قوانین اسراییل درباره تحریم ایران چه می‌گوید؟

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 3805
تاریخ عضویت: شنبه 7 شهریور 1388, 3:26 am
محل اقامت: جمهوری اسلامی ایران
سپاس‌های ارسالی: 4180 بار
سپاس‌های دریافتی: 22792 بار
تماس:

قوانین اسراییل درباره تحریم ایران چه می‌گوید؟

پست توسط Sami 1993 » پنج شنبه 2 تیر 1390, 6:00 am

تصویر
 قوانین اسراییل درباره تحریم ایران چه می‌گوید؟ 
روزنامه لس آنجلس تایمز در یادداشتی قوانین اسراییل در تحریم ایران را «منسوخ و بی مفهوم» خواند و نوشت که با این وضع تعجبی ندارد اگر دیگر دولت های جهان اعتنایی به تحریم های ایران نمی کنند
     گزارش مشرق به نقل از رجا، روزنامه لس آنجلس تایمز در یادداشتی قوانین اسراییل در تحریم ایران را «منسوخ و بی مفهوم» خواند و نوشت که با این وضع تعجبی ندارد اگر دیگر دولت های جهان اعتنایی به تحریم های ایران نمی کنند،    کامل این مقاله که به قلم ادموند ساندرز نوشته شده در ادامه می آید.  *** 
  و تحلیلگران حقوقی در بیت المقدس که برای تشدید تحریم های ایران تلاش می کنند می گویند در حالی که اسرائیل از تحریم های کشورهای دیگر بر ضد ایران حمایت می کند، تحریم های تجاری خودش بر ضد ایران منسوخ و مبهم هستند و به درستی اجرا نمی شوند. 
  تلاش ماه گذشته و زمانی فوریت بیشتری یافت که امریکا به سرکوبی نگران کننده بر ضد شرکت گروه برادران اوفر - یکی از بزرگترین شرکت های اسرائیل – پرداخت. وزارت امور خارجه امریکا اعلام کرد این شرکت با استفاده از شعبه ای فرعی در سنگاپور یک کشتی نفتکش را به یک شرکت صوری ایران فروخته و به این شکل تحریم های واشنگتن را بر ضد تهران نقض کرده است. این شرکت مستقر در تل اویو اذعان کرد کشتی های تحت کنترل شرکت گروه برادران اوفر همچنین در دهه گذشته چند بار نفت را از مبدا و به مقصد ایران حمل کرده اند. قانونگذاران اسرائیل با ابراز خشم درباره این فعالیت ها اعلام کردند این فعالیت ها به اعتبار کشور لطمه می زند که تلاش دارد به اجماع بین المللی برای مانع شدن از برنامه هسته ای ایران دست یابد. این رویدادها همچنین نقاط ضعف اسرائیل را در تلاش های خود برای تحریم ایران اشکار کرد. 
  در اسرائیل معتقدند تحریم های تل اویو هر نوع تجارتی را با ایران ممنوع می کند در عین حال اکنون بحث دیگری بوجود امده و ان این است که ایا فعالیت های اوفر که عمدتا از طریق شرکت های خارجی تحت کنترل ان انجام شده اند ، واقعا ناقض قوانین فعلی اسرائیل هستند. 
  ایلداد نماینده پارلمان اسرائیل از حزب راستگرای اتحاد ملی که خواستار بررسی دولت در خصوص شرکت اوفر شده است گفت مفرهایی وجود دارد که ما باید درباره انها بررسی کنیم . وقتی یکی از غول های تجاری ما دیداری های منظم از بنادر ایران دارد ما نمی توانیم از دیگران در جهان بخواهیم ایران را تحریم کنند. این مسخره است. ما باید الگو و نمادی برای جهان باشیم. 
  اصلی اسرائیل که تجارت با ایران را منع می کند از یک قانون زمان حکومت انگلیس در سال 1939 ناشی می شود که تجارت با دشمن را ممنوع می کند . هدف از تصویب این قانون در ابتدا المان نازی بود و اسرائیل به محض استقلال یافتن ان را تصویب کرد. بر اساس این قانون داد و ستد تجاری با فهرستی از کشورهای دشمن ممنوع است. دادگاه عالی اسرائیل سال دو هزار با صدور حکمی ایران را نیز به این فهرست که شامل لبنان و سوریه نیز است افزود. کارشناسان حقوقی می گویند این قانون ساده و فراگیر است در عین حال این قانون همگام با جهانی شدن تجارت پیش نمی رود. این قانون عمدتا بر شرکت ها و شهروندان اسرائیلی و کالاهایی که از اسرائیل خارج و وارد انجا می شود تمرکز دارد بنابراین مشخص نیست ابا شرکت های فرعی خارجی یا تجارتی که اسرائیل را دور می زنند مانند انچه شرکت اوفر وارد ان شد نیز مشمول این قانون می شود یا خیر. نمایندگان شرکت اوفر این موضوع را رد می کنند که اگاهانه قوانین امریکا یا قانون اسرائیل را نقض کرده اند. 
  این شرکت در ابتدا اعلام کردند شرکت مجوزی ویژه از دولت داشته است تا کشتی های ان بتوانند در ایران پهلو بگیرند و اعلام کردند این موضوع به دلایل امنیت ملی بوده است. این شرکت بعدا از این ادعاها که دولت اسرائیل هنوز هم انها را رد می کند عقب نشینی کرد. 
  همچنین می گویند قانون فعلی درباره محدود کردن تجارت شرکت های اسرائیلی با شرکت هایی که انها هم از داد و ستدهای تجاری با ایران سود می برند کاری انجام نمی دهد. اقداماتی از این دست در کانون توجه فزاینده سیاست های تحریم های بین المللی قرار دارند. 
  ازام کارشناس حقوق تجارت بین الملل در مرکز بین رشته ای هرتزیلیا گفت قوانین اسرائیل هنوز بر شرکت های اسرائیلی متمرکز است که با ایران داد و ستد تجاری انجام می دهند. در حالی که کشورهای دیگر غربی در سال های اخیر تحریم های خود بر ضد ایران را تقویت و به روز کرده اند ، اسرائیل عمدتا به قوانینی تکیه دارد که پیش از تشکیل این کشور تدوین شده اند . در نتیجه تحریم های امریکا و اروپا بر ضد ایران در مقایسه با تحریم های اسرائیل شدیدتر و صریح تر هستند. وضعیت ما تا حدودی بی مفهوم است. اصلی ترین قانون مربوط ما حتی از ابتدا به ما تعلق ندارد و حکومت انگلیس ان را تصویب کرده است. 
  اسرائیل در تلاش برای تشدید تحریم ها بر ضد ایران سال 2008 قانونی را تصویب کرد که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر فعلی و رهبر وقت حزب مخالف دولت اسرائیل از ان حمایت کرد. ان قانون سرمایه گذاری نهادهای مالی اسرائیل را در شرکت هایی که با صنعت انرژی ایران داد و ستد دارند یا شرکت هایی با بیش از 20 میلیون دلار سرمایه گذاری در شرکت های داد و ستد کننده با ایران محدود می کرد. در عین حال مقامات اسرائیلی می گویند این قانون تاکنون به طور کامل به اجرا در نیامده و این تا حدودی ناشی از سردرگمی درباره معنی برخی از موارد است. این قانون همچنین اجازه داد فهرست سیاهی از شرکت های ممنوعه شبیه انچه امریکا در اقدام خود بر ضد اوفر انجام داد ایجاد شود. بر اساس اعلام وزارت دارایی اسرائیل فهرست اسرائیل هنوز تکمیل نشده است. 
  پارلمان اسرائیل در حال کار بر روی قانونی هستند که درباره ممنوعیت سال 2008 شفاف سازی می کند و ان را گسترش می دهد. این ممنوعیت جدید نه تنها شامل موسسات مالی می شود که در شرکت های مرتبط با ایران سرمایه گذاری می کنند بلکه همچنین همه انواع شرکت ها و نهادهای دولتی را نیز در بر می گیرد که تجارت فرعی با شرکت های فعال در ایران دارند. در این قانون به این موضوع توجه نخواهد شد که ایا این شرکت ها در اسرائیل قرار داشته باشند یا خیر. سیاست های مشابهی اکنون در امریکا و اروپا به اجرا در می اید. مثلا، مقامات سازمان حمل و نقل متروپولیتن لس انجلس سال دو هزار و نه اشکارا در این باره سئوال کردند که ایا اعطای قرار داد 300 میلیون دلاری برای خرید واگن از شرکت زیمنس به سبب روابط تجاری این شرکت المانی با ایران اقدامی درست است یا خیر. با وجود این زیمنس اخیرا قرار دادهایی برای فعالیت در فرودگاه بین المللی بن گورین و بندر اشدود اسرائیل بدست اورده است. 
  ملمان ستون نویس روزنامه هاارتص که چند سال است درباره این موضوع مطلب می نویسد گفت این اقدامی فریبکارانه است. جایگاه اخلاقیات کجاست ؟ وی افزود بخشی از مشکل ، سهل انگاری در اجرای قوانین است و اینکه حتی بر اساس قوانین فعلی اسرائیل اگر مقامات بخواهند می توانند با قاطعیت بیشتری عمل کنند. به گفته ملمان حتی درباره شرکت اوفر هم می توان اقداماتی صورت داد. موضوع این است که حتی بر اساس قوانین فعلی اسرائیل نیز می توان به موضوع اوفر رسیدگی کرد و دست کم بحث هایی درباره ان انجام شود و در عین حال تاکنون حتی یک بررسی هم وجود نداشته است. مقانات دولتی اسرائیل می گویند در حال بررسی در این باره هستند که ایا باید بررسی رسمی درباره اوفر اغاز شود. 
  می گویند با وجود اینکه ایران و اسرائیل چند دهه دشمن هم هستند ، مبادلات تجاری انها ادامه یافته است. ناهو مانبار بازرگان اسرائیلی سال هزار و نهصد و نود و هشت به سبب فروش مواد شیمیایی مورد استفاده در سلاح های گاز اعصاب و خردل به جمهوری اسلامی به شانزده سال زندان محکوم شد. در عین حال از انجا که ایران هنوز به فهرست دشمنان در قانون تجارت اسرائیل افزوده نشده بود ، وی به اتهاماتی دیگر محکوم شد. کارشناسان می گویند فروش تجهیزات نظامی به ایران به شدت تحت کنترل است ولی دهها شرکت دیگر هنوز راه هایی را برای دور زدن محدودیت های تجاری اسرائیل می یابند و کودهای شیمیایی و هورمون های گاو صادر و پسته و سنگ مرمر را عمدتا از طریق واسطه های طرف ثالث در کشورهایی مانند ترکیه و امارات عربی متحده وارد می کنند. ملمان خاطر نشان کرد اسرائیلی ها دوست دارند هم خدا را بخواهند و هم خرما را ولی این موضوع نگران کننده است و ما نمی توانیم چشمان خود بر روی این موضوع ببندیم. 

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”