در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با علم و تكنولوژي به بحث بپردازيد
Major

Majorنماد کاربر
پست ها

242

تشکر کرده: 27 مرتبه
تشکر شده: 52 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 31 شهریور 1389 17:24

آرشيو سپاس: 1338 مرتبه در 180 پست

بــــــــــــــــــــــرج هـا

توسط m-249 » پنج شنبه 6 مرداد 1390 22:16

بسم الله الرحمن رحیم

قسمت اول

سلام دوستان .
یا اجازه ی شما می خوام این تاپیک رو شروع کنم و هر وقت که تونستم به معرفی برج ها ی مختلف بپردازم تا در کل یه منبع برای برج شناسی باشه .
اول از همه به یاری شما در ارسال مطالب و همچنین نظر کاربران وارد نیازمندم .

_________________________________________________________________________________________________________________________
قسمت اول :برج ها خورشیدی
Solar Tower, Solar Updraft Tower, Solar Chimneyبرج خورشیدی enviromission  تا سال 2015 در صحرای اریزونا ی امریکا ساخته می شود .این برج ارتفاعی در حدود 800 متر خواهد داشت که بدون شک یکی از مرتفع ترین سازه های ساخت دست بشر است .جریان هوای داغ درقسمت پایه ی برج که در فضای گلخانه ای تولید می شود و به سمت بالا می رود توربین های نصب شده در ان را به گردش در می اورد و به این ترتیب الکتریسیته ی قابل توجهی تولید می شود . این برج خورشیدی در حقیقت نیرو گاه 200 مگاواتی است که نیاز برق 150 هزار خانه را تامین خواهد کرد .
منبع : gizmag
______________________________________________________________________________________________________________________

بزرگترين برج و نيروگاه حرارتي خورشيدي جهان كه از بيش از هزار و 200 آينه در اطراف يك ساختمان 54 طبقه تشكيل شده است در اسپانيا مورد بهره برداري قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاري مهر ، اين برج كه توسط دانشمندان اسپانيايي شركتي به نام آبنگوا ابداع شده است توانايي توليد بيش از 20 مگاوات انرژي را داشته كه اين ميزان براي تامين انرژي 10هزار منزل مسكوني كافي خواهد بود.

تمركز تكنولوژيهاي حرارتي خورشيدي از دهه هاي گذشته در بيابانهاي اسپانيا و جنوب غرب آمريكا با هدف كاهش ميزان وابستگي به سوختهاي فسيلي آغاز شده است. يك نيروگاه حرارتي خورشيدي الكتريسيته را با استفاده از روشي مشابه نيروگاه هاي سوختهاي فسيلي و يا انرژي هسته اي توليد مي كند. در واقع بيش از 80 درصد از الكتريسيته جهان به واسطه ايجاد حرارت دادن به آب و توليد بخار به منظور به حركت درآوردن توربينها توليد مي شود.

در يك برج حرارتي خورشيدي حرارت مورد نياز از دامنه آينه هاي موجود در اطراف برج تهيه شده و به گيرنده اي بر فراز برج متمركز مي شود. در برج حرارتي خورشيدي PS 20 هر يك از آينه ها وسعتي برابر 120متر مربع دارند و در كل محدوده اي با وسعت 155 هزار متر مربع از آينه ها را تشكيل مي دهند.

هر يك از آينه ها خورشيد را در تمامي طول روز و از دو محور دنبال كرده و تابشهاي آن را بر روي گيرنده اين برج 162 متري متمركز مي كند. اين گيرنده 92 درصد از نور دريافت شده را به بخار تبديل كرده و به توربيني در انتهاي برج منتقل مي كند.


اسپانيا از برجي مشابه با نام PS 10 نيز برخوردار است كه از نظر بزرگي در رتبه دوم و از نظر تجاري در مقام اول جهان قرار دارد. PS 10 از 624 آينه در اطراف برجي 115 متري تشكيل شده و قادر به توليد 10 مگاوات انرژي است. اين برج قسمتي از پروژه اي در دست تكميل است كه تا سال 2013 قصد دارد ميزان توليد انرژي را در آن به 300 مگاوات برساند. پس از تكميل اين برج بالغ بر 800 هكتار از زمينهاي اطراف را پوشش داده و انرژي 240 هزار خانه مسكوني را تامين خواهد كرد.

بر اساس گزارش گيزمگ، اسپانيا با بهره برداري از برج PS 20 با گنجايش انرژي بيش از 3 هزار مگاوات به رقابت با برج حرارتي خورشيدي آلمان كه توانايي توليد 4 هزار مگاوات انرژي را دارد پرداخته است. اسپانيا علاوه بر فعاليتهاي خورشيدي، در حال حاضر و با داشتن 16 هزار و 740 مگاوات گنجايش انرژي باد در صنعت توليد انرژي بادي پس از آمريكا و آلمان در مقام سوم جهان قرار گرفته است.

______________________________________________________________________________________________________________________
برج خورشیدی المپیک ۲۰۱۶ در جزیره کوتوندوبا
قرار است برج خورشیدی المپیک ۲۰۱۶ ریو در جزیره کوتوندوبا (Cotonduba Island) نزدیک سواحل ریودوژانیروی برزیل بنا شود.

این برج هم یک برج دیده بانی و هم نمادی برای خوش آمد گویی به میهمانان هوایی و دریایی المپیک ۲۰۱۶ ریودوژانیرو است. برج خورشیدی شهر (Solar City Tower) که توسط شرکت معماری و طراحی رافا (RAFAA Architecture And Design) واقع در زوریخ آلمان طراحی شده می بایستی در طول روز انرژی خورشید را توسط سلول های خورشیدی بیشمار خود جذب کند تا نیروی برق مورد نیاز برای المپیک ۲۰۱۶ و همچنین شهر ریودوژانیرو را تامین کند. انرژی مازاد هم صرف پمپاژ کردن آب دریا به مخازن عظیم برج می شود تا در طول مدت شب این آب از بالای برج به سمت پایین جاری شود و با به حرکت درآوردن توربین های برج نیروی برق مورد نیاز بازی های المپیک ۲۰۱۶ و شهر ریودوژانیرو را در شب هنگام نیز تامین کند. در قسمت سمت دریا که حدود ۱۰۵ متر ارتفاع دارد یک فروشگاه و همینطور یک کافی شاپ در پشت آبشار ساخته خواهد شد. همچنین برای آنهایی که اهل هیجان و ماجراجویی هستند یک سکوی پرش بانجی هم پیش بینی شده.

______________________________________________________________________________________________________________________

در نگاه اول، این برج 10 مگاواتی مشابه با دیگر پروژه‌های ورشکسته دوبی به نظر می‌رسد: ارتفاع بلند، ظاهر تجملی و حضور متکبرانه در آسمان شهر. اما در نگاهی دقیق‌تر، یک ماشین زیستی خود را نمایان می‌کند.
این برج 600 متری که شکلی مشابه با A دارد، برای تولید 10 برابر انرژی مورد نیاز خود طراحی شده و به این ترتیب می‌تواند انرژی مورد نیاز 4هزار خانه در اطراف خود را تامین کند.
سه سیستم مجزا انجام این کار را امکان‌پذیر ساخته است. اول، یک توربین بادی 5 مگاواتی در حفره A که با کمک بادهای غیرقابل پیش‌بینی و قدرتمند بیابان، انرژی تولید می‌کند.
دوم، آینه‌های مورب در نمای جنوبی که نور را به مخزن پر شده از نمک مذاب که از این ساختمان مانند یک لامپ بلند آویزان است، بازتاب می‌کند. نمک مذاب که در دمای 500
درجه سانتی‌گراد پخته شده، گرما را درون حلقه‌ای همرفتی به جریان می‌اندازد که یک توربین بخار 3 مگاواتی را می‌چرخاند.

و در نهایت، یک برج خورشیدی 2 مگاواتی نیز انرژی اضافی را در هوای صاف فراهم می‌کند. نور خورشید هوا را در یک شکاف به پهنای 60 سانتی‌متر داغ می‌کند و جریان هوای تولیدی، توربین‌های بادی داخل ساختمان را به حرکت درمی‌آورد.
اگر این برج با هزینه تقریبی 400میلیون دلار ساخته شود، 10 مگاوات انرژی تولید شده می‌تواند بدهی‌های آن را طی 20 سال آینده تسویه کند. انرژی اضافی را هم می‌توان برای تغذیه شبکه شهری و مصارف دیگر استفاده کرد.


______________________________________________________________________________________________________________________


برج خورشيدي شيکاگو   chicago solar tower

اين برج همانند هزاران برج به اتمام نرسيده و در دست اجرا، هنوز به واقعيت تبديل نشده است. انرژي خود را از طريق خورشيد و بخشي ديگر از طريق باد تأمين مي کند. از ويژگيهاي منحصر به فرد اينکه  با اسلول هاي خورشيدي خود در طول روز، نور خورشيد را در طول روز دنبال مي کنند. اميد است که روزي به يکي از بزرگترين سازه هاي دوستدار طبيعت تبديل شود.

خانه لايت دوبي   Dubai و The lighthouse

مطمئنا اين برج، تمام انرژي و برق خود را از طريق انرژي باد و خورشد تأمين نمي کند اما طراحي آن شامل سه توربين 225 کيلواتي و 4000 پانل فوتوولتايي است.


برج اديت سنگاپور  Singapoor و EDITT Tower

حال زمين کشاورزي 26 طبقه ديده بوديد؟
اين طرح که به زودي در کشور سنگاپور انجام مي شود مي تواند با پانل هاي خورشيدي زياد خود که مساحت آنها به 855 متر مربع مي رسد، حداقل 40 درصد برق مورد نياز خود را تأمين کند.
نکته ي قابل توجه اينکه اين برج تماماَ از مواد بازيافتي و قابل بازيافت ساخته خواهد شد.
نام برج مخفف (طراحي بوم شناختي در تروييک Ecological Design in the.Troioic) مي باشد.


آسمان خراش خورشيدي مکزيک Mexicocity و Stackable solar Sky scraper

اين پارک عمودي و بزرگ مکزيک پيش بيني مي شود با پانل هاي بسيار زياد خود تمام برق مورد نياز خانه ها و ادرات حوالي خود را تأمين کند.

آسمان خراش ژئودزيک ارمنستان   Armanic و Structural Geodesics Skyscraper

ژئودزيک با طراحي و مهندسي غير عادي و سيال گونه ي خود شبيه هيچ يک از طراحي هاي معماري جهاني نيست. طراحي آن کاملا فضايي بوده و مي توان آن را جزء پيچيده ترين و شگفت انگيزترين طرح هاي معماري جهان به حساب آورد و اين طراحي براي استفاده متنوع از جمله هتل، اداره و خانه و... است و با نماي کاملاَ شفاف خود انرژي خورشيد را جذب کرده و توليد برق مي کند.

منابع :unenergy.org/
hupaa.com
rasekhoon.net
mortazavi.ir
blogs.forbes.com
solarthermalmagazine.com

کپی با ذکر منبع و نام نویسنده مجاز است
دردت چه بود که تمام شب
سر را به سنگ میزدی و می گرسیتی ؟
چه گویم که گفتنش برایم قصه ای کهنه است
سر کوفتن و گریستن از برای مردن است


دست مزن! چشــــم،ببستم دو دست_____راه مرو!چشم،دوپایم شکست
حرف مزن! چشم،قطع نمودم سخن_____نطق مکن!چشم،ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مــــکن_____ خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم،کـور شوم،کـــــــــــر شوم_____ لیک محال است که من خر شوم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب m-249 تشکر کرده اند:
chad, رونین, Hannover96, nima-rad, HORLIKAN, oweiys, apple2009, cheka, Mahdi1944, CentralWeb, ASHKAN95, Mohammad 1985, GHAZALAK88, CAPTAIN PILOT, behrad90, Fariborz, KAL-KOI-BABAK

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

242

تشکر کرده: 27 مرتبه
تشکر شده: 52 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 31 شهریور 1389 17:24

آرشيو سپاس: 1338 مرتبه در 180 پست

Re: بــــــــــــــــــــــرج هـا

توسط m-249 » پنج شنبه 13 مرداد 1390 08:02

قسمت دوم

رازو نیازتون قبول .

همون طور که فکر می کردم مطالب علمی انگار زیاد طرف داره نداره اما من برای پیشرفت سایت و همچنین هم وطنان عزیزم به پست مطلب ادامه میدم .
متاسفانه پست قبل که به معرفی کامل بلند ترین برج های دنیا اختصاص داره شده بود و خیلی هم زمان برد مشکل براش پیش اومد و ارسال نشد .
امیدوارم استفاده کنید .به خودتون اعتماد به نفس داشته باشید و نگزارید این کشور از بین بره . تصمیم گرفتم به معرفی برج دبی بپردازم تا شاید کسی به فکر عمران و ابادی کشور عزیزمون بیفته .
البته خودم میدونم راه باریکه و سد های زیادی وجود داره اما تلاش خودتون رو بکنید .خود من رو هم همین سد ها از کار نگه داشته .
موفق و سربلند باشید .

_________________________________________________________________________________________________________________________


برج خلیفه دبی
برج دبی
برج الدوبی نام آسمان خراشی است که در 21 سپتامبر سال 2004 شروع به ساخت آن شده است. این آسمان خراش ، بلندترین
ساختمان ساخته شده به دست بشر است که ارتفاع آن به 818 متر می رسد.طی برنامه ریزي هاي صورت گرفته ، برج در 4
سپتامبر سال 2010 پرده برداري شد.این برج ، از برج مرکزي شهر دوبی به فاصله 2٫2 کیلومتر قراردارد.
4 در شهر دبی افتتاح شد. این برج علاوه بر اینکه داراي /1/ برج دبی که به عنوان بلند ترین ساختمان جهان شهرت پیدا کرده 2010
جاذبه هاي عمرانی ویژه خودش هست داراي جاذبه هاي توریستی و تفریحی خاص خودش هم هست.
این برج که برج خلیفه نام دارد بیشتر به نامه برج دوبی معروف است. شیخ محمد بن خلیفه آل راشد حاکم دبی در مراسم افتتاح
نام این ساختمان را که پیش از این به برج دبی معروف بود " برج خلیفه بن زاید " ( حاکم امارات متحده عربی ) اعلام کرد.

طراحی
آمریکا و با الهام از معماري اسلامی و طبیعت صحرا انجام شده است. SOM طراحی برج خلیفه توسط آدریان اسمیت و شرکت
اصلی ترین ایده هاي طراحی برج دبی را به معماران آن داده است. این طراحی نه تنها از نظر شکل Hymenocallis گل صحرایی
فیزیکی نیروي وارده توسط باد در طبقات آخر را مهار می کند، بلکه به ساکنان هر کدام از طبقات نمایی منحصر به فرد و بدون
اشراف به سوي سایر واحد ها می دهد.همچنین استفاده از طاق در نماي برج نشان دهنده الهام گرفتن طراحان برج خلیفه از
معماري اسلامی است.

براي ساخت برج خلیفه یک ملیارد دلار هزینه درنظر گرفته شده بود اما بر اساس گزارش مطبوعات امارات هزینه آن بیش از این
مبلغ است.بعلاوه ساخت برج خلیفه 22 میلیون ساعت، کار برده است. همچنین یک هتل با 160 اتاق در طبقات پایینی برج با
نام طراح مد ایتالیایی جورجیو آرمانی واقع شده است.
ارتفاع نهایی
ارتفاع این برج پس از افتتاح 828 متر اعلام شد و به همین دلیل تا چند سال آینده به عنوان بلندترین سازه دنیا شناخته خواهد
شد. .البته لازم به ذکر است که برج دبی در 21 سپتامبر 2009 به اتمام رسید.

پایه برج
یکی از شاهکارهاي مهندسی که در برج نظر هر متخصصی را جلب می کند، قرار دادن 500 هزار تن وزن برج بر روي یک فریم مثلث
شکل با ارتفاع 3.7 متري است.این فریم از میلگردهایی به قطر 1.5 متر که در عمق 50 متري زمین فرو رفته است تشکیل
شده است.
مقابله با باد در ارتفاع 800 متري
بیش از 40 تست تونل باد مختلف بر روي برج خلیفه انجام شده است تا تمام آثار باد در ارتفاع 800 متري از سطح دریا بر روي
برج مشخص شود.
برج خلیفه از سه بخش پایینی، میانی و بالایی تشکیل شده است. هر کدام از این قسمت ها به گونه متفاوتی طراحی شده اند تا در
برابر جریان باد و همچنین تغییرات فشار و دما رفتارهاي متفاوت و آرمانی داشته باشند.
وسایل حمل و نقل به بالاي برج
در برج خلیفه 58 آسانسور و 8 پله برقی به طور مداوم کار حمل و نقل ساکنین به طبقات مختلف برج را انجام می دهند.
آسانسور بار و آتش نشانی برج توانایی حمل 5500 کیلوگرم جرم را دارد و بلندترین آسانسور باري جهان است. آسانسورهاي برج
قابلیت برنامه ریزي هوشمند براي مواقع تخلیه اضطراري و آتش سوزي را دارند.
چند آسانسور که به افراد نمایی از بیرون برج را می دهند ظرفیت 12 تا 14 نفر را دارند و با سرعت 10 متر بر ثانیه حرکت
می کنند. با استفاده از سریعترین آسانسورهاي جهان که سرعت آن به چهل کیلومتر در ساعت می رسد، رسیدن به قله این برج
فقط دو دقیقه طول می کشد.

فواره دبی
است و توانایی پرتاب آب به ارتفاع 150 متری  در بیرون برج یک فواره 217 میلیون دلاري قرار دارد که طراحی شرکت
WET Design را دارد.
این فواره با داشتن 6600 لامپ در 50 رنگ مختلف مناظري زیبا در محوطه بیرون برج خلیفه ایجاد می کند.
گوشه اي از رکوردهاي برج دبی
مجموع مساحت طبقات آن 334000 متر مربع
براي ساخت آن 330 هزارمترمکعب بتن ، 31400 تن فولاد ، 103 هزار مترمربع شیشه، 15500 مترمربع فولاد ضد زنگ
استفاده شده است.
مرتفع ترین سکو براي استقرار افراد و مشاهده مناظر
داراي بلندترین پلکان و مرتفع ترین رستوران، فوراره و استخر در جهان است.
از بالاي آن تا فاصله 95 کیلومتري را میتوان به وضوح دید.

تعداد طبقات آن 160 عدد
160 سوییت هتل
1044 آپارتمان مسکونی
12 طبقه اداري
19 هکتار فضاي باز
اینها اعدادي است که هر کدام دو نوع خود یک رکورد به حساب می آید.
قیمت بلیط نیز 100 درهم ( 27 هزار تومان) براي بزرگسالان و 75 درهم ( 20 هزار و 250 تومان) براي کودکان زیر 12 سال است.
همچنین افرادي که خواهان بازدید فوري از برج باشند و نمی خواهند در صف بازدیدکنندگان معطل شوند می بایست بلیط هاي
210 درهمی ( 56 هزار و 700 تومانی) را تهیه کنند
(منبع:iran-eng.com)

عکس  در حال ساخت______________________________________________
تصاویر جالب ودیدنی از داخل برج الخلیفه امارات بزرگترین برج در دنیا
______________________________________________

برج العرب هم در این عکس دیده میشه.
عکس ماهواره ای

________________________________________________
شبکه ایران: "تام کروز" بازیگر مطرح و برجسته سینمای جهان در یکی از صحنه‌های مهیج فیلم جدید خود به نام "ماموریت غیر ممکن 4" از برج خلیفه شهر دوبی پرید.
"تام کروز" که در حال حاضر برای ساخت چهارمین قسمت فیلم‌های اکشن "ماموریت غیرممکن " در شهر دوبی کشور امارات حضور دارد، برای فیلمبرداری یکی از صحنه‌های این فیلم سینمایی از روی برج خلیفه (بلندترین برج دنیا) به پایین پریده است.

تام کروز که از ساخت نخستین قسمت این مجموعه فیلم‌های سینمایی به عنوان تهیه‌کننده و بازیگر فعالیت کرده است بیشتر صحنه‌های خطرناک و مهیج این فیلم‌های سینمایی را بدون حضور بدل کار و به تنهایی بازی کرده است.


________________________________________________
تصاویری از مرتفع ترین رستوران جهان در برج الخلیفه امارات
مرتفع ترین رستوران جهان در ارتفاع ۴۱۱ متری و طبقه 122 برج خلیفه!


ببخشید پست طولانی شد. امید وارم همهی دوستان بتونن عکس ها رو ببینند.
دردت چه بود که تمام شب
سر را به سنگ میزدی و می گرسیتی ؟
چه گویم که گفتنش برایم قصه ای کهنه است
سر کوفتن و گریستن از برای مردن است


دست مزن! چشــــم،ببستم دو دست_____راه مرو!چشم،دوپایم شکست
حرف مزن! چشم،قطع نمودم سخن_____نطق مکن!چشم،ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مــــکن_____ خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم،کـور شوم،کـــــــــــر شوم_____ لیک محال است که من خر شوم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب m-249 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ASHKAN95, Mohammad 1985, CentralWeb, apple2009, GHAZALAK88, رونین, Fariborz, CAPTAIN PILOT, Hannover96, HESAM-007, oweiys, shaman

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

242

تشکر کرده: 27 مرتبه
تشکر شده: 52 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 31 شهریور 1389 17:24

آرشيو سپاس: 1338 مرتبه در 180 پست

Re: بــــــــــــــــــــــرج هـا

توسط m-249 » جمعه 14 مرداد 1390 17:12

قسمت سوم

سلام خدمت دوستان .

باز هم از دستان سنترالی به خاطر پیگیری نکردن موضوعات علمی گلایه مندم .هر ملتی که دنبال پیشرفت باشه باید از فرهنگ شروع کنه
که متاسفانه این موضوع در کشور ما کم دیده میشه . در این رابطه یادم میاد چند سال پیش وقتی که در فرودگاه اهواز منتظر هواپیما برای
بازگشت به تهران بودم حدودا 6 یا 7 ساعت تاخیر داشت(1) .مردم در فرودگاه همین طور میگشتن و فرودگاه خیلی شلوغ شده بود(2)
مخصوصا عرب ها که مدام داد و بیداد راه می انداختن (3).یک المانی که فکر می کنم به یه سفارت در تهران میرفت نظر منو جلب کرد .
اون از تمام این ماجرا ها متعجب میشد . اما در  تمام این ساعات مشغول مطالعه بود . فرهنگ رو باید از اون ها یاد گرفت . البته منظور من
اون شخص یا کشور نیست .
ببخشید گلایم رو این جا عرض کردم .فقط برای فرهنگ سازی بود .
این قسمت به برج میلاد می پردازیم .
______________________________________________________________________________________________________________________
برج میلاد نام آسمان‌خراشی چندمنظوره است که در شمال غربی تهران، پایتخت ایران قرار دارد. این برج با ارتفاع ۴۳۵ متر، بلندترین برج ایران، پنجمین برج مخابراتی جهان و نوزدهمین آسمان‌خراش بلند جهان است. این برج با ۱۳ هزار متر زیربنا از نظر وسعت کاربری سازهٔ رأس برج در میان تمامی برجهای دنیا مقام نخست را دارد . این سازه به خاطر ارتفاع بلند و شکل ظاهری متفاوتش، تقریباً از همه جای تهران نمایان است و از این رو، یکی از نمادهای پایتخت ایران به شمار می‌آید.
پیشینه
برج میلاد و مجموعه یادمان بخش کوچکی هستند از طرح بزرگ شهستان پهلوی که پیش از انقلاب اسلامی ایران طراحی شده و در دست احداث بود.

پیشنهاد ساخت یک برج و تالار نمادین برای شهر تهران در سال ۱۳۷۰، در زمانی که مسعود رجب پور شهردار تهران بود، مطرح شد و در پایان سال ۱۳۷۲، محل کنونی از میان ۱۷ نقطه پیشنهادی ساخت آن برگزیده شد.

ساخت
کلنگ ساخت این برج در سال ۱۳۷۶ به مناسبت یکصدمین زادروز روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران با نام میلاد به زمین زده شد. ساخت این برج ۱۱ سال به درازا انجامید. در ۸ سال نخست تنها ۴۰ درصد از برج تکمیل شده بود، اما با سرعت بخشیدن به پروژه توسط محمدباقر قالیباف، شهردار تهران، ۶۰ درصد بعدی در ۳۰ ماه ساخته شد.

بازگشایی
پس از ۱۱ سال از شروع ساخت و در روز ۱۶ مهر ۱۳۸۷؛ برج میلاد با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای اسلامی شهر تهران و محمدباقر قالیباف، شهردار تهران با شعار «آسمان نزدیک است» بازگشایی شد.این مراسم را بیش از ۲۵۰ خبرنگار ایرانی و خارجی پوشش دادند.

موقعیت مکانی

نمایی از برج میلاد در هنگام غروب آفتاب
برج میلاد، میان تپه‌ای با مساحت تقریبی ۱۴ هکتار واقع در جنوب محله شهرک غرب و شمال کوی نصر در منطقه ۲ شهرداری تهران قرار دارد. از نظر مختصات جغرافیایی، سازه برج در ۵۱ درجه، ۲۲ دقیقه و ۳۲ ثانیه طول شرقی و ۳۵ درجه، ۴۴ دقیقه و ۴۰ ثانیه عرض شمالی قرار گرفته‌است.
این محل پس از بررسی و مطالعه ۱۷ نقطه مختلف شهر تهران توسط یک گروه شامل تیم شهرسازی، تیم مطالعات تلویزیون، مخابرات، راه و ساختمان، اقتصادی، معماری، هواشناسی، تیم مطالعات ترافیک و تیم ژئوتکنیک برگزیده شده‌است.

دسترسی همگانی با سطح سرویس‌دهی مطلوب
قرارگیری در مرتفع‌ترین نقاط شهر
اشراف بر زیباترین مناظر و نقاط شهر
فضائی لازم جهت عملکردهای پیشنهادی و توسعه آتی
مجهز بودن به تاسیسات زیر بنایی
فاصله مناسب با پایانه‌های مهم مانند فرودگاه و ایستگاه راه‌آهن
ایجاد پوشش تلویزیونی
قابلیت ارتباط و دید مستقیم با ایستگاه‌های مخابراتی
استقرار در میان کاربری‌های هماهنگ و غیر مزاحم
استقرار در امتداد محورهای عمده شهر
پتانسیل برقراری ارتباط بصری با دیگر نشانه‌ها و فضاهای شهری
قابلیت برخورداری از فضاهای سبز و یا دیگر عناصر طراحی محیطی

راه‌های دسترسی
از نظر راه‌های دسترسی و حمل و نقل، برج میلاد دارای شرایط بسیار مطلوب و استثنایی است.
این مجموعه در میان چهار بزرگراه اصلی تهران یعنی بزرگراه‌های همت، چمران، حکیم و شیخ فضل‌الله نوری قرار دارد، همچنین خط اختصاصی از یکی از ایستگاه‏های مترو و تدارک امکانات حمل و نقل هوایی برای ارتباط سریع با فرودگاه نیز برای آن پیش‌بینی شده‌است.

کاربری‌ها

برج میلاد با هدف احداث سازه‏ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهر تهران و به منظور رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده‌است.

کارکردهای عمده این برج به شرح زیر است:
ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بدون سیم
ایجاد زیرساخت مناسب برای سیستم‌های جدید تلویزیونی
بهینه‌سازی پوشش رادیو و تلویزیونی
کاربری‌های هواشناسی و کنترل ترافیک
گسترش و بهینه‌سازی پوشش شبکه‌های بی‌سیم و پی‌جو
ایجاد جاذبه گردشگری و بهره‌مندی از فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی (رستوران گردان، سکوی دید، نگارخانه هنری، گنبد آسمان، موزه انقلاب اسلامی)
کاربری فرهنگی
در ۲۵ شهریور ۱۳۸۷، دوازدهمین جشن سینمای ایران با حضور ۵ هزار نفر در پای برج میلاد برگزار شد. در ۲۳ و ۲۴ آبان مسابقات بین‌المللی قرآن تهران و در ۲۹ و ۳۰ آبان نیز همایش شهرداران کلانشهرهای آسیا در این برج برگزار شد.
مشخصات فنی

این برج سازه‌ای است بتنی با کاربردهای متنوع، ۴۳۵ متر از سطح زمینهای مجاور ارتفاع دارد که ۳۱۵ متر از آن مربوط به شفت بتنی و ۱۲۰ متر دیگر مربوط به آنتن برج است.
وزن برج میلاد ۱۶۱٬۰۰۰ تُن و زیربنای آن ۵٫۵ برابر یک زمین فوتبال است.
پایهٔ اصلی برج بتن آرمه است. ارتفاع آن ۳۱۵ متر از روی زمین‌طبیعی با مقطع حجره‌ای (سلولار) است. حدود ۳۳۰۰۰ متر مکعب بتن در آن مصرف شده‌است. این بدنه شامل هسته مرکزی و چهار عدد باله‌است.
درون هسته مرکزی ۳ حجره به آسانسورها و یک حجره به راه پله اضطراری اختصاص یافته‌است. باله در تراز صفر برج به‌صورت ذوزنقه در چهار طرف قرار دارد و تا ارتفاع ۲۴۰ متری به‌صورت هرمی شکل کاهش مقطع دارد. هسته مرکز از این تراز به تنهایی تا ۳۱۵ متر ادامه می‌یابد. از تراز ۲۴۵ تا ۳۱۵ متر سازه رأس برج قرار دارد.

مشخصات معماری و کاربردی سازه رأس برج میلاد

ساختمان رأس برج میلاد مجموعه‌ای از ۱۲ طبقه با کاربردهای مختلف در طبقات است. این ساختمان پس از اجرای بدنه اصلی برج تا تراز ۳۱۵+ ساخته و در بالای بدنه اصلی نصب می‌شود. قسمت مرکزی سازه رأس برج بتنی است که قبلاً در امتداد بدنه اصلی برج و از تراز ۲۴۷+ تا ۳۱۵+ اجرا شده‌است.

سه طبقه تأسیساتی به ترتیب در ترازهای مختلف وجود دارد که مساحت هر طبقه ۷۰ متر مربع است. سازه فلزی رأس مشخصاتی به شرح ذیل را داراست:

به‌طور کلی سازه رأس به دو قسمت عمده شامل سبد فلزی و قسمت فوقانی تقسیم می‌شود.
این برج از ۳ قسمت تشکیل شده‌است : لابی، شفت، سازه راس که لابی تشکیل شده‌است از ۷ طبقه و شفت در هر ۱۲ متر یک طبقه برای کارهای خدماتی و دسترسی برای کارهای محافظت و سازه راس از ۱۳ طبقه تشکیل شده‌است .

امکانات ویژه برج

بالابرها: برج دارای شش بالابر (آسانسور) اصلی خواهد بود که به‌صورت زیر تفکیک می‌شود:
بالابر میهمان ۲دستگاه
بالابر خدماتی ۱ دستگاه
بالابر خدماتی و تلویزیونی و مخابراتی ۱ دستگاه
بالابر رستورانِ گردان ۱ دستگاه
بالابر گنبد آسمان ۱ دستگاه
علاوه بر اینها یک بالابر بین طبقات رأس حرکت خواهد کرد.
رستوران گردان
محیطهای رو باز و سر بسته برای بازدید از شهر
نمایشگاه دفاع مقدس در سرسرا (لابی)
امکانات ویژهٔ مخابراتی
امکانات ویژهٔ تلویزیونی
دکل مخابراتی با آنتهای متفاوت
کافه‌تریا در رأس
نگارخانهٔ آزاد هنری
امکانات فروشگاهی در سرسرا
فضاهای خدماتی

منبع:fa.wikipedia.orgفناوری ساخت برجهای بلند در دنیا عمر زیادی ندارد برجهای بلند از این جهت اهمیت زیادی دارند كه برای چندین منظور مورد استفاده قرار می گیرند ، از طرفی برای انجام یك طرح بزرگ چند منظوره طبعاً باید توان فنی و مهندسی در زمینه های مختلف در كشور موجود باشد . همچنین باید شرایطی فراهم كرد كه همه بتوانند در كنار هم و با برنامه ریزی كار كنند . وقتی كشوری فناوری موشكی دارد یعنی كه مهندسی های مكانیك ، هواو فضا ، شیمی ، متالوژی ، كامپیوتر وبرق ومخابرات پیشرفته ای دارد و مهمتر اینكه میتوانداین فناوری هارا در كنار هم قراردهد و محصول نهایی تولید كند .برج هم چنین چیزی است . برای ساختن یك برج ، باید توان مهندسی عمران و سازه ، مهندسی معماری ،* مهندسی مكانیك ، برق ، مخابرات و همچنین قدرت تولید و كنترل ساخت قطعات ، تاسیسات و …وجود داشته باشد و البته شرایطی كه این فناوری ها بتواند كنار هم كاركنند .
ایده ساختن یك برج مخابراتی ـ تلویزیونی در تهران حدود 8 سال پیش مطرح شد . سپس مطالعات دقیق برای برسی امكان و چگونگی ساخت آن انجام شد تاینكه طرح در سال 75 رسماً شروع به كار كرد طرح به طور كلی تشكیل شده است از برج و ساختمان راس آن ، مركز جشنواره ها و همایش های بین الملل، مجموعه تجارت جهانی ، هتل پنج شتاره و پارك ای تی .
در ادامه مقاله به تحلیل و برسی هریك از قسمتهای ذكرشده طرح پرداخته خواهد شد :

برج و ساختمان راس آن :
این برج چند منظوره با هدف ساختن سازه ای به یاد ماندنی و به عنوان نمادی برای شهرتهران و به منظور رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده است .
برج میلاد تشكیل شده از ستون اصلی سازه و راس . ستون اصلی یك سازه بتونی با مقطع هشت ظلعی است كه حدود 80 هزار تن وزن دارد و ارتفاع آن به 315 متر میرسد این بدنه كه اصطلاحاً شفت نامیده می شود به جدید ترین روش ساخت یعنی قالب لغزان ساخته شده است . عملیات ساخت بدنه دی ماه 77 شروع شد و دی ماه چهار سال بعد به پایان رسید . سازه راس برج میلاد مرتفع ترین ساختمان 12 طبقه دنیاست . با اینكه فقط سه برج بلند تر از برج میلاد در دنیا وجود دارد ،*در هیچ كدام چنین عمارتی در ارتفاع تعبیه نشده است . ساخت یك سازه به بلندی 68 متر با اجزای لوله ای شكل از نظر سازه یك كار پیچیده و دشواراست حالا به آن اضافه كنید كه این سازه عظیم باید در ارتفاع 300 متری از سطح زمین نصب شود، یعنی جایی كه سرعت باد سرسام آور است و البته باید كاملاً*ایمن باشد آ نقدر كه مردم بتوانند به راحتی از امكانات آن استفاده كنند.

     جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی 800x600px اینجا کلیک کنید.


دقت كار فنی در ساختمان برج به قدری است كه همه قطعات برای خودشان شناسنامه ای دارند كه تمامی مشخصات قطعه شامل اینكه ماده اولیه قطعه چه بوده ، از كجا تهیه شده ، قطعه كجا تولید شده و چه كسی مسؤل كنترل و بازرسی آن بوده است . برای كارهایی مثل جوش دادن قطعات هم این فرایند طراحی شده است ، به طوری كه معلوم است یك جوش كی انجام شده چه كسی جوشكار آن بوده و چه كسانی كنترل و تایید كر ده اند .
برج مخابراتی ـ تلویزیونی میلاد همچنین نماد اقتدار و عزم ملی ملت مسلمان ایران و جمهوری اسلامی ایران خواهد بود تاسیس موزه انقلاب اسلامی نیز عاملی است كه می*تواند برای اشاعه فرهنگ ملی تأثیر به سزایی داشته باشد وجود این بخش در كنار سایر اجزا مجموعه قداست و ویـژگی جهت دهنده*ای داشته باشد . هدف اصلی مركز ارتباطات بین المللی تهران ، فراهم سازی تسهیلات به منظور توسعه و ساماندهی ارتباطات و همكاری *های بین المللی در جهت شكوفایی اقتصاد كشور و آزاد سازی اقتصاد كشور از صادرات تك محصولی است . مجموعه مركز تجارت بین المللی ، مركز جشنواره ها و همایش*ها و هتل به عنوان یك مجموعه كامل در كنار برج مخابراتی تهران از مزیت نسبی به وجود آمده ، بهره خواهند داشت. هر چند هر یك از فعالیت*های مركز می*توانند اهداف مستقلی را تعقیب كنند اما در مجموع این اهداف از سویی در راستای هدف اصلی و برای تحقق آن به كار گرفته می*شوند به همین لحاظ ابتداء اهداف اصلی هر یك از فعالیت*ها مورد بررسی قرار گرفته و سپس سایر اهداف آن مورد توجه قرار می*گیرد . كاركردهای عمده این برج به شرح زیر است.•ایجاد و گسترش شبكه دسترسی بدون سیم به اطلاعات Wireless Access Network
• زیرساخت مناسب برای سیستم های جدید تلویزیونی دیجیتال MVDS * DVB)
• بهینه سازی پوشش رادیو تلویزیونی FM*UHF*VHF)
• گسترش و بهینه سازی پوشش شبكه های بی سیم و پی جو .
• ایجاد جاذبه گردشگری و بهره مندی از فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی (رستوران گردان، سكوی دید ، گالری هنری ، گنبد آسمان ، موزه انقلاب اسلامی)
برج میلاد با ارتفاع كل 435 متر چهارمین برج بلند مخابراتی - تلویزیونی دنیا است كه شامل ساختمان سرسرا (لابی) در پای برج با زیربنای 16000 مترمربع ، شافت بتنی به ارتفاع 315 متر ، سازه راس 12 طبقه با زیربنای بیش از 12000 مترمربع ـ كه یكی از بزرگ ترین سازه راس برج های مخابراتی ـ تلویزیونی دنیا است ـ و یك دكل فلزی 120 متری است . در سه طرف بدنه برج 6 آسانسور شیشه ای ، هر یك با ظرفیت 25 نفر قرار خواهند گرفت كه با سرعت متوسط 7 متر بر ثانیه ، بازدید كنندگان را به بالای برج منتقل خواهد كرد.

     جهت مشاهده تصویر در سایز واقعی 800x600px اینجا کلیک کنید.


هتل پنج ستاره بین المللی:
هتل پنج ستارة مركز چند منظوره ارتباطات بین المللی تهران برای پذیرایی بازرگانان و سیاحت كنندگان داخلی و خارجی از اهمیت خاصی برخوردار است .
ساخت چنین بنایی با دارا بودن زمینه*های معماری كم نظیر ایران و بهره مندی از فن آوری موجود می**تواند ضمن نشان دادن توان فنی، صنعتی معماری متخصصان داخلی گویای پیشرفت ملی در عرصه رفاهی نیز باشد . با توجه به كمبود هتل مجهز پنج ستاره در تهران كه در حال حاضر تعداد آنها فقط 4 عدد است افزایش چنین امكاناتی یك نیاز مبرم می*باشد همچنین كشور برای برگزاری كنفرانس*های ملی و بین المللی به هتل*های مجهز نیاز دارد امروزه هتل*ها فقط جایگاهی برای استراحت نیست و دارای كاربردهای فراوان دیگر است. هتل*ها علاوه بر اطاق استراحت، رستوران، سالن*ها و فضاهای ورزشی و تفریحی یكی از بزرگ*ترین مراكز خرید شهر نیز محسوب می*شوند تا ضمن جلب گردشگران و افزایش تقاضای خرید از فروشگاه*های هتل ، تقاضای اقامت را نیز افزایش دهد .

هتل چند منظوره مركز ارتباطات تهران دارای 18 طبقه ، 500 اتاق و 16 سوئیت است . علاوه بر آن تعدادی سالن جهت برگزاری همایش*ها و كنفرانس*های محدود، كافه و رستوان و مراكز تفریحی و ورزشی در آن در نظر گرفته شده است برای برخی از صرفه جوئی*های اجتماعی تعیین بهاء بسیار دشوار است. به طور مثال نزدیكی مركز همایش*ها با هتل باعث صرفه جویی در وقت و زمان برگزاركنندگان اجلاس*های بین المللی می*شود . همچنین ضریب امنیتی هیات*های شركت كننده افزایش و هزینة اسكورت و محافظت از این هیات*ها كاهش می*یابد . ترافیك شهری با توجه به محدود بودن رفت و آمدها كاهش یافته به تبع آن آلودگی هوا و صدا به میزان قابل توجهی تقلیل داده می*شود . میزان تصادفات و خسارت مالی ناشی از رفت و آمد به حداقل می*رسد. محیط اطراف هتل مركز همایش رونق و در عوض از امكانات عمومی می*توان برای احداث بزرگراه*ها و سایر فعالیت*های اجتماعی بهره جویی كرد .

مركز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) :
مكان مجموعه یادمان با ویژگی خاص و منحصر به فرد ، پس از بررسی و مطالعه 17 نقطه مختلف شهر تهران، در تپه‏های كوی نصر برگزیده شد . محل این مجموعه موقعیتی بسیار استثنایی از حیث ارتفاع ، موقعیت و راه های دسترسی دارد . این مجموعه از چهار طرف به چهار بزرگراه اصلی تهران یعنی بزرگراه های رسالت ، شیخ فضل الله نوری ، شهید همت و بزرگراه شهید چمران متصل است . همچنین پیش بینی یك خط اختصاصی از یكی از ایستگاه‏های مترو و تدارك امكانات حمل ونقل هوایی برای ارتباط سریع با فرودگاه پیش بینی شده است . در ادامه به معرفی تك تك اجزای این مجموعه و بررسی نقش هركدام می*پردازیم و زیرساختهای پیش بینی شده برای این مجموعه را اجمالاً بررسی می‏كنیم .

مركز جشنوار ه ‏ها و همایش های بین المللی:
ارتباطات رودررو با وجود پیشرفت گسترده وسایل ارتباطی هنوز نیز از مهمترین و موثرترین شیوه ‏های ارتباطات تجاری، علمی و فرهنگی است. نقش فناوری‏های جدید اثربخش‏تر كردن ارتباطات رودررو و كاهش ارتباطات غیر ضروری است نه حذف آن . به همین دلیل یك مجموعه جامع برای ایجاد ارتباطات تجاری و فرهنگی بایستی توجه ارتباطات زنده و گسترده رودررو را نیز مورد توجه قرار دهد . به این منظور و برای ایجاد فضائی برای تبادل آرا و افكار ، مركز جشنواره ها و همایش*های بین المللی تهران به عنوان یكی از اركان مركز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) به منظور برگزاری همایش*های ملی و بین المللی و در راستای هدف اصلی آن و برای رفع نیازهای كلان شهر تهران ـ كه سالهاست از كمبود یك محل مناسب برای همایش*های بزرگ و در سطح بین المللی رنج می برد ـ ، ساخته خواهد شد. در حال حاضر در شهر تهران، ساختمان های مناسبی نظیر ساختمان اجلاس سران و سالن همایش های بین المللی صدا و سیما به منظور برگزاری اجلاس های رسمی و بین المللی به ویژه با كاركرد سیاسی ـ اجتماعی در كشور طـراحی و ساخته شده است كه پاسخگـوی نیازهای سطوح مختلف نیز می‏باشد . لیكن با توجه به نیاز روز افزون به فضاهای فرهنگی برای برگزاری جشنواره‏های موسیقی ، فیلم ، نمایشگاه‏های هنری و كنفرانس ها و همایش های علمی ، فرهنگی ، اقتصادی و اجتماعی ، امكانات موجود از نظر كارایی تكافوی نیاز را ننموده و از این بابت در كلان شهر تهران نارسائی های متعددی مشهود است .

این مركز ، یك ساختمان مربع شكل به ابعاد حدود 80 متر و ارتفاع 42 متر می باشد و دارای زیربنای حدود 50000 متر مربع در 8 طبقه است . سالن اصـلی ویژه میهمانان مركز همایش ها و جشنواره ها با ظرفیت 1500 نفر یكی از بزرگ ترین سالن های موجود است . علاوه بر سالن ‏اصلی این مركز 8 سالن فرعی با ظرفیت 60 تا 200 نفر طراحی شده است . همچنین برای برگزاری همایش های بزرگ می ‏توان از سالن های كنفرانس هتل ، مركز تجارت بین المللی و مركز فن آوری اطلاعات و ارتباطات نیز استفاده كرد . مطالعات معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نشانگر آنست كه نیازهای پیش گفته در تاسیس یك مركز جشنواره نه تنها تا‏كنون مرتفـع نشده بلكه فاصله زیادی با استانداردهای بین المللی به لحاظ كیفی و كمی در زمینه این سالن ها وجود دارد ، ضمن آنكه كیفیت فنی و اكوستیك هیچ یك از سالن های شهر تهران در اندازه های بین المللی نیست و فضای مناسبی برای برپایی چنین مراسمی وجود ندارد.مركز فن آوری اطلاعات و ارتباطات :
ارتباطات و اطلاعات عنصر اصلی توفیق درفعالیت های تجـاری دنیای امروز است . به منظور توجه مؤثر به این مـهم و با هـدف دسـتیابی به مركزی برای برقراری ارتباطات بین المللی در همة اشكال آن ، مـركز ارتباطات بین المللی تهران (مجموعه یادمان) طراحی شد. تركیب اجزای مختلف این مجموعه به گونه ای است كه تمامی امكانات مورد نیاز برای ایجاد ارتباطات مهم تجاری، علمی و فرهنگی را ممكن می سازد. بازار رو به رشد فن آوری اطلاعات و ارتباطات و نقش غیر قابل انكار آن در ایجاد تغییرات اساسی در نحوه كسب و كار بشر به وسیله تسریع فعالیت*ها و ایجاد ارزش افزوده برای آنها ، باعث شده است تا كشورهایی كه برای خود در اینده دنیا به دنبال جایگاهی شایسته هستند توجه به این امر و حضور در بازار گسترده تجارت الكترونیك و تجارت‏های مرتبط با فن*آوری اطلاعات و ارتباطات و صنایع مربوطه را مدنظر قرار دهند. نگرش كشورهایی چون دوبی، مالزی، سنگاپور و هند و همچنین اختصاص قسمت اعظم بودجه های توسعه ای كشورهای صنعتی به صنایع مرتبط با فن*آوری ارتباطات و اطلاعات ، شاهدی بر این مدعاست . در همین جهت مجموعه مركز تجارت بین المللی و مركز فن آوری اطلاعات و ارتباطات (پارك فن*اوری اطلاعات) به‏منظور گسترش ، تسهیل و تشویق امر تجارت ، به ویژه تجارت الكترونیك و ایجاد فضایی برای ارتباطات و گسترش دانش فن*آوری اطلاعات و ازتباطات ایجاد خواهد شد . اهم اهداف این مجموعه به قرار زیر است: ارتقا و بهبود موجودی تكنولوژیكی صنایع كشور ، به منظور بسط و توسعه قدرت رقابت آنها در بازارهای داخلی و به ویژه بین المللی با تأمین مكانی برای رشد صنایع كوچك و متوسط متكی بر فن آوری*هایپیشرفته كاهش زمان مورد نیاز در فرایند تجاری كردن دستاوردهای پژوهشی ، به ویژه برای شركت ها و صنایع نوپا با ایجاد ارتباط بین صنایع ، موسسات دولتی * دانشگاه ها و مراكز تحقیقاتی آسان سازی همكاری و تشریك مساعی بخش های دولتی و خصوصی با محوریت یك نهاد عمومی همچون شهرداری . جذب بخش خصوصی داخلی و شركت های فن آوری اطلاعات ایرانی واقع در خارج از كشور به منظور صادرات خدمات فن آوری اطلاعات و در اختیارگرفتن آخرین دست آوردهای این صنعت تأكید بر فعالیت مشترك (خارجی ـ ایرانی) به منظور تسهیل فرایند انتقال تكنولوژی به صنایع كشور تأسیس مركزی برای تحقیقات و ایجاد فرصت های شغلی برای متخصصین عالی فن آوری اطلاعات و پیشگیری از فرار مغزه ایجاد هم افزایی Synergy از طریق برقراری ارتباط بین شركتهای مستقر در پارك و ظرفیت سازی به منظور تجاری ساختن فعالیت های داخلی تحقیقاتی برای ارائه در بازارهای جهانی زمینه‏های مختلف استفاده از فن*آوری اطلاعات و ارتباطات می توانند در این مجموعه مورد توجه قرار گیرند

مطالعات میكروژئودزی و رفتارسنجی ژئوتكنیك برج میلاد:
این مطالعات از اواخر سال 1377 و هم زمان با شروع بتن*ریزی بدنه برج ، آغاز و سیستم مربوط به آن طراحی شد و هدف آن ، بررسی حركت*های احتمالی افقی و ارتفاعی محوطه پیرامون برج و بدنه بتنی آن می*باشد.
سیستم طراحی شده شامل شبكه سه بعدی خارج برج (9پیلار میكروژئودزی كه در محوطه اطراف برج مستقر شده) است. شبكه سه بعدی روی بدنه برج (20 نقطه نشانه در 5 تراز مختلف ارتفاعی برج) و شبكه ترازیابی (8 نقطه در محوطه اطراف و 7 نقطه پای بدنه برج) است. این نقاط به عنوان نقاط مبنا هستند و در مقاطع مختلف زمانی و براساس پیشرفت عملیات اجرایی برج ، مختصات آنها قرائت و با مراحل قبل مقایسه می*شود. به این ترتیب ،كلیه حركت*های افقی و ارتفاعی محوطه و بدنه برج به دست می*اید. این حركت*ها با مقادیر تئوری مقایسه می*شوند و سپس تصمیمات لازم فنی و اجرایی گرفته می*شود. لازم به ذكر است دستگاه*هایی كه در این مشاهدات مورد استفاده قرار می*گیرد دارای دقت و حساسیت بسیار زیادی می*باشد ، ضمن آن كه هر مشاهده چندین بار صورت می*گیرد تا خطاها به حداقل برسد.
تاكنون چهار مرحله مشاهدات میكروژئودزی انجام شده و گزارش*های مربوط ارسال گردیده است. زمان این مراحل خردادماه 78 ، مهرماه 78 ، اسفندماه 80 و اردیبهشت ماه 82 بوده است. مقدار جابجایی های مسطحاتی و ارتفاعی بر اساس آخرین مشاهدات به شرح ذیل می باشد :
شبكه*ی سه بعدی خارج برج
حداكثر جابجایی مسطحاتی پیلارهای 9 گانه نسبت به اولین مرحله مشاهدات خرداد ماه 78 حدود 4 میلی متر و نسبت به مرحله قبلی مشاهدات ( اسفند 80 ) حدود 2 میلی متر است . ضمن آن كه هیچ كدام از پیلارها حركت ارتفاعی نداشته اند .
شبكه*ی سه بعدی روی بدنه*ی برج
تراز 2/49 متر :
نقاط نشانه در این تراز برج حركت مسطحاتی معادل حداكثر 7/4 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 و 6/1 میلی متــر نسبت بــه اسفند ماه 80 داشته اند . مقــدار جابجایی عمودی ( نشست ) ایــن نقاط حدود 25 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 سه میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 می باشد .
تراز 2/145 متر:
نقاط این تراز حركت مسطحاتی معادل حداكثر 25 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 و 6 میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 داشته اند و مقدار نشست این نقاط نیز حدود 51 میلی متر نسبت به مهر ماه 78 و 3 میلی متر نسبت به اسفند ماه 80 می باشد .
لازم به ذكر است حركت های مسطحاتی در این ترازها مطابق پیش بینی ها است . در تراز 2/145 هم قاعدتاً باید حركت های مسطحاتی بیش از ترازهای پائین تر باشد. علت آن هم می تواند مواردی از قبیل كاهش قطر بدنه اصلی ، خطای بیشتر قرائت ، تأثیر باد ، تابش یك طرفه آفتاب به بدنه برج و تغییرات حرارتی باشد . این موارد در ارتفاع های بالاتر تأثیر بیشتری دارد. در مورد نشست ها نیز با توجه به تغییر شكل الاستیك بدنه بتنی برج و تغییر شكل های ناشی از خزش بتن و همیــن طور نشست پی بــرج این مقادیر مطابق روابط تئــوری و قابل پیش بینی می باشد .
شبكه*ی تراز*یابی
نقاط محوطه اطراف برج نسبت به مشاهدات تیرماه 78 تغییرات ارتفاعی را نشان نمی دهد و نسبت به اسفند ماه 80 نیز تورمی حداكثر معادل 2 میلی متر را نمایان می سازد كه به نظر می رسد عمده آن در حد خطاهای موجود باشد . نقاط پای بدنه برج نیز نسبت به تیر ماه 78 نشستی معادل 9 میلی متر داشته و نسبت به اسفند ماه 80 تغییری نداشته است . جابجایی این نقاط تقریباً معادل نشست پی برج می باشد كه كمتر از مقدار پیش بینی شده نشست پی برج می باشد .
نتیجه : خوشبختانه تغییراتی كه در مجموعه برج و محوطه اطراف آن مشاهد شده در حد تغییرات قابل پیش بینی بوده و هیچ حركت نامتعادل و نگران كننده ای موجود نیست.

اینم تصویر خیلی جالب از برخورد یک صاعقه به نوک برج میلاد !

________________________________________________
عکس های درحال ساخت
مقایسه برج میلاد با دیگر برج های مشابه در جهان
برج میلاد تهران نماد نوین شهر تهران و با ارتفاع 435 متر ساخته شده است که چهارمین برج مخابراتی جهان به شمار می آید و از نظر سازه راس اولین و بزرگترین سازه در جهان است. این برج از نظر ارتفاع بعد از برج های سی ان كانادا، برج مسكو و شانگهای قرار دارد. برج های كولالامپور،چین، فرانكفورت و هامبورگ از نظر ارتفاع بعد از برج میلاد قرار دارند.
از نظر جاذبه های گردشگری و تفریحی، مراكز تجاری و خدمات پذیرایی، این برج نسبت به سایر برج ها برتری دارد. همچنین وجود مركز همایش های بین اللملی میلاد و سایر مراكز گردشگری در پیرامون آن، نیز از نقاط قوت این برج نسبت به بقیه برج های دنیا است.

برج كانادا

برج موسكو

برج شانگهای

برج مالزی
_______________________________________________________
برج میلاد از 5 قسمت اصلی شامل، شالوده، ساختمان پای برج (لابی)،‌ بدنه اصلی برج، سازه راس و دکل تشکیل شده است که ساختمان راس آن یکی از بزرگ‌ترین ساختمان‌های راس در برج‌های مخابراتی دنیاست.

مرکز ارتباطات بین المللی تهران، که با هدف رفع نیازهای مخابراتی و تلویزیونی تهران ساخته شده است، از چهار بخش اصلی شامل: برج مخابراتی - تلویزیونی، مرکز همایش‌های بین‌المللی، هتل پنج ستاره بین‌المللی و مرکز تجارت جهانی تشکیلشده است.

کارکردهای عمده برج

ایجاد و گسترش شبکه دسترسی بی‌سیم به اطلاعات Wireless Access Network
زیر ساخت مناسب برای سیستم های جدید تلویزیونی دیجیتال
بهینه سازی پوشش رادیو تلویزیونی FM,UHF,VHF
کاربری‌های هواشناسی
گسترش و بهینه سازی پوشش شبکه های بی سیم و پی جو
ایجاد جاذبه گردشگری و بهره مندی از فضاهای گردشگری، تجاری و فرهنگی (رستوران گردان، سکوی دید،گالری هنری، گنبد آسمان و موزه انقلاب اسلامی)
مشخصات فنی برج:
این برج سازه‌ای است بتنی که پایهٔ اصلی برج بتن آرمه است. ارتفاع آن ۳۱۵ متر از روی زمین‌طبیعی با مقطع حجره‌ای (سلولار) است که حدود ۳۳۰۰۰ متر مکعب بتن در آن مصرف شده‌است.
بدنه برج، شامل هسته مرکزی و چهار عدد باله‌است که درون هسته مرکزی ۳ حجره به آسانسورها و یک حجره به راه پله اضطراری اختصاص یافته‌است.
6 آسانسور شیشه‌ای در سه طرف بدنه برج، هر یک با ظرفیت 25 نفر قرار داردکه با سرعت متوسط 7 متر بر ثانیه، بازدید کنندگان را به بالای برج منتقل خواهد کرد.
سازه راس برج از جنس فولاد و از 12 طبقه با زیربنای بیش از 15000 مترمربع با حداکثر قطر 60 متر که یکی از بزرگترین سازه راس برج‌های مخابراتی تلویزیونی دنیاست، ساخته شده است. عملکرد سازه راس شامل رستوران ویژه و گردان، سکوهای نمایش، گنبد آسمان است.
دکل آنتن برج با ارتفاع بیش از 120 متر به منظور نصب آنتنهای مخابراتی و تلویزیونی پیش بینی شده است.

امیدوارم لذت برده باشید
دردت چه بود که تمام شب
سر را به سنگ میزدی و می گرسیتی ؟
چه گویم که گفتنش برایم قصه ای کهنه است
سر کوفتن و گریستن از برای مردن است


دست مزن! چشــــم،ببستم دو دست_____راه مرو!چشم،دوپایم شکست
حرف مزن! چشم،قطع نمودم سخن_____نطق مکن!چشم،ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مــــکن_____ خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم،کـور شوم،کـــــــــــر شوم_____ لیک محال است که من خر شوم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب m-249 تشکر کرده اند:
CentralWeb, GHAZALAK88, HESAM-007, Fariborz, raamin9, Hannover96, j.ghahraman, oweiys, CAPTAIN PILOT, Mahdi1944, ASHKAN95

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

242

تشکر کرده: 27 مرتبه
تشکر شده: 52 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 31 شهریور 1389 17:24

آرشيو سپاس: 1338 مرتبه در 180 پست

Re: بــــــــــــــــــــــرج هـا

توسط m-249 » يکشنبه 27 شهریور 1390 00:43

سلام
پس از مدتی خاک خوردن این تاپیک از پست دادن اهای  سنترال دلسر شدم و تصمیم گرفتم حد اقل اون مقدار مطلبی رو که در نظر گرفته بودم رو روی سایت قرار بدم
متاسفانه بعضی ها فکر میکنند فقط مطالبی رو در اون تخصصی دارند باید بخوانند .اما در اشتباهند . حد اقل خود من این طور نیستم و اگر دقت کرده باشید در هر موضوعی پست دارم
از   کاپیتان عزیز هم تشکر می کنم  هواره حامی تاپیک های و پست های علمی هستند .
واقعا متاسفم که دوباره باید درباره ی یکی از بلند ترین برج دنیا که در دبی هست مقاله بنویسم.می تونست این مقام در دست ایران باشه .
نکته ی دیگه این که تمامی مطالب کپی بردادی از سایت های دیگه هستند چون اطلاعات زیادی از برج ها در دسترس نیست اگر این طور نبود به هر صورت کامل ترین مقاله حتی با زحمت زیاد رو براتون میزاشتم .
امیدوارم شاد و پیروز باشید
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
موقعیت:

کشور : امارات عربی متحده
شهر : دبی
Jumeirah Beach Road خیابان : شاطیء الجمیرا

اطلاعات فنی :

ارتفاع : 321 متر
تعداد طبقات : 60
ساخته شده به تاریخ 1999 میلادی

برج العرب هتلی مجلل در دوبی، امارات متحده عربی است. ساختمان آن ۳۲۱ متر ارتفاع دارد و در جزیره‌ای مصنوعی ۲۸۰ متر از خشکی بنا شده‌است. کوچک‌ترین اتاق هتل ۱۶۹ و بزرگ‌ترین اتاق آن ۷۸۰ متر مربع مساحت دارند.
رقم دقیق هزینه شده برای ساختمان بنا مشخص نیست، اما گمان می‌رود بیش از ۱ میلیارد دلار آمریکا باشد. برای جبران هزینه‌ها تمامی اتاق‌های هتل بایستی برای ۴۰۰ سال اجاره شوند.
صاحبان هتل آن را ۷ ستاره می‌خوانند، اما در واقعیت بیشتر سازمان‌های رتبه‌دهنده تنها تا ۵ ستاره رتبه می‌دهند.
هفت طبقه از این هتل به صورت آکواریوم در زیر دریا وجود دارد. اجاره کوچک‌ترین اتاق این هتل شبی ۶ هزار درهم است. سرو هر غذا در این هتل کمتر از ۱۰۰۰ درهم نیست.
فضای خارجی

این هتل به شکل حرف V می‌باشد که یک دکل به آن متصل شده‌است. در فضای بین بالها یا همان V شکل، یک atrium (فضای میان خانه) بوجود آمده که در جلوی آن خمیدگی دارد. در طی روز، کالبد و بدنهٔ سفید یک نور شیری و لطیفی را داخل هتل ایجاد می‌کند در حالیکه شیشه شفاف جلو، مقدار زیادی نور و روشنایی ایجاد می‌کند. در شب، هم بیرون و هم درون ساختمان توسط نورهای متغیر، روشن می‌شود. تقریباً بالای ساختمان یک فرودگاه هلیکوپتر بی نظیر توسط یک پایه نصب شده‌است. این باند فرود هلیکوپتر چندین اتفاق مهم و قابل توجه را نشان داده‌است: گلف باز مشهور تیگر وودز(به انگلیسی: tiger woods) چندین توپ گلف را به خلیج فارس پرتاب کرد. در فوریه سال ۲۰۰۵ تنیس بازان حرفه‌ای راجر فدرر(به انگلیسی: Roger Federer) و آندره آغاسی (به انگلیسی: Andre Aghassi) یک بازی را درارتفاع ۲۱۱ متری انجام دادند که این باند فرود به صورت موقت به یک زمین تنیس تبدیل شده بود. این باند فرود هیچ حفاظ و نرده‌ای ندارد.

فضای داخلی

لابی آتریوم برج العرب بلندترین آن در نوع خود در جهان است. زیرا در ارتفاع ۱۸۰ متری واقع شده. آتریوم بیش از یک سوم فضای داخل هتل را در برمی گیرد. درحالیکه معماری بیرونی هتل یک معماری کاملاً مدرن است، اما معماری داخلی هتل ترکیبی از سبک شرقی و غربی بصورت بسیار لوکس می‌باشد. در لابی نیم طبقه، یک فواره، یک ستاره سه بعدی اسلامی را بوجود می‌آورد. با وجود اندازه بزرگ برج العرب، تنها ۲۸ طبقه دوبل با ۲۰۲ سوییت دارد. کوچک‌ترین سوئیت ۱۶۹ متر مربع و بزرگ‌ترین آن ۷۸۰ متر مربع می‌باشد. قیمت هر سوئیت، از ۱۰۰۰ دلار(هر شب) تا ۱۵ هزار دلار متغیر است و سوئیت سلطنتی گرانترین آن است، که شبی ۲۸ هزار دلار می‌باشد. ستونهای سفید توسکانی و راه پله‌های مارپیچ مرمری با برگهای کار شده بر روی نرده‌ها تأثیر هنر کلاسیک را بر روی طراحی داخلی هتل نشان می‌دهد. حمامهای SPA مانند با موزائیک‌های کف و دیوار با شکلهای هندسی عربی، که در تمام ساختمان یافت می‌شود، قابل توجه‌است.

رستورانها و امکانات

یکی از رستورانها به نام المنتها است، که در ارتفاع ۲۰۰ متری واقع شده و منظره‌ای از دبی را به نمایش می‌گذارد و توسط یک پایه از هر دو طرف دکل محافظت می‌شود و توسط یک آسانسور شیشه‌ای دسترسی به آن ممکن می‌باشد. رستوران دیگر المهارا (به معنی صدف) می‌باشد که دسترسی به آن توسط یک زیر دریایی شبیه سازی شده امکان پذیر است و آکواریوم‌های زیبایی را به نمایش می‌گذارد. این آکواریوم‌ها دربرگیرنده بیش از یک میلیون لیتر آب است. شیشه آکواریوم از اکریلیک ساخته شده و برای کاهش تأثیر بزرگ نمایی حدود ۱۸ cm ضخامت دارد. این رستوران در میان ۱۰ رستوران برتر دنیا قرار دارد. این هتل دارای ۶۰ طبقه‌است و معمار آن اتکینز خاورمیانه (به انگلیسی: Atkins Middle East) می‌باشد. ستون بندی این هتل تا ۴۰ متر زیر دریا می‌باشد. برج العرب بلندتر از برج ایفل است[نیازمند منبع] و تنها ۶۰ متر از ساختمان امپایر استیتز در آمریکا کوتاه‌تر است.[نیازمند منبع] تمام پرده‌ها، چراغها و سیستم تهویه هوا با یک دکمه به کار می‌افتند. تمام کانالها به دوربین مدار بسته متصل هستند و مهمان می‌تواند ببیند که چه کسی پشت در است. هر سوئیت یک لب تاپ، پرینتر دارد

نماد دوبی

برج العرب برای مدتی نماد دوبی بود و هنوز می‌توان اثر آن را در پلاک‌های قدیم امارت دوبی دید. اما پس از مدتی دوبی نماد خود را از برج العرب تغییر داد. تعداد بسیاری معتقد هستند این تغییر به دلیل شکل برج العرب است، زیرا در صورتی که به برج العرب را از پشت نگاه کنید، آن را شبیه یک صلیب می‌بینید.
اما نکته جالب در ساخت این هتل که کمتر کسی از آن خبردار هست ، صلیبی بودن قسمتی از معماری این هتل هست . به اینصورت که هنگامی که از دریا به این هتل نگاه شود ، این هتل به شکل یک صلیب دیده میشود . این هتل که جزو نمادهای دبی بود پس از ساخت کامل هتل و متوجه شدن به طرز معماری این هتل ، نماد این شهر از این هتل برداشته شد . داستان اینجاست که برای ساخت این هتل ، اعراب با بزرگترین معماران جهان برای ساخت این هتل همکاری کردند و معماران مسیحی نیز برای اینکه زرنگی خود را به مسلمانان نشان دهند نمادی از این هتل عظیم را به شکل صلیب درآوردند و تا پایان ساخت این هتل فقط خودشان از این راز آگاه بودند . پس از ساخت این هتل عکسبرداری و فیلمبرداری از هتل ( نمادی که به شکل صلیب هست ) ممنوع شده و هم اکنون نیز به هیچ کس اجازه عکسبرداری از این قسمت هتل داده نمیشود و عکسبرداری و فیلمبرداری پیگرد و مجازات سختی را در امارات خواهد داشت . در ایران نیز میدان آزادی به شکل صلیب ساخته شده به اینصورت که اگر از آسمان به میدان آزادی تهران نگاه کنیم آنرا به شکل یک صلیب میبینیم.
(www.decorationbank.com)

(منبع : irannuke )


برج العرب مرتفع ترین سازه جهان با نمای پوسته ایست.
در شانگهای)Jin Mao Towerبرج العرب مرتفع ترین ساختمان جهان با کاربری هتل است( بدون احتساب ساختمان های چند-کاربردی مانند
است.(سبکی که در آن سازه در بیرون و درون قابل رویت است) Structural Expressionism برج العرب یک ساختمان
نبز محصول طراحی این شرکت است. Jumeirah Beach hotel بوده است. قالب فعالیت های این شرکت در امارات است. W.S. Atkins & Partners معماری این بنا به عهده شرکت
برج ارینتال پیرل
رج ارینتال پیرل در کنار رودخانه هوانگپو در شانگهای چین واقع شده‌است. سازه راس برج ۱۴ طبقه‌است که شامل رستوران گردان، هتل فضایی در ارتفاع ۱۴۰ تا ۲۳۰ متر، ۹ کانال تلویزیونی و۱۰ کانال FMرادیویی میباشد. سه ستون بزرگ تو خالی به قطر ۹ متر که توسط سه تیوب به قطر ۷ متر تقویت شده، نگهدارنده کره‌ای به قطر ۵۰ متر میباشند.فضای سبز اطراف این برج ۱۵٫۵ هکتار است که پارک مروارید درخشان نام دارد. این برج دارای ۶ آسانسور است که دو آسانسور آن با گنجایش ۵۰ نفر با سرعت ۷ متر برثانیه حرکت می‌کند.


مرکز مالی جهانی شانگهای
مرکز مالی جهانی شانگهای (به چینی: 上海环球金融中心) نام یک برج مرتفع در شانگهای در چین است.
این برج در ۱۹۹۷-۲۰۰۸ ساخته گردید، و با ۴۹۲ متر ارتفاع، در سال ۲۰۰۹ نخستین برج بلند کشور چین بود.
معماران این برج ۱۰۱ طبقه، شرکت آمریکایی کون پدرسون فاکس هستند.


برج جین مائو
برج جین مائو (به چینی: 金茂大厦) نام یک برج مرتفع در شانگهای در چین است.
این برج در ۱۹۹۴-۱۹۹۹ ساخته گردید، و با ۴۲۱ متر ارتفاع، در سال ۲۰۰۹ سومین برج بلند کشور چین بود.
معماران این برج ۸۸ طبقه، شرکت آمریکایی اسکیدمور، اوینگز و مریل و نیز ادرین اسمیت هستند.ساخت مرتفع ترین برج چین با استفاده از فناوری های پاک

مرتفع ترین برج چین به عنوان نمادی از بهره گیری از فناوریهای نوین و پاک در سال 2014 افتتاح خواهد شد. ارائه نقشه این برج از جمله مهترین طرح های ساختمانی پاک در سال 2008 بوده است.
این برج فوق مدرن در منطقه شانگهای چین ساخته می شود و مشخصه اصلی آن استفاده از طیف وسیعی از فناوریهای سبز و دوستدار محیط زیست عنوان شده است.
این برج ارتفاعی 632 متری به شکل مارپیچی روانه آسمان شانگها خواهد شد. استفاده از طرح مارپیچی مزایای زیست محیطی مختلفی داشته و در عین حال تأثیری مثبت بر پایداری آن نیز می گذارد.
این برج در برگیرنده 9 ساختمان مرتفع سیلندری شکل در دل خود است که بر روی یکدیگر سوار می شوند. در این برج مرتفع از سیستمهای جمع آوری آب باران برای خنک سازی سایر سیستمهای برج استفاده خواهد شد.
همچنین از یک سری توربینهای بادی برای تولید الکتریسیته مورد نیاز آپارتمانهای برج استفاده می شود تا بدین ترتیب این سازه عظیم تا حد زیادی برای تأمین انرژی مورد نیاز خود به صورت خودکفا عمل کند.
این برج به صورت چند منظوره ساخته می شود و در سال 2014 نیز افتتاح می شود.
معمار آمریکایی ، مارشال استرابلا (Marshal Strabala) بلندترین آسمان خراش چین را طراحی کرد.
عملیات ساختمانی بلندترین آسمان خراش چین، برج شانگهای در 29 نوامبر آغاز شد. برج شانگهای  با ارتفاع 623 متر توسط مارشال استرابلا طراحی شده است و یک نمونه ی شاخص دیگر در دنیای حرفه ای این معمار آمریکایی است. این پروژه آخرین مورد از سه گانه ی بلندمرتبه سازی استرابلا در دوران اخیر است تا وی اسم خود را به عنوان سازنده و طراح سه ساختمان بلند حال حاضر جهان به ثبت برساند که شامل ساخت برج دبی 160 طبقه ای دبی در امارات متحده ی عربی (که در حال ساخت است)و مرکز مالی گرینلند نانجینگ با ارتفاع 420 متر در نانجینگ چین ( که تا سال 2009 به بهره برداری خواهد رسید) و اکنون برج شانگهای است.

*****
خود او معتقد است که این برج با سایر آسمان خراش هایش متفاوت است و می گوید "برج شانگهای نمادی از پویایی آینده ی چین است" و در همین باره اضافه می کند " این برج نه تنها چین را به عنوان یک پیشرو در آینده و تغییر دهنده ی شکل شهرها معرفی میکند ، بلکه روح پویای چین را در خود خواهد داشت ؛ در دنیا هیچ همتایی برای این برج نخواهد بود".
این آسمان خراش سه پر با گوشه هایی نرم به آسمان یورش می برد و با یک دهانه ی باز به پایان می رسد. این ساختمان در قد کشیدن منحنی وار خود به سمت آسمان در بالا و کناره ها برای کنترل باد هایی که از بالا و اطراف به آن می وزند در  جاهایی باز شده است.
آسمان خراش 120 طبقه ی شانگهای عملکردهایی چون دفاتر اداری، واحدهای مسکونی لوکس، هتل ، رستوران،مراکز خرید و رصدخانه ی عمومی را در خود جای خواهد داد. همچنین در این ساختمان نه منطقه ی مختلف با شرایط آب و هوایی متفاوت ، فضاهای سبز در نظر گرفته شده اند که هرکدام شرایط آب و هوایی و فضای باز و دید پانورمیک (360 درجه) خاص خود را به بزرگترین و پر جمعیت ترین شهر جهان دارند.
برج شانگهای یک آسمان خراش سبز است. این برج دارای دو پوسته ی شیشه ای است که برای کنترل انرژی،حرارت و آب در آن به کار گرفته خواهند شد. در واقع با این کاربرای نشان دادن دوستی آسمان خراش و تکنولوژی با طبیعت است.
خود استرابلا دراین باره می گوید " دو پوسته بودن این برج آن را به یک بطری دو جداره ( فلاسک) تبدیل می کند که باعث می شود تا نور طبیعی به ساختمان نفوذ کند و در مصرف برق صرفه جویی شود ، همچنین بر کیفیت روانی ساکنین بیافزاید، فضاهای داخلی را ایزوله(ضدعفونی) کند و در مجموع در کاهش مصرف انرژی و هزینه ها بسیار موثر باشد"
در همین راستا در بخش بالایی برج توربین های بادی برای دریافت انرژی بادی در نظر گرفته شده اند و فضای سبز ورودی برج  10000 متر مربع وسعت خواهد داشت. با این تدابیر استرابلا برای این آسمان خراش اعتبار موسسه ی لیید (LEED ) امریکا را دریافت کرده است.
استرابلا معتقد است که ساخت این آسمان خراش تا سال 2014 به پایان خواهد رسید. برج شانگهای در همسایگی دو ساختمان بلند دیگر چنی در منطقه ی Lujiazui شهر Pundog  به نام های جین مائو(Jin Mao) با ارتفاع 421 متر و  مرکز مالی جهانی (World Financial Center) با ارتفاع 492 متر است. این " سه برادر" در کنار رودخانه ی هوانگپو در مقابل دیده ی جهانیان خودنمایی می کنند
(pickneek.blogsky.com)(ویکی پدیا )

_________________________________________________________________________________________________________________
در انتظار همکاری...
دردت چه بود که تمام شب
سر را به سنگ میزدی و می گرسیتی ؟
چه گویم که گفتنش برایم قصه ای کهنه است
سر کوفتن و گریستن از برای مردن است


دست مزن! چشــــم،ببستم دو دست_____راه مرو!چشم،دوپایم شکست
حرف مزن! چشم،قطع نمودم سخن_____نطق مکن!چشم،ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مــــکن_____ خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم،کـور شوم،کـــــــــــر شوم_____ لیک محال است که من خر شوم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب m-249 تشکر کرده اند:
chad, Hannover96, CAPTAIN PILOT, oweiys, cheka, Mahdi1944, ASHKAN95, CentralWeb, Fariborz

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

763

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 23 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 14 آبان 1389 01:26

آرشيو سپاس: 3220 مرتبه در 668 پست

Re: بــــــــــــــــــــــرج هـا

توسط cheka » يکشنبه 27 شهریور 1390 03:07

با تشکر از مقالات خوبتون ، با اجازه منم برج Ostankino رو معرفی میکنم :برج Ostankino یک برج مخابراتی است که جهت پخش امواج کیفیت بالای رادیویی و تلویزیونی در شمال شرق شهر مسکو ساخته شد . این برج توسط نیکلای نیکیتین (طراح ساختمان دانشگاه دولتی مسکو و استادیوم ورزشی Luzhniki در مسکو) طراحی شد ، ساخت این برج در سال 1963 آغاز شد و در 50امین سالگرد انقلاب اکتبر به بهره برداری رسید.

برج مخابراتی Ostankino با ارتفاع 540 متر در حال حاضر بلندترین برج اروپا و آسیا و 3امین برج بلند جهان به شمار میرود . در سال 1967 و با به بهره برداری رسیدن ، این برج با پشت سر گذاشتن ساختمان Empire State ، لقب بلند ترین ساختمان دنیا را از آن خود کرد و تا 9 سال بعد ، این لقب را حفظ کرد تا اینکه در سال 1976 ، برج CN در کانادا با اختلاف 13 متری ، عنوان بلندترین برج جهان را از Ostankino گرفت .

در ساخت این برج بطور وسیعی از بتون تحت فشار استفاده شده ، بتون تحت فشار دارای مقاومت بیشتری نسبت به بتون تقویت شده ی معمولی است .در حال حاضر ، تجهیزات پخش امواج رادیویی و تلویزیونی این برج 45 طبقه ای ، پوشش 120 کیلومتری برای 20 شبکه ی تلویزیونی ، 24 شبکه ی رادیویی و ارتباطات تلفن همراه ارایه میدهد . همچنین بخشهای مخصوص توریستی از جمله رستوران "بهشت هفتم" (Seventh Heaven) نیز در طبقات بالای این برج وجود دارد .در جریان برگزاری المپیک 1980 در مسکو ، این برج میزبان 8 فرستنده و گیرنده کم توان تلویزیونی و سیستم فرستنده/گیرنده ی تلویزیونی شبکه ی CNN آمریکا بود . در طی سالهای 1992 تا 1998 ، تعداد آنتنهای تلویزیونی و رادیویی این برج افزایش چشمگیری داشت .

همچنین با همکاری مرکز هواشناسی روسیه ، تجهیزات هواشناسی ارتفاع بالا در طبقات بالای این برج نصب شد .

دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب cheka تشکر کرده اند:
Fariborz, Hannover96, ASHKAN95, oweiys, nima-rad, Mahdi1944, CentralWeb, behrad90, GHAZALAK88, m-249

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

242

تشکر کرده: 27 مرتبه
تشکر شده: 52 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 31 شهریور 1389 17:24

آرشيو سپاس: 1338 مرتبه در 180 پست

Re: بــــــــــــــــــــــرج هـا

توسط m-249 » دوشنبه 28 شهریور 1390 20:56

باز هم سلام

به دلیل استقبال بیشتر اعضا تصمیم گرفتم مقالات بیشتری رو روی سایت و در دسترس شما  قرار بدم .
از کربر گرامی و دوست عزیزم جناب cheka هم بابت پستشون سپاس گزارم .
بیشتر قسمت های این مقاله توسط خودم یا اشکان عزیز ترجمه شده و اطلاعات کامل دیگری از این برج در سایت های ایرانی یافت نمیشه (حتی در ویکی پدیا ) .خوهشا کپپی برداری با ذکر منبع و نام مترجمان و گرداورنده صورت پذیرد
مانند گذشته سعی کردم بهترین مقاله حتی با زحمت چند ساعته ای که کشیدم رو برای این سایت اماده کنم چون که میدونم این جا جای کپی و پست کردن مقالات نیست و اعضا احترام گزاشته میشه .
امیدوارم مفید واقع بشه
پیروز و سربلند باشید
ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
برج توکیو

برج توکیو (به ژاپنی:“Œ‹‍ƒ^ƒڈپ[) (تلفظ:Tōkyō tawā) نام برجی مخابراتی و تفریحی در پارک شیبا در توکیو میباشد. این برج ۳۳۲٫۶ متر (۳۵۱ متر از سطح دریا) ارتفاع دارد و بعد از برج توکیو اسکای تری، دومین سازه بلند توکیو است و بلندترین برج فولادی متکی به خود در جهان نیز محسوب می‌شود. در ساخت برج مشبک توکیو، از برج ایفل الهام گرفته شده است.

مکان  :                                    توکیو، ژاپن

آغاز پروژه      :                              ۱۹۵۷

بازگشایی  :                                    ۲۳ دسامبر ۱۹۵۸

ارتفاع تا نوک آنتن  :                          ۳۳۲٫۵ متر

ارزش      :                                   ۲٫۵ میلیارد ¥  (۸٫۴ میلیون دلار در سال ۱۹۵۸)
( ویکی پدیا )

معمار :                                   Tachū Naitō   ( تادائو آندو (۲)  (Tadao Ando (°²جظ ضزذغ برجسته ترین معمار کشور ژاپن است. نکته شاخص آندو این است که تحصیلات دانشگاهی نداشته و معماری را خود آموخته است .هنر طراحی وی با سفرهای متعددش به نقاط مختلف دنیا و الهام گیری از آثار برجسته معماری به اوج کمال رسیده است. هم اکنون نمایشگاه آثارش در اُوساکا برپاست )

محاسبات سازه :                             شرکت  Nikken Sekkei Ltd.  

پیمانکار :                                   Takenaka Corporation  (شرکت   Takenaka Corporation ضêت½»لةçضٌضذ¹¤„صµê بزرگترین و قدیمی ترین شرکت ساختمانی ژاپن است که (به ادعای خود ) قدمتی چهارصد ساله داشته و پروژه های متعددی در کشورهای مختلف دنیا اجرا کرده است)

فرستنده های مهم تلویزیونی نصب شده :      NHK, TBS, Fuji TV

تعداد بازدید کنندگان از برج تا سال ۲۰۰۸ :   ۱۵۰ میلیون نفر
( به نقل از وبلاگ شخصی محمدرضا اسلامی solsnevis.blogfa.com )


برج توکیو در جریان ساخت در ۲۵ فوریه سال ۱۹۵۸ میلادی

کارمند یک شرکت جواهرات سازی در توکیو در حال نگاه کردن به ماکت ساخته شده از برج توکیو که با استفاده از 5 کیلوگرم طلا ساخته شده است.(AFP)


برج معروف چاپن در توکیو است و نماد شهر توکیو محسوب می شود  و در بسیاری از فیلم های ژاپنی دیده می شود.این برج از برج ایفل الگو گرفته
برج توکیو در  35 ° 39 'و 30" N 139 ° 44 '43" E ,واقع است.
که از روی برج ایفل در پاریس فرانسه طراحی شده است . ارتفع این برج 333 متر(9 متر بلندتر از برج ایفل، یا 33 اگر آنتن تلویزیون دومی را شامل نشده است) است و ان را تبدیل به بلند ترین برج اهنی دنیا می کند.
بر خلاف برج ایفل برج توکیو در وسط شهر قرار گرفته . این برج تنها حدود 4000 تن وزن دارد که در مقایسه با برج ایفل با وزن 10100 تن وزن کمتری دارد .و رنگ ان مطابق مقررات ایمنی هوانوردی نارنجی و سفید است.
واز غروب تا 11 شب برج با نور نارنجی دیده می شود . مگر در مواقع خاص . برای مثال اولین باری که ماتریکس در ژاپن به نمایش در امد این نور به رنگ سبز تغییر کرد .
در هیاهوی پس از جنگ جانی در سال 1950 ژاپن به دنبال یک بنای تاریخی و مرکز توریستی بود .
که با الهام از غرب فکر ساخت برج ایفل خود شد .
شرکت Takenaka در سال 1958 با هزینه ی  ¥ 2،8 برج را تکمیل کرد .
در ان زمان بلند ترین ساختار توکیو بود اما پس از ان ساختمان های دیگری این مقام را به دست اوردند .
هرچند کار اصلی ان پخش اوماج رادیو و تلوزین است اما بیشتر به عنوان یک جابه ی توریستی شناخته می شود .
هرچند به گفته ی برخی دارای امکانات ضعیفی است .
در طبقه ی اول یک اکواریوم با 50000 ماهی ,در طبقه ی سوم موزه و جاذبه ای به نام منطقه ی پیاده روی مرموز و طبقه ی چهارم گالری هنری وجود دارد . دوطبقه هم نیز رصد خانه هستن یکی رصد خانه ی اصلی با 150 متر فضا و دیگری رصد خانه ی ویژه با 250 متر فضا که در هردو دید 360 در جه از دیدنی های توکیو وجود دارد .
برج توکیو مانند برج ایفل  یکی از موارد کلیشه ای فیلم ها گشته است.
برج توکیو از بسیاری از نقاط شهر توکیو دیده می شود . یکی از بهترین مکانها تپه های Roppongiاست که از انجا فضایی پانورامایی همراه خط افق دیده می شود. همچنین از خلیج توکیو نیز قابل دیدن است
( ترجمه از سایت anntrip.com)

راهرو های این مکان ظرفیت حدود 400 نفر را دارند .و در طبقه دوم آن رستوران ها در انتظار شما هستند . آن هم رستوران هایی چون McDonalds و Pizza-La ! در طبقه سوم جاذبه های دیدنی بیشتری در انتظار شماست.همچون موزه کتاب رکوردهای گینس ! در این بخش تصاویر و محتوای کتاب گینس بطرز هنرمندانه ای در قالب یک موزه برای شما اماده شده است . این موزه در سال 1970 به روی بازدید کنندگان و توریست ها گشوده شد.در طبقه چهرم این برج توریست ها میتوانند با گالری های نقاشی  و ابزار های عکاسی آشنا شوند و خریدی داشته باشند . یک مجموعه کوچک بازی نیز در آن تعبیه شده است.
مسیر های پیاده روی زیر این برج در پارک شیبا به همراه رستوران ها و  موزه های اطراف آن موجب شده تا بیش از 2.5 میلیون توریست سالانه از اون بازدید کنند .
(به نقل از hamechi4u.blogfa.com )


برج توکیو به مناسبت پیروزی ژاپن در مسابقات بیسبال کلاسیک به رنگ پرچم این کشور در امده است
(ترجمه از akiodesigns.com )

نور رنگ ابی در برج توکیو . روز جهانی دیابت سال 2007


برج توکیو شاید یکی از بناهای نمادین این شهر باشد، بنایی که نماد آغاز عصر پیشرفت و فناوری در این شهر و کشور ژاپن به حساب می‌آید اما زلزله ۹ ریشتری ژاپن باعث شد تا این بنای فولادی ۳۳۲ متری نیز در برابر قدرت زمین‌لرزه سر خم کند.
اگر چه بیشتر شهر توکیو از اثرات و خرابی زلزله در امان مانده است اما شاید نوک کج این برج نمادی از قلب شکسته کشوری زلزله‌زده باشد.


" درخت آسمان "

پروژه برج جدید مخابراتی - تلویزیونی توکیو:
این پروژه که نام دیگر آن " برج جدید توکیو " است نمادی از قدرت فنی و توان اقتصادی کشور ژاپن خواهد بود ." درخت آسمان " نامی بود که پس از رای گیری مردمی از میان شش نام پیشنهادی دیگر انتخاب شد. هزینه های این پروژۀ عظیم به عهده شش شبکه تلویزیونی خصوصی ژاپن و تحت مدیریت شبکه NHK  می باشد .

به عقیده کارشناسان وجود آسمان خراشهای متعدد ،بهره برداری از برج فعلی توکیو را با مشکل مواجه ساخته و نیاز به برجی با ارتفاع بیشتر حس می شود.همچنین مقرر شده است که در جولای ۲۰۱۱ سیستم امواج آنالوگ به سیستم دیجیتال تبدیل شود.این مسائل باعث شده است تا طراحی این سازه عظیم طی سالهای ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ صورت پذیرد.  

مشخصات برج جدید مخابراتی ـ تلویزیونی توکیو به این شرح است :


ارتفاع : ۶۱۰  متر

تراز سکوهای دید باز :سکوی اول تراز ۳۵۰  و سکوی دوم تراز ۴۵۰ متری

طراحی اولیه : ۲۰۰۶       

تهیه نقشه های اجرایی :  ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸

آغاز عملیات اجرایی طرح : ۱۴ جولای ۲۰۰۸

زمان پیش بینی شده جهت اتمام ساخت : دسامبر ۲۰۱۱    (!!؟)

زمان پیش بینی شده جهت بازدید مردم : بهار ۲۰۱۲  

میزان فولاد مورد نیاز ساخت سازه فولادی پیرامون شفت بتنی : ششصد هزار تن

هزینه اجرای طرح :              ۶۰ میلیارد ین

معمار : تادائو آندو               ( Tadao Ando (°²

پپیمانکار :                        Obayashi Corporation

میزان فولاد مورد نیاز جهت ساخت خرپای فولادی پیرامون شفت بتنی :   ششصد هزار تُن
(به نقل از solsnevis.blogfa.com )

کپی برداری تنها در صورت ذکر منبع (centralclubs به عنوان منبع اصلی  ودیگر منابع )و نام نویسنده و مترجمان مجاز است
ـ

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ویکی پدیای انگلیسی هم بررسی شد و مطلب خاص اضافه ای یافت نشد .
بقیه ی اعضا لطفا همکاری داشته باشند.من به تنهایی توانایی ارسال مقاله ی تمام برج ها رو ندادرم . هر برجی رو می توانید معرفی کنید هر چند کوتاه .
در ضمن قسمت هایی که قابل خوندن نیستند به زبان ژاپنی بودند که به این صورت در آمده اند !
دردت چه بود که تمام شب
سر را به سنگ میزدی و می گرسیتی ؟
چه گویم که گفتنش برایم قصه ای کهنه است
سر کوفتن و گریستن از برای مردن است


دست مزن! چشــــم،ببستم دو دست_____راه مرو!چشم،دوپایم شکست
حرف مزن! چشم،قطع نمودم سخن_____نطق مکن!چشم،ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مــــکن_____ خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم،کـور شوم،کـــــــــــر شوم_____ لیک محال است که من خر شوم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب m-249 تشکر کرده اند:
Fariborz, CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, oweiys, Mahdi1944

Major

Majorنماد کاربر
پست ها

242

تشکر کرده: 27 مرتبه
تشکر شده: 52 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 31 شهریور 1389 17:24

آرشيو سپاس: 1338 مرتبه در 180 پست

Re: بــــــــــــــــــــــرج هـا

توسط m-249 » پنج شنبه 7 مهر 1390 19:37

سلام

دوباره این تاپیک خاک خورد .
اما امروز تصمیم گرفتم مقاله ای در مورد برج ایفل بنویسم . البته به دلیل کم بود وقت مقاله کامل نیست .
امیدوارم مفید باشه.
موفق و پیروز باشد .
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
برج ایفل  Tour Eiffel


برج ایفل (به فرانسوی: Tour Eiffel) برجی فلزی در میدان شان دو مارس و در کنار رود سن واقع در شهر پاریس است. برج ایفل که امروزه به عنوان نماد فرانسه شناخته می‌شود، پربازدیدترین بنای جهان و
یکی از شناخته‌شده‌ترین بناها در جهان است.
ساخت برج ایفل در سال ۱۸۸۷ آغاز و در ۳۱ مارس ۱۸۸۹ به پایان رسید. در آغاز برج ایفل برای نمایشگاه جهانی و به مناسبت صدمین سالگرد انقلاب فرانسه ساخته شد ولی پس از ساخت این بنا مورد قبول همگان واقع نشد
و ۳۰۰ نفر که در بین آنها می‌توان از امیل زولا، گی دو موپاسان، شارل گارنیه و هم چنین الکساندر دوما نویسنده شهیر فرانسوی نام برد، به ساخت آن شدیداً اعتراض نمودند.
نام برج ایفل از نام سازنده‌اش گوستاو ایفل گرفته شده است.
تا سال ۱۸۸۹ ستون یادبود واشنگتن به عنوان بلندترین سازه جهان شناخته می‌شد اما در این سال برج ایفل جاینشین آن شد.
برج ایفل به مدت ۴۱ سال تا زمان بهره برداری از برج کرایسلر در نیویورک در سال ۱۹۳۰، به عنوان بلندترین برج جهان شناخته می‌شد.
این برج هم اکنون بلندترین سازه موجود در شهر پاریس و چهارمین سازه بلند فرانسه است.
در سال ۲۰۰۶ قریب ۶٬۷۱۹٬۲۰۰ نفر از این برج دیدن کردند. با توجه به اینکه از ابتدای ساخت این برج تاکنون بیش از ۲۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ نفر از این بنا دیدن کرده‌اند،
این بنا به عنوان پربازدید کننده‌ترین بنا در جهان شناخته می‌شود.
بلندی برج ایفل بادر نظر گرفتن آنتن تلویزیونی ۲۴ متری بر فراز آن ۳۲۵ متر می‌باشد و وزن تقریبی آن ۷۲۰۰ تن است. ۱۶۶۵ پله تا بالاترین نقطه برج ادامه دارند
که البته پله‌های طبقه دوم به بالاترین نقطه برج به روی بازدیدکنندگان بسته است. ساختار این سازه به شکلی است که باز و بدون طبقه‌های میانی (به جز دو سطح) می‌باشد.
یک سمت آن رودخانه سن و سمت دیگر البته کمی دورتر بنای گنبددار و زرینی دیده می‌شود که عمارت اینولید نام دارد و مقبره ناپلئون آنجاست.
مراحل ساخت برج
مکان : پاریس ، فرانسه وضعیت : کامل
تاریخ احداث : ۱۸۸۷-‌۱۸۸۹ تاریخ افتتاح : ۳۱ مارس ‌۱۸۸۹ پیمانکار : گوستاو ایفل اعداد و ارقام
برج ایفل با 300 متر ارتفاع تقریبا معادل یک ساختمان 70 طبقه می باشد، با انضمام یک آنتن 24 متری که در بالای آن قرار گرفته ارتفاع کلی برج به 324 متر - یک ساختمان 81 طبقه - می رسد.
ایفل در سال 1889 به عنوان مرتفع ترین برج جهان بنا شد و این عنوان را تا سال 1930 که آسمانخراش کرایسلر (Chrysler) با 319 متر ارتفاع در شهر نیویورک ساخته شد، حفظ کرد.
در این بنا 7,300 تن فلز به کار رفته و وزن کلی آن 10,100 تن می باشد. تعداد پله هایی که به نوک برج منتهی می شود تقریبا پس از هر بار بازسازی تغییر کرده، در ابتدا 1,710 پله وجود داشت،
در اوایل دهه 1980 پس از اولین بازسازی، تعداد آنها به 1,920 رسید و امروز نیز 1,665 پله در ایفل به چشم می خورد. البته پله‌های طبقه دوم به بالاترین نقطه برج به روی بازدیدکنندگان بسته است.
بازديدكنندگان می‌توانند با وجود پله‌های بسیار زیاد، از طبقه دوم به بعد را با آسانسور به طبقه آخر بروند. برای آسانسور این برج برنامه منظمی تهیه دیده شده است که تعمیرات آن به موقع انجام شود.
اين برج تا 10 سال پس از ساخت بدون آسانسور بوده و بازديد‌كنندگان مجبور بودند، براي ديدن منظره‌ شهر پاريس از هزاران پله بالا بروند تا اين‌كه در سال 1899 ميلادي برج ايفل به آسانسور مجهز شد.
اين برج در سال‌هاي بعدي به ميله‌هاي حفاظتي با هدف جلوگيري از اقدام به خودكشي بازديد‌كنندگان مجهز شد، هرچند تا به حال نزديك به 500 نفر با پرتاب كردن خود از برج ايفل، اقدام به خودكشي كرده‌اند.
اكنون برج ايفل به فن‌آوري‌هاي مدرن مانند آسانسور‌هاي هيدروليكي و دستگاه‌هاي امنيتي مجهز به فن‌آوري اشعه‌ ايكس مجهز شده است.
بسته به دمای محیط اطراف، نوک برج ممکن است بر اثر انبساط فلزات، در قسمتی از برج که به سمت خورشید است، تا هشت سانتی متر تغییر مکان داشته باشد.

به منظور حفاظت در مقابل زنگ زدگی هر هفت سال یک بار با استفاده از 50 تن رنگ، ایفل را رنگ می کنند. رنگ هایی که به کار گرفته می شود بسته به موقعیت متغیر است،
در حال حاضر رنگ ایفل تقریبا قهوه ای است. طبق گفته‌ مسوولان اين برج، يك گروه 30 نفره از نقاشان براي رنگ كردن اين برج به 18 ماه زمان نياز دارند.
مسئولين برج با 3521000 وات برق روشنایی آن را تامین می‌کنند.
طبقات ایفل

برج ایفل از سه طبقه تشکیل شده است. اگر گردشگري پرانرژی باشید می‌توانید دو طبقه را با استفاده از پله‌ها بالا بروید و از ارتفاع، شهر پاریس را نظاره‌گر باشید.
در ایفل دو رستوران به نام های Altitude 95 در طبقه اول (95 متر بالاتر از سطح دریا) و Jules Verne که یک رستوران فرانسوی بسیار گران قیمت مجهز به آسانسور خصوصی است، قرار دارد.
منظره‌ای که از بالای برج ایفل به چشم می‌خورد در هوای بعد از ظهر بسیار زیباتر است. عصرها این برج عظیم منظره‌ای چشمگیر را در برابر دیدگان شما قرار می‌دهد.

تاریخچه

این بنا بین سالهای 1887 تا 1889 به عنوان ورودی یک نمایشگاه بین المللی (Exposition Universelle) که به مناسبت یکصدمین سالگرد انقلاب فرانسه برگزار می شد،
در مختصات جغرافیایی 48°51′29″N و 2°17′40″E ساخته شد. ایفل در روز 31 ماه مارس سال 1889 افتتاح شد و از 6 ماه مه همان سال در معرض بازدید عمومی قرار گرفت.
سیصد کارگر با استفاده از تعداد سه میلیون و پانصد میخ پرچ، 18,038 قطعه فلز ساختمانی را به هم متصل کردند. عملیات ساخت چنین بنایی بدون شک با خطرات بسیاری همراه بود،
زیرا بر خلاف آسمان خراش های عادی، این برج روباز و بدون طبقات میانی بنا شده و عملا به جز دو طبقه که در پایین آن قرار دارد، چیز دیگری به چشم نمی خورد.
به دلیل دقت و احتیاط فراوانی که در ساخت بنا به منظور حفظ جان کارگران به عمل آمد، ساخت این برج عظیم تنها یک نفر تلفات داشت، آنهم در زمان نصب آسانسوری که توسط شرکت Otis،
بزرگترین شرکت سازنده آسانسور در جهان، انجام شد.
از ابتدای قرن بیستم، تاسال 1909 که در مجاورت ضلع جنوبی ایفل یک مرکز رادیویی دائمی ساخته شد، از ایفل به عنوان فرستنده رادیویی استفاده می شد.
از سال 1957 این برج جهت ارسال رادیو و تلویزیون FM استفاده می شود.
رخدادها

در سال 1930 با اتمام آسمانخراش Chrysler در نیویورک، ایفل عنوان مرتفع ترین برج جهان را از دست داد.
بین سالهای 1925 تا 1934 تابلو های تبلیغاتی شرکت سیتروئن (Citroën)، به عنوان مرتفع ترین بیل بوردهای جهان، زینت بحش سه وجه برج بودند.
در سوم ژانویه سال 1956 قسمت بالای برج طعمه حریق شد.
در سال 1959 آنتن رادیویی فعلی به بالای برج افزوده گشت.
در سال 2000 نورافکن های پر قدرت در برج نصب شد و از آن تاریخ تا کنون هر شب نمایشی از نورهای رنگارنگ برج، برفراز آسمان شهر پاریس اجرا می گردد.
در 28 نوامبر سال 2002 شمار بازدید کنندگان ایفل به 200 میلیون نفر رسید.
در ساعت 7:20 بعدازظهر روز 22 ژوئیه سال 2003، در اتاق تجهیزات فرستنده رادیویی ایفل، آتش سوزی رخ داد و فرو نشاندن آتش 45 دقیقه به طول انجامید. خوشبختانه این واقعه تلفات جانی به دنبال نداشت.
72 نام

نام 72 تن از دانشمندان و مهندسین فرانسوی که در راه اندازی و ساخت این پروژه همکاری داشته اند، بر روی برج حک شده است. روی این حکاکی در اوایل قرن بیستم با رنگ پوشانده شد.
در سال 1986 مجددا شرکتی به نام (SNTE ) d'Exploitation de la Tour Eiffel Société Nouvelle به بازسازی این حکاکی پرداخت.
شرکت مذکور طی قراردادی با مقامات شهر پاریس مسئولیت اداره و نگهداری ایفل را عهده دار شده است.
با وجود این اطلاعات دیگر تعجب ندارد که بگوئیم این برج هرساله بیش از 6 میلیون بازدید کننده را به سمت خود می‌کشاند
و در دنیا حدود 30 برج مشابه ان وجود داردhttp://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... cadero.jpg
2007
زن 37 ساله امریکایی ساکن سانفراسیسکو دوستان خود را دعوت کرد تا در مراسم ازدواج او در شهر پاریس حضور بهم رسانده شاهد پیوند زناشویی او با یک کوه آهنی باشند.
این بانو که قهرمان تیر اندازی با کمان بوده است سابقاً شیفته تیر و کمان خود و حالا عاشق و شیدای برج ایفل گشته در حدی نام خانوادگی خود را بعد از مراسم ازدواج به "ایفل" تغییر میدهد.

خانم ایفل یکی از معدود افراد " شی دوست" در دنیا میباشد که رابطه صمیمی را نه در انسانها که در اشیاء بی جان دنبال می کنند. در دنیا تنها 40 زن دیگر وجود دارد که مانند خانم ایفل عاشق اشیاء بیجان باشند و
اولین فردی که اینکار را ابداع کرد خانم اجیتا ریتا بود که 29 سال با دیوار برلین ازدواج کرده بود!

لازم به ذکر است که این نوع از ویژگی های رفتاری در افراد مبتلا به سندرم اسپرگر که شاخه ای از بیماری اتیسم می باشد دیده میشود.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... _Below.jpg
دیدن فیلم :
http://www.tour-eiffel.fr/videos.html
منابع تحقیق :
مجله ی اینترنتی فریا
Abbas-civil.blogfa.com
Fa.wikipedi.org
hamshahrionline.ir
noorportal.net
banki.ir
http://www.seemorgh.com/Entertainment
http://www.takbarg.ir

کپی برداری با ذکر نام نویسنده و نام منبع(سنترال کلابز و دیگر منابع ) مجاز است

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
ادمه ی مطلب با شما
دردت چه بود که تمام شب
سر را به سنگ میزدی و می گرسیتی ؟
چه گویم که گفتنش برایم قصه ای کهنه است
سر کوفتن و گریستن از برای مردن است


دست مزن! چشــــم،ببستم دو دست_____راه مرو!چشم،دوپایم شکست
حرف مزن! چشم،قطع نمودم سخن_____نطق مکن!چشم،ببستم دهن
هیچ نفهم! این سخن عنوان مــــکن_____ خواهش نافهمی انسان مکن
لال شوم،کـور شوم،کـــــــــــر شوم_____ لیک محال است که من خر شوم

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب m-249 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, Mahdi1944


چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان