مجلس خواستار به‌ رسميت شناختن شوراي انتقالي ليبي

در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار و حوادث روز به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: MASTER, شوراي نظارت

ارسال پست
Major I
Major I
پست: 863
تاریخ عضویت: سه شنبه 29 دی 1388, 10:53 pm
محل اقامت: البرز
سپاس‌های ارسالی: 5392 بار
سپاس‌های دریافتی: 4116 بار
تماس:

مجلس خواستار به‌ رسميت شناختن شوراي انتقالي ليبي

پست توسط FARSHAD.ADL » یک شنبه 20 شهریور 1390, 6:33 pm

بروجردی با اشاره به جلسه کمیسیون امنیت ملی مجلس با معاون وزیر خارجه،گفت: گرچه وزیر امور خارجه با رئیس شورای انتقالی لیبی گفت‌وگویی تلفنی داشته اما کمیسیون از وزارت خارجه خواست ‌شورای انتقالی لیبی را به رسمیت بشناسد.

علاءالدین بروجردی رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به جلسه کمیسیون متبوعش با امیر عبداللهی معاون منطقه‌ای وزارت امور خارجه که به بررسی تحولات مصر، لیبی، یمن، بحرین و دخالت‌های بیگانگان در سوریه اختصاص داشت، اظهارداشت: در این جلسه مراتب نگرانی نمایندگان مجلس از وضعیت اسفناک مردم بحرین به دستگاه دیپلماسی اعلام شد.

وی با بیان اینکه برگزاری‌غیر‌قانونی و غیر متداول انتخابات آتی بحرین که بدون حضور مردم بحرین برگزار خواهد شد، هیچ کمکی به تحولات این کشور نخواهد کرد، افزود: برگزاری یک انتخابات تشریفاتی و کاملا سوری در مبانی شناخته شده و دمکراتیک جایی ندارد.

بروجردی با تاکید بر اینکه دخالت عربستان در امور داخلی بحرین و قتل عام مسلمان این کشور قابل تحمل نیست، گفت: کمیسیون امنیت ملی مجلس از وزارت خارجه خواست هر‌چه‌ سریعتر نسبت به خروج نیروهای عربستانی از خاک بحرین اقدامات دیپلماتیک را تشدید کند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: ما معتقدیم اگر مردم بحرین به حال خودشان وا ‌گذاشته شوند، قطعا مشکلات را حل و فصل خواهند کرد امادخالت نظامی بیگانگان هیچ کمکی به بهبود شرایط در بحرین نخواهد کرد.

وی در پاسخ به این سؤال که با توجه به استمرار تحریک‌های قومی و قبیله‌ای سوریه توسط آمریکا و همپیمانان منطقه‌ای آنها، آخرین وضعیت سوریه چگونه است، گفت: با توجه به به اصلاحات گام به گام دولت سوریه و هوشیاری مردم نسبت به دخالت‌های بیگانگان وضعیت فعلی سوریه بسیار آرام بخش‌تر از گذشته است.

بروجردی با بیان اینکه آمریکا بعد از سقوط مصر تلاش می‌کردسوریه را به عنوان حامی مقاومت فلسطین با مشکل مواجه کند، گفت: حمایت سوریه از مردم مظلوم غزه و فلسطین و همینطور حضور این کشور در محور مقاومت در برابر آمریکا موجب اقدام آمریکا برای ناآرام کردن سوریه شده است که قطعا این توطئه ناکام خواهد ماند.

وی در پاسخ به این سؤال که باواکنش ایران به اقدام نظامی احتمالی آمریکا یا ناتو علیه سوریه چگونه خواهد بود؟ گفت: با توجه به شرایطی که وجود دارد، باور ما این است که چنین توانایی در بیگانگان وجود ندارد که سوریه را مانند دیگر کشورها مورد هدف قرار بدهند.

بروجردی با اشاره به تحولات لیبی گفت: از دستگاه دیپلماسی خواستیم آخرین وضعیت امام موسی صدر را پیگیری کند تا انشاءالله این عالم بزرگ جهان اسلام به آغوش مسلمانان و خانواده خود کشور باز گردد.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با اشاره به گفت و گوی تلفنی وزیر امور خارجه با رئیس شورای انتقالی لیبی، تصریح کرد: کمیسیون امنیت ملی از وزارت خارجه خواست نسبت به رسمیت شناختن شورای انتقالی لیبی اقدام کند‌ چرا‌که جمهوری اسلامی ایران نسبت به مباحث حاکمیتی لیبی نمی‌تواند بی‌تفاوت باشد.

بروجردی با اشاره به تسخیر سفارت اسرائیل در مصر، گفت: تسخیر لانه جاسوسی رژیم صهیونیستی در مصر پاسخ مسلمانان مصری به ده‌ها سال جنایت رژیم صهیونیستی علیه ملت مسلمان و مظلوم غزه و فلسطین بوده است.

وی در پایان گفت: کشتار مسلمانان فلسطینی در گذشته گرچه با سکوت حاکمان مصر همراه بود اما اقدام مصری‌‌ها برای تسخیر لانه جاسوسی اسرائیل نشان داد که دیگر رژیم صهیونیستی به آخر خط رسیده است.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار و حوادث”