در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد
Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

556

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 32 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 5 آذر 1385 12:28

آرشيو سپاس: 3825 مرتبه در 518 پست

گام های ایران در دستیابی به فناوری گداخت هسته ای

توسط HASAN BARATY » سه شنبه 8 شهریور 1390 17:49پروژه ملي گداخت هسته اي با گام هاي مهم و موثري که در اين زمينه به همت محققان کشور برداشته شده، در حال حاضر به مراحل بسيار خوبي از پيشرفت رسيده است. به نحوي که در بحث تجهيز آزمايشگاه هاي توکامک و پلاسما براي انجام تحقيقات و مطالعات ويژه گداخت قدم هاي بسيار موثري برداشته شده و در اين راستا تعدادي آزمايشگاه تجهيز و نيروي انساني و متخصص مورد نياز براي اين پروژه نيز به طور کامل تامين شده است که اين نشان مي دهد پروژه گداخت هسته اي براساس برنامه زمان بندي به خوبي در حال اجرا است. دکتر آقاميري معاون نوآوري و فناوري معاونت علمي رياست جمهوري در گفت وگو با خراسان در تشريح جزئيات بازديد اخير خود از پروژه گداخت هسته اي و آخرين وضعيت اين پروژه ملي با بيان اين مطلب افزود: خوشبختانه بحث تامين نيروي انساني و به کارگيري نخبگان علمي در پروژه گداخت هسته اي به خوبي پيش رفته و نيروي انساني مورد نياز در اين پروژه تامين شده است. علاوه بر اين قدم هاي بسيار خوبي در بحث تجهيز آزمايشگاه ها برداشته شده به نحوي که در اين پروژه از نظر زيربنايي استحکام بسيار خوبي ايجاد شده است.وي خاطرنشان کرد: پروژه گداخت هسته اي يک پروژه بسيار مهم و کليدي در دنيا محسوب مي شود که مهم ترين کاربرد آن دستيابي به انرژي به ويژه انرژي الکتريکي و احداث نيروگاه هاي گداخت است که با تحقق آن منبع لايزال انرژي در اختيار بشريت قرار مي گيرد.وي اضافه کرد: در پروژه گداخت انرژي مورد نياز از طريق جوش خوردن اتم هاي سبک حاصل مي شود اما در بحث شکافت هسته اي انرژي در اثر شکافت اتم هاي سنگين ايجاد مي شود. بنابراين دستيابي به انرژي با روش گداخت از مزاياي بيشتري برخوردار است. در واقع در گداخت هسته اي با اتم هاي سبک براي توليد انرژي سروکار داريم در حالي که در حال حاضر نيروگاه هاي موجود براساس شکافت هسته اي کار مي کنند. در واقع تفاوت گداخت هسته اي با شکافت هسته اي اين است که در شکافت به دنبال شکافت اتم هاي سنگين، انرژي مورد نياز حاصل مي شود اما در گداخت هسته اي اين فرآيند کاملا برعکس است و از طريق جوش خوردن اتم هاي سبک به هم انرژي حاصل مي شود.وي با بيان اين که بحث گداخت هسته اي موضوع جديدي است، خاطرنشان کرد: منبع انرژي لايزال براي بشر، گداخت است.
گداخت هسته اي به فرآيند برخورد ۲ هسته اتم و تشکيل يک هسته بزرگ تر اطلاق مي شود. در شکافت هسته اي، هسته يک اتم بزرگ مانند اورانيوم ۲۳۵ به طور طبيعي و يا تحت تحريک يک ذره نوترون به حداقل ۲ اتم کوچک تر تقسيم مي شود. اين فرآيند با گسيل مقداري انرژي همراه است که انرژي راکتورهاي اتمي از انرژي همين فرآيند تامين مي شود. اما در گداخت ۲ هسته کوچک تر با هم برخورد مي کند و تبديل به يک هسته بزرگ تر مي شود و اين هم جوشي با آزاد سازي انرژي همراه است. مهم ترين کاربرد گداخت هسته اي دستيابي به انرژي الکتريکي است. فرآيند گداخت هسته اي هيچ گونه آثار سوئي بر محيط زيست ندارد.دکتر آقاميري همچنين خاطرنشان کرد: فعاليت هاي پروژه گداخت هسته اي براساس برنامه زمان بندي در حال انجام است و پيشرفت خوبي داشته است البته براي رسيدن به نتيجه قطعي و نهايي زمان زيادي لازم است و سرمايه گذاري قابل توجهي بايد انجام شود.وي تصريح کرد: در حال حاضر اين پروژه در مرحله تجهيز نيروي انساني و تجهيزات اوليه آزمايشگاهي است که در اين زمينه اقدامات و گام هاي بسيار مهم و زيربنايي برداشته شده است به نحوي که مي توان گفت تقريبا زيرساخت هاي مهمي که براي انجام اين پروژه موردنياز است، تامين شده است. معاون نوآوري و فناوري معاونت علمي رياست جمهوري با بيان اين که پروژه ملي گداخت هسته اي با پشتيباني معاونت علمي در سازمان انرژي اتمي درحال انجام است، گفت: بنا داريم در سال جاري با پشتيباني قوي تر از اين پروژه شاهد تحولات مهمي در عرصه دستيابي به فناوري گداخت هسته اي باشيم.دکتر آقا ميري با تاکيد بر اين که براي پيشبرد پروژه گداخت هسته اي در بحث تامين نيروي انساني با هيچ مانعي مواجه نيستيم و اين مرحله از پروژه به خوبي به انجام رسيده است، تصريح کرد: لازم مي دانم به اين مهم نيز اشاره کنم که ايران در بخش هايي از پروژه گداخت هسته اي در رده کشورهاي اول دنيا قرار گرفته است، به طور نمونه در بخش ابر رسانه ها که يکي از ملزومات پيشبرد اين پروژه است، ايران در رديف 20 کشور مطرح دنيا قرار گرفته است.وي اضافه کرد: بحث گداخت هسته اي موضوع کوچک و کم اهميتي نيست. به طوري که هم اينک اين پروژه در دنيا با مشارکت ۵ کشور اروپايي درحال انجام است و کشور ما با امکانات محدودي که در اختيار دارد به پيشرفت هاي قابل توجهي در اين عرصه دست يافته است.وي در پاسخ به اين سوال که بهره برداري از اين پروژه در چه زماني پيش بيني شده است، تصريح کرد: درحال حاضر نه تنها ما بلکه اروپايي ها نيز نمي توانند درباره زمان بهره برداري از اين پروژه و ايجاد نيروگاه هاي گداخت هسته اي پيش بيني خاصي ارائه کنند. چون نيروگاه گداخت، نيروگاهي با ساختار پيچيده است که چنان چه بخواهد در سيکل توليد قرارگيرد، زمان زيادي براي تحقق آن لازم است.وي اضافه کرد: درحال حاضر ما در مرحله تجهيز آزمايشگاه هاي توکامک و پلاسما براي پيشبرد تحقيقات و مطالعات پيشرفته هستيم. اما اين که بتوانيم از پديده گداخت هسته اي مانند پديده شکافت انرژي بگيريم، نيازمند تحقيقات بيشتر است.وي تصريح کرد: در بحث گداخت هسته اي و رآکتورها با يک پديده کنترلي مواجه هستيم بنابراين اين پروژه بايد در يک شرايط ويژه پيش برود.دکتر آقا ميري با يادآوري اين که پروژه گداخت هسته اي در دنيا اينک با همکاري ۵کشور اروپايي درحال انجام است، گفت: اين احتمال وجود دارد که ما نيز در آينده براي پيشبرد اين پروژه نيازمند ايجاد کنسرسيوم هاي بين المللي باشيم چرا که لازم است در انجام اين پروژه بسيار مهم از تمامي تجارب جهاني استفاده کنيم.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HASAN BARATY تشکر کرده اند:
oweiys, reza4087, Mahdi1944, mehdighorbani, KH.I.A.2500, كيارش, MISSILE, Persian Cat, ASHKAN95

Captain II

Captain IIنماد کاربر
پست ها

1407

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 8 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 3 شهریور 1385 01:31

محل سکونت

مازندران

آرشيو سپاس: 5989 مرتبه در 1152 پست

Re: گام های ایران در دستیابی به فناوری گداخت هسته ای

توسط airplane » چهارشنبه 9 شهریور 1390 12:17

دوستان سلام.من قبلا خونده بودم دما و فشار مورد نیاز برای جوش از طریق یه انفجاراتمی کوچیک انجام میشه.ایااین انفجار طبعات منفی نداره؟
آیا می دانید هر فرد پس از مرگ با اهدای اعضای خویش می تواند سبب نجات یا ارتقای سلامتی بیش از 50 نفر شود


برای عضویت در انجمن اهدای عضو به لینک زیر مراجعه کنید


 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

تا چند زنم بروی دریاها خشت               بیزار شدم ز بت‌پرستان کنشت

خیام که گفت دوزخی خواهد بود          که رفت بدوزخ و که آمد ز بهشت
کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب airplane تشکر کرده اند:
ASHKAN95, reza4087

Rookie Poster

Rookie Posterno avatar
پست ها

41

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 1 مرتبه
تاريخ عضويت

دوشنبه 29 شهریور 1389 08:30

آرشيو سپاس: 64 مرتبه در 27 پست

Re: گام های ایران در دستیابی به فناوری گداخت هسته ای

توسط parandi2 » چهارشنبه 9 شهریور 1390 12:24

برای همجوشی باید هیدروژن تبدیل به پلاسما بشه که به دو روش اینکارو انجام می دن. یکی از طریق ایجاد درجه حرارت چند میلیونی. (شبیه انفجارات خورشیدی و اتمی) یکی از طریق ایجاد یک میدان مغناطیسی خیلی قوی. یکیم ترکیب این دوتاست.
روش اول با توجه به اینکه تا حال حاضر هیچ ماده ای کشف و تولید نشده که بتونه این حرارتو تحمل کنه کنار گذاشته می شه.
روش دومم به علت اینکه میدان مغناطیسی خیلی قوی تاثیرات مخرب داره و ایجاد اون مشکل و نگهداری از تاسیسات هم پر هزینه هست تقریبا رد شدست.
روش ترکیبی که از ترکیب ایندو تا هست فعلا بهترین گزینه برای استفاده از این انرژی پاک هستش.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب parandi2 تشکر کرده اند:
ASHKAN95, reza4087, KH.I.A.2500, airplane

Major I

Major Ino avatar
پست ها

199

تشکر کرده: 1 مرتبه
تشکر شده: 10 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 12 بهمن 1387 12:50

آرشيو سپاس: 473 مرتبه در 141 پست

Re: گام های ایران در دستیابی به فناوری گداخت هسته ای

توسط hadi021 » چهارشنبه 9 شهریور 1390 12:57

الان 12 کشور پیشرفته دنیا دارن با هم دیگه روی بحث گداخت کار میکنن و قراره اولین نیروگاه گداخت توی فرانسه ساخته بشه. این تکنولوژی بقدری بالا و پر هزینست که
هیچ کشوری به تنهایی نتونسته روش کار کنه. ولی امیدوارم ایران بتونه

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب hadi021 تشکر کرده اند:
ASHKAN95, reza4087, KH.I.A.2500, airplane

Captain I

Captain Iنماد کاربر
پست ها

556

تشکر کرده: 0 مرتبه
تشکر شده: 32 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 5 آذر 1385 12:28

آرشيو سپاس: 3825 مرتبه در 518 پست

Re: گام های ایران در دستیابی به فناوری گداخت هسته ای

توسط HASAN BARATY » پنج شنبه 10 شهریور 1390 17:20


گداخت هسته ای همان واکنشی است که در خورشید و ستارگان و هسته کهکشان در حال انجام است . دمای بسیار بالا و جاذبه شدید عمل غلبه بر دافعه هسته ها راممکن می سازد. دانشمندان از چند دهه گذشته تاکنون به فکر ایجاد شرایط لازم برای گداخت هسته ها افتادند .
در دمای بسیار بالای لازم برای گداخت ( چند میلیون درجه سانتی گراد) ماده در حالت چهارم خود ( پلاسما ) است (حالت چهارم پس از سه حالت جامد، مایع و گاز قرار دارد). دو روش برای محصور سازی چنین کاری یعنی گداخت هسته ای تعریف شده است که این دو روش عبارتند از گداخت به روش محصور سازی مغناطیسی ( MCF ) و گداخت به روش محصورسازی لختی ( ICF ) . در روش اول گازی مانند هیدورژن وایزوتوپ های آن در اثر دریافت انرژی به پلاسما تبدیل شده  و دمای آن تاحد لازم برای واکنش گداخت بالا می رود. اعمال میدان های مغناطیسی باعث نگهداری ذرات گریزان از یکدیگر تاحد ممکن می شود. به این ترتیب این هسته ها به یکدیگر جوش می خورند که محصول آن هیلیوم ( بدون خطر ) انرژی و تابش الکترومغناطیسی و نوترون است.
دانشمندان جهان این واکنش را از این طریق با ساخت دستگاه هایی ( توکامک ) به انجام رسانده اند وجهت مقرون به صرفه کردن آن در حال ساخت یک نیروگاه اولیه به نام ITER در فرانسه هستند که ساخت آن سال 2020 به اتمام می رسد. کشورهایی مانند آمریکا ، اتحادیه اروپا ، ژاپن ، چین، کره و ... بودجه لازم این پروژه عظیم را تأمین می کنند .  این روش نیز مشکلات فراوانی در پی خواهد داشت زیرا به تریتیوم ( ایزوتوپ هیدروژن ) به عنوان ماده اولیه احتیاج دارد ونیز در محصولات آن نوترون تولید می شود.

روش دیگری نیز برای گداخت هسته ای با کمک لیزر وجود دارد که در آن انرژی لازم برای گداخت با کمک برخورد پرتوهای لیزر بسیار پرتوان با ساچمه های حاوی ایزوتوپ های هیدروژن تأمین می شود که این کار در ایران عزیز  با مشارکت مرکز فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با مشارکت دانشمندانی از کشورهای آمریکا ، استرالیا و چین انجام شده و با استفاده از یک شبیه سازی مشخص شده که گداخت هسته ای با کمک اتم های هیدورژن و برون ، ممکن است . امتیاز منحصر به فرد این روش این است که نه مواد اولیه و نه محصولات واکنش هیچ کدام پرتوزا نیستند به علاوه در این واکنش دیگر نوترون تولید نمی شود و آن را به جرأت می توان یک روش تولید انرژی هسته ای پاک و پایدار تلقی کرد.عنوان این تحقیق گداخت هسته ای با هیدورژن و برون با کمک لیزر بوده است که مطالعه آن با موفقیت به اتمام رسید.واکنش های بین المللی انتشار نتایج این مطالعات پس از انتشار اولیه نتایج این تحقیقات در مجله ISI  تحت عنوان  Energy and environmental science  در تاریخ 23 مارس 2010 در گزارشی در مجله New scientists اشاره شده است و قابل مشاهده می باشد. مجله New scientists یکی از معتبرترین مجلات علمی جهان به شمار می رود  و در گزارشی که در رابطه با نتایج کار مرکز فیزیک پلاسما منتشر شد یکی از برجسته ترین دانشمندان هسته ای جهان به نام پرفسور استیو هان( Haan )که یکی از پیشروان متخصصین پروژه گداخت هسته ای لیزری NIF در لیورمور ایالات متحده امریکا و برنده مدال ادوارد تلر ( Teller ) انجمن هسته ای امریکا است ، در مورد این تحقیق می گوید: "این روش به طور بالقوه بهترین مسیر برای انرژی گداخت هسته ای است ." نظر علمی این دانشمند با توجه به سوابق علمی که دارد برای جهان قابل توجه است. او همچنین می گوید: "نویسندگان این ایده و تحقیق قبول دارند که کارزیادی در این زمینه احتیاج است".
سردبیر انجمن سلطنتی شیمی پرفسور یان دی لی در سر مقاله ای تحت عنوان Highlights in chemical technology به نتایج این کار تحقیقاتی اشاره کرده و برای آن آینده بسیار روشنی پیش بینی کرده است.البته برای انجام عملی نتایج این تحقیق به لیزرهایی با توانی 10 برابر بالاتر از لیزرهای در حال حاضر نیاز است که با توجه به سرعت پیشرفت ساخت لیزرهای با توان بالا ودر زمان کم این اقدام در آینده نه چندان دور امکان پذیر خواهد بود.لازم به ذکر است مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما واحد علوم و تحقیقات در هر دو زمینه گداخت هسته ای مغناطیسی و لختی در حال فعالیت تحقیقاتی است که در زمینه گداخت هسته ای مغناطیسی با توجه  به وجود توکامک کوچکی در این مرکز IR – T1 به طور تجربی در حال فعالیت علمی در سطح بین المللی باقراردادی منتعقدشده با آژانس بین اللمللی انرژی اتمی در وین است. همچنین این مرکز صاحب امتیاز کرسی پژوهشی در زمینه گداخت هسته ای در کشور نیز است.لازم به یاد آوری است در این پروژه تحقیقاتی منحصر به فرد ، گروه علمی و تحقیقاتی شامل پرفسور هنریش هورا از دانشگاه new south wales استرالیا،  پرفسور جورج مایلی از دپارتمان هسته ای دانشگاه Illinoisامریکا ، پرفسور ژان توهی از انیستیتو فیزیک کاربردی و محاسباتی چین و پرفسور قرآن نویس از  مرکزتحقیقات فیزیک پلاسما واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی و دانشجویان دکتری این مرکز آقایان  مالکی نیا و عزیزی در این کارتحقیقاتی مشارکت داشتند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HASAN BARATY تشکر کرده اند:
Mahdi1944, KH.I.A.2500, Persian Cat, airplane


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 11 مهمان