در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي زمين به زمين به بحث بپردازيد
Captain

Captainنماد کاربر
پست ها

1154

تشکر کرده: 76 مرتبه
تشکر شده: 54 مرتبه
تاريخ عضويت

پنج شنبه 27 اسفند 1388 13:51

محل سکونت

تهران

آرشيو سپاس: 7252 مرتبه در 1004 پست

آشنایی با عملکرد موشک های قاره پیما

توسط ASHKAN95 » شنبه 29 مرداد 1390 23:26

بنام خدا
موشک های قاره پیما


موشک قاره پیما (intercontinental ballistic missile or ICBM) به موشک های بالستیک با بردی بیش از 5000 کیلومتر (3500 مایل) اطلاق میگردد.این موشک ها مخصوص حمل کلاهک های هسته ای هستند.
تفاوت اصلی این نوع موشک ها در برد و سرعت آنها نسبت به باقی موشک ها خلاصه میشود.موشک های بالستیک معمولی در سه دسته ی زیر طبقه بندی میشوند

موشک های بلند برد(intermediate-range ballistic missile or IRBM)

موشک های برد متوسط(mediuam-range ballistic missile or MRBM)

موشک های برد کوتاه(short-range ballistic missile or SRBM)

موشک های قاره پیما،همچون موشک های بالستیک معمولی تعریف خاصی برای برد کوتاه،متوسط و بلند ندارند.

با پیدایش کلاهک های (Multiple Independently targetable Reentry Vehicles or MIRVs) در دهه ی 70 میلادی که در Minuteman ICBMs  و  Poseidon SLBMs مستقر شده بود،یک موشک ICBM قادر به حمل چند کلاهک بود که هرکدام میتوانست هدفی جداگانه داشته باشد.


موشک MinutemanIII پس از شلیک


هر هشت کلاهک از یک موشک رها شده است

وقتی که اکثر موشک های بالستیک معمولی با کلاهک های متعارف ساخته میشدند،جدایی کلاهک های هسته ای و ICBMs تقریبا نشدنی بنظر میرسید وبیشتر  مانند یک قاعده بود.
نقشه های استراتژیک از ساختن ICBM هایی با  کلاهک های متعارف دوری میکردند.درواقع چون با شلیک هر فروند از این موشک میتوانستند اسیب های زیادی با کشورهای دیگر وارد کنند و عکس العمل یک کشور در بدترین وضعیت(که به ان حمله ی اتمی شده) قابل پیش بینی بود.
سرعت و برد موشک های قاره پیما به این معنا بود که هر ارتشی که آنها را در اختیار داشته باشد میتواند به هر نقطه ای در جهان حمله کند.ایالات متحده برای ایجاد همچنین چیزی ولی با کلاهک های متعارف،طرح  Promt Global Strike را پیشبینی کرد.
ICBMهای مدرن


موشک های قاره پیمای جدید به صورت معمولی از کلاهک های MIRV استفاده میکنند که هر کدام دارای چند کلاهک هسته ای جدا میباشند و توانایی هدف قرار دادن چند منطقه با یک موشک را مقدور میسازند.
موشک های قاره پیما بر اساس Platform چندگانه دسته بندی  میشوند
•     در سیلوهای موشکی که از حمله های نظامی محافظت میشوند


موشک Titan2 هنگام شلیک از سیلو

•     در زیردریایی هایی که قابلیت شلیک این نوع موشک هارا دارا هستند.(submarines-launched ballistic missiles or SLBMs)اکثر موشک های SLBM بردی بیشتر از ICBMs  دارند(در مقابل IRBMs)


مراحل شلیک موشک از زیر دریایی

•     در کامیون های سنگین،برای این نوع میتوان موشک RT-2UTTH Topol  M که بر روی خودکششی متحرک میباشد و قابلیت حرکت برروی زمین های بدون جاده را نیزد دارد،مثال زد که قابلیت شلیک موشک از هر نقطه را میسر میسازد.


یکی از سری موشک های Topol  روسی

•     لانچر های متحرک بر روی ریل.برای این نوع میتوان  SS-24 "Sсаlреl" را مثال زد.موشک SS-24

[B]شایان ذکر است که سه مورد اخیر متحرک هستند و کشف محل شلیک کمی دشوار است.

یکی از ویژگی های اصلی موشک به هنگام ذخیره سازی در انبارها مداومت آن میباشد.یکی از ویژگی های کلیدی اولین مرکز کنترل کامپیوتری ICBM،موشک Minuteman،این بود که به سرعت و آسانی از کامپیوتر خود جهت تست خود استفاده میکرد.
در بوستر های جدید که از سوخت جامد استفاده میشود ذخیره سازی با طول مدت بیشتر،با مداومت بیشتر میباشد.موشک های اولیه از سوخت مایع استفاده میکردند.مشکل اصلی این نوع سوخت عدم توانایی آن در نگه داشتن سرمای مورد نیاز اکسیژن مایع و در نتیجه تبخیر آن بود.این عمل دلیل اصلی تاخیر زیاد در آماده شدن این گونه موشک ها جهت شلیک به هدف بود که موشک را در معرض نابودی توسط دشمن قرار میداد.برای حل این مشکل بریتانیا سیلوهای پرتاب موشک را ابداء کرد تا از موشک در مقابل حملات اولیه ی دشمن در امان و نیز تجهیزات و عملیات سوختگیری بصورت مخفیانه باشد.
در طول پرواز موشک،بوستر پس از مدتی از کلاهک جدا میشود و کلاهک ادامه ی مسیر را مانند یک گلوله ی شلیک شده طی مینماید.کلاهک در یک پوشش مخروطی شکل و بدون بوستر وارد جو زمین میشود.در این فاز پرواز رهگیری آن بسیار برای نیروهای دفاعی مشکل است.رهگیری در این مرحله به علت سرعت بسیار بالای کلاهک بسیار سخت میباشد.[/B]


اخ پشتم گرفت...
ترجمه:خودم
اقا با ذکر منبع و نام مترجم کپی برداری بلامانع است.

حالا همگی یه دست و هورا
تا بعد

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب ASHKAN95 تشکر کرده اند:
Persian Cat, oweiys, HESAM-007, e121410, CAPTAIN PILOT, abdolmahdi, cheka, FREE MAN, airplane, حسن2568, m-249

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان