چطور پرینتر مناسب را انتخاب کنم؟ ساده و کاربردی

در اين بخش شما ميتوانيد درباره سخت افزار كامپيوتر به بحث و تبادل نظر بپردازيد

مدیران انجمن: Mahdi Mahdavi, شوراي نظارت

ارسال پست
Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 3470
تاریخ عضویت: جمعه 20 اردیبهشت 1387, 9:44 am
سپاس‌های ارسالی: 5878 بار
سپاس‌های دریافتی: 12403 بار
تماس:

چطور پرینتر مناسب را انتخاب کنم؟ ساده و کاربردی

پست توسط Solver » چهار شنبه 30 شهریور 1390, 2:50 am

  زبان ساده برای خرید یک دستگاه چاپ گر (Printer) باید سوالات زیر را از خود بپرسید و پس از جواب دادن به آنها با تسلطی که شایسته یک خریدار است در بازار جهت بررسی مدل های موجود و مناسب با قیمت مورد نظر به خرید بپردازید.

1. مصرف شما اداری است یا خانگی؟

الف. مصرف اداری

در این صورت شما به دستگاهی با طول عمر بالا نیاز دارید که ساعت کاری مستمر آن در روز و البته ظرفیت چاپ ماهانه آن بالا باشد. این قبیل پرینتر ها از نمونه های خانگی با کیفیت برابر گران تر هستند. اما در عوض هزینه نگهداری و کارتریج های آن ها ارزان تر می باشد.

ب. مصرف خانگی

کلا استفاده های غیر تجاری برای پرینتر را باید خانگی خواند. یعنی قرار نیست از این دستگاه به عنوان یک ابزار کار استفاده شود، بنابراین اگر قصد دارید در خانه خود یک چاپخانه راه بیاندازید و مثلا به چاپ عکس و .. بپردازید هم بهتر است گفت شما مصرف اداری دارید نه خانگی. پرینترهای خانگی اکثرا ارزان قیمت و با کیفیت بالاتری هستند اما سرعت چاپ آنها کمتر است. قیمت کارتریج آنها گران تر از نمونه های با کیفیت برابر اداری می باشد. اما با توجه به مصرف کمتر، خرید یک پرینتر ارزان قیمت برای مصرف خانگی مناسب تر از خرید یک پرینتر گران قیمت است، هر چند قیمت کارتریج پرینتر های ارزان قیمت گران تر است. همچنین با توجه به اینکه بیشتر پرینتر های ارزان قیمت، در زمان تعویض کارتریج، هدشان نیز تعویض می شود شما همیشه یک پرینتر با کیفیت در اختیار دارید.

2. رنگی یا سیاه و سفید؟

این سوال بسیار تعیین کننده است. همانطور که میدانید ما دو نوع پرینتر متداول برای مصارف اداری و خانگی داریم: جوهر افشان و لیزری. اما یافتن این که کدام یک مناسب تر برای ما است بستگی به جواب این سوال دارد که ما به چاپ تصاویر رنگی نیاز داریم یا سیاه سفید؟

اینجا منظور عمده کار است! یعنی بیشتر به چاپ صفحات رنگی خواهیم پرداخت یا سیاه و سفید!

اگر پاسخ گزینه دوم بود، بهترین گزینه برای شما یک پرینتر لیزری سیاه و سفید می باشد. اما اگر شما بیشتر چاپ رنگی دارید، انتخاب مناسب برای شما یک پرینتر لیزری رنگی است.

پس جوهر افشان چه شد؟

خوب در وضعیت ایده آل روشن است لیزری برتری های کاملا محسوسی نسبت به جوهر افشان دارد اما ... پاسخ سوال نخست شما روشن می کند که شما حقیقتاً باید پرینتر لیزری رنگی بخرید یا جوهر افشان رنگی!

اگر مصرف شما خانگی است، همانطور که گفته شد پرینتر ارزان قیمت مناسب شماست هر چند مصرف کارتریج آن زیاد باشد و گران قیمت در بیاد. این شرح دقیقاً مطابق پرینتر های رنگی جوهر افشان می باشد. تا آنجا که مثلا برندی مثل HP خیلی شفاف می گوید پرینتر را به شما رایگان می دهد و شما فقط هزینه کارتریج را پرداخت خواهید کرد و البته کاملا هم درست می گوید.

اگر هم مصرف شما اداری است، به علت بالا بودن تعداد چاپ شما، همانطور که قبلا گفته شد بهتر است ابتدا هزینه بالاتری را متقبل شوید اما به مرور زمان با صرفه جویی در کارتریج مصرفی این هزینه جبران خواهد شد. این خاصیت پرینتر های لیزری رنگی است. شما می توایندبا خرید یک پرینتر لیزری رنگی هر چند گرانتر از نمونه مشابه جوهر افشان است اما پرینتری با ظرفیت چاپ بالا در ماه داشته باشید که در تعداد چاپ مشابه با پرینتر جوهر افشان حتی گاهی تا نصف کارتریج اون را مصرف می کند.

به صورت معمول پرینتر های جوهر افشان با کارتریج های مثلا 901 که متداول ترین است تعداد 400 تا 500 برگه چاپ می کنند، اما یک پرینتر لیزری معمولی حداقل میتواند با یک کارتریج 1000 برگه چاپ کند! بنابراین به همین دلیل اگر تعداد چاپ شما بالا باشد خرید گران تر با صرفه تر تمام خواهد شد.

اما در مورد بحث سیاه و سفید باید گفت، پرینتر های لیزری یک سر و گردن بالاتر از نمونه های جوهر افشان هستند و اصلا جای رقابت برای مصرف خانگی و اداری نگذاشته اند و گزیه اول فارغ از نوع مصرف شما لیزری است.

به همین دلیل تمرکز شرکت ها بر روی چند کاره کردن اکثر پرینتر های جوهر افشار رنگی و البته سیاه و سفید تفکیک شده هستند. این تفکیک شده مقصود اون پرینتر هایی است که کارتریج رنگی جدا از کارتریج سیاه و سفید می خوردن و مثلا اگر شما نخواهید رنگی چاپ کنید مجبور نیستید هزینه خرید آن را بپردازید و فقط کارتریج چاپ سیاه و سفید را می توانید نصب کنید روی دستگاه. همچنین وجود اسکنر، فاکس و قابلیت کپی در این دستگاه های چند کاره باعث می شود گاهی بتوان یک پرینتر جوهر افشان رنگی را رقیبی برای یک پرینتر لیزری سیاه و سفید دانست، آن هم در نگاه فردی که هدفش خرید یک دستگاه پرینتر سیاه و سفید است.


در بسیاری موارد اسکنر های با کیفیت و قابلیت های جالب مثل ترکیب فاکس، و البته فراموش نشود قیمت ارزان این پرینتر ها که مناسب مصرف خانگی می باشند باعث می شود حتی شرکت ها از آنها استفاده کنند. اما این کار به شرطی که مصرف شما از ظرفیت چاپ در ماه اون دستگاه بالاتر باشد اشتباه است و مثلا ظرف 2 سال، شما ما به تفاوت پولی که بابت کارتریج ها داده اید چند برابر پولی می شود که می توانستید با آن یک پرینتر لیزری خوب بخرید. اما کاربران خانگی، همواره برای خرید یک پرینتر سیاه و سفید، نگاهی به چند کاره های جوهر افشان در مقابل تک کاره های لیزری داشته باشند.

پس از روشن شدن ماهیت کلی کالای مورد نظر به برخی خصوصیات مربوط به پرینتر ها که در هنگام خرید باید بررسی نمائید اشاره می کنم:

توابع یا کارکردها - Functions
این معقوله مربوط به دستگاه های چند کاره یا اصطلاحاً All in one می باشد. می تواند شامل همه یا چند مورد زیر باشد:  
  • Print
  • copy
  • scan
  • fax
  

سرعت چاپ - Print Speed
این مورد در مورد پرینترهای رنگی می تواند بسته به کارتریج و تنظیمات اعمال شده متغییر باشد که عموماً سریع ترین حالت را که مربوط به پایین ترین کیفیت می باشد مطرح می کنند.


سرعت چاپ متوالی یا سری - Print Speed Footnote
این مورد بیشتر برای دستگاه های چند کاره و پرینتر های مناسب کارکرد اداری اهمیت دارد. در حقیقت هر پرینت نیازمند تنظیم ISO دستگاه می باشد. اما برای گرفتن پرینت دوم از همان صفحه دیگر نیاز به تنظیم ISO نیست چون برای صفحه اول تنظیم شده است بنابراین سرعت چاپ صفحه بعدی ( چند پرینت از یک صفحه - کپی در چندکاره ) سریع تر خواهد بود.


ظرفیت چاپ در ماه - pages per month
تعداد برگی که دستگاه می تواند بدون بروز مشکل در یک ماه چاپ کند، اصطلاحاً بین متخصصین کار به چرخه کار ماهانه معروف است. چرخه کار پرینترهای خانگی حدود 750 برگ در ماه و پرینترهای اداری 8,000 برگ در ماه است. در حقیقت ملاک اصلی تشخیص خانگی یا اداری بودن یک پرینتر همین فاکتور می باشد.


کیفیت چاپ - Print Quality
فکر کنم کاملاً روشن است، واحد آن dpi است و کلا پرینتر ها و البته اسکنرها به سادگی با مقایسه این فاکتور نسبت به هم ارزش گذاری می شوند و یکی با کیفیت تر لقب می گیرد.


ظرفیت کارتریج - Number of print cartridges
مربوط به این می شود که دستگاه چند کارتریج می خورد. برخی دستگاه ها 2 کارتریج یکی برای رنگی و یکی سیاه و سفید می خورند که اینطور در چاپ سیاه و سفید دیگر از رنگ ها استفاده نمی شود و صرفه جویی خوبی می شود. حتی نمونه های هستند مثل hp که 4 کارتریج رنگ (هر رنگ یک کارتریج جدا) می خورد و دیگر به این ترتیب شما مثلا رنگ زرد تمام می کنید و فقط همین را تهیه خواهید کرد تا دیگر رنگ ها نیز کم شود. اما اگر یک کارتریج رنگ داشته باشید، مثلاً به علت تمام شدن رنگ زرد کارتریج دیگر عملا رنگ های دیگر موجود در آن هم بلااسفاده خواهد شد.


مشخصات کاغذ های (ابعاد چاپ)، تعداد کاغذ ورودی، ظرفیت سینی کاغذ، شیوه های ورود / خروج کاغذ نیز از موردی است که برخی برای کاربران خانگی و برخی برای کاربران اداری اهمیت دارند و توجه به آنها نیز از لزومات یک خرید خوب است.


منبع: ITLOG. 
Personal Site: [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

ارسال پست

بازگشت به “سخت افزار كامپيوتر”