آنچه که پیش بینی می شد به حقیقت می پیونددنزاع در ال سعود

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 1407
تاریخ عضویت: جمعه 3 شهریور 1385, 1:31 am
محل اقامت: مازندران
سپاس‌های ارسالی: 6679 بار
سپاس‌های دریافتی: 5422 بار

آنچه که پیش بینی می شد به حقیقت می پیونددنزاع در ال سعود

پست توسط airplane » جمعه 10 تیر 1390, 7:00 pm

تابناک :


نزاع سعوديها براي تصاحب پستهاي حكومتي

افراد خانواده حاكم بر عربستان اكنون از يك سو با موج فزاينده خيزش ملت هاي عرب كه آنان را نگران آينده حكمراني خود كرده و از سوي ديگر با نزاع شديد ميان شاهزادگان براي تصاحب سمت هاي مهم مواجه شده اند .

به گزارش ایرنا اين نزاع با وخيم شدن وضعيت درماني 'سلطان بن عبدالعزيز' وليعهد عربستان شديدتر شده و رقابت ناسالمي را در بين افراد خانواده حاكم سعودي بوجود آورده است.

سلطان بن عبدالعزيز وليعهد عربستان كه همزمان سمت هاي وزير دفاع و نيز سر بازرسي حكومت سعودي را بر عهده دارد، هفته گذشته به دليل وخيم شدن وضعيت جسمانيش ، به نيويورك اعزام شد.

منابع مطلع در رياض وضعيت سلامتي وليعهد عربستان را بسيار بحراني توصيف كرده و تاكيد كردند كه وي به رغم انجام چندين عمل جراحي و طي دوره هاي درمان براي سرطان معده، اكنون در وضعيت وخيمي بسر مي برد .

در اين ميان در تحولي تاريخي ' شاهزاده تركي بن عبدالعزيز ' جانشين سابق وزير دفاع سعودي كه بيش از سي سال در مصر در تبعيد بسر مي برد، به رياض بازگشته و در مراسم بدرقه برادر ناتني بيمار خود ظاهر شد.

به عقيده ناظران ظهور ناگهاني تركي بويژه يك روز قبل از سفر وليعهد سعودي به نيويورك بيانگر آشكار شدن نزاع خانواده حاكم رياض براي تصاحب كرسي هاي حكمراني در صورت مرگ شاهزاده سلطان است.

تركي از شخصيت هاي محبوب در ميان فرماندهان ارشد نظامي سعودي است ، اما وي در پي اختلاف با برادران خود بر سر ازدواج با زن مصري به نام ' هند الفاسي ' مجبور به ترك عربستان و اقامت در قاهره شد.

اگر چه اغلب افسران هوادار تركي اكنون بازنشسته شده اند، اما گفته مي شود تعدادي از شاهزادگان آل سعود او را نامزد مناسبي براي وزارت دفاع مي دانند.

در اين ميان ' ملك عبدالله بن عبدالعزيز ' شاه عربستان ، ' شاهزاده عبدالعزيز بن فهد ' فرزند ارشد شاه سابق و متوفي عربستان را از منصب رياست دربار و ديوان هيات وزيران كنار گذاشته و اين دو نهاد را تحت عنوان ' دربار پادشاهي ' با يكديگر ادغام كرد.

بر اساس اين حكم ' خالد بن عبدالعزيز التويجري ' كه از مشاورين ويژه و مورد اطمينان ملك عبدالله است، به سمت رييس دربار پادشاهي سعودي منصوب شد.

'عبدالرحمن بن عبدالعزيز ' يكي ديگر از برادان پادشاه عربستان و جانشين كنوني وزير دفاع نيز از نامزدان جدي در صحنه نزاع بر سر سمت وليعهدي عربستان است ، بويژه آنكه ظهور قوي اخير وي در رسانه هاي گروهي و نزديك شدن بيش از پيش به ملك عبدالله اين امر جدي تر كرده است .

اما به گفته برخي منابع نزديك به دربار شاه سعودي ، خاندان آل سعود بطور ضمني بر سر وليعهدي ' شاهزاده نايف ' وزير كنوني كشور اتفاق نظر دارند.

اين منابع افزودند: ملك عبدالله درصدد است در اواخر ماه رمضان آينده با برگزاري نشست ' شوراي خاندان آل سعود ' به تمامي اين نزاع ها خاتمه دهد.

قرار است در اين نشست حدود يك هزار شاهزاده در قصر شاهي عربستان گردهم آمده و بر سر سمت هاي اساسي بويژه وليعهدي در صورت فوت يا از كارافتادگي شاهزاده سلطان به توافق دست يابند.

اما شرايط منطقه و نگراني از شروع گسترده اعتراضات مردمي در عربستان ، پيش بيني هاي خانواده حاكم سعودي را در پرده اي از ابهام فرو برده است .

از يك سو معترضين عربستاني خواهان اصلاحات سياسي گسترده در اين كشور و خاتمه غارت اموال مردمي توسط خاندان حاكم هستند و از سوي ديگر خانواده شاهي در رياض بر تداوم سركوب و ادامه وضعيت كنوني اصرار دارد .

اين در حالي است كه حاكمان رياض به خوبي مي دانند كه برگزيدن هر فردي به جانشيني ملك عبدالله بايد با حمايت واشنگتن صورت گيرد ، زيرا اين خانواده بر اين نكته آگاهي دارد كه قطع حمايت آمريكا از اين خانواده، به منزله سقوط نظام شاهي در عربستان خواهد بود.

در اين شرايط هر يك از اعضاي خانواده شاهي سعودي تلاش دارند تا حمايت واشنگتن را براي جانشيني ملك عبدالله جلب نمايند.

با اين وجود شروع تحولات و اعتراضات مردمي در عربستان كه هفته گذشته نيز شاهد تظاهراتي در مناطق شرقي و جنوبي اين كشور بود، مي تواند آينده حاكميت خانواده حاكم آل سعود را دستخوش تغييراتي اساسي كند كه با پيش بيني هاي حاكمان رياض همخواني نداشته باشد.
آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود


برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید


[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

[COLOR=#000000]تا چند زنم بروی [COLOR=#0070c0]دریاها خشت بیزار شدم ز بت‌پرستان  

خیام که گفت دوزخی خواهد بود که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت 

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1378
تاریخ عضویت: سه شنبه 6 فروردین 1387, 12:10 pm
محل اقامت: شهرکرد
سپاس‌های ارسالی: 4214 بار
سپاس‌های دریافتی: 8330 بار

Re: آنچه که پیش بینی می شد به حقیقت می پیونددنزاع در ال سعود

پست توسط FREE MAN » جمعه 10 تیر 1390, 7:58 pm

انشا الله که همشون با هم به درک واصل میشن .
زنده بودن حرکتی افقی است از گهواره تا گور و زندگی کردن حرکتی عمودی است از زمین تا آسمان
[FONT=Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma, Tahoma][HIGHLIGHT=#fef8e0]انسان ها دو دسته اند: آن هایی که بیدارند در تاریکی و آن هایی که خوابند در   

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”