کاغذ دیواری ضد زلزله ساخته‌ شد

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1780
تاریخ عضویت: شنبه 29 اردیبهشت 1386, 3:58 pm
سپاس‌های ارسالی: 1264 بار
سپاس‌های دریافتی: 10131 بار

کاغذ دیواری ضد زلزله ساخته‌ شد

پست توسط typhoon » یک شنبه 2 مرداد 1390, 10:16 pm

به گزارش مشرق، عصر ایران به نقل از پایگاه اینترنتی میدل ایست آنلاین نوشت: این کاغذ دیواری که دانشمندان در موسسه فناوری کالسروهه در غرب آلمان آن را ساخته اند روی دیوارهایی که از آجر یا خشت ساخته شده چسبانده می شود و نوعی مقاومت افقی در برابر حرکات جانبی زمین در زمان وقوع زمین لرزه به این دیوارها می دهد.

موریتز اوربان پژوهشگر موسسه کارلسروهه که سرپرستی این پروژه را در اختیار دارد گفت: "این کاغذ دیواری برای ساختمان های ساخته شده از آجر یا سنگ در مناطقی که زمین لرزه در آنجا زیاد روی می دهد بسیار مناسب است".

وی افزود:‌ با چسباندن این پوشش روی دیوار، در زمان زمین لرزه صرفا ترک‌های کوچکی در دیوار ایجاد می شود ولی جنس ماده به گونه ای است که از فروریختن آن جلوگیری می کند.

اوربان افزود: در زمان وقوع زلزله دیوارهای عادی متلاشی می شوند و حتی ممکن است کل ساختمان ریزش کند ولی ما با استفاده از این ماده دست‌کم می توانیم پیوستگی دیوار را حفظ کنیم. در هر صورت زمین لرزه موجب ضعیف شدن دیوار می شود ولی این ماده از فروریختن آن جلوگیری می کند.

این کاغذ دیواری هوشمند همچنین مجهز به حسگرهایی است که می تواند تکان های ضعیف را تشخیص دهد و ساکنان منزل را از وقع زلزله قبل از آغاز شدن تکانهای شدید آگاه کند.

اوربان و همکارانش برای آزمایش پوششی که ساخته اند از جکهای هیدرولیکی برای ایجاد زمین لرزه در آزمایشگاه استفاده کردند.

هرچند هنوز این کاغذ دیواری به بازار عرضه نشده است ولی در آلمان مورد توجه قرار گرفته است و این ماه توانست جایزه ابتکار در بخش صنعت را که دولت آلمان به بهترین ابداعات اختصاص می دهد به دست آورد.
Old soldiers never die.They just fade away

ارسال پست

بازگشت به “انجمن علم و فناوري”