نگراني‌شديد كاخ‌ سفيد؛نفوذ ايران در قلب حياط خلوت آمريكا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

نگراني‌شديد كاخ‌ سفيد؛نفوذ ايران در قلب حياط خلوت آمريكا

پست توسط Sami 1993 » چهار شنبه 4 خرداد 1390, 12:48 pm

انديشكده مركز مطالعات راهبردي و بين المللي آمريكا بررسي كرد/
نگراني‌شديد كاخ‌ سفيد؛نفوذ ايران در قلب حياط خلوت آمريكا
خبرگزاري فارس: اتحاد ايران با كشورهايي مانند ونزوئلا و بوليوي و تلاش ايران براي ايجاد ائتلافي ضد آمريكايي باعث نگراني شديد كاخ سفيد شده است.

تصویر
به گزارش خبرنگار ديپلماسي عمومي و جنگ نرم خبرگزاري فارس، انديشكده مركز مطالعات راهبردي و بين المللي آمريكا با همكاري آدام سيتز، از كارشناسان دانشگاه نيروي دريايي، اقدام به گردآوري مجموعه‌اي از گزارش‌هايي كرده‌اند كه بر اساس تسلسل زماني تعاريف مختلفي كه ايران از امنيت ملي مطرح كرده‌ است، در آنها ذكر شده است. اين دو كارشناس با استفاده از اين مجموعه، اهداف ايران را در با رقابت با آمريكا، ارزيابي كرده‌اند.

* رويكرد ايران در قبال آمريكا بيش از پيش رقابتي و مقابله جويانه شده است

اظهارات حكومت ايران و فعاليت‌هاي ديپلماتيك اين كشور، شماي بسيار روشني از رقابت استراتژيك اين كشور با آمريكا در معرض نمايش مي‌گذارد. اين موارد نشان مي‌دهد كه اين كشور چه برداشتي از روابط خود با جامعه بين‌الملل و واكنش به فشار‌هاي خارجي، دارد. بده بستان‌هاي چند بعدي اين حكومت با همسايگان عرب منطقه خليج [فارس]، افغانستان و قفقاز جنوبي و نيز فعاليت‌هاي رو به گسترش ديپلماتيك آن در آفريقا و آمريكاي لاتين، به خوبي از ديدگاه و اهداف استراتژيك حكومت ايران، خبر مي‌دهند.
در 17 آوريل 2011، بروجردي، رئيس كميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس ايران، طي سخناني نقش ايران در خليج [فارس] را تبيين كرده و به تأكيدات شوراي همكاري خليج فارس مبني بر دخالت ايران در ناآرامي‌هاي بحرين چنين پاسخ داد:
"شوراي همكاري خليج فارس ايران را در حوادث اخير بحرين مقصر مي‌داند. جمهوري اسلامي خواهان برقراري صلح در منطقه است. "
"سياست ايران در قبال كشورهاي عرب در حاشيه خليج فارس تغيير نكرده است و ما همچنان بر روابط حسنه با اين كشورها تأكيد داريم. "
"جمهوري اسلامي ايران تأثير گذارترين كشور در اين منطقه است كه به استحكام امنيت منطقه كمك كرده و نقش بسيار ارزشمندي را در خنثي سازي بحران‌ها و برقراري امنيت، ايفا مي‌كند. "

مقالاتي كه در اين گزارش گرد هم آورده شده است، تصويري واضح‌تر از تغيير و تحول رويكرد ديپلماتيك، ديدگاه كلي و اولويت‌هاي حكومت ايران پس از سپتامبر 2010 ارائه مي‌كند. اين موارد نشان مي‌دهند كه رويكرد ايران در قبال جامعه جهاني قاطع‌تر و مقابله‌جويانه‌تر شده است ـ به ويژه در قبال آمريكا و متحدان آن در منطقه. علاوه بر اين موارد مذكور به خوبي اهداف سياست خارجي و اقدامات برون مرزي ايران را آشكار ساخته و نشان مي‌دهند كه اين كشور چه برداشتي از رقابت با ديگر كشورها دارد.

* ايران تلاش مي‌كند با نفوذ ديپلماتيك آمريكا و جهان غرب مقابله كند

اين مقالات همچنين از تلاش‌هاي ايران براي رويارويي با نفوذ ديپلماتيك آمريكا و جهان غرب خبر مي‌دهند؛ در حالي كه انتقادات و فشار‌هاي بين‌المللي در ارتباط با برنامه هسته‌اي و نقض حقوق بشر در ايران افزايش يافته است. در اين راستا ايران به دنبال آن است كه روابط خود را با كشورهاي منطقه كه اشتراكات تاريخي، فرهنگي، زباني و مذهبي بسياري با ايشان دارد، تقويت كند، با تكيه بر سخناني ضد استعماري با كشورهاي استعماري و در حال توسعه آفريقايي ارتباط برقرار كند و روابط خود را با رژيم‌هايي همچون ونزوئلا و بوليوي در آمريكاي جنوبي كه به لحاظ ديپلماتيك منزوي هستند، گسترش دهد. اين تحولات نشان مي‌دهد كه ايران در برابر نگراني‌هاي جامعه بين‌الملل كاملاً بي اعتنا است و از الگوي ديپلماتيكي خبر مي‌دهد كه هدف آن كاستن از نفوذ و دسترسي ديپلماتيك آمريكا است.
اين مجموعه اظهارات و مقالات همچنين نشان مي‌دهد كه پس از سپتامبر 2010 تا كنون، دو رويكرد محوري در ارتباط با رقابت ايران با آمريكا، بر سياست خارجي و تحولات ديپلماتيك اين كشور استيلا يافته است:

- افزايش نگراني‌ها و واكنش در مورد افشاگري‌هاي ويكي‌ليكس كه نشان مي‌دهد كشورهاي عربي حاشيه خليج [فارس] به شدت نگران برنامه‌هاي هسته‌اي ايران هستند و نيز فروش گسترده تسليحات آمريكايي به عربستان سعودي و امارات متحده عربي، با هدف بازداري ايران صورت مي‌گيرد.
- تلاش براي افزايش همكاري با حكومت‌هاي آمريكايي لاتين همچون ونزوئلا و بوليوي، كه به لحاظ ايدئولوژيك در نقطه مقابل آمريكا قرار مي‌گيرند.

* ايران مي‌كوشد نفوذ خود را در منطقه خليج فارس گسترش دهد

حضور آمريكا در خليج [فارس] و روابط اين كشور با همسايگان عرب و سني ايران در منطقه، به عنوان يكي از مهمترين دغدغه‌هاي سياست خارجي ايران مطرح است. ايران به عنوان يكي از كشورهاي كهن دنيا و كشوري بزرگ و پرجمعيت در منطقه، خود را قدرت برتر طبيعي و قانوني خاورميانه مي‌داند. براي مثال، بروجردي در 17 آوريل 2011 چنين اظهار نظر مي‌كند:
"شوراي همكاري خليج فارس ايران را در حوادث اخير بحرين مقصر مي‌داند. جمهوري اسلامي خواهان برقراري صلح در منطقه است. "
"سياست ايران در قبال كشورهاي عرب در حاشيه خليج فارس تغيير نكرده است و ما همچنان بر روابط حسنه با اين كشورها تأكيد داريم. "
"جمهوري اسلامي ايران تأثير گذارترين كشور در اين منطقه مي‌باشد كه به استحكام امنيت منطقه كمك كرده و نقش بسيار ارزشمندي را در خنثي سازي بحران‌ها و برقراري امنيت، ايفا مي‌كند. "

همچنين در 30 آوريل 2011، سرلشگر حسن فيروز آبادي، فرمانده ستاد كل نيروي‌هاي مسلح جمهوري اسلامي ايران، در سخنراني "روز ملي خليج فارس " دعاوي مشابهي را در مورد نقش برجسته و تاريخي ايران در منطقه را تكرار كرد:
"رژيم‌هاي ديكتاتوري عرب در منطقه قادر به مهار قيام‌هاي مردمي نخواهند بود. "
"اين ديكتاتورها به جاي تلاش بيهوده و غير ممكن براي شكل دادن جبهه‌اي عليه ايران، بايد قدرت را رها كرده، جنايات بي‌رحمانه خود را پايان دهند و اجازه دهند مردم خود آينده خود را رقم زنند. "
"خليج فارس همواره از آن ايران بوده و خواهد بود. "
"با ورود انگليسي‌ها و متعاقباً آمريكايي‌ها به اين منطقه، توطئه‌هاي فراواني براي تغيير نام اين خليج و جعل هويتي تقلبي براي آن صورت گرفت، تا از اين طريق تاريخ و هويت خليج فارس را نابود كنند. "

* فروش تسليحات جنگي آمريكا به كشورهاي عربي منطقه خليج فارس

با اين حال، آمريكا و متحدينش در منطقه همواره در پي رويارويي با ايران بوده‌اند. براي مثال، در 20 اكتبر 2010، آژانس همكاري امنيتي دفاعي آمريكا به كنگره خبر داد كه آمريكا 60 ميليارد دلار تسليحات به عربستان سعودي فروخته است. بر اساس اين قرارداد 84 فروند جنگنده اف‌15، به عربستان سعودي تحويل داده شد؛ اين اقدام به منظور تقويت ناوگان سلطنتي فعلي نيروي هوايي سعودي كه مجهز به جنگنده‌هاي چند منظوره اف15‌اس است، صورت گرفت. همچنين در اين قرارداد مي‌توان به موارد زير اشاره كرد: 70 فروند بالگرد جنگنده اي.اچ-64 آپاچي (كه 24 فروند آنها مجهز به سيستم كنترل موشك‌هاي دوربرد هستند)، 72 فروند باگرد باري يو.اچ-60ام بلك‌هاواك، 36 بالگرد سبك جنگنده اي.‌اچ-61 "ليتل برد " و 12 بالگرد سبك توربيني ام.دي-530اف.
همچنين آمريكا و امارات متحده عربي از انعقاد قرارداد فروش تسليحات 5 ميليارد دلاري در 8 نوامبر 2010 خبر دادند كه شامل 60 بالگرد اي.‌اچ-64دي آپاچي مي‌شود. در 21 اكتبر 2010 امارات متحده عربي همچنين يك پايگاه دريايي جديد را در الفجيره، نزديك به ورودي شرقي تنگه هرمز، افتتاح كرد.
استقرار اين پايگاه پس از آن صورت گرفت كه ايران كراراً اعلام كرد در صورتي كه اين كشور احساس كند در معرض حمله قرار دارد يا تهديد به حمله مي‌شود، با بستن تنگه هرمز، خروج نفت را از اين گلوگاه غير ممكن مي‌سازد. كمتر از دو ما پس از اين در 10 دسامبر 2010، سردار دريادار علي فدوي، فرمانده نيروي دريايي سپاه پاسداران، اعلام كرد كه نيروهاي وي "كنترل كامل تنگه هرمز و درياي عمان را در اختيار دارند. "

* هراس افكني در دل رهبران عرب و فروش تسليحات آمريكايي به ايشان

اين معاهدات تسليحاتي درست در زماني منعقد شدند كه بر اساس اسناد فاش شده در ويكي‌ليكس، كشورهاي منطقه از طرح‌هاي منطقه‌اي ايران و پيشرفت سريع برنامه هسته‌اي اين كشور، به هراس افتاده بودند. بر اساس اسناد محرمانه ديپلماتيكي كه توسط ويكي‌ليكس منتشر شد، رهبران كشورهاي بحرين، عربستان سعودي و امارات متحده عربي، نگراني‌هاي خود را از برنامه هسته‌اي ايران به سمع و نظر ديپلمات‌هاي آمريكايي رساندند. براي مثال، شيخ محمد بن زياد آل نحيان، وليعهد امارات متحده عربي، از سال 2006 به بعد مكرر به مقامات آمريكايي هشدار داد كه مي‌بايست چاره‌اي براي برنامه هسته‌اي ايران بيانديشند و ملك عبدالله بن عبد العزيز، پادشاه عربستان سعودي در مورد برنامه هسته‌اي ايران، از دولت آمريكا خواست كه "سر مار را از تنش جدا كند ".
ايران در قبال اين اظهارات همسايگان سني خود مستقيماً موضع گيري نمي‌كند، بلكه آمريكا را متهم به طراحي توطئه‌هايي مي‌كند كه به منظور گسترش "ايران هراسي " و ترس از شيعه در منطقه پياده مي‌كند تا از اين طريق متحدين خود را به خريد تسليحات جنگي وادار كند. در 13 اكتبر 2010، احمد وحيدي، وزير دفاع ايران، در واكنش به اظهارات رابرت گيت وزير دفاع آمريكا تأكيد كرد كه "سياست‌هاي جنگي ايران همه را نگران مي‌كند " و چنين گفت:
"اين رهبران جنگ طلب و مداخله‌گر آمريكايي هستند كه تلاش مي‌كنند با مطرح ساختن مسائل دروغين و ايجاد شكاف، روابط حسنه ميان كشورهاي منطقه را تخريب كنند. "

در ادامه وحيدي افزود كه "سنارويي " آمريكا در قبال ايران در پي آن است كه "بهانه‌اي براي حضور غير قانوني خود و فروش تسليحات به كشورهاي منطقه، دست و پا كند " و مدعي شد كه "مردم منطقه از ايران اسلامي هراسي ندارند " بلكه نگران "سياست‌هاي جنگ‌طلبانه رژيم آمريكايي هستند كه سياست‌هاي تجاوزكارانه آن جان ميليون‌ها انسان را قرباني خود كرده است. "
همچنين در 22 سپتامبر 2010، يك خبرگزاري ايراني به نقل از وحيدي چنين نوشت:
"هيچ دليلي ندارد كه كشورهاي منطقه در مورد تسليحات و ادوات نظامي ما نگران باشند. ما اعلام كرده‌ايم كه تمام آنچه كه داريم متعلق به تمام كشورهاي منطقه است و حتي حاضريم [تسليحات ساخت ايران را] در اختيار اين كشورها بگذاريم. "

* حضور آمريكا در منطقه عامل بي‌ثباتي اين منطقه است

با در نظر گرفتن اين گفته‌ها و ديگر اظهارات مشابه اين، به نظر مي‌رسد كه جمهوري اسلامي مي‌كوشد حضور آمريكا را در منطقه ناصواب جلوه دهد و آن را به عنوان نيرويي تفرقه انداز معرفي كند. پيشنهاد فروش تسليحات و تكنولوژي نظامي به كشورهاي همسايه را نيز مي‌توان هم به منزله تلاش ايران براي ايفاي نقش رهبري در منطقه دانست و هم به عنوان وزنه تعادل يا جايگزين منطقه‌اي آمريكا يا سعودي تحت قيموميت آمريكا، تفسير كرد.
چنين تصوير پردازي از آمريكا و متحدين آن چيز تازه‌اي نيست. پس از انقلاب اسلامي در سال 1979، ايران همواره تلاش كرده با سخن پراكني در مورد "امپرياليسم " منطقه‌اي آمريكا و حمايت آن از اسرائيل، اعتبار خود را هم در منطقه و هم در داخل خاك خود، افزايش دهد. در نتيجه، چنين سخن پراكني‌هايي و همچنين تلاش‌هاي ايران براي مقصر خواندن آمريكا به عنوان عامل اصلي بي‌ثباتي منطقه و ايجاد بي‌اعتمادي ميان اين كشور و همسايگان عربي حاشيه خليج [فارس]، سبب شده است كه امكان برقراري ارتباط ميان ايران و آمريكا، هرگز جامه عمل به خود نپوشد.
در نهايت سخن پراكني‌هاي ايران حاكي از آن است كه اين كشور خود را به عنوان هژمون منطقه مي‌بيند. مقامات ايراني مدعي هستند كه ايران تأثيرگذارترين كشور منطقه است و بر "فارس " بودن خليج تأكيد دارند. تأكيد دائمي ايران بر اينكه كنترل تنگه هرمز و درياي عمان را در اختيار دارد، نشان مي‌دهد كه اين كشور تا چه حد مي‌كوشد خود را در نقش رهبري منطقه خليج [فارس] جلوه دهد. با در نظر گرفتن اين احساسات، دشمني نسبت به آمريكا و تلاش‌هاي آن براي تضعيف منافع آمريكا در اين منطقه را مي‌توان واكنشي طبيعي يا شايد هم مورد انتظار به حضور ديپلماتيك و نظامي آمريكا در خليج [فارس] قلمداد كرد. در اين صورت، ايران همچنان به رقابت شديد خود با آمريكا و كشورهاي منطقه خليج [فارس] ادامه خواهد داد.

* گسترش روابط ايران با كشورهاي آمريكاي جنوبي

ونزوئلا و بوليوي هيچ كدام نظام سياسي يا ارزش‌هاي مذهبي مشابهي با ايران ندارند، اما سخنان مشابهي را در انتقاد از آمريكا و ديگر نيروهاي "امپرياليسم " ارائه مي‌كنند. حكومت‌هاي ونزوئلا و بوليوي، كه به ترتيب تحت حاكميت هوگو چاوز و اوو مورالس قرار دارند، روابط اقتصادي و ديپلماتيك خود را با ايران هر چه عميق‌تر ساخته‌اند و هدف خود را رويارويي با "امپرياليسم " جهاني آمريكا اعلام كرده‌اند؛ چاوز در سفر دو روزه خود به ايران، همراه با محمود احمدي نژاد اعلام كردند كه دو كشور "اتحاد استراتژيك " خود را عليه "امپرياليسم " آمريكا عمق خواهند بخشيد. همچنين احمدي نژاد در كنفرانس خبري مشتركي كه در تاريخ 27 اكتبر 2010 به همراه مورالس ترتيب داد، مدعي شد كه "ايران و بوليوي در حل و فصل مسائل بين‌المللي، دشمنان، منافع و رويكرد‌هاي مشتركي دارند. "
با اينكه نه بوليوي و نه ونزوئلا هيچ يك تأثيري بر حوادث خليج [فارس] ندارند، هر دو كشور منابع غني از اورانيوم در اختيار داشته و حمايت ديپلماتي جدي از برنامه هسته‌اي ايران به عمل مي‌آورند. با توجه به آنكه هر دو كشور به لحاظ ديپلماتيك و احتمالاً به لحاظ مادي از برنامه هسته‌اي ايران حمايت مي‌كنند، روابط ايشان با تهران با رقابت استراتژيك ايران با آمريكا، پيوند بسيار عميقي دارد.

* تعميق روابط ايران و آمريكاي جنوبي پيامد‌هاي مهمي براي آمريكا به همراه دارد

هر چه عميق‌تر شدن روابط ديپلماتيك و اقتصادي اين دو كشور با ايران، عملاً پيامد‌هاي بسيار مهمي براي رقابت آمريكا با ايران، به همراه دارد. اوو مورالس، رئيس جمهور بوليوي، در سفر سه روزه‌اي كه در اكتبر سال 2010 به ايران داشت، پيشنهاد ايران را مبني بر ساخت يك نيروگاه اتمي در بوليوي پذيرفت و اعلام كرد كه بوليوي و ايران "همواره بر توسعه همكاري در زمينه استفاده صلح آميز از انرژي هسته‌اي تأكيد داشته‌اند. " در نوامبر سال 2010، لوئيس آلبرتو اچازو، مدير بخش منابع پايان پذير وزارت معدن‌داري بوليوي، در تأييد سخنان مورالس اعلام كرد كه بوليوي بدون شك معادن سرشار از اورانيوم در كوتاجه (Cotaje) در ايالات پوتوسي (Potosi) يافته است.
دشمني هوگو چاوز، رئيس جمهور ونزوئلا، با آمريكا و روابط آن با آمريكا دائمي بوده است. احمدي نژاد در ديدار با ولاسكوئز كاروبالو، سفير ونزوئلا در ايران چنين گفت:
"گسترش روابط ايران ـ ونزوئلا منجر به توسعه آرامش، ثبات و امنيت در سراسر دنيا مي‌شود. ملت‌ها و حكومت‌هاي مستقل و خواهان عدالت همواره نسبت به توطئه‌هاي امپرياليسم هوشيار بوده و فريب آنها را نمي‌خورند. "

كاروبالو در پاسخ چنين گفت:
"انقلاب جمهوري اسلامي ايران و انقلاب ونزوئلا، مي‌تواند امپرياليسم را كنار زده و آينده‌اي روشن را براي تمامي مردم جهان پي ريزي كنند. "

* منابع اورانيوم ونزوئلا به منزله تهديدي جدي براي آمريكاست

تجارت مستقيم اين كشور با ايران و اعلام روابط استراتژيك با ايران عليه آمريكا، مي‌تواند اين كشور را به تهديد بسيار جدي تبديل كند. منابع اورانيوم ونزوئلا نزديك به 50 هزار تن تخمين زده مي‌شود و داد و ستد‌هاي تجاري و پرواز‌هاي مستقيم از تهران به ونزوئلا و بالعكس، مي‌تواند اين امكان را براي حكومت چاوز فراهم آورد كه حجم انبوهي از منابع اورانيوم خود را در اختيار ايران بگذارد.
بسياري از كشورها منابع غني اورانيوم در اختيار دارند، اما ونزوئلا و بوليوي به لحاظ ديپلماتيك جذابيت خاصي براي ايران دارند؛ زيرا هر دوي اين كشورها رويكردي معاندانه در قبال حقوق و نرم‌هاي بين‌الملل داشته و نيز به لحاظ ايدئولوژيكي ديدگاهي خصمانه در قبال آمريكا اتخاذ كرده‌اند. اين در حالي است كه اين دو كشور آمريكاي جنوبي تقريباً هيچ وجه اشتراكي با تئوكراسي اسلامي همچون ايران ندارند و اهداف و منافع استراتژيك آنها، ايشان را به متحديني طبيعي و البته غير منتظره تبديل مي‌كند.

* ايران همچنان بر رقابت و روياروي با آمريكا اصرار دارد

سخن پراكني‌هاي شديد الحن ايران در مورد روابط آمريكا با همسايگان عرب سني اين كشور در منطقه خليج [فارس] و نيز اصرار ايران بر رهبري اين منطقه، حاكي از آن است كه اين كشور مي‌كوشد رقابت سرسختانه خود را با آمريكا همچنان ادامه دهد. در واقع، جمهوري اسلامي در طول تاريخ همواره به دنبال آن بوده است كه با تضعيف آمريكا و منافع آن در منطقه، خود را به عنوان كشوري اسلامي، انقلابي و ضد امپرياليسم معرفي كند. اقدامات و سخن پراكني‌هاي ايران پس از سپتامبر سال 2010 به هيچ وجه حاكي از آن نيست كه حكومت ايران در پي پايان دادن به رفتار فعلي خود است.
علاوه بر اين، تمايل ايران براي برقراري ارتباط و همكاري با دولت‌هايي كه اساساً ايدئولوژي انقلابي و رويكرد‌هاي اجتماعي متفاوتي با اين كشور دارند براي حمله به مواضع آمريكا، حاكي از آن است كه ايران در تعيين ديدگاه استراتژيك خود، بسيار عملگرا مي‌باشد. حكومت‌هاي سوسياليست ونزوئلا و بوليوي اساساً مخالف ايدئولوژي ايران هستند كه بر مفهوم شيعه انقلابي بنيان نهاده شده است.

* نزديك شدن ايران به كشور‌هايي كه رويكردي انقلابي و ضد آمريكايي دارند

با اين حال هيچ تعارضي هم ندارد كه هر دوي اين كشورها شديداً مخالف آمريكا باشند؛ بهرمندي ايشان از ثروت غني معدني و انرژي و نيز منابع نامحدود اورانيوم، به صورت غير مستقيم به تكثير و توسعه برنامه‌هاي هسته‌اي در خاورميانه كمك مي‌كند. اشتياق ايران براي توسعه هر چه بيشتر روابط خود با اين دو كشور كاملاً ضد آمريكايي در منطقه‌اي كه به لحاظ تاريخي حوزه نفوذ آمريكا قلمداد مي‌شود، نشان مي‌دهد كه تهران همچنان بر رقابت با آمريكا، اصرار دارد.


فهرست اخبار منابع خبري ايراني و غير ايراني كه اين تحليل براساس آن نوشته شده است:

- ايران اعلام كرد، اظهاراتي كه از قول مقامات ارشد نظامي در مورد خليج فارس، نقل قول شده است، صحت ندارد
- فرمانده ارشد نظامي: خليج [فارس] متعلق به ايران است
- ايران و ونزوئلا بر گسترش روابط خود تأكيد دارند
- ايران و كويت به دنبال گسترش روابط هستند
- عضو مجلس ايران از شوراي همكاري خليج فارس درخواست كرد كه از متهم ساختن ايران دست بردارد
- ايران آمادگي خود را براي پيوستن به ديگر كشورها به منظور پاكسازي مناطق مين گذاري شده، اعلام كرد
- روابط ايران ـ ونزوئلا زير ذره‌بين آمريكا
- رئيس جمهور ايران بر گسترش هر چه بيشتر روابط همه جانبه با ونزوئلا تأكيد كرد
- مقامات بلند پايه وزارت خارجه ايران و بوليوي تجديد روابط اين دو كشور را به بحث گذاردند
- وزير [امور خارجه] بر تصميم ايران براي گسترش روابط با بوليوي تأكيد كرد
- رؤساي جمهوري ايران و ونزوئلا، تحولات مهم منطقه را بررسي كردند
- روابط ايران و اعراب در پي افشاي اسناد محرمانه در ويكي‌ليكس
- ماجراجويي هسته‌اي ايران بدون قدرت‌هاي بزرگ، متحدين كليدي
- بازگشت -ويرانگر- ايراني از سريلانكا
- مقام رسمي: ورود ناوگان نيروي دريايي سپاه پاسداران به قطر از شكست سياست‌هاي غربي حكايت دارد
- فرمانده نظامي گفت كه ايران آمادگي خود را براي برگزاري مانور نظامي مشترك با قطر اعلام مي‌كند
- وزير دفاع: آمريكا با بهانه كردن تهديد ايران، تسليحات خود را به كشورهاي خاورميانه مي‌فروشد
- ناوگان نيروي دريايي سپاه پاسداران قطر را ترك كرد
- [آيت‌الله] خامنه‌اي اعلام كرد كه آمريكا خواهان ترويج رويكرد امنيتي سهل‌انگارانه در خليج فارس است
- الجزيره اظهارات مولن را در مورد روابط ايران با كشورهاي عربي حاشيه خليج [فارس] به بحث گذاشت
- بحران هسته‌اي ايران ائتلافي را در جهت بازدارنگي ايجاد كرده است
- مقامات رسمي اعلام كرده‌اند كه سرويس‌هاي جاسوسي آمريكايي از حملات تروريستي به مسجد چابهار پشتيباني كرده‌اند
- پافشاري ايران بر ادامه مسير پس از اخراج ديپلمات‌هاي بلند پايه
- پاسخ وزير دفاع به گيتز، سياست‌هاي آمريكا منطقه را ناامن ساخته است
- بنا به گفته فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، احتمال دارد سپاه پاسداران دستور كار خود را در خليج فارس تغيير دهد
- فرمانده ارشد نظامي گفت، تقويت جنبش مخالف داخلي، در اولويت كاري دشمن قرار گرفته است
- مقام رسمي اعلام كرد كه آمريكا با استفاده از ويكي‌ليكس در پي انجام اقدامات معاندانه است
- ايران -ويرانگر- خود را در رزمايش دريايي در سريلانكا به نمايش گذاشت
- رهبران كشورهاي حاشيه خليج [فارس]، ايران را به منزله تهديدي هسته‌اي مي‌نگرند
- رهبران كشورهاي حاشيه خليج [فارس] از ايران خواستند كه به تلاش‌هاي صلح طلبانه واكنش مثبت نشان دهد
- اسناد فاش شده: ايران -بازيگري مهم- در امور داخلي عراق
- وزير دفاع گفت كه غرب و اسرائيل در ترور دانشمندان ايراني -دخالت- داشته‌اند
- ايران به بوليوي كمك مي‌كند يك نيروگاه هسته‌اي تأسيس كند؛ بوليوي به ايران اورانيوم صادر مي‌كند
- اسناد حاكي از آن هستند كه متحدين عرب خواهان مقابله آمريكا با ايران هستند
- ترس دولت‌هاي عربي، انگيزه اسرائيل براي اقدام عليه ايران
- سرمايه گذاري ايران در آفريقا
- تأثير ويكي‌ليكس بر تلاش‌هاي آمريكا عليه برنامه هسته‌اي ايران
- وزير دفاع گفت كه هدف ويكي‌ليكس ايجاد تفرقه در ميان كشورهاي خاورميانه است
- ايران در كانون اسناد فاش شده
- پرونده شماره 107 نظارت بر دموكراسي در ايران، 27 نوامبر 2010، شوراي سياست خارجي آمريكا، واشنگتن دي‌.سي
- تحليل/ ماجراجويي ايران در آفريقا مي‌تواند پيامد نامطلوبي براي سازمان ملل به همراه داشته باشد
- فرمانده نظامي گفت، در صورت حمله به ايران، پايگاه‌هاي نظامي كشورهاي همسايه مورد حمله قرار خواهد گرفت
- شمشير دو لبه ايران
- معماي -تهديد- ايران براي ناتو
- وزير امور خارجه افغانستان گفت كه ايران بايد -نقشي آشكارتر- در برقراري امنيت ايفا كند
- وزير امور خارجه افغانستان در نشست اقتصادي تهران شركت خواهد كرد
- ايران اعلام كرد كه مذاكره با -افراطي‌ها-، ثبات را به افغانستان باز نمي‌گرداند
- آمريكا قرارداد 5 ميليارد دلاري فروش آپاچي به امارات متحده عربي را منعقد ساخت
- مقامات افغان و ايراني در مورد مسئله مهاجران، گفتگو كردند
- وزير امور خارجه افغانستان، گزارش‌هاي كمك‌هاي مالي ايران را -مبالغه آميز- خواند
- بنابر گزارش‌ها هيئت ديپلماتيك دانماركي خواهان همكاري با ايران در افغانستان شد
- ارتش سفيد عليه ايران: معاهده تسليحاتي سعودي، بخش 2
- بوليوي در برابر كمك‌هاي ايران به برنامه هسته‌اي اين كشور، صادرات اورانيوم به ايران را پيشنهاد كرد
- عربستان سعودي به دنبال تهيه آخرين نسل تسليحات نظامي براي تقويت توانمندي‌هاي نظامي خود

- آمريكا اعلام كرد كه سوريه، ايران و حزب‌الله لبنان را در معرض خطر قرار داده‌اند
- روابط خطرناك هسته‌اي ونزوئلا
- نيروي دريايي يمن كشتي ايراني را كه به صورت -غير قانوني- وارد سقطري شده بود متوقف كردند
- سخنگوي وزارت خارجه بر نقش كليدي ايران و بوليوي در مبارزه با هژموني تأكيد كرد
- رئيس جمهور بر همكاري نزديك ايران ـ بوليوي براي مبارزه با دشمنان مشترك، تأكيد كرد
- آمريكا ايران و سوريه را مقصر اصلي تنش‌هاي داخلي لبنان دانست
- بوليوي از كشورهاي مستقل خواست براي خنثي كردن نقشه دشمنان، با هم متحد شوند
- ايران اعلام كرد كمك‌هاي خود را به افغانستان ادامه خواهد داد
- -متكي براي توضيح درباره كمك به افغانستان، در مجلس حاضر خواهد شد-
- امارات متحده عربي پايگاه دريايي جديدي را در نزديكي تنگه هرمز افتتاح كرد
- مقامات رسمي اعلام كردند كه ايران در كانون جنگ نرم قرار گرفته است
- برنامه 24 اكتبر الجزيره، نقش سوريه و ايران را بر اساس اسناد ويكي‌ليكس بررسي كرد
- جزايري گفت كه قدرت ناتو رو به اضمحلال است؛ همچنين آمريكا را به نقض حقوق بشر متهم كرد
- فروش 60 ميليارد دلاري هواپيما به عربستان سعودي
- گزارش‌هاي فاش شده كمك‌هاي ايران را به نيروهاي شورشي عراقي افشا كرد
- اسرائيل ساخت سومين توپخانه ارو را به پايان رساند؛ از يونان خواست كه در آزمايش اين توپخانه اسرائيل را همراهي كند
- رويكرد آمريكا در مديريت خليج فارس
- پنتاگون در پي فروش 60 ميليارد دلار تسليحات به عربستان سعودي
- چشم ونزوئلا به اس‌300‌هاي روسي متوقف شده در ايران
- ايران و ونزوئلا؛ وعده برقراري -نظم نوين جهاني-
- ايران و ونزوئلا -اتحاد استراتژيك- خود را عمق مي‌بخشند
- چشم ونزوئلا به اس‌300‌هاي روسي متوقف شده در ايران
- فرمانده سپاه پاسداران به دشمنان هشدار داد كه پاي خود را فراتر از -خطوط قرمز- ايران نگذارند
- علوي گفت ايران خاورميانه را بي‌ثبات كرده است
- گزارش گريك ويكلي در مورد -نفوذ- ايران در لبنان پس از سفر احمدي نژاد به اين كشور
- ايران و عراق همكاري‌هاي مرزي خود را افزايش مي‌دهند
- روسيه ممكن است موشك‌هاي اس‌300 خود را به جاي ايران، به ونزوئلا بفروشد ـ تحليلگر
- نشريه ورلد سيتيزن: دولت‌هاي عربي در حال پر كردن زاغه مهمات خود براي جنگ با ايران هستند
- ايران پنج نفر را به اتهام جاسوسي دستگير كرد
- قراردادها‌ي نامناسب صادراتي ايران، همكاري روسيه ـ اسرائيل را تسهيل مي‌كند
- احمدي نژاد سفر خود به لبنان را آغاز كرد
- گزارش: روي آوردن ايران به آذربايجان پس از بي‌اعتنايي‌هاي روسيه به اين كشور
- وزير دفاع به آذربايجان سفر خواهد كرد
- ايران آمريكا را عامل اصلي تجهيز اسرائيل به تسليحات هسته‌اي اعلان كرد
- وزير دفاع غرب را به ايجاد ايران هراسي و اسلام هراسي متهم كرد
- وزير دفاع از فروش تسليحات آمريكايي به دولت‌هاي حاشيه خليج انتقاد كرد
- وزير دفاع ايران در ماه اكتبر به آذربايجان سفر خواهد كرد
- قرارداد اس.300 با ايران ملغي شد؛ مبلغ قرارداد تأديه شد
- مقامات رسمي همچنان از روسيه به دليل الغاي قرارداد اس300 انتقاد مي‌كنند

- مقامات رسمي بر كمك نظامي به لبنان اصرار دارند
- منابع لبناني: ايران در پي آن است كه لبنان را به -خط مقدم جبهه- خود عليه اسرائيل تبديل كند
- فرمانده سپاه پاسداران: آمريكا نيرو‌هاي نظامي خود را از عراق خارج نكرده است
- پرواز هواپيما‌هاي چيني بر فراز خاك ايران به منظور شركت در مانور هوايي در تركيه
- اصلاح‌طلبان در پي روابط بيشتر با خاورميانه
- يافتن جايگزين مناسب نظامي براي سيستم موشكي اس300 روسي كه ملغي شد

- فرمانده نيروي دريايي گفت كه ايران اكنون به امارات متحده عربي اجازه خواهد داد كه كشتي‌هاي ايراني را بازرسي كند
- وزير دفاع گفت فروش تسليحات آمريكايي به دولت‌هاي منطقه، توطئه چيني عليه ايران است
- احمدي نژاد بر مقاومت ايران و بوليوي در برابر قدرت‌هاي مستكبر، تأكيد كرد
- مشاور [آيت‌الله] خامنه‌اي خواهان همكاري جمعي براي حصول اطمينان از امنيت منطقه‌اي شد
- مقام رسمي سپاه پاسداران مدعي شد كه نيروهاي آمريكايي و اسرائيلي در حمله تروريستي مهاباد دخيل بوده‌اند
- وام 200 ميليون يورويي ايران به بوليوي

انتهاي پيام/پ


منبع خبر : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”