در اين بخش مي‌توانيد در مورد فیزیک نسبیت و فیزیک کوانتوم و ... به بحث بپردازيد

New Member

no avatar
1

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 خرداد 1390 22:10

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

ساخت و تهیه آهن ربا

توسط محسن روشن بین » يکشنبه 22 خرداد 1390 23:03

میخواهم آهن ربائی بسازم و قطب های آنرا معلوم کنم ولی اطلاعات بیشتری از آنچه که در این سایت ارائه شد لازم دارم

Major II

Major II

نماد کاربر
204

تشکر کرده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 28 اردیبهشت 1387 15:43

آرشيو سپاس: 127 مرتبه در 60 پست

Re: ساخت و تهیه آهن ربا

توسط aliblue » دوشنبه 23 خرداد 1390 12:05

منظورت آهنربای الکتریکیه؟

Major

Major

no avatar
670

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 3 شهریور 1386 14:02

آرشيو سپاس: 1755 مرتبه در 488 پست

توسط ramin-am » دوشنبه 23 خرداد 1390 15:03

الکتریکی باید باشه دایمی یه کم سخته میشه با استفاده ار قطب مغناطیسی زمین تعیین کرد
به رویاهایت بی اندیش ..........

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » دوشنبه 23 خرداد 1390 19:26

خوب قطعاً به دردت نخواهد خورد اما شاید برای دیگر مرور کنندگان این مبحث جالب باشد،

از سری آموزش های تکاوری  ::ss  دیده بانی

در جنگل برای مسیر یابی، میتوان با یک سوزن و مالش اون به اسلحه، کلاه آهنی، یا بخش فلزی مناسب از تجهیزات اون را به آهن ربا تبدیل کرد. با قرار دادنش روی یک برگ (سری که مالش داده شده را روی نوک تیز برگ بگذارید) و قرار دادن برگ بر روی آب راکت - مثلا در یک ظرف یا گودال، نوک تیز برگ جهت شمال را به ما نشان خواهد داد.

* حفاظت این دستگاه را رعایت کنید (1 متر کلاه، 3 متر اسلحه همراه، 10 متر شبکه سیم و ...)
* در صورت تردید در شمال یا جنوب بودن، به کمک لانه مورچه یا خمش درختان جهت را تشخیص دهید!  :m:a

خوب بحث خارج نشود، فقط ساخت آهنربا مد نظر بود.  :-)

اما در مورد آهنربا الکتریکی شما با یک جریان برق DC  و یک سیم پیچ مثلا میتوانید مقداری سیم لاکی (50 دور) را دور یک میخ سر پهن (میخ های چوپ، جنسشون عموما مناسب تر از دیگر مدل ها هست) به طور منظم در طولش بپیچید، دو سر اون را به منبع DC خودتون که میتواند یک باتری یا حتی یک مدار تغذیه یکسو شده (آداپتور) باشد وصل کنید. آهنربای شما آماده است.

جهت تعیین قطب ها میتویند از شیوه های عملی استفاده کرد اما شیوه علمی هم دارد، جهت جریان همیشه از قطب مثبت به سمت منفی هست و خوب قطب مثبت همون N و منفی همان S هست دیگر!
البته این قراردادیش هست چون در واقعیت از منفی به مثبت جریان برقراره اما اینجا مشکلی پیش نمیاد در محاسبه.

اما عملیش،
N برای شمال به کار میرود، و s هم روی سمت جنوب. و میدانیم که قطب های غیر همنام همدیگر را جذب میکنند. در حقیقت در قطب نما، قطب S عقربه مغناطیسی در حال نشان دادن شمال است و روی کاغر زیرش نوشته N اما منظور این نیست که قطب N عقربه!

پس برای ما سمتیش که در حالت معلق رو به شمال هست می شود قطب S و سمتیش که به سمت جنوب است میشود N .
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
SAMAN, noora, X.Nima, رونین, Mahdi1944, Present

Major II

Major II

نماد کاربر
204

تشکر کرده: 17 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 28 اردیبهشت 1387 15:43

آرشيو سپاس: 127 مرتبه در 60 پست

توسط aliblue » چهارشنبه 8 تیر 1390 09:35

البته در مورد راه علمیش باید به این نکته توجه کنی که جهت سیم پیچ هم مهمه که ساعتگرد باشه یا پاد ساعتگرد.
باید 4 انگشت دست راست رو در سمت جهت جریانی که از سیم پیچ میگذره بگیری،انگشت شست قطب N رو نشون میده.

Captain

Captain

no avatar
2756

تشکر کرده: 1573 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

توسط Present » چهارشنبه 8 تیر 1390 09:51

برادر خدا بیامرزم خودش متخصص تو تعمیرات قطعات الکترونیکی و ساخت و... بود
تعریف می کرد به همین روشی که <<میما>> جان گفته اومدم آهن ربا درست کنم(از دست برادر دوستش دیده بود ) .
گفت : اومدم یک میخ طویل پیدا کردم و یک سیم مفتول کلفت پیچیدم دورش اونم نه چند دور بلکه چندین متر ، بعد دو سر سیم رو کردم تو دوشاخه برق فشار قوی شرکت نفتی تو آبادان (اون موقع ها پریزها یک فیوز دستی هم داشته که اول دو شاخه رو میزدن داخل پریز و بعد فیوز رو میزدن ) و فیوز رو زدم می گفت  آخرین چیزی که دیدم یک شعله ی وحشتناک بود که از بالای سرم رد شد چون قدم کوتاه بود و بچه بودم و بعدش که از موج انفجارش بلند شدم دیدم میخ طویل مثل ترکش تو دیوار روبرو فرو رفته و برق کل کوچه قطع شده
اون شب یک کتک حسابی نوش جان میکنه  :::P
خدا بیامرزه همه رفتگان رو  :sad:
برای شادی روح همه رفتگان یک صلوات بفرستید . :-o
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Present تشکر کرده اند:
Solver, FREE MAN

Colonel II

Colonel II

نماد کاربر
3474

تشکر کرده: 286 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 20 اردیبهشت 1387 08:44

آرشيو سپاس: 13553 مرتبه در 2799 پست

توسط Solver » پنج شنبه 9 تیر 1390 14:05

Present,  

همانطور که اشاره کردم، نخست اینکه این آهنربا با یک مولد DC و همان برق یکسو شده کار خواهد کرد نه برق متناوب. هر چند با برق متناوب نیز میتوان میدان مغناطیسی ایجاد کرد اما باید محاسباتی جهت به دست آوردن ولتاژ و جریان نامی و عملی سلف به دست آورد که شامل تعداد دور، سطح مقطع اون و جنس و خصوصیات هسته اون می باشد.
[ Never is Never an Answer ||| Personal Site:  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  ]

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Solver تشکر کرده اند:
Present, noora