذ قبای زرهی و پیاده دشمن به مرزهای کشور یا مسجر شدن خطر حمله زمینی یگان ها در اونجا مستقر خواهند شد. من خودم در تیپ 45 که بودم به موجب بازدید ها حداقل 4 پروژه را دیدم که بد نیست بگم از بزرگترین های اوناه بیمارستان لشکر 77 بود آن هم درست چند کیلومتری مرز عراق و زیر زمین. این تاسیسات بستر مناسبی برای عملیات های دفاعی نوین از قبل طراحی شده را ایجاد می کنند که تا حدود زیادی برتری سلاح و آتش دشمن را خنثی می نماید.

منطقه پراکندگی دور هر یگان از درجه حفاظت بسیار بالایی برخوردار است، اما منطقه پراکندگی نزدیک حفاظت کمتری دارد. البته همین نزدیک هم نباید توسط افراد نظامی در جایی به شکل رسمی و مستند طرح شوند. هر چند با بررسی کانال هوایی منطقه هر پادگان می توان منطقه پراکندگی احتمال آن را حدس زد.

این بحث منطقه پراکندگی هم مانند 9 اصل اساسی نظام ارتش ما کاملا برابر با بحث منطقه پراکندگی پیاده نظام آمریکا می باشد و در ارتش آمریکا نیز همین موارد بالا که گفته شد در هر ناحیه عملیاتی برقرار است.

راستی من پیگیر شدم 5 مهندس جدید وارد هوابرد شده بود که چند تا به توپخانه رتفند و نشد شما را بینشون ردیابی کنم، هرچند جز در صبحگاه به علت اینکه در دو سربازخانه جدا از هم هستیم فکر نکنم فرصت دیدار دیگری در پادگان باشد.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
marshal1987, Mahdi1944, Erratic, Fariborz, shola, reza4087, nima-rad, Present

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

سه شنبه 5 مهر 1390 22:56

آرشيو سپاس: 3 مرتبه در 2 پست

توسط amin Lion » يکشنبه 10 مهر 1390 15:18

دوست عزیز، جای خوبی افتادین قدرش را بدونید. هر چند فقط کسانی که جاهای دیگه را دیدن قدر هوابرد را خواهند دانست.

عرض سلام و ادب دارم خدمت تمامی دوستانی که مطالب جالبی رو مطرح کردند.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>

بنده تازه فارغ التحصیل شدم و داوطلب خدمت در تیپ 55 هوابرد هستم؛ صحبتهای شما و سوالات آقا محمد و جوابهای خوب آقا میلاد کمک خوبی به من کرد تا دور نمایی از این پادگان و شزایط خدمت در اون داشته باشم. اما چندتا سوال برام مطرح هست که امیدوارم دوستان عزیز به خصوص آقا میلاد اگر براشون مقدور هست پاسخ بدن.<o:p></o:p>

1. (بخاطر اینکه من ساکن تهرانم و باید از ستاد نیرو زمینی امریه بشم)می خوام بدونم کدام قسمت(کجای) تیپ55 به افسران وظیفه بیشترین آموزش رو می ده و در واقع عملیاتی ترین قسمت کجاست تا امریه بنده برای اونجا صادر بشه؟ یا جایی که مثل کمیته چتربازی بیشتر درگیر آموزش، تمرین و فعالیتهای عملیاتی باشن؟<o:p></o:p>

2. تو صحبتها دیدم که گفتین لباس تیپ همونی هست که تهران تو پادگان01 آموزش دیدن(که برادرم همین الان تو01 داره آموزش می بینه) اما من دیدم که بچه های هوابرد در رژه امسال لباس متفاوتی با اون لباسی که تو پادگان01 هست تن کرده بودند، پس بالاخره لباس سربازها همون استتار کویر قدیمی هست یا این جدیدا که تو رژه دیدیدم؟<o:p></o:p>

3. (با شرایطی که دارم می تونم تو ارگانها و حتی بهترین قسمتهای ارتش یا سپاه امریه بشم اما) به دلایلی دوست دارم در مناطق عملیاتی ایران عزیز خدمت کنم، آیا افسران وظیفه تیپ55 برای مناطق عملیاتی اعزام می شن؟ اگر می شن چطور باید این کار رو بکنم؟ <o:p></o:p>

4. عموی بنده(شهید محمود حاجی محمدی) از شهدای هوابرد هستن که اوایل جنگ در عملیاتی در کردستان شهید شدند، اون کلیپیی که آقا میلاد ازش حرف زدن بسیار بسیار بسیار شبیه ماجرای شهادت عموی بنده هست! اما متاسفانه اون کلیپ و تاریخ و منطقه عملیاتیش رو ندیدم در این تاپیک، بخاطر همین از آقا میلاد عزیز تقاضا می کنم اگر از زمان و مکان این واقعه اطلاع دارن به من هم اطلاع بدن تا مطمئن بشم این همون عملیاتی بوده که عموی عزیزم رو از دست دادم یا خیر؟ و اگر هم امکان داشته باشه او کلیپ رو برام ایمیل کنند چون من حتی بیشتر عکسهایی که در اینجا می گذارید رو هم نیم تونم ببینم چه برسه به اون کلیپ که برام خیلی خیلی ارزشمنده!؟<o:p></o:p>

بازهم از اینکه چنین موضوعاتی رو مطرح می کنید، بحث می کنید و ادب رو در محاوراتتون رعایت می کنید خوشحال و متشکرم.<o:p></o:p>

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب amin Lion تشکر کرده اند:
reza4087, Present

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » سه شنبه 12 مهر 1390 19:34

amin Lion,  

در مورد عملیاتی بودن تیپ 55، تا آنجا که من اطلاع دارم در حال حاضر ماموریت ها عمومی این تیپ در حوزه چتر بازی مربوط است به مراسم ها و اعزام چترباز به شهرهای مختلف جهت اجرای نمایش و عملیات خاصی در طرح نیست. مثلا حدود 10 سال پیش یک عملیات گسترده بود که کل تیپ با طرح عملیات مشترک سریع هوابرد در بیابان های اطراف قم مستقر شد و با نمایش توانایی جابه جایی سریع خودش دوباره در بین یگان های نیروی زمینی برای خودش اسم و رسمی به پا کرد.

اما از این دست عملیات ها این روزها کمتر وجود دارد یا اگر هست من ازش بی اطلاعم. همین قدر که خدمت در تیپ 55 خدمت در یک منطقه عملیاتی به حساب نمیاد!

در حال حاضر بیشتر مناطق محروم کشور هستند که تیپ های عملیاتی ما در اونها حاضر میشود و منطقه عملیاتی تلقی می شوند مانند تیپ 45 تکاور که حجم عملیات هاش واقعا بالاست. کنترل مرز، انبوه کمین های مرزی و کنار مرزی، شرکت در اکثر رزمایش های قرارگاه جنوب و کشوری.

در حالی که تیپ هوابرد در عین همکاری با مرکز پیاده و ... به علت ماهیت تیپ و تفاوت در برخی آموزش های گردان های پیاده اش این امکان را ندارد که در هم رزمایش ها منطقه ای یا کشوری حاضر باشد. اما در عین حال به طور مستقل گاهاً عملیات های هلی برن یا فرود و تازش را تمرین می کنند.

متاسفاه به علت هزینه ها کلیه تمرینات ذکر شده در مورد هوابرد در بازه های زمانی دیرتری انجام می شود. مثلا اگر آزمایش گردان ها در نیروی زمینی هر 2 سال یک بار است، برای گردان های هوابرد هر 3 سال یک بار است.

شما در هر کدام از قسمت تیپ هوابرد که باشید اگر علاقه مند باشید تجربه خوب و بستر مناسب آموزش را خواهید داشت. در هوابرد هیچ استثنایی نداریم، آشپز در حال گذرندادن دوره چتر هم داریم! سربازان کند ذهنی که مثلا به کارهای خدماتی مثل رسیدگی به باغچه هم می پردازند در مرود آموزش جدا از بقیه نیستند و در مورد آموزش هوابرد نسبتاً سخت گیر است.

اما کمیته چتر بازی از یک نظر جای واقعا جالب توجهی است، مثلا الان در دوره جاری چتر بازی، شاهد حضور پرسنل کادر یک سری از یگان های نیروی هوایی و دریایی در کمیته هستیم (کلاه قرمز) که در حال گذراندن دوره مربی چتر هستند. همینطور حضور مستمر پرسنل تیپ 65 نوهد و کلاه سبز ها در تیپ و کمیته اون هم با اون آمادگی جسمانی.

لباس هوابرد همان لباس استتار کویری است. اون لباس  استتار تکاوری که به تازگی لباس رسمی پرسنل پایور در کل نیروی زمینی نیز شده است، فقط برای رژه تحویل پرسنل وظیفه می شود، شاید تعداد افراد کادری حاضر در رژه تهران به انگشتان دست هم نرسد و هوابرد تنها یگانی است که با وجود وظیفه محور بودن رژه اش جزو بهترین رژه رونده ها می باشد.

ضمنا طبق گزارشی که سرپرست تیپ دادن، در رژه 31 شهریور نیز در بین یگان های رژه رونده ارتش مثل اکثر اوقات تیپ 55 هوابرد به عنوان برترین یگان انتخاب شد خصوصا که این یگان علاوه بر تجهیزاتی (سلاح، جلیقه و خشاب و..) که دیگر رژه روندها حمل می کردند بر دوش خود چتر هایی با وزن بیش از 15 کیلو را نیز داشتند، در شهر شیراز نیز همین مسئله برقرار بود.

تو رژه چتر هم پشت سربازان بود، اما این فقط برای رژه های مراسمی می باشد و در صبح گاه ها ما با به خط نخواهیم شد!

در مورد اون کلیپ اگر امکانش بود برای دریافت دوستان قرارش خواهم داد. اون تصاویر مربوط به گردان 146 تیپ 55 هوابرد است که توسط چریک های کرد مورد هجوم قرار گرفته بودند.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

جهانبانی, Present, reza4087, nima-rad, marshal1987, shola

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

سه شنبه 5 مهر 1390 22:56

آرشيو سپاس: 3 مرتبه در 2 پست

توسط amin Lion » چهارشنبه 13 مهر 1390 18:37

سلام و عرض تشکر از شما که پاسخهای کاملی دادید

حالا باتوجه به اینکه شما خودتون قبلا در تیپ 45 تکاورهم بودین میشه اطلاعاتی راجع به اونجا هم بدین؟ مثلا نوع لباسشون، وظایفشون و از اینجور چیزها؟
اگر شرایط فراهم بود و تونستید این لطف رو بکنید و اون کلیپ رو برای بنده ایمیل کنید خیلی ممنون میشم، چون بیشتر عکسها و فیلمها رو نمیشه از سایت دانلود کرد!
بازهم متشکرم از همصحبتیتون

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب amin Lion تشکر کرده اند:
marshal1987

Captain II

Captain II

no avatar
494

تاريخ عضويت

توسط marshal1987 » جمعه 6 آبان 1390 11:46

این روزا تو پادگان ما خبر و خاطره زیاده ... از سفر مقام معظم رهبری به استان ما و به طبع اون بازدید تک تک فرماندهان نیروهای مسلح از فرمانده کل قوا الی فرمانده نیرو زمینی گرفته تا خاطرات ریز و کوچیکی که در اثر یه آمادش باش یه ماهه به وجود میاد!!

اما اتفاق بامزه پریشب بود  که برق پادگان ما بعد از بارندگی شدید و رعد و برق کامل قطع شد(!) با اینکه اصولاً در ارتش ما وسیله پیشرفته و الکترونیکی وجود نداره که بخواییم تصور کنیم با رفتن برق کارا فلج میشه اما با همین عهد پارینه سنگی بودن ارتش بازهم برق که رفت دیدیم اگه الان یه حمله به پادگان بشه واقعاً چه اتفاقی میفته؟! کی بره زره پوشهای ضد هوایی رو روشن کنه کی پشت تیربار و ضد هوایی بشینه اصولاً کی کجا رو بزنه؟!!

تازه فهمیدم چرا توی عملیاتای شبانه زمان جنگ این همه شهید میدادیم!

reza4087, nima-rad

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 6 آبان 1390 13:05

marshal1987,  

اینطور ها نیست که شما تصور میکنید. در ارتش برای اکثر موارد پیش بینی هایی صورت گرفته است که متاسفانه در زمان صلح پرسنل زیاد در جریان اون نیستند. ما طرح های ویژه ای برای مقاطع بحرانی داریم. رفتن برق که هیچ. در ارتش برای وقوع سیل، زلزله و ... در زمان جنگ نیز پیش بینی شده و روش اجرایی پیش بینی شده است.

در همین مورد برق رفتن شما به طرح تخلیه انبارها، اسلحه خانه مراجعه کنید نمونه کوچکی از آمادگی یگان های نظامی در برابر حوادث غیر مترقبه می باشد.

ضمناً اگر شما یک پاسگاه فرماندهی جدی را پشت سر بگذارید خواهید دید در منطقه پراکندگی اصلا از برق خبری نیست که قرار باشد با رفتنش اتفاق خاصی رخ بدهد.

ضمنا در زمان حمله بعید است شما در اون پادگان باشید، حمله هر چقدر هم باشد شما حداقل در 30 کیلومتری پادگان منطقه پراکندگی نزدیک خود را دارید که حتی اگر کمترین شانس وقوع حمله موشکی یا هوایی داده شود در آنجا مستقر خواهید شد و جز عناصر پاسدار و دژبان پادگان خالی می باشد.

در مورد تیپ 45 هم، لباس فرم قالب همین استتار کویری یا استتار یخی (کویری سبز روشن) با کلاه بره 2 تیکه سفید برای زمستان و کلاه نقاب دار برای تابستان می باشد. وظایف این یگان کاملا از تیپ 55 متفاوت است و اساسا از یگان های مرزبان به حساب میاد.

reza4087, marshal1987

Captain II

Captain II

no avatar
494

تاريخ عضويت

توسط marshal1987 » جمعه 6 آبان 1390 13:22

جناب میما شما خیلی تحت تاثیر مکتوباتی هستید که من خودم در رکن سوم اونا رو منتشر میکنم!

تمام این ایین نامه ها رو من دارم یکی یکی تایپ و ابلاغ میکنم!! ما الان اینجا به این دستورالعملها  میگیم ؟؟؟؟؟؟  (سانسور کردم) واقعاً هم همینه!

چی رو پادگان خالی میباشد؟؟  عزیز اون همه شیلکا رو می خوای در زمان حمله غافلگیرانه چطور جابه جا کنی؟ (اونی که شما می فرمایید برای وقتیه که نیرو ها به منطقه گسیل شدند و آرایش نظامی مربوطه رو گرفتند)

اما واقعیت به نظرم تلختر از این حرفهاست!!  توی منطقه هم (همون پاسگاهی که می فرمایید ) یه موتور برق وجود داره و کار میکنه اما وقتی خاموش شه ...

reza4087

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 6 آبان 1390 16:54

marshal1987,  

بنده هم 6 ماه از خدمت را در رکن 3 بودم، بنابراین به خوبی میفهمم شما چه تصوری در مورد متن هایی که روزانه تایپ می کنید دارید. اما چون تجربه چند رزمایش را داشتم نظرم نسبت به شما در این مورد متفاوت است.

همانطور که در ارتش بر خلاف تصوری که دیگران از بیرون دارند اوضاع آنقدر ها که به نظر میرسد منظم نیست، بر خلاف تصوری که برخی افراد در داخل آن دارند، اوضاع آن قدرها هم بی نظم نیست.

من خودم جزو منتقدین جدی ارتش در قالب یک سازمان نظامی در ایران هستم اما نظرات شما در حقیقت دلیلش تجربه نکردن شرایط مورد نظر هست و در بیشتر موارد مطمئناً شما پس از کسب تجربه نظر متفاوتی نسبت به الان خواهید داشت.

اگر تجربه خدمت در نقاطی را داشته باشید که مثلا ساعت 2 شب برای کل پادگان آماده باش زده شود و وارد مرحله مهیا بشوید آن هم نه مشقی که واقعی خوب خواهید فهمید ارتش اونقدرها هم بی حساب و کتاب نیست. من یک تجربه شبانه داشتم که در تیپ 45 به علت تحرکات مرزی در کمتر از 20 دقیقه تصمیم به اعلام آماده باش گرفته شد. من ساعت 2 بود که بیدار شده بودم و به رکن 3 رفته بودم و ساعت 2:20 اعلام آماده باش شد و ساعت 3 تقریبا کل تیپ و واحد های وابسته بیرون از پادگان در وضعیت مهیا مرحله 2 قرار داشتند که با هماهنگی قرارگاه جنوب ساعت 4 لغو آماده باش صادر شد و این لغو مانع از حرکت به سمت منطقه پراکندگی شد.

دقت کنید اینطور نیست که مثلا ما تا اولین موشک اصابت کرد به فکر بیوفتیم حالا بریم منطقه پراکندگی، احتمالا با 6 مرحله الزامی برای اعزام به رزمگاه آشنایی دارید. اساس طراحی این مرحله ها همین پیشگیری از غافلگیری می باشد.

هوابرد که چند سال پیش با سرعت فوق العاده نشان داد چطور میتواند کل تیپ را از شیراز به نزدیکی قم (بیش از 800 کیلومتر) منتقل کند آن هم کمتر از 24 ساعت پس از دریافت دستور از تهران.

همین چند شب پیش بود که جناب سرهنگ شهروز شفیعی رئیس رکن 3 تیپ 55 (که در آینده نزدیک به تیپ 65 منتقل خواهند شد) در مصاحبه تلوزیونی خود با شبکه فارس اشاره به همین ماجرا و تکرار ادعای سریع ترین یگان هوابرد در آسیا را داشتند. چندی پیش هم که طبق طرح ریزی های انجام شد اعلام شده بود تیپ 55 قابلیت این را دارد که در کمتر از 4 ساعت کل پادگان را به هر مقصدی ترک نموده و در محل مورد نظر نیز حدود 4 ساعت وقت جهت استقراری پایدار و کمتر از 1 ساعت جهت استقرار موقت نیاز دارد. یعنی حداقل در 5 ساعت و حداکثر در 8 ساعت + مسافت.

ASHKAN95, reza4087, marshal1987

Captain II

Captain II

no avatar
494

تاريخ عضويت

توسط marshal1987 » جمعه 6 آبان 1390 18:31

:AA: با تشكر از ميلاد
من تجربه يك رزمايش رو دارم! اونم جه رزمايشي!!!

شايدم حق با شما باشه وهنوز اميدي به ارتش باشه

Solver

Captain

Captain

نماد کاربر
1783

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

توسط typhoon » جمعه 6 آبان 1390 20:06

سلام
البته این مهیا زدن ها رو من هم تجربه کردم.یک بار در گروه ۳۳ و یک بار هم در لشگر ۲۳.مسئله سریع حاضر شدن یا دیر حاضر شدن نیست،مسئله این است که تجهیزات و آموزشها آنقدر قدیمی و از رده خارج هستند که سرعت عمل خیلی مهم نیست.حالا بر فرض که تیپ یا لشگر فلان ظرف ۲ ساعت به فلان نقطه برسد یا دو روز،وقتی رسید چه کار می تواند بکند؟
Old soldiers never die.They just fade away

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
Solver, sroasha, marshal1987

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تاريخ عضويت

توسط Solver » جمعه 6 آبان 1390 22:15

typhoon,  

با توجه به پس دادن چند بازدید حسابی و پشت سر گذاشتن تجربیاتی که شاید به ندرت کسی در دوران خدمتش پشت سر بگذارد، این ادعا که از نظر سواد نظامی نیروهای تکفر در سطح خوبی هستم چندان بیراه نیست. خصوصا علاقه خاصی که به بحث تاکتیک ها و استراتژی های نزاجا پیدا کردم و البته پاسخگویی برخی پرسنل که همین جا از تمام ایشان تشکر می کنم.

سخن شما شاید در مورد جنگ دریایی، هوایی یا حتی جنگ موشکی صدق کند اما در مورد بحث نبرد زمینی و پیشروی که بیشترین سهم در حفظ مواضع بر آن استوار است اصلا صدق نمی کند.

از سال 76 یک بازنگری در استراتژی دفاعی نیروی زمینی ارتش رخ داده است که در آن به بررسی تجهیزات و قیاس اون با تجهیزات دشمنان احتمالی انجام شده است. شاید تعجب بر انگیز باشد اما به گفته سرهنگ ض.م از پرسنل شرکت کننده در این پژوهش تجهیزات انفرادی ما تقریبا با تجهیزات انفرادی دشمن فرضی برابر و گاهاً برتر می باشد! اما بحث مقدورات استعمال آن و هزینه های مربوطه تنها مانع تسلیح پرسنل می باشد. در بعد لجستیک توان دشمن فرضی 2 برابر نیروی زمینی ما حساب شده است. در بعد زرهی رقم قابل توجه 5 برابر و در بعد اردونانس نیز 3 برابر ما قدرت برای دشمن در نظر گرفته شده است. در بعد اطلاعات سنجش به شکل ترازی صورت گرفته و توان اطلاعاتی ما مسلط بر دشمن بوده است. اما در بعد جنگ روانی دشمن مسلط می باشد.

با توجه به کمیت های بالا و بسیاری دیگر فاکتور ها مانند تداراکات، استعداد نیروها و ... در مجموعه پیش بینی شده در صورت بروز جنگ دشمن احتمالا دارای برتری های بسیاری به نسبت ما می باشد. از همین رو استراتژی دفاعی مدرن و منحصر به فردی طراحی شده است.

بزارید اینجا شرح کامل بدم این استراتژی را تا کاملا برای دوستان روشن شود از کجا حاصل شده است.

قطعا با نام "شناسایی" حالا دسته اش یا گروهان مستقلش آشنا هستید. ماهیت این واحد شناسایی و حضور در منطق اصلی درگیری می باشد و نخستین تیم شرکت کننده در آتش های پدافندی می باشد. در بعد آفند نیز سازمان دهی گشتی بر عهده این دسته و گروهان می باشد.

همانطور که می دانید گشتی بیشتر ماهیت و کاربرد آفندی دارد تا پدافندی و تعریف کتابی آن در ارتش (ایران، آمریکا و ...) به این شرح است:

نیروهای ورزیده و بر گزیده ای که از یگان مادری خود جدا شده و برای انجام ماموریت شناسایی یا رزمی یا ترکیبی از هر دو به جلو اعزام می شوند.

نکته حائز اهمیت در تعریف گشتی، عدم اشاره به تجهیزات می باشد. شاید بدانید اساس کار گشتی ها داشتن دانش و ورزیدگی بدنی می باشد نه تجهیزات اما کاربرد هایی مثل دستبرد یا تخریب میتواند واقعا ضربات مهلکی به دشمن وارد نماید. اون هم با ابتدایی ترین تجهیزات و کمترین استعداد نفر.

حالا در نیروی زمینی ما با توجه به آگاهی داشتن نسبت به برتری دشمن در برخی ابعاد تلاش شده مقدورات گشتی یا بهتر است گفت تیم های شناسایی در بعد پدافند به کار برده شود. همانطور که می دانید گشتی رزمی میتواند به شکل نقطه ای، منطقه ای یا مسیری اقدام به اجرای عملیات نماید. سیستم دفاعی ما به شکل مسیری طراحی شده است و به این ترتیب تیم های برگزیده در مسیر های مشخص مستقر شده و به شکل کمین در قالب گشتی به پدافند مشغول هستند.

شاید کمی پیچیده شد و درست متوجه ماهیتش نشده باشید اما با شرح مقدورات بهتر متوجه موضوع خواهید شد.

1. امکان تضعیف دشمن در طول مسیر
2. امکان تجمع در کمترین زمان در هر نقطه بین دو یا چند مسیر.
3. ایجاد تله های گوناگون از موانع گرفته تا هدایت دشمن به نقاط ثبت تیر شده
4. عدم نیاز به هماهنگی بین تیم ها و بهره مند شدن از غافلگیری دشمن
5. فلج کردن طرح های از پیش تمرین شده دشمن مانند تک ها
6. صرفه جویی در مهمات مصرفی
7. بهره مندی از نهایت حد ممکن پدافند غیر عامل
8. داشتن تقدم آتش نسبت به دشمن
9. کنترل کامل چریک و ضد چریک
10. بالا رفتن سرعت استقرار و ضد استقرار نیروها
11. فلج شدن یگان های زرهی دشمن
12. شانس پایین اسیر شدن نفرات

اما شاید بتوان به عنوان معایب گفت:

1. نیاز به سربازان با آموزش بالا (برگزاری کلاس های بعد ظهر در نیروی زمینی به همین دلیل می باشد)
2. غیر ممکن بودن از استعمال برخی سلاح ها مانند سلاح های شیمیایی و ... (البته مثلا قراره کسی استفاده نکنه اما به هر حال)
3. دشواری امداد رسانی
4. دشواری ماموریت های امربری در منطقه
5. شانس بالای محاصره شدن تیم ها
6. خطر سقوط کلی منطقه در صورت هلی برن یا ایربرن موفق دشمن.
و ...

اما خیال شما راحت، با همین قوا حقیقتاً ضعیف نیز با این استراتژی می توان پیشروی ترکیبی از قویترین نیروهای نظامی جهان را کند و کندتر و نهایتا متوقف کرده که هیچ، پیشروی های عمقی و عملیات های چریکی به نمایش گذاشت.

من پس از تحقیقات زیاد در این موارد تقریبا مطمئن هستم هیچ قوای نظامی امکان نفوذ به ایران از طریق خاک را ندارد مگر موفق شود هلی برن یا ایر برن در سطح وسیع اجرا بکند چیزی در حدود 100 کیلومتر پشت مرزهای ما که این امر حتی برای کشوری مثل آمریکا نیز درصد ریسک بالایی دارد.

برای نمونه هم اکنون در کل حاشیه مرزهای کشور به فاصله 100 کیلومتر تدارک لازم و طراحی مسیر شده و هر یگان جایگاه خود را به خوبی می داند.

شما این مهیا های مشقی و آزمایشی را هیچ وقت با یک مهیا واقعی مقایسه نکنید. اصلا قابل قیاس نیست !

hamed-1987, marshal1987, reza4087, alirezak2, ASHKAN95

قبليبعدي