در اين بخش ميتوانيد درباره موضوعاتي كه در انجمن براي آنها بخشي وجود ندارد به بحث و گفتگو بپردازيد
Major I

Major Ino avatar
پست ها

863

تشکر کرده: 2 مرتبه
تشکر شده: 13 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 29 دی 1388 22:53

محل سکونت

البرز

آرشيو سپاس: 4495 مرتبه در 800 پست

پرونده نجات دریاچه ارومیه، روی میز شورای عالی آب

توسط FARSHAD.ADL » سه شنبه 15 شهریور 1390 12:18

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، نجات دریاچه ارومیه رامسئله‌ای ملی خواند و گفت: موضوع نجات این دریاچه و بررسی راهکارهای مناسب برای آن، هم‌اکنون روی میز شورای عالی آب به ریاست رئیس‌جمهوری قرار دارد.

"وکیل سپه اجیرلو" در گفت‌وگو با خبرنگار خانه ملت (http://www.icana.ir) در تشریح وضعیت کنونی دریاچه ارومیه گفت: متأسفانه دریاچه ارومیه، وضعیت مطلوبی ندارد و روند خشکی این دریاچه همچنان سیر صعودی دارد.

نماینده مردم پارس‌آباد و بیله سوار در مجلس شورای اسلامی افزود: اگرچه روند خشکی این دریاچه سیر صعودی دارد، ولی نباید این موضوع مانع از اندیشدن و اجرای تدبیر مناسب و مطلوب برای حفظ و نجات این دریاچه شود.

وی با انتقاد از امنیتی شدن موضوع نجات دریاچه ارومیه افزود: اعتراض‌های خیایانی در دوشهر تبریز و ارومیه و برخورد نیروی انتظامی با مردم نه تنها هیچ کمکی به این موضوع نمی‌کند که موجب امنیتی شدن فضا و انحراف افکار عمومی و کاهش حساسیت مردم به این موضوع می‌شود.

نماینده مردم پارس‌آباد در مجلس تصریح کرد: موضوع دریاچه ارومیه یک موضوع ملی است و مردم ایران نسبت به حفظ این دریاچه حساس هستند، ولی این حساسیت نباید موجب انتخاب راه‌حل‌های غیرمنطقی و غیرکارآمد برای نجات آن شود.

وی در تشریح علت‌های خشک شدن دریاچه ارومیه توضیح داد: خشک‌سالی‌های پی‌در‌پی، ساخت سدهای متعدد در بالا دست حوزه آبریز این دریاچه و ایجاد چاه‌های عمیق در حاشیه آن، از جمله علت‌های مهم پیش آمدن وضعیت کنونی است.

سپه‌آجیرلو افزود: برای نجات این دریاچه باید در گام نخست، ارزیابی دقیقی از راه‌کارهای مناسب موجود برای نجات این دریاچه انجام شود و با برآورد تخمینی نتیجه‌های هر یک از شیوه‌ها، بهترین گزینه برای نجات این دریاچه برگزیده و اجرایی شود.

عضوکمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس تصریح کرد: هم‌اکنون موضوع نجات دریاچه ارومیه در دستور کار مجلس و کمیسیون کشاورزی و همچنین شورای عالی آب به ریاست رئیس‌جمهوری قرار دارد و به‌زودی با مطالعه شیوه‌ها و برنامه‌های مختلف بهترین راهکار برای نجات این دریاچه اجرا خواهد شد.

خشک شدن دومین دریاچه شور جهان

خشکی دریاچه ارومیه تا پایان شهریور امسال به ۶۰ درصد می‌رسد. دریاچه ارومیه درقسمت‌های جنوبی تا ۱۰ کیلومتر پسروی کرده است و در شمال دریاچه پسروی کمتری نسبت به جنوب آن وجود دارد.

با ادامه روند کنونی پسروی دریاچه ارومیه سطح خشکی این دریاچه تا پاییز امسال به ۶۰ درصد خواهد رسیدکه ۳ هزار و ۴۲۰ کیلومتر مربع از مساحت دریاچه ارومیه را شامل می‌شود .

عواقبی چند بعدی خشک شدن فیروزه ایران زمین

خشک شدن دریاچه ارومیه پیامدهای ناگواری خواهد داشت، از بین رفتن پلاژها ومجتمع‌های گردشگری و کاهش گردشگری در حوزه دریاچه، کاهش سطح آب‌های زیرزمینی به سبب نبود بارندگی‌های مناسب و تغذیه نشدن سفره‌ های زیرزمینی در سال‌های اخیر و به خطر افتادن فعالیت‌های کشاورزی در اطراف این حوزهآبی از جمله آنها است.

انتقال ذرات حاصل از خشک شدن دریاچه ارومیه ضمن اثرگذاری بر حاصلخیزی زمین‌های کشاورزی، روی دستگاه تنفسی مردم نیزآثار منفی خواهد گذاشت.

کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند با خشک شدن دریاچه ارومیه تا چندسال آینده میلیاردها تن نمک برجای بماند.

موضوعی غیرامنیتی که امنیتی می‌شود

هفته گذشته هواداران محیط زیست در دو شهر ارومیه و تبریز در اعتراض به وضعیت دریاچه ارومیه تجمع‌هایی تشکیل دادند که سرانجام موجب برخورد میان مأموران نیروی انتظامی و تجمع‌کنندگان شد؛ متأسفانه این حوادث به امنیتی شدن موضوع نجات دریاچه ارومیه انجامیده است.

Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تشکر شده: 1266 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

محل سکونت

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

Re: شصت درصد دریاچه ارومیه خشکید ...........

توسط Sami 1993 » يکشنبه 20 شهریور 1390 10:25

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  centralclubs به نقل از :اختصاصی فارس/
طرح احياي درياچه اروميه با قيد فوريت يك‌شنبه به هيئت رئيسه ارائه مي‌شود
خبرگزاری فارس: بیش از سی‌نماینده مجلس، طرحی را تنظیم کرده‌اند که به موجب آن دولت موظف به احیایی دریاچه ارومیه تا 3 سال آینده خواهد شد.
به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس، بیش از سی ‌نماینده مجلس شورای اسلامی طرحی را با قید فوریت آماده کرده‌اند که به موجب آن وزارت نیرو موظف خواهد شد تا سه‌سال آینده با استفاده از نظرات کارشناسان، دریاچه ارومیه را احیا کند.

بر اساس این گزارش، این طرح که به امضای روسای کمیسیون‌های اقتصاد و برنامه بودجه و نمایندگان مردم ارومیه رسیده است، تصریح میکند دولت میتواند منابع مالی احیای دریاچه ارومیه را از محل اعتبارات جزء3 بند2 ماده واحده قانون بودجه90 و نیاز مالی سا‌ل‌های آینده در لوایح بودجه سنواتی، تامین کند.

این طرح روز یکشنبه هیئت رئیسه مجلس ارائه خواهد شد.

جهانگیرزاده و قاضی‌پور نمایندگان مردم ارومیه و رحمانی نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی که طرح مذکور را امضاء کرده‌اند، با اشاره به تکاپوی عناصر ضدانقلاب برای سؤاستفاده از وضعیت دریاچه ارومیه و تحریک مردم آذربایجان که با هوشیاری آذربایجانی‌ها، ناکام ماند، گفتند که مجلس و دستگاه مسئول حل مشکل دریاچه ارومیه را از جمله برنامه مهم کشور می‌دانند.
انتهای پیام/

 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 


گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند


شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
Present

Major I

Major Iنماد کاربر
پست ها

388

تشکر کرده: 6 مرتبه
تشکر شده: 9 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 7 فروردین 1390 20:26

محل سکونت

_̴ı̴̴̡̡̡ ̡͌l̡̡̡ ̡͌l̡*̡̡ ̴̡ı̴̴̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı̴̡̡ ̡͌l شیراز

آرشيو سپاس: 2968 مرتبه در 352 پست

Re: شصت درصد دریاچه ارومیه خشکید ...........

توسط HESAM-007 » سه شنبه 10 آبان 1390 18:36

طبق آخرین تصاویر ماهواره ای این دریاچه درحالی به هفتاد درصد خشکی نزدیک میشود که هنوز حرکتی برای احیای آن صورت نگرفته است.آخرین تصاویر از وضع اسفناک دریاچه ارومیه لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HESAM-007 تشکر کرده اند:
SAMAN, masieh, MOHAMMAD JAFAR, nima-rad, hermes_PERSIAN, FARSHAD.ADL, Present, CAPTAIN PILOT, behrad90, Majid Chui

Mega Poster

Mega Posterنماد کاربر
پست ها

827

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 23:54

محل سکونت

جبهه ی جنگ

آرشيو سپاس: 2640 مرتبه در 654 پست

نفس های آخر دریاچه ی اورمیه + عکس ماهواره ای

توسط mojtabba » شنبه 23 اردیبهشت 1391 11:56

                 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد          
                   
دریاچه ارومیه ایران ( همچنین تلفظ می‌شود: اورمیا) بزرگترین دریاچه در خاورمیانه و سومین دریاچه بزرگ آب‌شور در زمین است. اما استفاده از سدها بر روی رودخانه‌های منتهی به این دریاچه....
                        
به گزارش سرویس فرهنگی - اجتماعی شبکه خبری آتی نیوز، زمین ما مکانی داینامیک و متغیر است و پوسته و سطح آن نیز همواره در حال تغییر است و در برخی اوقات نیز تقصیر این تغییرات مستقیما متوجه ما نیست و البته شاید بتوانیم مانع از شدت برخی از آنها شویم.
سازمان فضایی آمریکا (ناسا) به تازگی جدیدترین تصاویر ماهواره‌ای خود را از بیش از ۱۵۰ نقطه زمین که این تغییرات در آنها بیشتر مشهود است منتشر کرده و آنها را در صفحه اینترنتی با نام « وضعیت تغییر مداوم (State of Flux)» و در کنار تصاویر ماهواره‌ای آرشیو خود از این نقاط به مقایسه گذاشته تا بتوانیم به راحتی متوجه تغییر زمان و میزان تغییرات بوجود آمده در آنها شویم.
در این تصاویر شاهد تغییرات زمین بر اثر تغییرات آب و هوایی، اثرات شهرنشینی و بلایای طبیعی مانند زلزله، سیل، آتش‌سوزی و .. هستیم. در زیر این تصویر مقایسه زمانی صورت گرفته میان انها که از چند روز تا چند سال و چند دهه است درج شده است.
در میان این ۱۵۰ تصویر متاسفانه تصویری از دریاچه ارومیه نیز دیده می‌شود که دو تصویر ماهواره‌ای از این دریاچه را که تصویر اول متعلق به آگوست سال ۱۹۸۵ و تصویر دوم متعلق به آگوست سال ۲۰۱۰ است، به نمایش و مقایسه گذاشته شده است. این دو تصویر و تغییرات صورت گرفته به اندازه کافی گویاست.


چپ: آگوست سال ۱۹۸۵/ راست: آگوست سال ۲۰۱۰. دریاچه ارومیه ایران ( همچنین تلفظ می‌شود: اورمیا) بزرگترین دریاچه در خاورمیانه و سومین دریاچه بزرگ آب‌شور در زمین است. اما استفاده از سدها بر روی رودخانه‌های منتهی به این دریاچه، گسترش استفاده از آب‌های زیرزمینی و همچنین خشکسالی‌های چند دهه اخیر باعث کاهش اندازه آن به ۶۰ درصد ظرفیت آن در دهه ۱۹۸۰ میلادی شده است. در تصویر سال ۲۰۱۰ رنگ‌های آبی کم‌رنگ کنار دریاچه آب‌های کم‌عمق و نمک‌های ته‌نشین‌شده را نشان می‌دهد. افزایش نمک موجود در آب باعث عدم حضور ماهیان و تعطیلی زیست‌گاه پرندگان مهاجر در این دریاچه شده است. با این وضعیت شاهد خشکی کامل این دریاچه تا پایان سال ۲۰۱۳ (دی‌ماه ۹۲) خواهیم بود.
امیدواریم با درپیش گرفتن اقدامات لازم از سوی مبادی ذیربط شاهد رسیدن این دریاچه زیبا به این مرحله نباشیم.
در اخر الزمان که مجال نظاره نیست - جز راه پاک علی راه و چاره نیست
باید سر عدویه سید علی را برید و گفت - در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم - در ره عشق جگر دار تر از 100 مردی
هر زمان شور خمینی به سر افتد مارا - دور سید علی خامنه ای می گردیم

امیرا تو میری و فر مان دهی - سر بی سران را تو سامان دههی
عصای تو ام اژدها کن مرا - به اذن ولایت رها کن مرا
رها کن مرا تا خروشان شوم - بلا بر سر دین فروشان شوم
و پ س

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mojtabba تشکر کرده اند:
panda64, Ghost Rider, sroasha, دموکراسی, v@hid, behrad90, A3eman, srf020, ne13, Java, FREE MAN, KH.I.A.2500, Ali$amir, CAPTAIN PILOT, nodet

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

1924

تشکر کرده: 23 مرتبه
تشکر شده: 90 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 24 فروردین 1389 20:01

محل سکونت

IRAN

آرشيو سپاس: 8506 مرتبه در 1646 پست

Re: نفس های آخر دریاچه ی اورمیه + عکس ماهواره ای

توسط HORLIKAN » شنبه 23 اردیبهشت 1391 12:08

جالب توجه عزيزاني كه اين خشكي درياچه رو به گردن خشك سالي و غيره مي اندازند بهتره كمي آن طرف تر (در تركيه) درياچه وان رو هم ديدن بفرمايند

بزرگ ترين گناه ترس است .

امام علي (عليه السلام)

________________________

  کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HORLIKAN تشکر کرده اند:
sroasha, Ali$amir, Ghost Rider, ne13, CAPTAIN PILOT

Mega Poster

Mega Posterنماد کاربر
پست ها

827

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 20 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 28 اردیبهشت 1390 23:54

محل سکونت

جبهه ی جنگ

آرشيو سپاس: 2640 مرتبه در 654 پست

Re: نفس های آخر دریاچه ی اورمیه + عکس ماهواره ای

توسط mojtabba » شنبه 23 اردیبهشت 1391 12:24

با این همه سدی که روی رود خانه های منتهی به دریاچه بستن فکر کنم تا 4 ساله دیگه استانمون بشه مثل کویر لوت
در اخر الزمان که مجال نظاره نیست - جز راه پاک علی راه و چاره نیست
باید سر عدویه سید علی را برید و گفت - در کار خیر حاجت هیچ استخاره نیست

ما همان نسل جوانیم که ثابت کردیم - در ره عشق جگر دار تر از 100 مردی
هر زمان شور خمینی به سر افتد مارا - دور سید علی خامنه ای می گردیم

امیرا تو میری و فر مان دهی - سر بی سران را تو سامان دههی
عصای تو ام اژدها کن مرا - به اذن ولایت رها کن مرا
رها کن مرا تا خروشان شوم - بلا بر سر دین فروشان شوم
و پ س

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mojtabba تشکر کرده اند:
دموکراسی, ne13, HORLIKAN, Ali$amir, ali 313, Ghost Rider

Major II

Major IIنماد کاربر
پست ها

562

تشکر کرده: 283 مرتبه
تشکر شده: 190 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 7 اسفند 1385 04:54

آرشيو سپاس: 1326 مرتبه در 369 پست

Re: نفس های آخر دریاچه ی اورمیه + عکس ماهواره ای

توسط mj_piremard » شنبه 23 اردیبهشت 1391 17:09

با سلام
وقتی همین جوری از روی ... یه کاری انجام میشه میشه این دریاچه به این زیبایی که میتونست یکی از جازبه های ایران گردی باشه به این روز میوفته تا 2 ساله دیگه کل اکوسیستم منطقه دچار تغییر میشه
چه خوب خوند حرف دلمو

سهم من از دنیا همینه که تو تنهایی شبهام کسی اشکامو نبینه کسی اشکامو نبینه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب mj_piremard تشکر کرده اند:
HORLIKAN, mojtabba, ne13, KH.I.A.2500, sroasha

Fast Poster

Fast Posterno avatar
پست ها

256

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 2 دی 1390 20:01

آرشيو سپاس: 603 مرتبه در 172 پست

Re: نفس های آخر دریاچه ی اورمیه + عکس ماهواره ای

توسط panda64 » شنبه 23 اردیبهشت 1391 21:13

عزیزان لطفا از نگارش ارومیه استفاده کنید. ارومیه به زبان آشوری=ارو+میه=شهر آب.اون اورمیه کاملا جعلیه و منبعش حتی کاسپینها-کردها و از همه خنده دار تر اورارتوهای ارمنی را مصادره کرده!!!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب panda64 تشکر کرده اند:
mojtabba

Junior Poster

Junior Posterno avatar
پست ها

128

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 103 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 19 شهریور 1387 13:29

آرشيو سپاس: 404 مرتبه در 65 پست

Re: نفس های آخر دریاچه ی اورمیه + عکس ماهواره ای

توسط sabalan1400 » يکشنبه 24 اردیبهشت 1391 06:48

دریاچه وان عمقی برابر چند صد متر دارد عزیز !!!!!!!!
دریاچه ارومیه 6 الی 10 متر عمق داره !!!!!!!!!!!
هموطنان و هم زبانان بنده در ارومیه چندین صدهزار هکتار باغ {باغچه } که دارند هر کدام یک چاه عمیق غیرقانونی و البته غیر شرعی و حرام دارند!!!!!!!! که سفره های آبی اطراف دریاچه را از یر می مکند و با عث خشک شدن دریاچه از کف می شوند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب sabalan1400 تشکر کرده اند:
srf020, mehdighorbani, mojtabba, panda64

قبلي

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 5 مهمان