در اين بخش مي‌توانيد در مورد برق و الکترونیک عمومی به بحث بپردازيد
Captain

Captain

no avatar
2736

تشکر کرده: 1473 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 18 بهمن 1385 12:46

شیراز

آرشيو سپاس: 6007 مرتبه در 1644 پست

درخواست کمک : کولر گازی در شیراز آری یا خیر ؟

توسط Present » چهارشنبه 8 تیر 1390 23:23

سلام دوستان
ما تو شیراز چند ساله که می خواهیم کولر گازی را جایگزین کولر آبی کنیم ولی با شرایط کنونی یارانه ها ابهامی پیش می آید ؟
سال گذشته ما سه تا کولر آبی روشن می کردیم به علت زیاد بودن خانواده ولی به علت اینکه خنکی مورد نظر را به ما نمی داد مجبور بودیم هر روز ظهر به بالای پشت بام بریم و یک بار کولرها را چک کنیم و معمولا هم آب داشت و به خوبی هم بر روی پوشال می ریخت ولی باز هم ...
با این وضع یک دوره 2 ماه قبض برق ما 86 هزار تومان آمد و احتمالا هم این روند  امسال هم تکرار خواهد شد .
سئوال اینجاست که اگر ما به جای 3 کولر آبی از یک کولر گازی دو تکه استفاده کنیم بهتر نیست به اضافه ی اینکه بسیار خنک تر از آبی کار می کند و تقریبا بازده بهتر هم خواهد داشت ولی مساله قبض است که چه قدر تغییر خواهد کرد ؟
و نکته دیگه هم که ما از انواع کولرهای گازی دو تکه اطلاعی نداریم مثلا مشخصات کدام برند بهتره و یا اینکه چند هزارش برای یک حال 25 متری مناسب هست و کلا یک سری اطلاعات جامع در این مورد اگر از دوستان کسی هست که راهنمایی کند چون خیلی واجبه
در این چند سال به این نتیجه رسیدم که کولر آبی اصلا به دردسرهایش نمی ارزد و شاید یک بار سرویس کنی در سال ولی مطمینا چند بار باید تعمیر کنی و هر سال یک بار نصف قطعات مستحلک شده و باید تعویض شوند و باز هم بازده مناسب ندارد در حالی که به علاوه برق ، آب هم مصرف می کند .
تا اینجا که خودم مقایسه بین کولر گازی و آبی داشتم اینه
معایب کولر آبی :
1- مصرف برق
2- مصرف آب
3- تعویض هر ساله تسمه ، پوشال ، سیم پیچی موتور ( شاید ) ، شناور و قطعات مستحلک آبی
4 - خنکی مناسب را ندارد
5- سرویس قبل از فصل گرما و بعد از آن یعنی سالی 2 بار

معایب کولر گازی :
1- مصرف برق بالا
2- سرویس سالی یک بار که شاید خود آدم هم بتونه انجام بده

مزایای کولر آبی :
1- مصرف کمتر برق ( شاید )
2- خنک کردن هنگام شب و ظهر ( شاید )

مزایای کولر گازی :
1- خنکی بسیار بیشتر از کولر آبی

خوشحال میشم اگر دوستان منو راهنمایی کنند مخصوصا در مورد هزینه ها
پروانه نیستم که به یک شعله جان دهم / شمعم که سوزم و دودی نیاورم

گــــــــــــــــاهی تــــــــــــــاوان شیــــــــــر بودن قـــفس اســـت ...
امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

به زودی تعمیرکار لب تاپ می شم :-)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Present تشکر کرده اند:
alirezak2

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

Re: درخواست کمک : کولر گازی در شیراز آری یا خیر ؟

توسط SAMAN » چهارشنبه 8 تیر 1390 23:43

با سلام

دوست گرامی در اینکه کولر های گاری بهتر هستند به هیچ وجه شک نکنید. کولر های آبی معایب بسیار زیاید دارند و از جمله برای سلامتی که مهمترین عامل هست. مضر هستند.

نکته ایی که باید در مورد کولر های گازی بیان کنم و بیشتر مردم هم دچار اشتباه میشوند مصرف برق است.

اگر اتاق یا خانه  به بیرون ارتباط نداشته باشد یعنی به عبارتی کیپ باشد کولر گازی بعد از رسیدن به دمای ثابت شده off می دهد و مصرف برقش از 7 آمپر به چیزی حدود شاید 1 یا 2 آمپر میرسد.

ما الان در خانه کولر گازی یک تکیه داریم. حال و پذیرایی بیش از 50 متر است و اگر آشپزخانه را حساب کنیم به 70  متر میرسد .جابه بدونید که سرماش به اتاق 12 متری من هم میاد!

دمای کولر در حالتی که مهمان نداریم روی 27 یا 28 درجه است که مدام آف میدهد و نشان از کیپ بودن خانه و یکسان شدن دمای منزل و ترموسات اسپیلت هست.

پس کولر گازی بخرید و استفاه کنید. ضمنا" هیچ وقت نیاز نیست کولر مدام روشن باشد چون بعضی مواقع آنقدر خانه سرد میشود که تا 1 یا 2 ساعت نیازی به روشن کردنش ندارید.

ضمنا" برای مساحت 80 متری حال و پذیرایی ما+ آشپزخانه اوپن و 1 اتاق خواب یک مولر 24000  دو تیکه جوابگو هست.

در مورد بحث هزینه هم هم می ارزد و هم تقریبا شاید یکسان یا کمی بیشتر باشد.موتور کولر های آبی در دور تند 2 آمپر جریان میکشد.که البته راندمانشان بسیار پایین است!

پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
MOHAMMAD JAFAR, Mohammad 1985, CAPTAIN PILOT, alirezak2, Present, Persian-Empire, Mr.Amirhessam, cloob, Hiddenway, رونین, ASHKAN95, nasir irani

Captain

Captain

no avatar
2736

تاريخ عضويت

شیراز

توسط Present » پنج شنبه 9 تیر 1390 00:15

SAMAN,  ممنون از توجه شما خودم هم مدتهاست به این نتیجه رسیدم ولی در مورد قیمت برقش نمی تونم خانواده رو قانع کنم .
در ضمن نظر ما کولر دو تکه هست چون جای کمتری میگیره و نیازی به جای مخصوص نداره
فقط اگر یک مقایسه از کولرهای دو تکه برای من می کردید ممنون می شدم
ما خودمون تو بوشهر کولر گازی داشتیم و باهاش آشنایی داریم ولی زمانی که به شیراز آمدیم کولر دو تکه آمد که دیگر ما نیازی به آن نداشتیم و اطلاعات کمی در مورد این کولرها داریم و نمی توانیم به اطلاعاتی که مغازه دار می دهد اکتفا کنیم
چون خودتان بهتر می دانید که:<< هیچ ماست بندی نمی گوید ماست من ترش است>>.
در ضمن یک نمونه از کولرهای گازی هست که به صورت ایستاده هست نام این کولها چیست و آیا اینها هم دو تکه هستند یا یک تکه هستند ؟

امــــــــا شـــــغال هــــا در شـــــهــــر آزاد مـــــیگـــــــردنــــــــــد ... !

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Present تشکر کرده اند:
Mr.Amirhessam, ASHKAN95

Major II

Major II

no avatar
121

تاريخ عضويت

پنج شنبه 17 تیر 1389 22:27

آرشيو سپاس: 219 مرتبه در 87 پست

توسط John rider » پنج شنبه 9 تیر 1390 02:18

من باکولرگازی مخالف هستم.

شماباخریدکولرگازی،ناچارهستیدکه درب وپنجره هاراببندید.واین یعنی توقف جریان هوای تازه.
درحالی که درکولرآبی شمامیتوانیدازهوای تازه ی بیرون بهره مندباشید.یعنی مجبوربه بستن منافذنیستید.

ودلیل دیگر،درصورت خریدکولرگازی آیاآقای سمسار،کولرهای آبی شمارابه قیمت خوبی می خرد؟!!...

همان هزینه ی تهیه کولرگازی ،هزینه ی سرویس چندین سال یک کولرآبی است .که شماهم البته بدونه هیچ هزینه ای صاحب چندکولرآبی هستید.

(مواردفوق، فقط نتیجه ی تفکرات یک فردغیرمتخصص بود،وفاقدارزش دیگری است.)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب John rider تشکر کرده اند:
ASHKAN95, MOHAMMAD JAFAR, Present, kimia 55, nasir irani

Major I

Major I

نماد کاربر
686

تاريخ عضويت

پنج شنبه 22 مهر 1389 19:24

آرشيو سپاس: 1839 مرتبه در 485 پست

توسط saeedjiji » پنج شنبه 9 تیر 1390 10:13

کولر گازی مصرف برق بسیار بالاتری نسبت به آبی داره ، شک نکنید

من که به شخصه کولر آبی رو خیلی بیشتر دوست دارم ، چون سرماش خیلی طبیعی تر از کولر گازی هست

نمیدونی که قبل از رفتن من , چه مردایی که رفتن برنگشتن

چشای خیلیا از عشق تر شد  , دلهاشون به خدا نزدیکتر شد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب saeedjiji تشکر کرده اند:
Present, kimia 55, nasir irani

New Member

نماد کاربر
19

تاريخ عضويت

جمعه 10 اسفند 1386 13:42

آرشيو سپاس: 46 مرتبه در 13 پست

توسط nsta7 » پنج شنبه 9 تیر 1390 10:24

در شرايط فعلي و با توجه به شهرتون بهترين گزينه كولر آبي هستش.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب nsta7 تشکر کرده اند:
Present, nasir irani

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
103

تشکر کرده: 2 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 12 مهر 1387 19:36

آرشيو سپاس: 322 مرتبه در 69 پست

توسط drs_mehry » پنج شنبه 9 تیر 1390 10:31

خانه من و خانه دوستم با یک نقشه و مساحت در کنار هم ساخته شده.ایشون از کولر اسپیلت گازی و من از کولر آبی استفاده می کنم .جدای از بحث معایب و مزایای هر دو در رابطه به هزینه باید بگم که قبض برق این دوره قبلی من شد 12000 و ایشون 95000
از طریق این وب گاه به کودکان سرطانی کمک کنید:
http://www.mahak-charity.org/payment
باور کنیم که آنها منتظر ما هستند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب drs_mehry تشکر کرده اند:
Present, nasir irani

Captain

Captain

no avatar
2736

تاريخ عضويت

شیراز

توسط Present » پنج شنبه 9 تیر 1390 11:15

دارم آخرین سعی هایم رو می کنم که از کولر آبی بدم نیاد و دارم براشون هزینه می کنم و سایه بان می گذارم اگر باز هم جواب نداد دلیلی نداره که بفروشمشون ولی یک کولر گازی اسپیلت می گذارم
از لحاظ قیمتی هم اینو بگم که شما در شیراز مجبورید از ساعت 12 به بعد کولر ها رو ورشن کنید بعضی وقتها 2 تاش و بعضی وقتها هر 3 و تا ساعت 6 بعد از ظهر هم حداقل باید روشن بگذارید در حالی که وقتی خاموشش می کنی بیشتر از 10 دقیقه بعد اتاق خنک نیست و با این وضع مریض احوال بودن خانواده باید دوباره روشنش کنی
به هر حال کسی نمی دونست اسم اون مدل کولر گازی که ایستاده هست چیست ؟ معمولا تو بانک ها دیدم

در مورد قبض برق هم اینو بگم که قبض برق ما هر سال تابستان بیشتر از 50 تومان هست نمونه اش سال گذشته که 86 تومان بود

Junior Poster

Junior Poster

no avatar
123

تاريخ عضويت

شنبه 24 مهر 1389 19:41

آرشيو سپاس: 303 مرتبه در 84 پست

توسط farhadiannn » پنج شنبه 9 تیر 1390 12:16

جناب SAMAN
چرا کولر ابی برای سلامتی مضر است؟ سرمای این نوع کولر خیلی طبیعی تر و در مناطقی که خیلی گرم و شرجی نیست دلپذیرتر هم هست.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب farhadiannn تشکر کرده اند:
Present

Captain I

Captain I

نماد کاربر
1378

تشکر کرده: 46 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 6 فروردین 1387 11:10

شهرکرد

آرشيو سپاس: 8925 مرتبه در 1275 پست

توسط FREE MAN » پنج شنبه 9 تیر 1390 15:19

کولر آبی برای نقاطی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند بهترین وسیله سرمازاست . چون علاوه بر خنک کردن محیط مقداری رطوبت به هوای محیط اضافه میکنه که همین امر باعث تنفس راحت تر میشه ولی کولرهای گازی رطوبت هوا رو می گیرند و هوا رو از اون چیزی که هست خشک تر میکنن و باعث میشن مجاری تنفسی مثلا بینی حالت خشک پیدا کنن . برای همین هم مناسب مناطق مرطوبند . برای بهتر سرد کردن کولر آبی همیشه یه پنجره کوچک در دورترین نقطه از کولر باید باز باشه تا هوایی سردی که توسط کولر به داخل ساختمان فرستاده میشه پس از خنک کردن محیط بتونه از ساختمان خارج بشه . این کار از افزایش فشار هوای داخل ساختمان که باعث فشار به موتور کولر  و شرجی شدن داخل ساختمان میشه جلوگیری میکنه و مقداری هم در کاهش مصرف برق تاثیر میذاره . با پاک کردن و یا تعویض پوشالهای کولر آبی در ابتدای راه اندازی کولر و روغن کاری ماهانه یاتاقانهای کولر آبی که کار بسیار راحت و کم هزینه ای هست میشه تا سالهای زیادی بدون هزینه های زیاد برای تعمیر و یا تعویض موتور از کولر آبی استفاده کرد .
نکته اضافه: با ریختن یه مقدار گلاب در آب کولر آبی هوای خونه بسیار خوشبو و فرح بخش میشه . امتحان کنید ضرر نمی کنید
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در روشنایی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب FREE MAN تشکر کرده اند:
victory67, Present, sghanbare1, Sami 1993, nasir irani

Captain II

Captain II

نماد کاربر
965

تشکر کرده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 10 تیر 1388 07:47

آرشيو سپاس: 3923 مرتبه در 763 پست

توسط victory67 » پنج شنبه 9 تیر 1390 16:50

FREE MAN نوشته است:کولر آبی برای نقاطی که دارای آب و هوای گرم و خشک هستند بهترین وسیله سرمازاست . چون علاوه بر خنک کردن محیط مقداری رطوبت به هوای محیط اضافه میکنه که همین امر باعث تنفس راحت تر میشه ولی کولرهای گازی رطوبت هوا رو می گیرند و هوا رو از اون چیزی که هست خشک تر میکنن و باعث میشن مجاری تنفسی مثلا بینی حالت خشک پیدا کنن . برای همین هم مناسب مناطق مرطوبند . برای بهتر سرد کردن کولر آبی همیشه یه پنجره کوچک در دورترین نقطه از کولر باید باز باشه تا هوایی سردی که توسط کولر به داخل ساختمان فرستاده میشه پس از خنک کردن محیط بتونه از ساختمان خارج بشه . این کار از افزایش فشار هوای داخل ساختمان که باعث فشار به موتور کولر  و شرجی شدن داخل ساختمان میشه جلوگیری میکنه و مقداری هم در کاهش مصرف برق تاثیر میذاره . با پاک کردن و یا تعویض پوشالهای کولر آبی در ابتدای راه اندازی کولر و روغن کاری ماهانه یاتاقانهای کولر آبی که کار بسیار راحت و کم هزینه ای هست میشه تا سالهای زیادی بدون هزینه های زیاد برای تعمیر و یا تعویض موتور از کولر آبی استفاده کرد .
نکته اضافه: با ریختن یه مقدار گلاب در آب کولر آبی هوای خونه بسیار خوشبو و فرح بخش میشه . امتحان کنید ضرر نمی کنید

سلام
کامل ترین جواب و راهنمایی صورت گرفته سخن دوست عزیز  آقای free man  هست .
در محیط های خشک بهترین وسیله سرما زا کولر آبی و در مکان های مرطوب و پر شرجی کولر گازی باید استفاده کرد تا هوای خوب و مطلوبی داشت .
زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست/ هر کسی نغمه خود خواندو از صحنه رود
                     صحنه پیوسته بجاست /خرم آن نغمه که بسپارند به یاد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب victory67 تشکر کرده اند:
FREE MAN, Present, Sami 1993, رونین, nasir irani

Super Moderator

Super Moderator

نماد کاربر
3101

تاريخ عضويت

يکشنبه 22 بهمن 1385 16:25

آرشيو سپاس: 23546 مرتبه در 2452 پست

توسط SAMAN » پنج شنبه 9 تیر 1390 20:04

farhadiannn نوشته است:جناب SAMAN
چرا کولر ابی برای سلامتی مضر است؟ سرمای این نوع کولر خیلی طبیعی تر و در مناطقی که خیلی گرم و شرجی نیست دلپذیرتر هم هست.

چون شما در غرب یا جنوب غرب ایران نیستید که تابستان ها هجوم گرد و خاک غلیظ را مشاهده کنید. وجود کولر آبی در چنین مناطقی با وجود گردو خاک کشنده به هیچ عنوان جوابگو نیست وتمام خاک به داخل خانه کشیده خواهد شد.ضمنا" رطوبت کولر های آبی باعث بدن درد می شود.

بحث هزینه درست است اما عرض کردم کولر گازی در تمام مدت کارش روشن نمی ماند.
پیام حکم قتل خود شنفتن مرا خوشتر بود, از یک تملق به نزد مردمان سفله گفتن!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب SAMAN تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, alirezak2, Present, رونین

بعدي