هدفمندی یارانه ها تمسخر تحریم های غرب

در اين بخش مي‌توانيد در مورد مباحث و مطالب اقتصادی و مالی به بحث بپردازيد

مدیر انجمن: شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک شنبه 5 آذر 1385, 12:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

هدفمندی یارانه ها تمسخر تحریم های غرب

پست توسط HASAN BARATY » شنبه 8 مرداد 1390, 6:48 pm

<A href="<A">[FONT=Tahoma,sans-serif]  استريت ژورنال: ايران با اجراي موفق هدفمندي يارانه ها تحريم ها را به سخره گرفته است
  [FONT=Tahoma,sans-serif]
يك روزنامه آمريكايي در گزارشي با اشاره به اجراي موفق هدفمندي يارانه ها در ايران اعلام كرد كه اين كشور اكنون به تحريم هاي غرب مي خندد.
روزنامه آمريكايي وال استريت ژورنال ديروز در مقاله اي به بررسي اجراي طرح هدفمند كردن يارانه ها در ايران پرداخت و آن را اقدام موثري در مقابله با تحريم هاي آمريكا خواند.
وال استريت ژورنال نوشت ايران با اجراي هدفمندي يارانه ها يكي از شجاعانه ترين طرح هاي تحول اقتصادي را كه تاكنون در منطقه خاورميانه انجام شده را اجرا كرده است.
اين روزنامه افزود: نظام ايران شايد دشمن شماره يك رسمي كاخ سفيد به حساب بيايد، اما درست چند بلوك آن طرف تر در سالن هاي صندوق بين المللي پول، از محمود احمدي نژاد به عنوان يك اصلاح گر اقتصادي، تمجيد مي شود.
در مواجهه با تحريم هاي رو به افزايش، دولت ايران از هفت ماه پيش طرحي را اجرا كرده كه صندوق بين المللي پول آن را شجاعانه ترين تحول اقتصادي مي داند كه تاكنون در منطقه نفت خيز خاورميانه اجرا شده است.
تهران، يارانه حامل هاي انرژي و برخي موادغذايي را از دسامبر 2010 كاهش داد كه در نتيجه آن حداقل سالانه 60 ميليارد دلار از مخارج دولت كاسته مي شود. اين اقدام، موجب كاهش شديد مصرف نفت و گاز در ايران شده و امكان صادرات بخش بيشتري از دارايي هاي هيدروكربوري كشور را افزايش داده است.
اصلاحات انجام شده توسط احمدي نژاد به توزيع بخش عظيمي از ثروت كشور انجاميده در حالي كه تا پيش از اين، طبق اعلام صندوق بين المللي پول، بخش اعظم يارانه هاي انرژي نصيب ثروتمندان مي شد.
اما اكنون دولت ماهانه حدود 40 دلار به هر ايراني مي دهد كه هم جبران افزايش قيمت هاي ناشي از هدفمندي يارانه ها و اثرات تحريم ها را بكند و هم موجب تحريك تقاضاي اقتصاد كشور شود.
«اين اصلاحات، اولين و مشهورترين طرحي است كه براي كاهش هدرروي منابع اجرا شده و همچنين توزيع ثروت ميان همه اقشار جامعه ايران را بهبود بخشيده است.» اين سخنان را «دومينيك گيلام» اقتصاددان ارشد صندوق بين المللي پول مي گويد.
چند سال است كه صندوق بين المللي پول و بانك جهاني، كشورهاي خاورميانه را براي حركت به سمت آزاد كردن قيمت ها تشويق مي كنند، اما تاكنون فقط ايران اين كار را كرده است.
اكنون اما در حركتي معكوس، حتي برخي كشورهاي عربي از جمله اردن، الجزاير و عربستان از ترس خيزش هاي مردمي، وعده تزريق ده ها ميليارد دلار به بازارشان براي پايين نگاه داشتن صوري قيمت ها و حفظ اشتغال را داده اند.
اين در حالي است كه افزايش جمعيت از يك سو و رشد شديد قيمت هاي جهاني به ويژه اقلام خوراكي و سوخت، بسياري از اين كشورها را در ادامه سياست يارانه دهي به اين اقلام، به سمت بحران كسري بودجه سوق مي دهد.
البته ايران در اجراي هدفمندي يارانه ها، هدف ديگري نيز مدنظر داشته است: مقابله با جنگ تحريم هاي مالي آمريكا، اتحاديه اروپا و آمريكا به دنبال ايجاد يك تحريم تجاري شديد عليه ايران هستند. ايران در پاسخ به اين هجمه مالي، مراودات تجاري خود را به سمت آسيا و كشورهاي همسايه اش سوق داده است. دولت احمدي نژاد همچنين بلوك قدرتمندي را در درون سازمان اوپك براي بالا نگاه داشتن قيمت نفت، رهبري مي كند.
اصلاحات اقتصادي احمدي نژاد، اقدام شجاعانه اي كه هم از لحاظ اقتصادي و هم از لحاظ سياسي براي وي و ايران، منفعت دارد. كاهش مصرف انرژي در داخل كشور با اجراي هدفمندي يارانه ها به دولت كمك كرد تا اثرات تحريم هايي كه واردات بنزين ايران را هدف قرار داده بودند، خنثي كند.
اكنون (با خودكفايي در توليد بنزين) رهبري ايران مي تواند غرب را مورد تمسخر قرار دهد چرا كه ايران توانسته ميلياردها دلار از قطع واردات بنزين، صرفه جويي كند و اين پول را صرف مديريت تحريم هاي اقتصادي كند.
دولت احمدي نژاد همچنين به خوبي توانست ناآرامي هاي اجتماعي محتمل در اثر افزايش قيمت ها را مديريت كند. براي اين منظور، دولت ماه ها با استفاده از برنامه هاي تلويزيوني و حضور در مجلس به آگاه سازي افكار عمومي درباره ضرورت اصلاح قيمت ها پرداخت و از سوي ديگر، ذخاير غذايي و بنزين كافي نيز براي مقابله فوري با هرگونه كمبودي فراهم كرد.
در همين حال، با درآمد نفتي حدودا 100 ميليارد دلاري و افزايش 24 درصدي صادرات غيرنفتي، دولت ايران با كسري منابع مالي نيز روبرو نخواهد بود و اجراي اصلاحات اقتصادي را ادامه خواهد داد.

Major II
Major II
پست: 639
تاریخ عضویت: دو شنبه 13 تیر 1390, 5:19 pm
سپاس‌های ارسالی: 1982 بار
سپاس‌های دریافتی: 1829 بار

Re: هدفمندی یارانه ها تمسخر تحریم های غرب

پست توسط GHAZALAK88 » یک شنبه 9 مرداد 1390, 8:38 am

راستی یارانه های این ماه را کی میدن گفتی یارانه داغم تازه شد
تصویر تصویر تصویر [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]تصویر تصویر تصویر
تصویر وبلاگ ابشار زیباو دل انگیز شوی تصویر

تصویر تصویر

New Member
پست: 19
تاریخ عضویت: یک شنبه 13 تیر 1389, 9:34 pm
سپاس‌های ارسالی: 1 بار
سپاس‌های دریافتی: 58 بار

Re: هدفمندی یارانه ها تمسخر تحریم های غرب

پست توسط mancan » یک شنبه 9 مرداد 1390, 10:04 am

اي كاش واقعا همينطور بود كه اين روزنامه گفته.

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک شنبه 5 آذر 1385, 12:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

Re: هدفمندی یارانه ها تمسخر تحریم های غرب

پست توسط HASAN BARATY » یک شنبه 9 مرداد 1390, 11:30 am

[HIGHLIGHT=#4f81bd]راستی یارانه های این ماه را کی میدن گفتی یارانه داغم تازه شد 

محمدرضا فرزین دبیرستاد هدفمندی یارانه ها پیش از این اعلام کرده بود: براساس مصوبه ستاد هدفمندی یارانه‌ها، قرار شده است که یارانه مردادماه تا روز چهارشنبه 12تصویرتصویرتصویر مردادماه پرداخت شود و این موضوع قطعی است.

مبلغ یارانه نقدی هر نفر بدون تغییر نسبت به ماه‌های گذشته، 45 هزار و 500 تومان برای هر نفر است. از این مبلغ 40 هزار و 500 تومان مربوط به یارانه انرژی و پنج هزار تومان مربوط به یارانه نان است.
براساس آمارهای به ثبت رسیده در سایت مرکز آمار ایران، متقاضیان دریافت یارانه نقدی به بیش از 74 میلیون نفر رسیده است. در همین حال، براساس اطلاعاتی که در سامانه وزارت رفاه و تامین اجتماعی به ثبت رسیده است، حدود 72.5 میلیون نفر یارانه نقدی می‌گیرند.

از زمان ثبت اطلاعات در مرکز آمار ایران تا ثبت آن در سایت رفاهی برای دریافت یارانه مدتی طول می کشد و اختلاف آمار به این دلیل است. آخرین برآوردها نشان می‌دهد که در حال حاضر جمعیت ایران از مرز 75 میلیون و 300 هزار نفر گذشته است.

ارسال پست

بازگشت به “بخش اقتصادی و مالی”