در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با هواپيماهاي بدون سرنشين به بحث بپردازيد
Major II

Major IIno avatar
پست ها

174

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 7 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 اسفند 1389 18:51

آرشيو سپاس: 764 مرتبه در 153 پست

D-21 پهباد بدون سرنشین امریکا :

توسط Thundertomcat » پنج شنبه 19 خرداد 1390 19:19

D-21 پهباد بدون سرنشین امریکا :


D-21 یکی از اولین پهبادهای بدون سرنشین دنیاست که به صورت کاملا محرمانه به سفارش CIA در اواخر  دهه 60 میلادی ساخته شد . در ان دوران که هنوز خبر  انچنانی از ماهواره های جاسوسی نبود ، سلسله عملیاتهای شناسایی هوایی بر فراز شوروی یکی از مهم ترین برنامه های جاری نظامی بلوک غرب به شمار می رفت اما رفته رفته با پیشرفت سیستم دفاع هوایی شوروی این موضوع مشکل تر میشد تا جایی که با سرنگونی یکی از هواپیماهای بلند پرواز U2 ریسک چنین عملیات هایی به اوج خود رسید در این شرایط در حالی که شرکت مکدانل داگلاس در مراحل پایانی طراحی هواپیمای شناسایی A-12 ( نسخه اولیه پرنده سیاه SR-71 با سرعت 3 برابر صوت ) برای سازمان CIA به سر می برد پیشنهاد ساخت پهبادی دوربرد بر اساس تکنولوژی مشابه هواپیمای فوق مجهز به یک موتور هواسوز رم جت را مطرح کرد .


پهبادی که می توانست پس از جدا شدن از هواپیمای حاملش با سرعت به 3.5 برابر صوت پرواز کند و در مسیر پرواز از پیش تعیین شده خود تا برد 5200 کیلومتری تصویر بگیرد در عین حال با توجه به مکانیسم انفجار خودکار پهباد پس از اتمام عملیات نیازی هم به بازیابی ان نبود تنها کافی بود  دوربین در منطقه امنی برای بازیابی رها شود .


نزدیک به 37 فروند D-21 ساخته شد که بر اساس اطلاعات انتشار یافته تنها 4 فروند برای شناسایی مراکز هسته ای چین مورد استفاده قرار گرفت و 16 فروند هم در حین تست های پروازی در اثر سانحه نابود شد تا در نهایت باقی 17 فروند باقی مانده به علت عدم موفقیت کامل برنامه روانه انبارهای تجهیزات محرمانه نیروی هوایی شوند . با این حال حتی تا امروز بیشتر ابعاد چند و چون سلسله عملیات های D-21 به همراه هواپیماهای شناسایی A-12 محرمانه باقی مانده و اطلاعات زیادی از انها در دسترس نیست .


منبع : مجله دانستنیها / شماره 30
زندگی چه زیباست   

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Thundertomcat تشکر کرده اند:
SAMAN, interceptor, shaman, CAPTAIN PILOT, Persian Cat, Mahdi1944, f_dentist, shola, morteza tomcat, Shahbaz, oweiys, ARafiee

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان