در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با متفرقه درباره نیروی هوایی ايران به بحث بپردازيد
Colonel II

Colonel IIنماد کاربر
پست ها

6539

تشکر کرده: 1661 مرتبه
تشکر شده: 8090 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 26 آذر 1387 16:20

آرشيو سپاس: 11653 مرتبه در 2024 پست

چگونه ميراژهاي عراقي غافلگير شدند

توسط sinaset » جمعه 10 تیر 1390 12:18چگونه ميراژهاي عراقي غافلگير شدند
خبرگزاري فارس: خلبان عراقي گفت: ما در عراق با شبيه سازي پالايشگاه‌ اصفهان، بيش از سي بار ماموريت حمله به پالايشگاه فرضي را با موفقيت انجام داده بوديم. آن قدر اين كار را انجام داده بوديم كه من با چشم بسته هم مي‌توانستم پالايشگاه را پيدا و آن را بمباران كنم، ولي نمي‌دانم چه شد كه هدف قرار گرفتيم.

جنگ به روزهاي پاياني خود نزديك مي‌شد. عراق با در اختيار گرفتن نسل جديد هواپيماي "ميراژ " از كشور فرانسه، علاوه بر تمركز براي زدن اسكله‌هاي نفتي و كشتي‌هاي نفتكش، گوشه چشمي نيز به زدن پالايشگاه‌هاي ايران پيدا كرده بود و بر اين تصور بود كه با توجه به تكنولوژي پيشرفته به كار رفته در اين جنگنده، مي‌تواند به راحتي به هر هدفي حمله كند. بر همين اساس و با برنامه ريزي و تمريناتي كه انجام داده بود، به شكل گسترده‌اي براي زدن پالايشگاه‌هاي ما وارد عمل شده بود. در همين راستا پالايشگاه تبريز و شيراز در فاصله كوتاهي هدف هواپيماهاي ميراژ قرار گرفت.
خلبان عراقي گفت: ما در عراق با شبيه سازي پالايشگاه‌ اصفهان، بيش از سي بار ماموريت حمله به پالايشگاه فرضي را با موفقيت انجام داده بوديم. آن قدر اين كار را انجام داده بوديم كه من با چشم بسته هم مي‌توانستم پالايشگاه را پيدا و آن را بمباران كنم، ولي نمي‌دانم چه شد كه هدف قرار گرفتيم.

*نقشه‌هاي عملياتي را مرور كردم

به تازگي پالايشگاه‌ها شيراز مورد حمله هواپيماهاي ميراژ دشمن قرار گرفته بود و من با توجه به اهميت بالاي پالاشگاه‌ اصفهان، مطمئن بودم كه اين بار نوبت پالايشگاه اصفهان است. پس بايد پيش از وقوع حادثه فكري مي‌كرديم.
سراغ نقشه‌هاي عملياتي رفتم و به بررسي آنها پرداختم و تمامي راه‌هايي را كه امكان داشت عراق از آن نقطه به ما ضربه بزند، بررسي كردم. شايد نزديك به يك هفته روي اين نقشه‌ها كار كردم و تمام مسير‌هاي پرواز را روي نقشه مشخص نمودم و با بررسي مجددبا توجه به عوارض طبيعي موجود در اطراف پالايشگاه،‌ متوجه شدم فقط از يك نقطه امكان حمله با موفقيت صد در صد وجود دارد و آن ورود هواپيماهاي دشمن از سمت شاهين شهر اصفهان است. با بررسي مجدد، راهكارهاي براي مقابله با آن طراحي كردم، ولي اين موضوع را به كسي نگفتم تا در صورت حمله احتمالي بتوانيم نقشه را بدون هيچ اشكالي دنبال كنيم.

*حمله هوايي انجام شد

يك هفته از اين قضايا گذشته بود كه آژير حمله هوايي به صدا در آمد. بي درنگ به ستاد فرماندهي رفتم و با فرماندهان پدافند به بررسي شرايط پرداختيم. دقايقي از اعلام وضعيت قرمز نگذشته بود كه رادار منطقه به ما اطلاع داد وضعيت سفيد شده است. در ذهنم غوغايي برپاي بود. به نوعي مي‌دانستم كه هواپيماهاي عراقي مي‌خواهند با استفاده از نقاط كور راداري و با استفاده از يك طرح بي نقص، به پالايشگاه نزديك شوند.
فرمانده پدافند گفت: جناب سرهنگ! وضعيت را سفيد اعلام كنم.

گفتم: نه تنها وضعيت را سفيد اعلام نكن بلكه به همه نفرات اعلام كنيد سمت آتش خود را به طرف شاهين شهر تغيير بدهند.
فرمانده پدافند در حالي كه از چهره‌اش مشخص بود چقدر متعجب است، دستور ما را اجرا كرد و دستور را به تمامي نفراتش ابلاغ كرد.

*شاهين شهر نقطه‌اي حساس

شاهين شهر در ضلع شمال غرب، اصفهان قرار داشت و با توجه به مسيرهاي پروازي، منطقي نبود كه هيچ هواپيمايي براي زدن پالايشگاه اصفهان از اين ناحيه وارد عمل شود؛ چون بايد فاصله بيش‌تري را طي مي‌كرد، تا ضمن دور زدن آنجا بتواند پالايشگاه را بمب‌باران كند، ولي با توجه به بررسي دقيقي كه روي نقشه انجام داده بودم، مي‌دانستم كه عراقي‌ها از نوع استقرار پدافند ما در اطراف پالايشگاه خبر دادند و به همين دليل حتما از سمتي به ما حمله مي‌كنند كه انتظارش را نداريم.
آنها مي‌توانستند با دور زدن شاهين شهر و با استفاده از اصل غافلگيري پالايشگاه‌ را بمب‌باران كنند و سپس با كاهش ارتفاع، بين كوه‌ها اطراف در ارتفاع پايين از منطقه فرار كنند. در پست فرماندهي قدم مي‌زدم و بسيار مضطرب بودم. حسي به من مي‌گفت حتما به پالايشگاه حمله مي‌شود تمام حواسم به بي سيم بود. شايد پنج دقيقه بيش‌تر نگذشته بود كه نداي الله اكبر در بي سيم طنين انداخت.

دو فروند هواپيماي دشمن هدف قرار گرفت. دو فرونده هواپيماي پيشرفته ميراژ عراقي به قصد بمب‌باران پالايشگاه اصفهان وارد خاك كشورمان شده بودند و با انتخاب يك طرح حساب شده و دقيق با استفاده از نقاط كور راداري و پرواز در ارتفاع پست توانسته بودند خود را به پالايشگاه‌ برسانند تا هدف شوم شان را كه از كار انداختن پالايشگاه‌ها اصفهان بود، اجرا كنند. ولي خلبانان بخت بر گشته، غافل از اين بودند كه نقشه آنها لو رفته است و ما انتظار آنها را مي‌كشيم.
دو فروند ميراژ عراقي با ورود به منطقه شاهين شهر با آتش هم آهنگ پدافند روبه رو مي‌شوند. يكي از ميراژها در آسمان هدف قرار مي‌گيرد و منهدم مي‌شود كه خلبان آن موقع به خروج از اضطراري از هواپيما مي‌شود. هواپيما دوم نيز هدف قرار مي‌گيرد و خلبان بمب‌هاي هواپيما را سراسيمه در بيابان رها مي‌كند و به طرف خاك خودشان فرار مي‌كند كه او هم در خاك عراق سقوط مي‌كند.
بسيار خوشحال بودم؛ چون با يك طرح موفق و هم آهنگ توانسته بوديم علاوه بر خنثي كردن نقشه دشمن، دو فرونده هواپيما حمله كننده دشمن را نيز هدف قرار دهيم.
بي درنگ سوار جيپ شدم و با دژبان به محل سانحه رفتيم. محلي كه خلبانان عراقي اقدام به خروج از هواپيما كرده بود، جاده آسفالت نزديك پالايشگاه بود، گويا مردم منطقه با باز شدن چتر خلبان او را ديده بودند و پيش از فرود آمدن خلبان عراقي، به استقبال نزديك پالايشگاه بود، گويا مردم منطقه با باز شدن چتر خلبان او را ديده بودند و پيش از فرود آمدن خلبان عراقي، به استقبالش آمده بودند. تا ما به منطقه برسيم، حسابي كتكش زده بودند. به محض رسيدن، با كمك دژبان توانستيم خلبان را از دست مردم خشمگين نجات دهيم و به پايگاه منتقل كنيم.

*بازجويي از خلبان عراقي

خلبان عراقي فرود بدي انجام داده بود. جراحتي هم برداشته بود كه با رسيدن به پايگاه او را به بهداري براي پانسمان زخم‌هايش فرستادم. ساعتي بعد به سراغش رفتم و از او پرسيدم، چرا هدف قرار گرفتي، مگر براي حمله برنامه نداشتيد؟
گفت: اصلا نمي ‌دانم چه شد، ما در عراق با شبيه سازي پالايشگاه‌ اصفهان و عوارض طبيعي زمين، بيش از سي بار ماموريت حمله به پالايشگاه فرضي را با موفقيت انجام داده بوديم. و تاكتيك‌هاي آن را نيز بررسي كرده بوديم. آن قدر اين كار را انجام داده بوديم كه من با چشم بسته هم مي‌توانستم پالايشگاه را پيدا و آن را بمباران كنم، ولي نمي‌دانم چه شد كه هدف قرار گرفتيم.
گفتم: اگر شما اين همه براي حمله به پالايشگاه‌ها اصفهان تمرين كرده‌ايد، بايد اين را مي‌دانستيد كه ما هم اين جا بي كار ننشسته‌ايم و دست شما را خوانده‌ بوديم.

*عراق دست و پا بسته نبود

در آخر بايد بگويم كه ما با دشمن دست و پا بسته و بي فكر روبه رو نبوديم. اين كه ما فكر كنيم آنها بدون برنامه ريزي به ما حمله مي‌كردند، كار اشتباهي است. نيروي عراقي با گذشت سه سال از جنگ، تجربه كافي در جنگ‌هاي هوايي را كسب كرده بود و ما به لطف خدا و تجربه بالاي بچه‌هاي خلبان، پدافند و فني توانستيم برتري خود را بر آن‌ها حفظ كنيم.

*خاطره اي از سرتيپ خلبان حسن افغان طلوعي
انتهاي پيام/
منبع خبرگزاری فارس
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.

2 کاربر از این پست سپاسگزاري کرده اند

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sinaset تشکر کرده اند:
emad_tava, shola, hamed_713, kayvan6079, An226, GHAZALAK88, Hiddenway, mehdighorbani, F-14 Fan, super flanker, Shahbaz, ASHKAN95, Palange Zakhmi, nima-rad, kalafe2006, ramin-am, @lirez@

Super Moderator

Super Moderatorنماد کاربر
پست ها

2653

تشکر کرده: 19 مرتبه
تشکر شده: 294 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 8 آبان 1385 15:26

آرشيو سپاس: 5825 مرتبه در 1558 پست

Re: چگونه ميراژهاي عراقي غافلگير شدند

توسط moh-597 » شنبه 11 تیر 1390 06:59

با سلام
متاسفم برای فارس نیوز که مطالب را به این راحتی بدون کپی رایت در سایتشون قرار می دهند

http://emtedadmags.com/article.asp?Art=1592
پاينده باد ايران زنده باد ايراني

وبلاگ من
http://www.iranian-airforce.blogfa.com

صفحه اینستاگرام
https://instagram.com/iranian_airforce_pilots_martyr

omid0856 از این پست سپاسگزاري کرده است

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب moh-597 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Shahbaz, HESAM-007, @lirez@

New Memberno avatar
پست ها

18

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 27 آذر 1388 13:30

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: چگونه ميراژهاي عراقي غافلگير شدند

توسط n.n14 » يکشنبه 15 مرداد 1396 10:02

میرازهای ایران الان در چه وضعیتی هستن الان بعد از بروزه حبیب اتفاق خاصی افتاده

New Memberno avatar
پست ها

18

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 27 آذر 1388 13:30

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: چگونه ميراژهاي عراقي غافلگير شدند

توسط n.n14 » يکشنبه 15 مرداد 1396 10:03

درباره سوخو 22 ارتش یه خورده بیشتر وقابل فهم تر صحبت کنین ایا واقعا میتونن به ما کمک کنن

New Memberno avatar
پست ها

18

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 27 آذر 1388 13:30

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: چگونه ميراژهاي عراقي غافلگير شدند

توسط n.n14 » يکشنبه 15 مرداد 1396 10:05

اخرین خبر درمورد قاهر وایا از تجهیزات ارکیو 170استفاده شده

New Memberno avatar
پست ها

18

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 5 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 27 آذر 1388 13:30

آرشيو سپاس: 0 مرتبه در 0 پست

Re: چگونه ميراژهاي عراقي غافلگير شدند

توسط n.n14 » دوشنبه 23 مرداد 1396 11:09

چرا سنترا ل به سوالات من جواب نمیده

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1362

تشکر کرده: 2198 مرتبه
تشکر شده: 3495 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 26 اسفند 1388 11:17

آرشيو سپاس: 10112 مرتبه در 877 پست

Re: چگونه ميراژهاي عراقي غافلگير شدند

توسط Java » چهارشنبه 25 مرداد 1396 20:24

به سولات شما و سوالات مشابه در مقالات گذشته مفصلا" پاسخ داده شده... جستجوی مختصری در سنترال بفرمائید تا پاسخ رو پیدا کنید!
وضعیت میراژها فقط در حد پرواز غیر مسلح آن هم به تعداد انگشتان دو دست قابل تایید است.
ظاهرا" فیتر های ارتش پس از بازگشت به خدمت به سپاه سپرده شده و  هم اکنون هم چندین فروند از آن به سوریه منتقل شده است.
کلیه تصاویر از قاهر مربوط به ماکت آن می باشد و از جنگنده هیچ خبر قابل تاییدی نیست.
............ودرویش به پادشاه گفت :این نیز بگذرد.....

http://valiasr-aj.com/persian/index.php


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 2 مهمان