پروژه ميلياردی سالن اجلاس كيش با ترك تشريفات + اسناد جدی

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1407
تاریخ عضویت: جمعه 3 شهریور 1385, 1:31 am
محل اقامت: مازندران
سپاس‌های ارسالی: 6679 بار
سپاس‌های دریافتی: 5422 بار

پروژه ميلياردی سالن اجلاس كيش با ترك تشريفات + اسناد جدی

پست توسط airplane » دو شنبه 2 خرداد 1390, 9:54 pm

پس از آنکه «تابناک» در تاریخ 21 اردیبهشت ماه در مطلبی پرده از یکی از تخلفات اقتصادی بزرگ از سوی عوامل جریان انحرافی برداشت، این موضوع در دیگر رسانه ها نیز پیگیری و منجر به اعلام موضع سازمان بازرسی کل کشور در این باره شد.

 [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
 

به گزارش «تابناک»، همان هنگام، روابط عمومی سازمان مناطق آزاد با انتشار به اصطلاح جوابیه هایی عجولانه، تلاش کرد بر این رسوایی سرپوشی گذاشته و رسانه های افشا کننده را به انواع و اقسام اتهامات متهم کند؛ افزون بر اینکه مدعی شد این رسانه ها و از جمله «تابناک»، اگر مستندی داشتند، حتما رو می کردند! که البته به فاصله چند روز، بخشی از اسناد مربوطه در «تابناک» و برخی دیگر از رسانه ها منتشر شد.

در ادامه پیگیری مصرانه رسانه ای این تخلف اقتصادی، امروز خبرگزاری فارس بخشی دیگر از این اسناد را منتشر کرده است:

در حالي پروژه چهارصد ميليارد توماني تالارهاي بين المللي ايران ـ كيش به ‎صورت ترك تشريفات مناقصه به شركت خانوادگي يحيي فيوضي واگذار شده كه بنا بر بند «و» ماده 28 قانون برگزاري مناقصات، ترك تشريفات مناقصه، بسته به تأييد شوراي اقتصاد، معاون برنامه‌ريزي و وزير اقتصاد است.

پروژه چهارصد ميليارد توماني مجتمع تالارهاي بين‌الملي ايران ـ كيش بنا بر توافقي سه‏ نفره با حضور اسفنديار رحيم‎مشایي، حميد بقايي و ابراهيم عزيزي در تاريخ سوم تير ماه سال 89 به صورت ترك تشريفات به شركت فياك كيش با مديريت يحيي فيوضي واگذار شد كه بنا بر قانون ترك تشريفات اين اقدام روال قانوني را نگذرانده است.

بنا بر بند «و» ماده 28 قانون برگزاري مناقصات، رئيس جمهور نيز به تنهايي حق صدور دستور ترك تشريفات مناقصه را ندارد و ترك تشريفات مناقصه «منوط به تأييد شوراي اقتصاد و پس از آن منوط به تأييد هيأتي مركب از رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور (دبير هيأت)، وزير امور اقتصادي و دارایي و بالاترين مقام مذكور در بند (ه) خواهد بود».

در اين موافقتنامه اصولي تصريح شده است كه همزمان با مبادله اين موافقتنامه، مبلغ پنج ميليارد تومان به شركت طرف قرارداد پرداخت شود. اين در حالي است كه در اين زمان، هنوز پروژه مراحل قانوني از راه ترك تشريفات را پشت سر نگذاشته است.

شركت فياك كيش با مديريت خانواده فيوضي يوسفي (يحيي رييس هيأت مديره و پانته آ دختر یحیی، نايب رييس هيأت مديره) در تاريخ اول تير 1389 به ثبت مي رسد و موافقت اصولي مذكور دقيقاً دو روز بعد به ارزش چهارصد ميليارد تومان به اين شركت امضا مي شود.

در متن موافقتنامه اصولي واگذاري اين پروژه آمده است: با توجه به تصميم نمايندگان ويژه رئيس جمهور آقايان اسفنديار رحيم مشايي، ابراهيم عزيزي و حميد بقايي در خصوص اجراي پروژه‌هاي مجتمع تالارهاي بين‌الملي ايران ـ كيش و جزيره كيش و با عنايت به صورتجلسه‌ها و توافقات انجام شده در تاريخ‌هاي 1389/2/18 تا 1389/3/9 با حضور افراد ياد شده به صورت ترك تشريفات مطابق قانون برگزاري مناقصات و واگذاري مسئوليت اجراي پروژه مذكور به سازمان منطقه آزاد كيش، موافقتنامه حاضر در محل مركز امور مناطق آزاد تجاري ـ صنعتي و ويژه اقتصادي ميان سازمان منطقه آزاد كيش و نمايندگي آقايان محمدعلي محبي، فريدون انتظاري و حسين فاضلي به نشاني كيش سازمان منطقه آزاد به عنوان كارفرما و شركت FIAC كيش به شماره ثبت 8385 به نمايندگي آقاي يحيي فيوضي يوسفي رئيس هيأت مديره و به نشاني: كيش ـ برج صدف، طبقه سوم، واحد 301 صندوق پستي شماره 3، به عنوان پيمانكار EPC منعقد گرديده است.

بندهاي اين موافقتنامه اصولي به شرح زير است:

1. توافق گرديد فضاهاي مورد نياز پروژه اجلاس به شرح جدول پيوست از سوي FIAC به صورت طراحي، مهندسي، مديريت، تأمين تجهيزات، مازومات و مصالح و ساخت به صورت (EPC) اجرا گردد. (پيوست شماره يك)

تبصره 1: برنامه فيزيكي پروژه، فضاها و احجام و سايت پلان كلي پروژه بر اساس جدول كلا به تأييد كارفرما رسيده و به عنوان مصوبه اين توافقنامه تلقي مي‌گردد (پيوست دو)

تبصره 2: كليه قيمت هاي مندرج در جدول پيوست شماره 3 پايه انعقاد قرارداد به صورت كليد در دست (turn key) بوده و پيمانكار EPC متعهد مي‌گردد، پيش‌نويس قرارداد كامل و پيوست‌هاي آن را طبق استانداردهاي بين‌المللي ظرف مدت سی روز براي مبادله ارایه نمايد. مفاد قرارداد با توافق طرفين نهايي خواهد شد. (پيوست سه)

تبصره 3: نظر به اينكه اسناد اجرايي اين پروژه در حال تكميل مي‌باشد، مشخصات و نقش‌هاي تفصيلي و اجرايي و برآورد آن در انطباق با كاربري‌ها به موازات عمليات اجرايي تهيه و ارایه خواهد شد.

2. مدت زمان اجراي پروژه 25 ماه از زمان پرداخت پيش پرداخت موضوع بند 5 تعيين شده و پيمانكاران EPC با علم به شرايط جغرافيايي و محيطي كيش متعهد مي‌گردد، پروژه را ظرف مدت مقرر قابل تحويل نمايد. در صورت تأخير، تأخيرات حاصله موجب پرداخت خسارت به ازاي هر روز معادل 1.000.000.000ريال از سوي پيمانكار EPC به كارفرما خواهد بود و متقابلا كارفرما متعهد مي‌گردد به ازاي هر روز تسريع در تحويل پروژه مبلغ 1.000.000.000 ريال به عنوان پاداش به پيمانكار EPC پرداخت نمايد.

3. پيمانكار EPC مكلف به تسليم تضمين‌هاي مورد نظر كارفرما مي‌باشد. نوع و ميزان اين تضمين‌ها در قرارداد اصلي تعيين خواهد شد.
تبصره: كليه پرداخت‌هاي پروژه بر اساس پيشرفت فيزيكي خواهد بود و تأخيرات پيش آمده در پرداخت از طرف كارفرما به پيمانكار EPC عينا موجب افزايش در مدت زمان تحويل پروژه خواهد بود.

4. كنترل پيشرفت برنامه فيزيكي جهت پرداخت ها به پيمانكار EPC و نظارت بر عمليات موضوع موافقتنامه به عهده مدير پروژه تأييد شده از سوي كارفرما خواهد بود كه مكلف به تصميم‌گيري است.

5. مقرر شد به منظور راه‌اندازي پروژه و سفارش ساخت كمپ استقرار كارگران و پرسنل پروژه و نيز استقرار قسمتي از تجهيزات در كارگاه و تسطيح سايت يكصد هكتاري، مبلغ پنج ميليارد تومان همزمان با مبادله موافقتنامه حاضر در مقابل اخذ تضمين معتبر پرداخت گردد. تضمين مذكور پس از اجراي كامل تعهدات و تأييد اسناد هزينه تا سقف مبلغ مذكور مسترد مي‌گردد. در صورتي كه به هر علتي قرارداد اصلي منعقد نگردد، هزينه‌هاي انجام گرفته توسط پيمانكار تسويه و نامبرده مكلف به استرداد وجوه باقي مانده مي‌باشد.

6. مقرر شد كارفرما در چهارچوب قوانين و مقررات منطقه آزاد كيش اقدامات لازم براي اخذ رواديد و مجوزهاي كار براي كاركنان خارجي و نيز تسهيلات براي ترخيص از گمرك و ساير مواردي كه پيمانكار به كارفرما اعلام مي‌نمايد را فراهم نمايد.

7. در صورت بروز اختلاف در تفسير يا اجراي اين موافقتنامه، با رعايت اصل 139 قانون اساسي نظر داور منتخب دبير شوراي هماهنگي آزاد تجاري - صنعتي ويژه اقتصادي به عنوان داور مرضي‌الطرفين مورد قبول طرفين خواهد بود.

8. نشاني‌هاي مندرج در صدر قرارداد اقامتگاه قانوني طرفين تلقي و ارسال هر گونه اوراق از طريق پست يا مرجع قضايي يا فاكس و يا ايميل به منزله ابلاغ به طرفين تلقي مي‌گردد. تاريخ ابلاغ از طريق پست يا مرجع قضايي تاريخ تاييد شده توسط مراجع مذكور و تاريخ ابلاغ از طريق فاكس يا ايميل اولين روز غير تعطيل بعد از تاريخ ارسال فاكس يا ايميل خواهد بود.

9. جزیيات اجراي پروژه و تعهدات و اختيارات طرفين و ساير روابط قراردادي متعاقبا و در قرارداد EPC تعيين خواهد گرديد. ضمنا هر گونه قرارداد قبلي تنظيم شده بين پيمانكار و وزارت مسكن يا ساير دستگاه‌هاي ذيربط تعهدي براي كارفرماي حاضر ايجاد نمي‌كند.
آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود


برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[COLOR=#000000]تا چند زنم بروی [COLOR=#0070c0]دریاها خشت بیزار شدم ز بت‌پرستان  

خیام که گفت دوزخی خواهد بود که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت 

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1407
تاریخ عضویت: جمعه 3 شهریور 1385, 1:31 am
محل اقامت: مازندران
سپاس‌های ارسالی: 6679 بار
سپاس‌های دریافتی: 5422 بار

Re: پروژه ميلياردی سالن اجلاس كيش با ترك تشريفات + اسناد جدی

پست توسط airplane » سه شنبه 3 خرداد 1390, 9:59 pm

برگه های A4 درز داده شده به خبرگزاری ها مشکل پروژه کیش را بیشتر کرد
براساس برگه های A4 درز داده شده به خبرگزاری ها، نه تنها قانون ترک تشریفات رعایت نشده است، بلکه تاریخ این برگه ها نیز با اما و اگرهای فراوانی روبه رو شده است.
به گزارش «الف»، امروز دوشنبه تصاویر تفاهمی سه نفره منتشر شد که بر اساس آن مشایی، بقایی و عزیزی تصمیم گرفته اند که پروژه صدها میلیاردی کیش بدون مناقصه به شرکت فیاک خانواده فیوضی واگذار شود.
درز برگه های مذکور - که خارج از عرف اسناد دولتی، بر روی برگه های با سربرگ دولتی نیستند - به خبرگزاری ها و تلاش احتمالی درز دهندگان به خبرگزاری ها برای حداقل قانونی جلوه دادن فرایند کار در حالی صورت گرفته است که بر اساس همین برگه ها نیز، روال قانونی ترک مناقصه طی نشده است.
به عبارت دیگر، طبق بند «و» ماده 28 قانون برگزاري مناقصات، ترك تشريفات مناقصه منوط به تأييد شوراي اقتصاد، معاون برنامه‌ريزي و وزير اقتصاد است. از سوی دیگر، با توجه به اینکه تفاهم سه نفره مذکور دو روز پس از تاریخ تاسیس شرکت فیاک صورت گرفته است، مشخص نیست چگونه روال و مراحل متعدد دستورالعمل اجرايي بند (و) ماده (28) قانون برگزاري مناقصات طی شده است.
اما آنچه بیش از همه در بررسی این برگه جلب توجه می کند تاریخ درج شده بر بالای نامه است.
بنابر اسناد متعدد در اختیار الف از مدیران مختلف دولتی درگیر در پروژه و اسناد شرکت مذکور، حداقل تا اواخر سال 89 ترک تشریفاتی صورت نگرفته است. گذشته از اینکه رسانه های دیگر از جمله سایت تابناک، نیز پیش از این مخالفت عزیزی با امضای ترک تشریفات تا همین اواخر خبر داده بودند.
به عنوان مثال در نامه یکی از مدیران دولتی درگیر پروژه به تاریخ 89.9.25 خطاب به بقایی آمده است:


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]


سوالی که مطرح می شود این است که تفاهم سه نفره مذکور واقعا در چه تاریخی امضا شده است؟
این در حالی است که هنوز آقایان مشایی، بقایی و ... به سوالات جدی مطرح شده در این باره پاسخ نداده اند. این که چرا پروژه مذکور به شرکتی که تنها دو روز از تاسیس آن گذاشته است واگذار می شود؟ (ولو اینکه ترک مناقصه و طی شدن مراحل متعدد دستور العمل اجرایی ترک تشریفات، واقعا دو روز پس از تاسیس شرکت مذکور صورت گرفته باشد). سوال دیگر اینکه چرا براساس اسناد منتشر شده در الف، نامه های رد و بدل شده میان سازمان منطقه آزاد کیش و شرکت خصوصی مذکور مهر خیلی محرمانه خورده است! دلیل عجله آقای بقایی برای عقد قرارداد با شرکتی که هنوز مهر و سربرگ نداشته است چه بوده است و ... اصولا دلیل ترک تشریفات مناقصه برای ساختمان های مذکور که بسیاری از شرکت های داخلی قادر به انجام آن هستند، چه بوده است؟
الف در آینده سوالات دیگری از این پرونده که دولتی ها با عدم شفاف سازی خود روز به روز آن را پیچیده تر می سازند، منتشر خواهد کرد.
آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود


برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[COLOR=#000000]تا چند زنم بروی [COLOR=#0070c0]دریاها خشت بیزار شدم ز بت‌پرستان  

خیام که گفت دوزخی خواهد بود که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”