همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

در اين بخش شهداء و ايثارگران جنگ معرفي و درباره‌ي حماسه دفاع مقدس بحث ميشود

مدیران انجمن: moh-597, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3473
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5880 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط Solver » سه شنبه 27 اردیبهشت 1390, 8:58 pm

  از مدت ها، باز آغاز گر یک مبحث در سنترال هستم. این مبحث از عنوانش پیداست که در چه مورد است، طبق وعده قصد کردم در اینجا در مورد [COLOR=#9bbb59]تیپ 55 هوابرد  اطلاعات جالب و نسبتاً جدید را برای دوستان شرح دهم تا کمی در مورد قدرت نظامی خودمان به باور برسند. حداقل خود بنده با وجود حضور در تیپ 45 تکاور پس از حضور در [COLOR=#9bbb59]تیپ 55 هوابرد  نظرم تا حدود زیادی در مورد قدرت نظامی ارتش خصوصا تیپ 55 و 65 تغییر کرد و متوجه شدم این 2 تیپ یک سر و گردن از دیگر یگان های نظامی کشور بالاتر هستند و قیاس اونها با یگان های نظامی برتر خارجی دور از واقعیت نیست.

[HR]در شروع کار سرود ویژه هوابرد را که در مراسم صبحگاه این تیپ به صورت چرخشی توسط یگان ها با همکاری رزم نوازان اجرا میشود میگذارم تا در ادامه مطالب جالب دیگر را براتون ارائه کنم، سعی میکنم به زودی یک نسخه فایل صوتی از این سرود زیبا و خوش طنین را براتون تهیه و ارائه کنم:  بازم در بلندای شرف
میشوم با دشمن میهن طرف
- - -
من که سرباز هوابردم کنون
گشته ام آماده ازبهر فنون
- - -
می پرم از آسمان نیلگون
می کنم ظلم وستم را سرنگون
- - -
تیکه دارم بر درون خویشتن
میدهم در ره میهن جان وتن
- - -
حفظ جان هم قطارانم نکوست
در ره میهن شهادت آرزوست
- - -
من فنون جنگ ورزم آموخته ام
سینه دشمن به تیرم دوخته ام

* * *
در هوابرد که خدمت میکنم
مفتخر احساس عزت میکنم
- - -
من ندارم هیچ از دشمن هراس
از خدا دارم چنین نعمت سپاس
- - -
یا شهادت یا ظفر آئین من
این بود درس و شعار دین من
- - -
در لباس در نظام در ادب
حفظ خواهم کرد آن روز شب
- - -
چتر بازی میکنم در آسمان
میشوم بر سرزمینم پاسبان
- - -
ای هوابرد ای عزیز ای افتخار
در غرور سربلندی   
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3473
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5880 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط Solver » پنج شنبه 29 اردیبهشت 1390, 8:57 pm

  (28 اردیبهشت ماه) درست 1 ساعت از کلاس تخصصی گذشته بود که وسوسه شدم چرخی بین دیگر دسته ها بزنم، در همین حال چشمم به ورودی پادگان افتاد که حس کردم یک عده اونجا به خط شده اند، رفتم نزدیک از دور به نظرم اومد حاج آقا (رئیس عقیدتی تی) هم اونجاست. کم کم با دقت متوجه شدم کلی از کله گنده های تیپ اونجا هستند و یک آن دیدم امیر هم آمد و در ستون کنار جاده قرار گرفت. مشکوک شدم چه خبر است، ناگهان یک سروان آمد و گفت پسر یک سوراخی گیر بیار قایم شو تا کسی ندیدت، گفتم مگر چه خبر است، گفت بازدید کننده آمده از تهران! من هم که شجاع :-) گفتم خوب باشد مگه حسن سعدی قراره بیاد (احتمالا هر ارتشی که رزمایش یا اژمایشی را با حضور ایشان پشت سر گذاشته باشد این نام را بدون درجه اش نام خواهد برد) گفت خیر، فرمانده کل آجا تشریف آوردن هوابرد بازدید. ما که شاخ در آوردیم، گفتم مطمئن هستید؟ گفت اونها آمدند... بله دیدیم این سلسله مراتب ارتش که حفظ کرده بودیم در ارتش جلوی چشم ما در حال ورود به تیپ هستند!

البته آخرش ما نفهمیدیم که فرمانده نیروی زمینی این وسط همراه ایشان بود یا خیر، اما از اون جالب تر بی اطلاعی کل پرسنل کادر و وظیفه حاضر در سر کلاس از ورود ایشان به تیپ بود. خلاصه ما شدیم خبر رسان در کمتر از چند دقیقه انگار میدان در حال لرزش باشد هر کس به طرفی میدوید وضعیت حسابی شلوغ شد اما باز نظم و سرعت عمل هوابرد خودش را نشان داد و در کمتر از نیم ساعت همه به سر کلاس برگشته بودند اما به شکل مجهز و آماده به رزم با تجهیزات کامل. هر چند فرمانده گردان ما کمی ناراضی بود و میگفت سرباز هوابرد نباید اینقدر طول بده آماده شدنش را، اما به نظر من سرعت عمل واقعا خوب بود.

خلاصه امروز (29 اردیبهشت) هم ما در وضعیت آماده به بازدید بودیم و با کلاه آهنی زیر آفتاب نسبتا سوزان این روزهای شیراز مشغول کلاس های تخصصی شدیم. البته بر خلاف روال امروز (پنج شنبه) هوابرد با لباس کویری حاضر شد. بد نیست اینجا اشاره کنم:

لباس رسمی تیپ 55 هوابرد، استتار کویری هست، اما در حال حاضر تنها روزهای شنبه شاهد این لباس بر تن پرسنل هستیم و باقی روزها از لباس استتار جنگلی (لجنی) استفاده خواهد شد. پیرو دستور اخیر امیر محمدیار کشاورز (فرمانده فعلی تیپ 55 هوابرد) سربازان هوابرد ملزم هستند در تمام طول هفته برای خروج از پادگان لباس استتار کویری (لباس رسمی هوابرد) به تن کنند. همچنین روزهای بازدید و ماموریت های مختلف مثلاً رژه یا میدان تیر نیز لباس کویری پوشیده می شود.

از این رو یکی از نکات متفاوت و البته شاید جالب در هوابرد همین لباس است که بر فرض اگر شما روزی غیر از شنبه مرخصی داشته باشید، باید اول لباستان را کویری کنید سپس بیرون بروید و پس از برگشتن به پادگان باز مجدد لباس کویری را از تن خارج و لباس استتار جنگلی به تن کنید.

البته دلایل مختلف در مورد این قانون مطرح شده است، از جمله بین سربازها معروف شد، ورزیدگی در تعویض لباس :-) اما اهداف اصلی این امر برمیگردد به 2 مسئله:

نخست: بحث حفاظت از لباس اصلی و رسمی (کویری) و پوشیدن لباس کار (جنگلی) بر سر کلاس ها که اگر در حین کار آسیب دید لباس رسمی سربازان (البته کادر هم همینطور) پاکیزه و سالم باشد.

دلیل دیگر که نسبتاً ناگفته است اما روشن، همرنگ بودن لباس جنگلی مورد استفاده هوابرد با لباس یگان های ویژه ضد اغتشاش کلاه کج نیروی انتظامی، خصوصا که رنگ کلاه ایشان نیز سیاه است و به این ترتیب ممکن است گاهاً سربازان هوابرد که کلاه بره مشکی به سر دارند در صورت پوشیدن لباس جنگلی با این یگان ها اشتباه گرفته شوند و با توجه به حضور این نیروها در سطح شهر به علت اغتشاشات اخیر (پس از انتخابات ریاست جمهوری) برای رفع سوتفاهم های احتمالی دستور مربوط به خروج با لباس کویری داده شده است.پس از کلی صحبت در مورد لباس هوابرد، در مرود لباس چتربازی و دوره چتر یا بهتره گفت لباس کمیته هم این عکس را مناسب دیدم که با یک تیر 2 نشان بزنم:


تصویر
اولین نفر از سمت راست ( نشسته )

نام : اسماعیل
نام خانوادگی : عبدزاده
محل تولد : صومعه سرا
تاریخ تولد : 1337/1/1
محل خدمت : تیپ 55 هوابرد شیراز ( ارتش )
محل شهادت : خرمشهر ( عملیات بیت المقدس )   حال حاضر نیز سربازانی که در حال طی دوره چتر هستند هنگام آموزش و پرش ها لباس خاکی رنگی مشابه آنچه در عکس مشاهده میکنید میپوشند که جدا از لباس استتار کویری و جنگلی است. این لباس را بهتره لباس چتربازان نامید چون مثلا افسران نوهد هم که برای آموزش میان هوابرد باز همین لباس را بر تن دارند.
   
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3473
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5880 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط Solver » دو شنبه 2 خرداد 1390, 7:13 pm

هوابرد سازمانش در ارتش چیست؟

بر خلاف تصور اکثر افراد هوابرد در نیروی زمینی ارتش ها (از جمله ایران) سازمان داده شده است و در حقیقت نفرات آن از یگان های زمینی هستند که شیوه رزم و تجهیزات رزمی آنها نیز همینطور است.


جایگاه تیپ 55 هوابرد در ایران ؟

تیپ 55 هوابرد شیراز، تنها یگان هوابرد در کشور ما است، هر چند در جهرم سپاه پاسداران نیز یگانی با نام هوابرد دارد اما متاسفانه این یگان به هیچ وجه برای عملیات مشترک هوابرد طراحی نشده و در آن نشانی از چتربازی و ... نخواهید یافت.

البته برخی به اشتباه تیپ 65 نوهد را نیز یگان هوابرد فرض میکنند که اشتباه است، چرا که تیپ 65 نیز فاقد ساختار لازم جهت عملیات هوابرد است و پرسنل آن نیز دوره چتر را نمیگذارند. آن چیزی که با نام چتر به شکل عمومی ازش یاد میشود در حقیقت سقوط آزاد بوده است که پرسنل تیپ 65 همین دوره ها را نیز باید در تیپ 55 هوابرد (شیراز) بگذرانند.

بنابراین باید گفت تنها یگان هوابرد و چترباز (به معنای دقیق کلمه) در نیروهای مسلح ایران تیپ 55 هوابرد شیراز است.

هوابرد از کجا آمد؟ (خودمانیش، مفصلش باشد بعد)

حدود نیم قرن پیش تیمی با نام " عقاب " ایجاد شد که دوره چتر را پشت سر گذاشتند. سپس یک یگان نظامی در شیراز شکل گرفت (گردان) که با نام شاهین شناخته میشد. گردان شاهین کم کم گسترش یافت و تیپ شد و پس از انقلاب به شکل رسمی با نام تیپ 55 هوابرد شناخته شد.

هوابرد در شیراز تشکیل شد و همچنان در شیراز است، هم اکنون دارای 2 سربازخانه و چند واحد جانبی است و از زیباترین پادگان های نظامی کشور به شمار میرود. انواع درخت ها و گل ها در این پادگان وجود دارد که در تمثیلی از آن به عنوان باغ ارم نظامی شیراز یاد میشود. البته در بین سربازانی که خدمت بهشون سخت میگذرد هم به جهنم سبز شهرت دارد که این بیانگر آن است با وجود سخت بودن خدمت در آن سبزی پادگان را نمیتوان نادیده گرفت.

سربازخانه های هوابرد تقریباً در قلب شیراز جای دارند و از این نظر نیز در بین پادگان های نظامی کشور منحصر به فرد است. در کنار دیوارهای پادگان خانه های مسکونی فراونی است و جالب تر علاقه ایشان به برخی مراسم پادگان از جمله صبح گاه است که برخلاف انتظار که باید معترض باشند، کیفیت برگزاری مراسم ایشان را بسیار علاقه مند هم کرده است.

جایگاه هوابرد در خاورمیانه

جالب است بدانید در خاورمیانه نیز تنها یگان هوابرد موجود همین تیپ 55 هوابرد است و ارتش کشورهای منطقه فاقد یگان هوابرد (چترباز) هستند. البته عربستان یک گردان شبیه به تیپ نوهد دارد که ایشان دوره چتر را در خارج از کشورشان پشت سر میگذارند آن هم دوره های مشابه دوره های تیپ نوهد، نه دروه عملیات مشترک هوابرد یا هلی برد.

در آسیا

در آسیا نیز هوابرد از شهرت خاصی بر خوردار است، این حسن شهرت به علت پرش های متعدد و مستمر پرسنل (خصوصا کادر) این یگان است. همچین عملیات سال 85 هوابرد شیراز (بعد شرح کاملش را میدهم) که انتقال کل تیپ به اطراف شهر قم در کمتر از چند ساعت صورت گرفت انحصارا توسط هوابرد انجام شده و این حجم جابه جایی و سرعت عمل در یگان های آسیا بی نظیر بوده است.

در جهان

این تیپ 55 هوابرد ما، در جهان هم رکورد هایی دارد. برای خود من هم جالب و کمی عجیب بود وقتی فهمیدم اولین و به روایتی تنها یگان هوابرد جهان که تانک را نیز در عملیات مشترک هوابرد منتقل کرده همین تیپ خودمان بوده است. البته یگان های دیگر بوده اند که به شکل هوابرد تانک را منتقل کرده اند اما این انتقال نهایتا با فرود هواپیما و خروج تانک یا هلی برد بوده است اما تیپ 55 توانست با اقتدار تانک را با چتر مانند تجهیزات دیگر بار پرتاب کرد و پس از فرود آن فوراً آن را عملیاتی کرده و تانک از سلامت کامل رزمی و جنبشی برخوردار باشد.

در جنگ ... به زودی از برخی از عملیات های هوابرد در جنگ که در کل 18 عملیات بوده خواهم گفت تا روشن شود چرا افتخار نیروی زمین ارتش تیپ 55 هوابرد است و چرا همگان آن را با نام تیپ قهرمان 55 هوابرد میشناسند
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط cheka » دو شنبه 2 خرداد 1390, 7:36 pm

MiimA نوشته شده:به روایتی تنها یگان هوابرد جهان که تانک را نیز در عملیات مشترک هوابرد منتقل کرده همین تیپ خودمان بوده است. البته یگان های دیگر بوده اند که به شکل هوابرد تانک را منتقل کرده اند اما این انتقال نهایتا با فرود هواپیما و خروج تانک یا هلی برد بوده است اما تیپ 55 توانست با اقتدار تانک را با چتر مانند تجهیزات دیگر بار پرتاب کرد و پس از فرود آن فوراً آن را عملیاتی کرده و تانک از سلامت کامل رزمی و جنبشی برخوردار باشد.


این روایت مسلما اغراق آمیزه چون خود بنده در رزمایش بقیه کشورها دیدم که تانکها و نفربرها رو در تعدادهای زیاد با چترهای مخصوص (که چند ثانیه قبل از رسیدن به زمین یه پیشرانه جت روشن میشه که نیروی وزن تانک خنثی بشه) حتی فیلم این رزمایش در Youtube هست ، اگه بتونم جای دیگه ای آپ کنم حتما لینکشو خدمت دوستان ارایه میدم .
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3473
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5880 بار
سپاس‌های دریافتی: 12410 بار
تماس:

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط Solver » دو شنبه 2 خرداد 1390, 8:10 pm

  ,
اگر بزارید ممنون میشم. باید بررسی کرد. البته من خودم تو اینترنت گشتم به فارسی / روسی / انگلیسی و نتیجه جستجو تائید این ادعا بود که عملیات مشابه تا به حال توسط یگان های هوابرد در جهان انجام نشده یا حداقل اگر شده در اینترنت اثری ازش نیست!


تنها مدل نفربر سبک روسیه هست که اگر مشخصاتش را بخونید به هیچ وجه قابل مقایسه با یک تانک نیست، یک نگاه به عکس و تعداد چترهاش هم کاملا روشن میکند این شکل پرتاب مناسب عملیات اقدام سریع نیست و به سادگی تو همان هوا با ساده ترین سلاح ها مثل همین سهند های نسل جدید هم میشود ترتیب تانک را داد(چون قرار نیست به زره اش آسیب زده شود، کافیه چترهاش رها شود!

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


اگر شما اطلاعاتی دارید لطفا با اشتراک گذاریش ما را هم مطلع تر کنید. البته پرتاب سلاح در عملیات مشترک هوابرد یعنی فرود آمدن تانک با سرعت بسیار بالا در منطقه پرتاب. من نمونه های هلی برد و فرودیش را توسط یگان های هوایی دیدم. یک عکس قدیمی هم دیدم مربوط به پرتاب تانک با 2 چتر که روشن نبود مال کجاست، اما نکته مهم پرتاب تانک در وضعیت عملیاتی و آماده به کار و صد البته سلامتش پس از فرود هست.
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 119
تاریخ عضویت: شنبه 20 شهریور 1389, 12:29 pm
محل اقامت: مرکز انجمنهاي تخصصي
سپاس‌های ارسالی: 415 بار
سپاس‌های دریافتی: 344 بار

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط kimia 55 » دو شنبه 2 خرداد 1390, 11:30 pm

MiimA نوشته شده:البته پرتاب سلاح در عملیات مشترک هوابرد یعنی فرود آمدن تانک با سرعت بسیار بالا در منطقه پرتاب. من نمونه های هلی برد و فرودیش را توسط یگان های هوایی دیدم. یک عکس قدیمی هم دیدم مربوط به پرتاب تانک با 2 چتر که روشن نبود مال کجاست، اما نکته مهم پرتاب تانک در وضعیت عملیاتی و آماده به کار و صد البته سلامتش پس از فرود هست.
سلام
منظور شما این گونه پرتاب کردن است؟


تصویر
بهترین سخنان را به گوش هوش بشنوید و با اندیشه روشن و ژرف بینی آنها را بررسی کنید. هر مرد و زن راه نیک و بد را شخصاً برگزینید تصویر

Junior Poster
Junior Poster
نمایه کاربر
پست: 119
تاریخ عضویت: شنبه 20 شهریور 1389, 12:29 pm
محل اقامت: مرکز انجمنهاي تخصصي
سپاس‌های ارسالی: 415 بار
سپاس‌های دریافتی: 344 بار

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط kimia 55 » دو شنبه 2 خرداد 1390, 11:33 pm

این هم یک فیلم از نوع دیگر پرتاب
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
3.15 MB
بهترین سخنان را به گوش هوش بشنوید و با اندیشه روشن و ژرف بینی آنها را بررسی کنید. هر مرد و زن راه نیک و بد را شخصاً برگزینید تصویر

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط cheka » سه شنبه 3 خرداد 1390, 2:15 am

دوست عزیز جناب Mima
مطمئنا وقتی داریم از ایردراپ کردن تانک و نفربر صحبت میکنیم منظور نفربر و تانکهای سبک هست نه تانکی مثل T-72 یا ... ، مطمئن باشید تانکی هم که تیپ هوابرد شیراز با چتر آورده پایین تانک سبکی مثل اسکورپین هست . (علاوه بر این باید مشخص بشه که ایردراپ این تانک توسط تیپ شیراز با چه روشی انجام شده)
در مورد سابقه ی این کار هم باید عرض کنم که سابقه ی پرتاب تانک با چتر به بعد از زمان جنگ جهانی بر میگرده (که همین موضوع نشون دهنده ی اینه که تیپ 55 هوابرد اولین کسی هم نبوده که اینکارو کرده) ، در این زمان دوم ارتش شوروی برای غلبه بر وسعت زیاد روسیه و فراهم کردن آتش پشتیبانی برای نیروهای پیاده ی چترباز روسی ، در سال 1951 نوعی تانک یا به عبارت بهتر Assault Gun (توپ تهاجمی) بنام ASU-57 طراحی کرد . (عکس تانک : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید])

57 تانکی مجهز به توپ 57 میلیمتری Ch-51 و وزن 3.4 تن بود و قابلیت پرتاب با چتر از ارتفاع بالا توسط هواپیما رو داشت ، زره این تانک از نوع آلومینیومی بود .

بطور کلی در دوران پس از جنگ جهانی دوم دو شیوه برای انتقال هوایی و پرتاب تانک و نفربر از هواپیما که اصطلاحا Airdrop نامیده میشه توسعه پیدا کرد .

روش اول که بیشتر مورد توجه شوروی و ارتش سرخ قرار گرفت موسوم به RAPID یا Retro-Rocket-Assisted Parachute In-Flight Delivery است ، در این روش تانک با چندین چتر از ارتفاع بالا پرتاب میشود و درست چند لحظه قبل از رسیدن به زمین چند راکت متصل به چتر که در جهت عمود بر زمین قرار گرفته اند روشن میشوند ، این کار باعث خنثی شدن نیروی وزن تانک و نتیجتا کاهش شتاب و سرعت سقوط و کاهش نیروی ناشی از اصابت به زمین به تانک میشود ، در نتیجه تانک به سلامت فرود میاید .

تصویر

شوروی و روسیه تا امروز نیز از این روش در نیروی هوابرد خود موسوم به VDV برای انتقال نفربرهای زرهی 12.5 تنی BMD-4 و BMD-3 و بقیه زره پوشها (مثل Zu-23-2) استفاده میکنند .

ویدئو : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

اما در طرف دیگر ماجرا آمریکا و بلوک غرب در جریان جنگ ویتنام روش دیگری موسوم به Low Altitude Parachute Extraction System برای ایردراپ کردن زره پوشها ابداع شد ، در این روش هواپیمای حامل تا ارتفاع بسیار پایین (حدود 10 متر) میاید و سپس محموله را با چتر به بیرون پرتاب میکند ، مزیت این کار سرعت بیشتر و غیرقابل هدف گیری بودن محموله با موشکهای ضدهوایی است اما خطر برخورد با زمین هواپیمای حامل در این روش بسیار بالاست (تاکنون نیز در جریان تمرین این روش سوانح زیادی روی داده است)

آمریکا از این روش برای ایردراپ کردن نفربر 27.5 تنی M2 Bradly و تانک 15.2 تنی M511 Sheridan (که دوست عزیز Kimia55 هم یک عکس از ایردراپ کردن این تانک به روش LAPES رو قرار داده اند) استفاده میکند

تصویر
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

Novice Poster
Novice Poster
نمایه کاربر
پست: 93
تاریخ عضویت: شنبه 12 تیر 1389, 10:49 pm
محل اقامت: نا کجا آباد
سپاس‌های ارسالی: 1039 بار
سپاس‌های دریافتی: 531 بار

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط Ass@ss!N » سه شنبه 3 خرداد 1390, 12:08 pm

MiimA, جان در مورد یگانهای هوابرد باید عرض کنم که تیپ 65 یک یگان هوابرد است و تمام تواناییهای لازم برای اجرای یک عملیات هوابرد چه در مقیاس کوچک و چه در مقیاس وسیع را دارا می باشند و از لحاظ چتر بازی هم از تیپ 55 بیشتر آموزش می بینند چون همانطور که خودتون هم می دونید پرسنل تیپ 55 فقط چتربازی اتوماتیک را آموزش می بینند ولی پرسنل تیپ 65 دوره سقوط آزاد را هم ک دوره ای سخت تر است و گذراندن آن مستلزم گذراندن دوره چتربازی اتوماتیک است طی می کنند و بارها در سطح جهانی مقام های قهرمانی کسب کرده اند اما در مورد اینکه گفتید تیپ 55 در خاور میانه تنها یگان هوابرد است باید بگم که اشتباه می کنید چون امروزه شما کمتر ارتشی (حتی کوچک) را می توانید پیدا کنید که در آن واحدهای هوابرد وجود نداشته باشد نمونه بارز آن کشورها در منطقه هم می توان از اسرائیل و پاکشتان و عربستان و... نام برد در مورد پرش تانک با چتر هم باید بگم که چیر جدیدی نیست و خیلی از کشورها توانایی انجام این کار را دارند و همانطور که دوستمون اشاره کردند این تانکی که شما تصویرش رو گذاشتید یک تانک قدیمی و سبک است نه یک تانک هجومی سنگین
در کل تیپ 55 یگانی قوی و با روحیه ارتشی بسیار بالاست ولی این پست شما حاوی نکات اغراق آمیزی بود که البته فکر می کنم دلیل آن آشنایی نداشتن با ارتشهای کشورهای دیگر است :razz:
سرزمني که اسطوره هاي خويش را فراموش کند به اسطورهاي کشورهاي ديگر دلخوش مي کند فرزندان چنين دودماني بي پناه و آسيب پذيرند .

ارد بزرگ

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10127 بار

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط typhoon » سه شنبه 3 خرداد 1390, 1:18 pm

سلام
ما مخلص بچه های 55 ، ملقب به عقربهای سیاه هستیم ، ولی دوست عزیز شما دارید می گویید در خاورمیانه یگان هوابرد وجود ندارد؟ :-O :-O
مصر و سوریه یگان چتر باز ندارند؟
دوست عزیز جهت اصلاع شما و سایر دوستان:
دوره چتر بازی اتوماتیک و گریلیا در تیپ 65 اجباری می باشد و تمامی رسته ها حتی ترابری و یا آماد و یا اداری نیز آن را می گذرانند.دوره سقوط آزاد دوره ای اختیاری است که بعضی از پرسنل آن را می گذراند. در ضمن تفاوت های بین این دو تیپ بسیار زیاد است.تیپ 65 در عملیاتهای رزمی خود به هیچ عنوان از پرسنل وظیفه استفاده نمی کند.تنها تفاوت تیپ 55 با سایر تیپها آموزش چتر بازی در این تیپ است که به سربازان نیز داده می شود و از آنها در عملیات رزمی نیز استفاده می شود. تیپ 65 یک تیپ نیروی مخصوص است که عملیات های عمقی و تخریبی را انجام می دهد و درصد آمادگی آنها بسیار بالاتر از 55 می باشد.
این هم تیپ هوابرد مصر:
1 Paratroops Brigade (412th)
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
Old soldiers never die.They just fade away

Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط cheka » سه شنبه 3 خرداد 1390, 4:31 pm

لینک فیلم Airdrop بروش RAPID رو تو یک جای دیگه برای دوستان آپ کردم : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

در این فیلم تانک سبک 2S25 Sprut-D از یک هواپیما به روش RAPID پرتاب میشه ، تانک 2s25 SPRUT-D مجهز به یک توپ 125 میلیمتری ضد تانک با تثبیت کننده هست ، وزن این تانک 18 تن هست ، هرچند زره این تانک بسیار ضعیفه و حفاظتی تنها در سطح یک نفربر (یعنی حفاظت در مقابل گلوله های کالیبر 50) فراهم میکنه اما قدرت آتش و تحرک این تانک (که دو شاخصه ی مهمتر در نیروی هوابرد هستند) بسیار بالاست . این تانک از چند سال پیش در نیروی هوابرد روسیه (VDV) به خدمت گرفته شده .

تصویری از تانک 2S25 Sprut-D

تصویر

عکس تانک Sprut-D در حال پرتاب با چتر از هواپیما

تصویر
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

Novice Poster
Novice Poster
پست: 55
تاریخ عضویت: شنبه 9 خرداد 1388, 2:14 am
سپاس‌های ارسالی: 559 بار
سپاس‌های دریافتی: 134 بار

Re: همه چیز درباره تيپ قهرمان 55 هوابرد شيراز

پست توسط Peyman-Phantom-1351 » سه شنبه 3 خرداد 1390, 5:24 pm

من فیلم پرتاب تانک اسکورپیون از سی-130 را در رزمایش دیده ام، بعد از انقلاب ولی تاریخش دقیق یادم نیست ولی قبل از سال 75 بود بوسیله همین تیپ 55 هم بود

ارسال پست

بازگشت به “حماسه دفاع مقدس”