در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

New Member

no avatar
3

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 16 دی 1389 16:32

آرشيو سپاس: 1 مرتبه در 1 پست

کمک برای تهیه مواد ضد امواج

توسط haena » شنبه 31 اردیبهشت 1390 12:29

سلام بر تمام استادان عزیز فیزیک
دوستان یه سوال دارم
من یه سری مواد ساده واسه جذب امواج الکترومغناطیس میخوام.فکر کنم واسه امواج رادیوی واسه امواج موبایل میخوام
کسی میدونه چه موادی باید بگیرم و از کجا؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه کمکم کنید ممنون میشم

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
84

تاريخ عضويت

سه شنبه 16 فروردین 1390 20:42

آرشيو سپاس: 401 مرتبه در 76 پست

Re: کمک برای تهیه مواد ضد امواج

توسط Helios » شنبه 31 اردیبهشت 1390 13:31

haena نوشته است:سلام بر تمام استادان عزیز فیزیک
دوستان یه سوال دارم
من یه سری مواد ساده واسه جذب امواج الکترومغناطیس میخوام.فکر کنم واسه امواج رادیوی واسه امواج موبایل میخوام
کسی میدونه چه موادی باید بگیرم و از کجا؟؟؟؟؟؟؟؟
اگه کمکم کنید ممنون میشم

دقیقا کاری که میخواهید انجام بدید رو بگید،شاید بتونم کمکتون کنم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Helios تشکر کرده اند:
haena

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

توسط haena » شنبه 31 اردیبهشت 1390 14:08

راستش این کیفهای مسدود کننده امواج موبایل رو که دیدین؟؟؟میفروشن!
من میخوام یه چیزی تو ابعاد بزرگتر درست کنم کیفها به کارم نمیاد.
یه چیزی که امواج رادیویی رو جذب یا دفع کنه و نذاره به گیرنده امواج موبایل برسه میخوام :shock:  :?
میدونین چیکار  کنم؟؟

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
84

تاريخ عضويت

توسط Helios » شنبه 31 اردیبهشت 1390 14:20

کافیه موبایلت رو داخل یه فویل آلومینیوم بپیچونی.......

اونوقت از دسترس خارج میشه :-)

haena, oweiys

Captain

Captain

no avatar
1224

تشکر کرده: 945 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 4 شهریور 1389 20:14

آرشيو سپاس: 3493 مرتبه در 664 پست

توسط shafagh 2 » شنبه 31 اردیبهشت 1390 14:22

یک چنین موضوعی را چند سال پیش برای ساخت یک اتاقک مانع امواج رادیویی خوانده بودم که در دیواره های ان  از توری سیمی استفاده می شد البته اگر درست بخاطر بیاورم بیشترین اثر را بر طول موجی داشت که هم اندازه فاصله سیم های توری سیمی می بود مثلا اگر فاصله
سیم ها از هم 5 سانتیمتر بود بیشتر امواجی با طول موج 5 سانتیمتر را حذف می کرد و لی بهتر است شما با یک جعبه کوچک از همان تور سیمی بعنوان ازمایش استفاده کنید و بدنه ان را با زمین اتصال دهید بعد یک موبایل را درون ان جعبه قرار داده و به ان زنگ بزنید تا نتیجه گیری شود ایا ان موبایل اواج را دریافت می کند یا خیر و چنانچه کارایی ان تایید شد در هر ابعادی که لازم است تهیه شود باتوجه به انکه احتمال میدهم امواج موبایل( من موبایل را دوست ندارم و در طی این چند سال نداشته ام و زیاد هم در مورد ان اطلاعی ندارم) در حد امواج  FM باشد و این نوع موج بشدت از طرف زمین جذب می شود ممکن است اثر داشته باشد البته از دوستان دیگر هم که در این باره تخصصی دارند راجع به انچه من گفتم اظهار نظر فرموده تایید یا رد کنند - ممنون

HAMID REZA F از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shafagh 2 تشکر کرده اند:
oweiys

New Member

no avatar
3

تاريخ عضويت

توسط haena » شنبه 31 اردیبهشت 1390 14:28

خیلی ممنون.یه جعبه درست میکنم هم فویل آلمنیومی و هم تور فلزی میذارم.نتیجش هم بهتون میگم.
خیلی خیلی ممنون از راهنماییتون.باز سر میزن اگه چیزای دیگه هم بود که خودم بلد شدم رو میذارم تو اینجا
فعلا بای :)  :razz:  :razz:

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب haena تشکر کرده اند:
shafagh 2

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
84

تاريخ عضويت

توسط Helios » شنبه 31 اردیبهشت 1390 14:29

shafagh 2 نوشته است:یک چنین موضوعی را چند سال پیش برای ساخت یک اتاقک مانع امواج رادیویی خوانده بودم که در دیواره های ان  از توری سیمی استفاده می شد البته اگر درست بخاطر بیاورم بیشترین اثر را بر طول موجی داشت که هم اندازه فاصله سیم های توری سیمی می بود مثلا اگر فاصله
سیم ها از هم 5 سانتیمتر بود بیشتر امواجی با طول موج 5 سانتیمتر را حذف می کرد و لی بهتر است شما با یک جعبه کوچک از همان تور سیمی بعنوان ازمایش استفاده کنید و بدنه ان را با زمین اتصال دهید بعد یک موبایل را درون ان جعبه قرار داده و به ان زنگ بزنید تا نتیجه گیری شود ایا ان موبایل اواج را دریافت می کند یا خیر و چنانچه کارایی ان تایید شد در هر ابعادی که لازم است تهیه شود باتوجه به انکه احتمال میدهم امواج موبایل( من موبایل را دوست ندارم و در طی این چند سال نداشته ام و زیاد هم در مورد ان اطلاعی ندارم) در حد امواج  FM باشد و این نوع موج بشدت از طرف زمین جذب می شود ممکن است اثر داشته باشد البته از دوستان دیگر هم که در این باره تخصصی دارند راجع به انچه من گفتم اظهار نظر فرموده تایید یا رد کنند - ممنون

FM نوع مدولاسیونه نه طول موج، طول موجه که تعیین میکنه امواج در چه محیطی جذب میشن و در چه محیطی منتشر  ....

موبایل از فرکانس 900 مگاهرتز که طول موج اون معادل 33 سانتیمتر میشه استفاده میکنه، ضمنا مدولاسیونش هم GMSK هستش.

Captain

Captain

no avatar
1224

تاريخ عضويت

توسط shafagh 2 » شنبه 31 اردیبهشت 1390 15:13

FM نوع مدولاسیونه نه طول موج، طول موجه که تعیین میکنه امواج در چه محیطی جذب میشن و در چه محیطی منتشر  ....

موبایل از فرکانس 900 مگاهرتز که طول موج اون معادل 33 سانتیمتر میشه استفاده میکنه، ضمنا مدولاسیونش هم GMSK
هستش.

بله دوست عزیز     Frequency  Modulation  این نوعی روش تبدیل دامنه امواج مدوله شونده (معمولا صوتی) به فرکانس رادیویی است منظور من محدوده فرکانس  FM  که در واقع بیانگر طول موج نیز می تواند باشد بود نه مدلاسیون.

oweiys

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
84

تاريخ عضويت

توسط Helios » شنبه 31 اردیبهشت 1390 15:33

shafagh 2 نوشته است:

موبایل از فرکانس 900 مگاهرتز که طول موج اون معادل 33 سانتیمتر میشه استفاده میکنه، ضمنا مدولاسیونش هم GMSK
هستش.

بله دوست عزیز     Frequency  Modulation  این نوعی روش تبدیل دامنه امواج مدوله شونده (معمولا صوتی) به فرکانس رادیویی است منظور من محدوده فرکانس  FM  که در واقع بیانگر طول موج نیز می تواند باشد بود نه مدلاسیون.

خوب شد گفتید، چون من نمیدونستم FM مخفف چیه...
جهت اطلاع شما این نوع مدولاسیون در طیف وسیعی، از فرکانس 50 مگاهرتز تا  1.2 گیگاهرتز برای تماسهای رادیویی (امواج مدوله شونده صوتی) مورد استفاده قرار میگیرد

برای مشخص کردن محدوده فرکانسی از حروف اختصاری HF , VHF , UHF استفاده میشود

ضمنا امواج صوتی به امواج رادیویی تبدیل نمیشوند بلکه امواج صوتی سوار بر امواج رادیویی میشوند.

فکر کنم دیگه بهتره پرچم سفید رو ببری بالا

shafagh 2, oweiys

Captain

Captain

no avatar
1224

تاريخ عضويت

توسط shafagh 2 » شنبه 31 اردیبهشت 1390 23:26

.

ضمنا امواج صوتی به امواج رادیویی تبدیل نمیشوند بلکه امواج صوتی سوار بر امواج رادیویی میشوند.

فکر کنم دیگه بهتره پرچم سفید رو ببری بالا

بله دوست عزیز معنی  مدولاسیون هم همین  است که شما گفتید یک موج   carrier  ( فرکانس بالا)  و یک موج  rider  ( فرکانس پایین )
البته توجه داشته باشید که فاصله مقدار فرکانس این دو نوع موج باید خیلی زیاد باشد و اگر بخواهند دو موج را که دارای فرکانس های نزدیک به هم هستند مودوله کنند تداخل پیش امده و امکان پذیر نخواهد بود اما همانطور که عرض شد گفتار شما در مورد مدلاسیون از نظر قرارداد بیان قوانین الکترونیک صحیح است اما من به نکته ای ظریف و اصولی یا بقولی تفسیری اشاره کردم با این بیان که امواج صوتی به امواج رادیویی تبدیل می شونداین جمله را شما مردود دانستید از ان بابت که با تعاریف قراردادی الکترونیک مطابق نبود و البته نه تنها شما بلکه سایر دانشجویان الکترونیک هم نمی پذیرند اما اجازه می خواهم به اثبات این نکته بپردازم :

شما خوب میدانید که یک ترانزیستور یک تقویت کننده است ( از کاربرد های سویچینگ و بایاس کردن و کوپلاژ نمودن و امثال ان صرف نظر می کنیم ) این تقویت کننده در اصل چه کاری انجام می دهد ؟ بله یک موج ورودی را به یک موج خروجی با سطح ولتاژ بالاتر تبدیل می کند
عنایت دارید که ما کلمه " تبدیل" را بکار بردیم نه تقویت یعنی موج قوی تری که ما از خروجی ترانزیستور دریافت می کنیم دقیقا و عینا همان موجی نیست که به وردی ترانزیستور وارد شده است. توجه بفرمایید :: ترانزیستور با استفاده از یک ولتاژ ثابت (ولتاژ بایاس) توانسته است موج ورودی را بازسازی کند. بله موجی که شما از خروجی ترانزیستور دریافت می کنید همان امواجی نیست که گوینده بیان کرده و از ترانزیستور عبور کرده و تقویت شده ان موج در اصل مشابه سازی یک موج توسط یک ترانزیستور با استفاده از یک ولتاژ DC  است لابد شما می پرسید خوب این موضوع چه ربطی به مدلاسیون دارد ؟

هنگام مدلاسیون امواج صوتی در باند  FM  در فرستنده یک اسیلاتور وجود دارد که در حالت عادی یک فرکانس ثابت تولید می کند این اسیلاتور یک اسیلاتور  مستقل نیست بلکه اسیلاتوری است که فرکانس ان توسط یک ولتاژ و فرکانس (کم) خارجی می تواند تغییر کند( مقداری کم یا مقداری زیاد شود) در فرستنده های  اف ام ان ولتاژ و فرکانس همانا امواج صوتی است که بعد از تقویت اولیه به اسیلاتور فرکانس بالا وارد می شود و در اصل فرکانس ان  بنابر تغییرات امواج صوتی کنترل میشود بعد از انکه  امواج اف ام از فرستنده منتشر شد گیرنده اف ام واحدهایی دارد که دوبار تغییرات فرکانس را به تغییرات ولتاژ و فرکانس کم (صوتی) تبدیل می کند که ما ان را دمودلاسیون می گوییم و می گوییم امواج کاریر حذف و امواج اصلی دریافت شده به هر حال طبق قرارداد این حرف صحیح است در حالیکه تمام این مراحل جز اعمال تغییر در یک اسیلاتور  اولیه چیزی بیشتر نیست یعنی امواج صوتی باعث تغییر در امواج رادیویی شده که من گفتم امواج صوتی تبدیل به امواج رادیویی شده که از نظر بنیانی و فلسفی و توضیحاتی که عرض شد صحیح است

امواج اف ام در محدوده  HF  است     High  frequence
امواج تلوزیونی    UHF - VHF - VLF  

Very  low  frequence        VLF

Very  high  frequence   VHF

Ultra  high f frequence   UHF

امواج رادار   Super  high  freqence   SHF  

البته با عرض معذرت غیر از این ها باند امواج دیگری هم  هستند که طی سالها ان ها را فراموش کرده ام ( ازجمله مقدار فرکانس های مربوطه ) و الان دقیقا نمی دانم 900 مگاهرتز که شما در مورد موبایل گفتید در کدام محدوده قرار دارد اما این را میدانم که بالاترین فرکانس کشف شده در جهان تا بحال امواج کیهانی است  که اگر درست بگویم    SUHF  است یا شاید اصطلاح دیگری داشته باشد  

.

Helios, oweiys

Novice Poster

Novice Poster

نماد کاربر
84

تاريخ عضويت

توسط Helios » يکشنبه 1 خرداد 1390 06:39

در فرستنده های  اف ام ان ولتاژ و فرکانس همانا امواج صوتی است که بعد از تقویت اولیه به اسیلاتور فرکانس بالا وارد می شود و در اصل فرکانس ان  بنابر تغییرات امواج صوتی کنترل میشود

کاملا درسته، اما باید توجه داشته باشید که امواج صوتی که بطور اختصاری AF audio frequency گفته میشه همراه با carrier وارد مدولاتور شده و در آنجا آندو بروی هم سوار میشوند و پس از اینکه شکل نهایی موج مشخص شد، این موج به PA power amp فرستاده شده و در آنجا امواج با دامنه بلندتر شبیه سازی میشوند، یا بعبارتی تقویت میشوند.

در زیر تفاوت مدولاسیون FM و AM نمایش داده میشود.

در FM فرکانس مدوله میشود در حالی که در AM دامنه تحت تاثیر قرار میگیرد:

با سپاس

oweiys, shafagh 2

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1378

تشکر کرده: 47 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 فروردین 1387 11:10

شهرکرد

آرشيو سپاس: 8925 مرتبه در 1275 پست

توسط FREE MAN » يکشنبه 1 خرداد 1390 21:32

این بحث ها چه ربطی به موضوع تاپیک داره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در روشنایی

بعدي