ایران قدرت استراتزیک خاورمیانه

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 556
تاریخ عضویت: یک شنبه 5 آذر 1385, 12:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 1602 بار
سپاس‌های دریافتی: 3486 بار

ایران قدرت استراتزیک خاورمیانه

پست توسط HASAN BARATY » پنج شنبه 13 مرداد 1390, 11:29 am

گزارش روزنامه برزيلي "اواستادو " از تحولات خاورميانه؛
ايران بزرگترين قدرت استراتژيك حوزه خليج فارس خواهد شد
خبرگزاري فارس: يك روزنامه برزيلي با انتشار گزارشي درباره تحولات خاورميانه نوشت با خروج نيروهاي آمريكا از عراق كه قرار است امسال عملي شود، ايران اولين قدرت نظامي استرتژيك در منطقه را به دست خواهد گرفت.

تصویر
به گزارش خبرنگار فارس از منطقه آمريكاي لاتين، روزنامه برزيلي "اواستادو " با انتشار گزارشي به قلم يكي از پژوهشگران بين‌المللي خود نوشت: با پايان يافتن حضور دائمي نظامي آمريكا در عراق، ايران به بزرگترين نيروي نظامي خليج فارس تبديل خواهد شد.

به نوشته اين روزنامه برزيلي، در فهرست قدرت‌هاي نظامي سال 2011 "گلوبال فاير پاور "، ايران از نظر قدرت نظامي در جهان در رديف 12 قرار مي گيرد. پس از آن عربستان سعودي در رديف 26 و خود عراق در رديف 36 قرار مي گيرند. در اين بررسي، سرمايه‌گذاري هاي ايران در زمينه‌هاي هسته اي به حساب نيامده است كه در اين صورت، اين كشور در رديف بالاتري قرار مي گرفت.

كشورهاي امارات عربي، كويت، عمان و قطر بين 50 كشور قدرتمند از نظر قدرت نظامي قرار نگرفته اند. در اين بررسي، تنها شمار نظاميان، سلاح ها ، تانك و كشتي ها و هواپيماها به حساب نيامده بلكه قدرت توليد صنايع نظامي هم در نظر گرفته شده است.

در حالي كه آمريكا در آب‌هاي پر تلاطم بحران اقتصادي سير مي كند، دولت ايران شاخك هاي خود را براي مشخص كردن تراز قدرت در منطقه تا كشورهاي همسايه گسترش داده است.

زور آزمائي دو كشور تهران و واشنگتن اكنون در عراق جلوه يافته است. از يك طرف، واشنگتن سعي دارد بغداد را متقاعد كند كه تعداد حداقلي از نيروهايش در آن كشور باقي بمانند. از طرف ديگر، تهران سعي دارد از نفوذ خود بر اكثريت شيعه استفاده كرده و از عملي شدن اين نيت جلوگيري كند.

"تريتا پارسي "، مدير شوراي ملي ايرانيان و آمريكايي‌ها، كه اين زور آزمائي را دنبال مي كند، مي گويد: ايران هر چه از دستش برآيد انجام خواهد داد تا تضمين شود كه سرزمين عراق براي حمله به اين كشور مورد استفاده قرار نگيرد. او به عنوان مثال حمله نظامي ايران عليه قرارگاه‌هاي اكراد در هفته گذشته را مثال زد.

از نظر "روا بهلا "، پژوهشگر موسسه مشاوره ريسك سياسي "استرانسفورد "، اين اقدام ايران تنها براي دفاع نبوده بلكه نمايشي از قدرت آن كشور بوده است. تهران مي‌خواهد به همسايگان نشان دهد كه مقاومت در برابر نقش مهم ايران در منطقه مي تواند معامله بدي باشد، در موقعيتي كه به نظر مي رسد آمريكا از زمان و امكانات براي دخالت و نجات آنها برخوردار نيست.

اين پژوهشگر معتقد است كه "انجام حمله نظامي از سوي شوراي همكاري خليج(فارس) بر عليه ايران بدون كمك آمريكا، اقدام واقع بينانه‌اي نخواهد بود ".

وي همچنين معتقد است كه ايران براي توسعه نفوذ منطقه‌اي خود به اين فضاي خالي نياز دارد و وقتي آمريكا عراق را ترك كند، اين فضاي خالي ايجاد خواهد شد.

براي پر كردن اين خلاء رقابت وجود دارد. ايران و عربستان سعودي و تركيه هر كدام مي خواهند اين فضا را پر كنند. خصوصا ايران كه مي خواهد از هر نوع كوشش آمريكا در آينده براي منزوي كردن و مورد حمله قراردادن آن كشور جلوگيري كند.

اگر ايران در پر كردن خلاء در عراق موفق شود، اين كشور كه با شش كشور خاورميانه هم مرز است و اكثريت شيعه در آن كشور زندگي مي كنند، خواهد توانست برتري سرزميني و توليد نفت را تضمين نمايد.

اين پژوهشگر آمريكايي معتقد است، ايران براي انجام اين كار لازم است با مخالفت اسرائيل رو به رو شود، اسرائيلي كه از تسلط تهران در منطقه و همچنين از تسلط تركيه كه يك قدرت اقتصادي و نظامي رو به گسترش مي باشد، نگران است. تصویرتصویرتصویر

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”