افتتاح دومین خط لوله ی انتقال گاز روسیه به اروپا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Major
Major
نمایه کاربر
پست: 763
تاریخ عضویت: جمعه 14 آبان 1389, 1:26 am
سپاس‌های ارسالی: 687 بار
سپاس‌های دریافتی: 2865 بار

افتتاح دومین خط لوله ی انتقال گاز روسیه به اروپا

پست توسط cheka » سه شنبه 15 شهریور 1390, 10:57 pm

تصویر


روسیه امروز دومین خط لوله ی اصلی انتقال گاز خود به اروپا موسوم به Nord Stream را بصورت آزمایشی افتتاح کرد . در مراسم افتتاح این خط لوله که در ایستگاه گازی Portovaya در نزدیک سن پطرزبورگ انجام شد ، ولادیمیر پوتین ، نخست وزیر روسیه و گرهارد شرودر ، صدراعظم سابق آلمان و عضو هیات مدیره شرکت Nord Stream AG (شرکت سازنده خط لوله ی Nord stream) شرکت داشتند . این خط لوله بطور رسمی در اکتبر امسال اولین محموله های گاز را با ظرفیت 27.5 میلیارد مترکوبیک به اروپا انتقال میدهد . در همین حال ، سرویس خبری کرملین از سفر مدودف به آلمان در نوامبر آینده که با انتقال گاز از طریق این خط لوله مصادف خواهد شد ، خبر داد.

خط لوله ی Nord Stream ، دومین خط لوله ی اصلی انتقال گاز روسیه به اروپا است که در کنار خط لوله ی اوکراین ، انتقال گاز روسیه به اروپا را انجام میدهد . این خط لوله که از زیر دریای بالتیک به اروپا کشیده شده در حالت کاملا ساخته شده طولانی ترین خط لوله ی زیر آبی جهان خواهد بود . در حال حاضر نخستین خط این مسیر انتقال گاز به طول 1224 کیلومتر تکمیل شده و 54% (663 کیلومتر) از ساخت دومین خط لوله ی این مسیر ترانزیت گاز انجام شده است .

تصویر

خط لوله ی گازی Nord Stream از دو جهت برای روسها از اهممیت فراوانی برخوردار است . مورد اول ، کاهش وابستگی صادرات گاز روسیه به خط ترانزیت وکراین (به عنوان تنها خط لوله گازی روسیه به اروپا) خواهد بود که قدرت مانورهای سیاسی چند سال اخیر اوکراینی ها در این مورد که به "جنگ گازی" معروف است را از بین میبرد . ولادیمیر پوتین ، نخست وزیر روسیه با اشاره به این نکته در مراسم افتتاحیه امروز افزود " اوکراین همکار قدیمی ماست و مثل هر کشور ترانزیت دیگری قصد حداکثر استفاده از قابلیت انحصاری ترانزیت گاز روسیه به اروپا را دارد ، اما امروز دیگر نمیتواند از این قابلیت استفاده کند"

مورد دوم اهمییت این خط لوله ، تضمین بیشتر امنیت صادراتی انرژی از روسیه به اروپا در مقابل برخی تحرکات کشورهای اروپایی از جمله روژه ی نابوکو است . پروژه ی نابوکو در سال 2002 توسط چند کشور اروپایی و آمریکا آغاز شد که هدف آن کاهش وابستگی اروپا به روسیه در زمینه انرژی است ، اما این پروژه با عدم تمایل کشورهایی مثل ایران و عراق که گفته میشد صادر کنندگان اصلی گاز از این خط لوله خواهند بود ، مواجه شده و کار را برای حامیان آن سخت کرده است . البته هرچند روسها برای رقابت مستقیم با این طرح پروژه ی ساخت خط لوله ی دیگری بنام South Stream رو آغاز کرده اند (که خط لوله آن از بستر دریای سیاه خواهد گذشت) اما خط لوله ی Nord Stream نیز میتواند به عنوان یک عامل در جهت تقویت موقعیت صادراتی گازی روسیه استفاده شود .

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]
دعا نکنید زندگی آسانی داشته باشید ، دعا کنید انسانهایی قوی باشید.

جان.اف.کندی

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”