سقوط ماهواره ناسا

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

سقوط ماهواره ناسا

پست توسط behrad90 » یک شنبه 3 مهر 1390, 12:15 am

 

سقوط ماهواره ناسا  


تصویر 
 نا[COLOR=#000000]سا اعلام کرده است ماهواره UARS امروز در شمال اقیانوس آرام در غرب آمریکا سقوط کرده است و این سازمان در پی یافتن مکان دقیق برخورد میباشد . ضمن این که تا این لحظه هیچ خسارتی گزارش نشده است . ضمنا بنا بر اعلام ناسا تنها اخبار اعلام شده این سازمان اعتبار داردو به محض مشخص شدن مکان سقوط آن را در پایگاه رسمی خود درج میکند  

این ماهواره 6 تنی به نام Upper Atmosphere Research Satellite یا UARS برای مطالعه و تحقیق اوزون و جو فوقانی در سال 1991 به فضا پرتاب شده بود که ماموریت آن در سال 2005 بعد از 6 سال به پایان رسید . از چند روزگذشته برنامه سقوط این ماهواره مورد توجه خبرگزاریها بوده است و امروز برخی ار گزارشها ی اولیه دلالت بر سقوط این ماهواره در غرب کانادا داشت .

بر اساس شبیه سازیهای صورت گرفته پیش بینی میشد پس از برخورد این ماهواره با جو و متلاشی شدن ، اکثر قطعات آن سوخته و حدود 26 قطعه به وزن حدود 500 کیلو گرم روی زمین سقوط کند

ضمنا بر اساس گزارش خبرگزاریها قرار است حدود پنج هفته دیگر، تلسکوپ فضایی آلمانها به نام ROSAT نیز به اتمسفر سقوط کند.با نزدیک شدن بیش از اندازه مدار حرکت این تلسکوپ به زمین ، اعلام شده به زودی این تلسکوپ نیز با جو زمین برخورد میکند. 

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: سقوط ماهواره ناسا

پست توسط behrad90 » چهار شنبه 6 مهر 1390, 12:14 pm

ناسا در نهایت موقعیت آرامگاه همیشگی ماهواره UARS خود را اعلام کرد، این ماهواره به گفته ناسا در حواشی مجمع الجزایر وانواتو سقوط کرده است.

به گزارش خبرگزاری مهر، متخصصان ردیابی ماهواره ای در نهایت اعلام کردند ماهواره از کار افتاده UARS در عرض جغرافیایی 14.1 درجه جنوبی و طول جغرافیایی 170.2 غربی در نقطه ای در حواشی مجمع الجزایر "وانواتو" و در میان آبهای اقیانوس آرام فرو افتاده و بقایا و قطعات آن نیز در میان آبهای آزاد غرق شده اند.

"نیک جانسون" دانشمند ارشد ناسا در زمینه زباله های فضایی از مرکز فضایی جانسون می گوید: اطلاعات جدید از زمان و موقعیت سقوط ماهواره بر اساس برآوردهای بسیار دقیق از حجم گسترده ای از اطلاعات تعیین شده است و از این رو ما درباره برآورد جدیدی که به دست آورده ایم کاملا اطمینان داریم.

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: سقوط ماهواره ناسا

پست توسط behrad90 » سه شنبه 19 مهر 1390, 3:54 pm

برخورد تلسکوپ فضایی به زمین/ احتمال بارش تیغهای شیشه ای از آسمان

دانشمندان نسبت به سقوط فضاپیمای خارج از کنترل دیگری با سرعتی بالا به سوی زمین هشدار دادند، تلسکوپی کوچکتر از ماهواره UARS ناسا با این تفاوت که قطعات آن می توانند در برابر حرارت اتمسفر مقاومت کرده و مانند تیغهایی از آسمان به زمین ببارند.

به گزارش خبرگزاری مهر، این فضاپیما تلسکوپی سه تنی است که از کنترل خارج شده و به سوی زمین در حال سقوط است. تلسکوپ پرتو ایکسROSAT متعلق به آلمانها است که با کمک فناوری های فضایی انگلیس و آمریکا ساخته شده و از سال 1990 در مدار زمین در حرکت بوده و اطلاعات ارزشمندی را از ستاره ها به زمین ارسال کرده است، اما ارتباط زمین با این تلسکوپ در سال 1999 قطع شد.

اکنون پیش بینی می شود این تلسکوپ تا پایان ماه اکتبر به اتمسفر زمین وارد شود. مرکز هوافضای آلمان اخطار داده احتمال این وجود دارد که 30 قطعه با وزن کلی 1.6 تن به سطح زمین برسند. همچنین احتمال می رود آینه مقاوم ROSAT در هنگام عبور از اتمسفر آسیب جدی نبیند و قطعات آن پس از متلاشی شدن مانند تیغهای برنده به زمین فرود آیند.

با این همه "هاینر کلینکارد" از آژانس فضایی اروپا می گوید طی بیش از 50 سالی که از تاریخ فعالیتهای فضایی می گذرد، کسی از سقوط یک ماهواره یا قطعه ای از ماهواره به زمین آسیب ندیده است. این تلسکوپ در تاریخ اول ژوئن 1990 از کیپ کاناورال برای انجام ماموریتی 18 ماهه به فضا پرتاب شد.

این تلسکوپ برای بیش از هشت سال به فعالیت خود ادامه داد و در نهایت در 12 فوریه 1999 از کار افتاد و انتظار می رود در یکی از روزهای اکتبر تا دسامبر به زمین برخورد کند. احتمال آسیب دیدگی انسانها از این برخورد بسیار کم است و هنوز متخصصان نتوانسته اند موقعیت قطعی سقوط آن را تخمین بزنند. ماه گذشته آژانس فضایی آلمان احتمال برخورد ROSAT با انسانها را یک در دو هزار تخمین زد.

بر اساس گزارش دیلی میل، ماه گذشته نیز ماهواره 6 تنی UARS ناسا با سقوط آزادی به میان اتمسفر زمین نابود شد، درباره این ماهواره نیز هشدارهایی مبنی بر احتمال برخورد قطعات آن با انسانها وجود داشت، با این همه در نهایت این ماهواره بدون وارد آوردن آسیب مالی یا جانی درون اقیانوس سقوط کرد.

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: سقوط ماهواره ناسا

پست توسط behrad90 » سه شنبه 26 مهر 1390, 6:02 pm

 
 تلسکوپ آلمانها این هفته سقوط می کند 
مقامات آلمانی به تازگی اعلام کرده اند تلسکوپ ROSAT این کشور به زودی و در این هفته به زمین سقوط خواهد کرد.

با وجود اینکه طی چند هفته گذشته مقامات آلمانی زمان سقوط این ماهواره را یکی از روزهای ماه های اکتبر یا نوامبر اعلام کرده بودند، اما اکنون این احتمال وجود دارد که ماهواره ROSAT در روزهای شنبه یا یکشنبه، 22 و 23 اکتبر به زمین سقوط کند، در عین حال مقامات فضایی آلمان محدوده گسترده تری را برای سقوط این ماهواره در نظر گرفته و این سقوط را در زمانی میان روزهای 21 تا 25 اکتبر پیش بینی کرده اند.

بر اساس گزارش ان بی سی، مقامات آلمانی احتمال برخورد این قطعات با انسانها را یک در دو هزار اعلام کرده اند که در مقابل خطر برخورد یک در سه هزار و 200 ماهواره UARS تهدید بسیار جدی تری به شمار می رود. مقامات هوافضای آلمان به دقت حرکت این تلسکوپ را زیر نظر دارند اما نمی توانند به صورت قطعی مکان و زمان سقوط آن را تا دو ساعت پیش از برخورد با زمین مشخص کنند، درست مانند ماهواره UARS.

مدار حرکت ROSAT از عرض جغرافیایی 53 درجه شمالی تا جنوبی گسترده شده است، وسعتی که بخشی بزرگ از زمین را پوشش می دهد، این به آن معنی است که احتمال سقوط این ماهواره در هر نقطه ای از کانادا تا آمریکای جنوبی وجود دارد.

ROSAT در ژوئن سال 1990 و طی پروژه ای مشترک میان آلمان، آمریکا و بریتانیا به فضا پرتاب شد و هشت سال پس از آن این تلسکوپ دچار نقص فنی شده و در نهایت در سال 1999 برای همیشه از کار افتاد.

بر اساس گزارش اسپیس، این تلسکوپ در طول دوران فعالیت خود تصاویر متعدد و ارزشمندی را از فضا به ثبت رسانده است، نقشه کامل از کل آسمان یکی از تصاویر ترکیبی است که با کمک این تلسکوپ به ثبت رسیده است. 

تصویر


 
 

Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

Re: سقوط ماهواره ناسا

پست توسط behrad90 » چهار شنبه 4 آبان 1390, 4:03 pm


مقامات مركز هوا و فضاي آلمان اخيرا اعلام كرده‌اند كه ماهواره از كارافتاده اين كشور احتمالا در خليج بنگال در شمال شرق اقيانوس هند فرود آمده است.

تلسکوپ «روسات» در روز يكشنبه اول آبان، وارد جو زمين شده بود، اما مقامات فضايي آلمان در روزهاي اوليه نتوانسته بودند محل دقيق فرود آن را تعيين كنند.حال آژانس هوا فضای آلمان اعلام کرده بقایای این ماهواره در شمال اقیانوس هند در خلیج بنگال افتاده است .

هنوز مشخص نيست كه چه مقدار از قطعات این ماهواره به زمین رسیده است .يوهان ديتريش وورنر،به عنوان رئیس مركز هوا و فضاي آلمان در بيانيه‌اي اعلام كرد: با ورود مجدد ماهواره روسات به جو زمين، يكي از موفق‌ترين ماموريتهاي فضايي علمي آلمان به نتيجه نهايي خود رسيد.

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”