جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

وستا، درخشان‌ترین سیارک سامانه خورشیدی

توسط behrad90 » پنج شنبه 7 مهر 1390 11:45 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد سازمان ناسا به مناسبت اولین سالگرد آغاز ماموریت فضایی کاوشگر "داون" تصاویر جدید این کاوشگر از سطح سیارک وستا را منتشر کرده است
         
این تصاویر شامل اولین تصویر کامل از کل سیارک است که می‌تواند به اخترشناسان کمک کند تا از چگونگی شکل گیری این سیارک در ابتدای شکل گیری سامانه  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد ی اطلاعات بیشتری به دست آورند.


تصاویر جدید از سطح وستا از فاصله‌ای برابر پنج هزار و 200 کیلومتری به ثبت رسیده و کل بدنه این سنگ کیهانی را که هر پنج ساعت و 20 دقیقه به دور مدار خود می‌چرخد، تحت پوشش قرار داده‌اند. ناسا این تصاویر را به مناسبت گذشت یک سال از آغاز ماموریت علمی کاوشگر داون منتشر کرده است.

این کاوشگر 466 میلیون دلاری در تاریخ 15 جولای وارد مدار وستا شده و ماموریت یکساله خود را در مدار این سیارک با هدف مطالعه بر روی وستا آغاز کرد. وستا درخشان‌ترین سیارک سامانه خورشیدی و دومین جرم بزرگ در کمربند اصلی سیارک‌ها در میان مریخ و مشتری است وسعت این سنگ کیهانی 530 کیلومتر است.


(به تقل از همشهری آنلاین)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
oweiys, Present, HESAM-007, ASHKAN95, Shahbaz, Mahdi1944, Persian Cat, CAPTAIN PILOT, mahshid-banoo

Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

Re: وستا، درخشان‌ترین سیارک سامانه خورشیدی

توسط behrad90 » چهارشنبه 4 آبان 1390 20:44

                         نمای جدیدی از کوه اورست در سیارک وستا                                             


تصویر جدیدی از فضاپیمای داون (سپیده‌دم) ناسا، کوهی را در  قطب جنوب سیارک وستا نشان می‌دهد. ارتفاع این کوه 3 برابر ارتفاع کوه اورست است. این عکس مورب از این سیارک با قطر 530 کیلومتر گرفته شده است.قله کوه قطب جنوب وستا، در وسط تصویر دیده می‌شود که ارتفاع آن 22 کیلومتر است. در سمت راست تصویر صخره‌ای با شیب تند دیده می‌شود، محققان گروه سپیده‌دم بر این باورند که شاید این صخره نشانه‌ای از زمین‌لغزه‌های وستا باشد.

این چشم‌انداز از سیارک وستا، انحنای وستا را نشان نمی‌دهد طوری‌که سیارک بزرگ مسطح است و دایره‌وار نیست. اگر روی سیارک وستا باشید این صحنه را نخواهید دید چون مکان‌های دور در انحنای افق ناپدید می‌شوند، مثلا اگر شما در آمریکای شمالی باشید به خاطر انحنای زمین قادر نخواهید بود کوه اورست را در فاصله دور ببینید.

فضاپیمای سپیده‌دم به مدت یک سال تا جولای 2012 در مدار خود به دور وستا خواهد ماند و سپس به سمت بزرگترین سیارک، سیارک سرس در کمربند اصلی سیارک‌ها حرکت خواهد کرد.

منبع : لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
Shahbaz, oweiys, FARSHAD.ADL, CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, SAMAN, HESAM-007


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان