در اين بخش مي‌توانيد در مورد اخبار نظامي منتشر شده به بحث بپردازيد
Captain I

Captain I

نماد کاربر
556

تشکر کرده: 0 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 5 آذر 1385 12:28

آرشيو سپاس: 3825 مرتبه در 518 پست

Re: ناو "جرج دبلیو بوش" وارد خلیج فارس شد+عکس

توسط HASAN BARATY » يکشنبه 10 مهر 1390 18:25

خیلی‌ جالبه که شما پدافند لیزریرو بعضی‌ می‌بینید اون نمونه که شما دیدی آزمایشهای اولی‌ بود، اسم اژدر آلمانی‌ براکودا باید باشه، شناورهای سطحی و زیر سطحی آمریکا مجهز به اژدر‌های هدایت پذیر و انواع موشک‌ها هستند و کلا استراتژی شون فرق می‌کنه با چیزی که شما نظر تهٔ. شما اون تکنولوژی قایق‌های تندرو را پیشرفت‌ترین می‌بینید ولی‌ برای اونا اونقدر پیشرفت نیست و گفتم کلا تکنولوژی آمریکا در تمامی زمینها حرف اولو می‌زنه و  شما میتونید ۳۰ سال دیگه دنبال تکنولوژی که الان در اختیار داشتن حتا بدونی. در ضمن اگه انقدر کشتی جنگیه پیشرفت داشتن بده چرا ما جماران ساختیم؟ چرا رفتیم دریای مدیترانه با همین قایقا نرفتیم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" /><o:p></o:p>
لطفا ازمایش نمونه جدیدتر این لیزر را نشون بدید ما هم ببینیم.البته ازمایش نمونه های جدید تر ان احتمالا در هالیوود انجام شده احتمالا هم شما انها را دیدید.از کی تا حالا ازدر اشکوال(حوت) غیر هدایت شونده شده ما خبر نداریم.منظورتون از اژدرهای هوشمند همین ازدر پروانه ای های است که یکیش در روز صنعت دفاعی رونمایی شد.از نظر شما اشکوال توانش پائین تر از اینها است.

اژدر ربطی به استراتزی نداره هر کشوری که دارای توان دریایی است به دنبال ساخت چنین سلاحی است حالا امریکا دستش به گوشت نمی رسه میگه بو میده.چرا حرف خودتون رو توی دهن من میزارین.من کجا گفتم کشتی پیشرفته داشتن بده.اون قسمتی که من این حرف رو زدم نشون بدین خودم هم ببینم.مسائل را بی دلیل با هم مخلوط نکنین.شما دارید بر خلاف واقع ادعا میکنید که در خلیج فارس و دریای عمان شناورهای تندرو توان انهام این شناورهای سنگین را ندارند.که البته با توجه به سابقه و حرف خود امریکائیها چنین ادعایی بی اساس است.این چه ربطی به جماران و دریای مدیترانه داشت.مگر ایران قراره در مدیترانه و اقیانوس اطلس با امریکا بجنگه؟؟

دوست عزیز مثل اینکه اصلا پست‌های منو نخوندید قرار نیست موشک الکترو مغناطیس داشته باشن می‌شه به روشهای دیگه همون کارو با امواج کرد. اگه تو فیلمهای هلیوودی این اتفاق میافته فقط هم تو فیلمهای مربوط به دفاع مقدس صدا سیما می‌شه با قایق رفت با روش بزن بهادری همه‌رو زدو برگشت لطفا مسائلو قاطی‌ نکنید.
شما به روشنی در ابتدا به صراحت گفتید موشک الکترومغناطیس(اگر بخواین اینطوری حساب کنید اگه یه موشک الکترو مغناطیسی‌ نزدیک این قایق‌ها بزنید همشون سرجاشون با موشک‌هاشون میخکوب میشن).
حرفی را که میزنید بهش پایبند باشید. پست شما موجود است انچه که فرمودید هم موجود است.ضمن اینکه هنوز جهان به مرحله ای نرسیده که با امواج الکترومغناطیس صدها شناور را نابود کنه وگرنه امریکایی ها این همه هزینه برای ساخت موشک و بمب هدایت پذیر و..نمی کردند.امواج را می تاباندن کار تموم بود.در مورد دفاع مقدس هم چیزی که گفتید دقیقا نشان دهنده عدم اگاهی شما از این دوران است .با کمی تحقیق متوجه میشوید این اتفاق افتاده و حتی ناو 1 میلیاردی امریکا را با فضاحت با یدک کش از منطقه خارج کردن و میزان انهام کشتی ها به حدی رسید که رئیس جمهور امریکا رسما عدم حمله به شناورهای ایرانی را اعلام کرد.مثلا می خواهید با تحریف تاریخ چی رو ثابت کنید!!!!

فرمودید باز برای اطلاعات بیشتره بنده در رابطه با سامانه‌aegis بهتر بدونید که شمااز میزان اطلاعات من قطعا خبر ندارید پس خوب نیست همینجوری اینو تکرار کنید، شمام بهتره بدونید  اف-۱۶ تازه درست نشده ولی‌ نمونهٔ الانش با اولیش زمین تا آسمون فرق داره و کشورهایپیشرفتتایه‌چیزی به قابلیتهای جنگ افزارشون اضافه می‌کنن نمیان یهاسم جدید روش بزارن.بازهمتوجهنکردید که برای مقابل با موشکها از این ساماناستفاده میکنند هوا پیماهای بی‌ سرنشین از روس دیگرو باهاشون مقابل می‌شه

اینجا هم اولا ایجس چه ربطی به اف 16 داره.ثانیا چرا باز حرفتون را تعقییر میدید (برای مورد آخر که فرمودید بهتره راجع سیستم دفاع موشکی Ae یکم تحقیق کنید، فرمودید تعداد زیادی هواپیمای بی‌ سرنشین برن طرف ناو سیستم‌های دفاع ناو هم برای قشنگی‌ هستن بفرمایید دیگه، هواپیماها ییم که ۲۴ ساعت گشت میزنند هم کشک هستن دیگه اگه اینطوری بود که میفرمایید تا الان خیلی‌ از کشورها امریکارو چندین بار نابود کرده بودن . )
اینجا بعد از اشاره دوست عزیزم به حمله همه جانبه پهبادها به ناو از ایجس حرف میزنید حالا بعد که پاسخ میگیرید میگید برای مقابله با وشک ها از این روش استفاده میشه بعد روش دیگری است برای مقابله با هواپیماهای بی سرنشینکه البته در توهم.

در جنگ این جنگها هر عملیات نظامی که انجام شده موفقیت آمیز بود و می‌زنه موفق بودن در عملیات به اهداف جنگ بر نمی‌گرده ممورتو میدان به نیرو میره انجام میده اگه یون اکری که گفتن بهشو کرد یعنی‌ موفقیت داشته الان همه چیو آمریکاییها اداره میکنند دراین دو کشور  و تظاهرات مردمی ضد طالبان هم کم نیست در افغانستان همونطور که چندروز پیش که طالبان مقام افغان را کشت مردم بر ضد طالبان تظاهرات کردن

متاسفانه این نشون میده شما چندان با جنگ اشنایی ندارید یا فقط تلوزیون انگلیس را تماشا میکنید.میزان موفقیت در یک جنگ بر اساس میزان دسترسی به اهداف است.هدف امریکا روشن و واضح نابودی طالبان بود حالا اینکه با موشک چند میلیون دلاری کپر افغانی ها را نابود کرد معلومه که در جنگ پیروز شده فعلا که طالبان سرجاشون هستند ناش کشی امریکائیها هم همچنان ادامه دارد.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HASAN BARATY تشکر کرده اند:
Java, victory67, Sami 1993, HS368, mehdighorbani, reza4087

Senior Poster

Senior Poster

no avatar
739

تاريخ عضويت

چهارشنبه 3 تیر 1388 01:26

آرشيو سپاس: 1216 مرتبه در 436 پست

توسط HITMAN_KU » يکشنبه 10 مهر 1390 19:26

25000 نفر صحیح نیست ناوهای توی این کلاس 5000 پرسنل دارند.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HITMAN_KU تشکر کرده اند:
behrad90, reza4087

Major I

Major I

no avatar
235

تشکر کرده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 25 بهمن 1388 05:06

آرشيو سپاس: 1034 مرتبه در 211 پست

توسط HS368 » يکشنبه 10 مهر 1390 20:57

shaman نوشته است:آمریکا همیشه امن و در رفاه هستش در اون سو‌ی دنیا و سربازنشش دارن سو‌ی دگهٔ دنیا میجنگن ما هرکاریم بکنیم باز خاک آمریکا در امان هستش، و هیچ کشوری تقریبا توانایی مقابله با ارتشی که میتونه هر لحظه هرجای دنیارو هدف قرار بده و تعدادی غیر محدود نیرو جابجا کند رو حداقل فعلا نداره.

از نظر نظامی بازم میگم آمریکا پیروز این جنگها محسوب می‌شه...
:shock:

اینطوری شما فرمودید آمریکا قدرت مطلقه و از ما هم کاری بر نمیاد و تنها راه حلی که شما ارائه دادید (به اصطلاح) صلح است یا اینکه بهتر بگم صریحا تسلیم بشیم.
صلح با آمریکا یعنی کنار گذاشتن تمام آرمان های امام خمینی و نوکر آمریکا شدن و ... (نمیخوام وارد اینجور مسائل بشم).

اینطور که معلومه فقط و فقط رسانه های غربی رو میبینید و هیچ اعتمادی به گفته های داخلی ها ندارید! متاسفانه شما آمریکا را خدای جهان میدونید!

حالا که شما اینقدر از قدرت آمریکا اطلاع دارید، میشه یه راه حل نظامی بدید که اگه احیانا آمریکایی ها خر شدن و به ما حمله کردن ما باید چیکار کنیم؟!

منتظر شنیدن راه حل نظامیتون هستم
آخرين ويرايش توسط HS368 در يکشنبه 10 مهر 1390 22:31, ويرايش شده 1 در کل.
خوشبختی ما در سه جمله است ... تجربه از دیروز , استفاده از امروز , امید به فردا ... ولی ما با سه جمله دیگر زندگی مان را تباه میکنیم حسرت دیروز , اتلاف امروز , ترس از فردا ... دکتر علی شریعتی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HS368 تشکر کرده اند:
Sami 1993, ASHKAN95, mehdighorbani, mm1990, reza4087

Furious Poster

Furious Poster

no avatar
310

تاريخ عضويت

شنبه 19 آبان 1386 19:46

آرشيو سپاس: 640 مرتبه در 140 پست

توسط armanmodern » يکشنبه 10 مهر 1390 21:12

دوستانی که مدام از استراتژی حمله ی قایق های تندرو و حمله ی زنبور و ... صحبت می کنند، این رو هم در نظر بگیرید که ممکنه اصلا رویارویی مستقیمی در دریا صورت نگیره.
با توجه به برتری کامل امریکا و ناتو در هوا، امکان داره یک کانال امن هوایی تشکیل بدن و با حجم زیاد بمباران های دقیق و با موشک های کروز و هلی برن نیروهای ویژه بنادر اصلی کشور و مراکز فرماندهی و کنترل دریایی ما رو از رده خارج کنند، اونوقت شانس چندانی نداریم که کنترل اوضاع خلیج فارس رو در دست بگیریم.
نکته دیگری که باید در نظر داشت، اینه که همه به فاز آخر حمله ی قایق های تندرو فکر میکنند، در حالی که در شرایط جنگی تمام حرکات دشمن و ما از ابتدا رویت میشه و تاکتیک مقابلهبا اون سریعا اتخاذ میشه. به محض حرکت قایق های تندرو از مبدا، این مسئله آشکار میشه و مطمئن باشید که فاز اولیه مقابله با این قایق ها خیلی دور از ناوگروه شروع میشه، ناوگروه با اون حجم هواگردها و تسلیحاتش اجازه نمیده که شما به منطقه  ایجاد خطر برسی و ضربه ات رو بزنی، بعد مقابله کنه!

این مواردی بود که به ذهنم رسید که در مورد نظرات دوستان بگم، لطفا دوستان جبهه نگیرن، عاشق سینه چاک امریکا هم نیستم!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب armanmodern تشکر کرده اند:
Persian_ranger, HS368, noktehdaan, FARSHAD.ADL, Cloor Master, shaman, gigi64, ASHKAN95, sroasha

Captain

Captain

نماد کاربر
3805

تشکر کرده: 24 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 7 شهریور 1388 02:26

جمهوری اسلامی ایران

آرشيو سپاس: 23503 مرتبه در 3364 پست

توسط Sami 1993 » يکشنبه 10 مهر 1390 22:44

armanmodern نوشته است:دوستانی که مدام از استراتژی حمله ی قایق های تندرو و حمله ی زنبور و ... صحبت می کنند، این رو هم در نظر بگیرید که ممکنه اصلا رویارویی مستقیمی در دریا صورت نگیره.
با توجه به برتری کامل امریکا و ناتو در هوا، امکان داره یک کانال امن هوایی تشکیل بدن و با حجم زیاد بمباران های دقیق و با موشک های کروز و هلی برن نیروهای ویژه بنادر اصلی کشور و مراکز فرماندهی و کنترل دریایی ما رو از رده خارج کنند، اونوقت شانس چندانی نداریم که کنترل اوضاع خلیج فارس رو در دست بگیریم.
نکته دیگری که باید در نظر داشت، اینه که همه به فاز آخر حمله ی قایق های تندرو فکر میکنند، در حالی که در شرایط جنگی تمام حرکات دشمن و ما از ابتدا رویت میشه و تاکتیک مقابلهبا اون سریعا اتخاذ میشه. به محض حرکت قایق های تندرو از مبدا، این مسئله آشکار میشه و مطمئن باشید که فاز اولیه مقابله با این قایق ها خیلی دور از ناوگروه شروع میشه، ناوگروه با اون حجم هواگردها و تسلیحاتش اجازه نمیده که شما به منطقه ایجاد خطر برسی و ضربه ات رو بزنی، بعد مقابله کنه!

این مواردی بود که به ذهنم رسید که در مورد نظرات دوستان بگم، لطفا دوستان جبهه نگیرن، عاشق سینه چاک امریکا هم نیستم!

با توجه به اینکه برتری هوایی با امریکا خواهد بود ، پس تمامی تاکتیکهای نیروی های دفاعی ایران بر اساس همین برتری هوایی شکل گرفته است ( در رزمایش هایی که در سالهای اخیر برگزار شده است از همان اول برتری هوایی به نیروهای دشمن فرضی داده شده است )
البته امریکا باید کل خط ساحلی ایران تا چند کیلومتر در عمق را با انبوهی از مهمات و به صورت مداوم زیر آتش ببرد که امکان پذیر نیست .
در رابطه با زدن مراکز فرماندهی ، کنترلی و همینطور ارتباطی ، ایران در این رابطه هم همانند اوسیراک از عراق درس گرفته است . در جریان نبرد خلیج فارس 1 متحدین با هدف قرار دادن مراکز ارتباطی و فرماندهی ثابت عراق عملا نیروی های عراقی را که منتظر دستور بودن را فلج کردن .
هم اکنون همه دسته های نیروهای ایران دارای فرماندهی مستقل ( علاوه بر فرماندهی اصلی ) و متحرک هستند و به هر دسته قدرت ابتکار و استقلال لازم ( چیزی که عراقی ها بی بهره بودن ) داده شده است . هم اکنون وظایف و عملکرد هر نیرو به آن نیرو ابلاغ و درباره ان توجیه شده اند که در زمان درگیری در صورت انهدام فرماندهی اصلی و یا قطع ارتباط بتوانند به دفاع خود ادامه بدهند .

اما در رابطه با خارج شدن ناوگان جنگی امریکا در زمان درگیری و قرار گرفتن در نقطه امن . در اصل این یک پیروزی پیش از جنگ محسوب می شود که این ناوگان برای در امان مانندن مجبور به دوری از سواحل ایران هستند که از کارایی آنها می کاهد .
برای مثال ناو هواپیمابر مجبور است برای در امان ماندن از برد 300 کیلومتری موشک خلیج فارس در فاصله دورتری از سواحل ایران قرار بگیرند ، این یعنی تحمیل شدن 600 کیومتر ( 300 کیلومتر رفت و 300 کیلومتر برگشت ) بر جنگنده ها که از کارایی آنها می کاهد ، توان نفوذ در عمق بیشتر از خاک ایران را از دست می دهند و دربرابر پدافند هوایی و درگیری های هوایی آسیب پذیر تر می شوند .
حالا ایران در اینده بتواند موشکهای دوربرد تر از خلیج فارس بسازد باعث دورتر شدن ناوها به ویژه هواپیمابرها و حامل موشکهای کروز از سواحل ایران می شود .

گرگ ها خوب بدانند در این ایل غریب

گر پدر رفت، تفنگ پدری هست هنوز

گرچه نیکان به مرور بار سفر بر بستند

شیرمردی چو علی خامنه ای هست هنوز

لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                          لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد                                                                             لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 
 لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Sami 1993 تشکر کرده اند:
HS368, mm1990, ASHKAN95

Furious Poster

Furious Poster

no avatar
310

تاريخ عضويت

شنبه 19 آبان 1386 19:46

آرشيو سپاس: 640 مرتبه در 140 پست

توسط armanmodern » دوشنبه 11 مهر 1390 00:49

Sami 1993 نوشته است:

در رابطه با زدن مراکز فرماندهی ، کنترلی و همینطور ارتباطی ، ایران در این رابطه هم همانند اوسیراک از عراق درس گرفته است . در جریان نبرد خلیج فارس 1 متحدین با هدف قرار دادن مراکز ارتباطی و فرماندهی ثابت عراق عملا نیروی های عراقی را که منتظر دستور بودن را فلج کردن .
هم اکنون همه دسته های نیروهای ایران دارای فرماندهی مستقل ( علاوه بر فرماندهی اصلی ) و متحرک هستند و به هر دسته قدرت ابتکار و استقلال لازم ( چیزی که عراقی ها بی بهره بودن ) داده شده است . هم اکنون وظایف و عملکرد هر نیرو به آن نیرو ابلاغ و درباره ان توجیه شده اند که در زمان درگیری در صورت انهدام فرماندهی اصلی و یا قطع ارتباط بتوانند به دفاع خود ادامه بدهند .

درسته، این تنها راهکار مقابله با دشمن در چنین شرایطی هست، اما باید بپذیریم که همین مستقل عمل کردن واحد ها، خود بخود باعث میشه که از توان واقعی نظامی اونها کاسته بشه، بهرحال یکی از اصول غافلگیری و وارد آوردن تلفات به دشمن، تجمع نیروهای خودی و هماهنگی در وارد آوردن ضربه در یک مکان و زمان خاص هست، که در این حالت از نیروهای خودی سلب میشه.
در حقیقت این استقلال که به واحدهای رزمی داده میشه قدرت اونها رو چیری در حد متوسط نگه میداره، چیزی ما بین ایده آل و صفر.
در نهایت چیزی که میخوام بهش اشاره کنم اینه که درسته که ما هم راه هایی برای مقابله با دشمن در نظر گرفتیم و تسلیم نمیشیم، اما شرایط به گونه ای پیش میره که از توان خودمون هم کاسته میشه و چیزی که خیلی مهمتره صرفا داشتن تسلیحات و تجهیزات نمیشه گفت که همه چیز تمامه، نحوه ی بکارگیری و شرایط مکانی و زمانی هم خیلی تاثیرگذاره. مثلا من خیلی جاها دیدم که دوستان خیلی یک طرفه به صرفِ داشتن موشک دوشپرتاب میثاق یا توپ های 35 میلیمتری تولید داخل، میگن که پس تونستیم ارتفاع پست رو برای هواگردهای دشمن نا امن کنیم و دیگه در این محدوده خطری تهدیدمون نمیکنه، در حالی که در عمل خیلی فاکتورهای دیگه هستن که دخیل میشن و نتیجه رو تعیین میکنن. از جمله آموزش مناسب و آشنایی کامل با ویژگی های ابزاری که در اختیار داریم، و متاسفانه در این زمینه در نیروهای مسلح ما خیلی سهل انگاری میشه. در سالهای اخیر بیشتر بر روی تجهیزات استراتژیک و پیشگیرانه تاکید شده و آموزش مداوم و جدی نیروهای مسلح بخصوص در بعد زمینی خیلی کم اهمیت شده.
بهرحال امیدوارم که هرگز جنگی رخ نده و آرامش بر کشور و منطقه حاکم باشه.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب armanmodern تشکر کرده اند:
sroasha, ASHKAN95, shaman

Major II

Major II

نماد کاربر
225

تشکر کرده: 41 مرتبه
تاريخ عضويت

جمعه 22 تیر 1386 21:38

آرشيو سپاس: 1210 مرتبه در 191 پست

توسط shaman » دوشنبه 11 مهر 1390 01:31

جناب HASAN BARATY:

اون آزمایش لیزر فقط از مایش اولی‌ اون سمانه هستش و سرعت عملش قطعا خیلی‌ بیشتر در نمونهٔ اصلی‌ خواهد بود شا میتونید راجبش تحقیق کنید خودتون، اگر راجع اژدر اشکوال تحقیق کنید می‌بینید که بیشتر ازش به عنوانه راکت زیر سطحی عنوان می‌شه به علت سیستم هدایتش، آمریکا اژدر‌های خودش رو داره میتونید تحقیق کنید و باهاشون آشنا شید، آمریکا اگه دستش به گوشت نمی‌رسید الان سفینهٔ فزاییش از منظومهٔ شمسی‌ بیرون نرفت بود پس آمریکا با تکنولوژی مشکلی‌ نداره و اینو ثابت کرده گفتم در تمام تکنولوژیها ,اگر به کشور خودمون نگاه کنید می‌بینید بهترین هواپیمایی‌ که در اختیار داریم ساخت همین کشور هست.

فرمودید شناورهای گران قیمت خریدار شده داری شده تو رژیم گذشته ارزش نداشت و سپاه از قایق‌های تندرو استفاده کرد یعنی‌ شناورهای پیشرفت ارزش ندارند دیگه حرف خود شما بود.

بنده گفتم :  اگر بخواین اینطوری حساب کنید اگه یه موشک الکترو مغناطیسی‌ نزدیک این قایق‌ها بزنید همشون سرجاشون با موشک‌هاشون میخکوب میشن

بعدش جناب sami1993گفتن اینکارو اگه بکنن به جفتشون لطمه میزان منم گفتم می‌تونن از موشکی کوچکتر یا روشهای دیگر استفاده کنند شما فقط ۱ پست منو خوندید مثل اینکه. با استفاده از امواج الکترو مغناطیس می‌شه خیلی‌ کارا شما میتونید خودتون تحقیق کنید ببینید می‌شه این کارو کرد یا نه. قرار نیست نابود کنن با این امواج از کار میندزنشون کار نابود کردن رو جنگ افزارهای دیگر می‌کنن, راه کار بسیار خوبی برای دفاع و حمل هست شما میتونید نمونهٔ کوچکشی تو خونه بسازید ببینید شدنی یا نه بسیار ساده‌هم هست. اتفاقا بسیار اطلاعات دارم از دوران دفاع مقدس و ازیزانمم از دست دادم تو اون دوران و با توجه به عشق پروازی که داشتم از کودکی بسیار مطالعه کردم راجبش حالا شما میگی‌ ندارم حتما ندارم دیگه. در جریان حمله به سکوهای نفتی‌ که بودید.....

راجبع چیزی که در رابطه با سامانه‌Aegis گفتم برای مقابل با موشک خلیج فارس بود و در پست دیگرمم برای یه دوست دیگمون این موضوعرو روشن کردم و تو همون جمله‌ای که از من گذاشتید نوشتم سیستمهای دفاعی ناو منظورم سیستم‌های دفاعی نزدیک برای مقابل با این نوع تهدیدات بود و همچنین هواپیماهای گشتی هم برای مقابل با اینجور تهدیدات هستند. راجع اف-۱۶ شما فرمودید که سامانه‌ از قبل بود و جدید نیست منم ناگفته بودم جدید، نمی‌دونم شما چرا اونو گفتید منم اشاره کردم هر چیزی طیه زمان پیشرفت تر می‌شه با مورد بهینه سازی قرار میگیره یه مثلم براتون زدم.

فرمودید این نشون میده من از جنگ اطلاع ندارم بازم شما خیلی‌ فکر می‌کنید اطلاعاتتون زیاده دوست عزیز که اینطوری میگید بهتره بدونید من اصلا مثل شما تلویزیون نگاه نمیکنم و اخبارم در جریان اخبار از هر طرف هستم حداقل بیشتر روز در سنترال هستم و در جریان اخباری که شما هستی‌ منم هستم. زیادم ایران میام اتفاقا چند روز پیش برگشتم. شما میتونی باور نکنی‌ که آمریکا پیروز این دو جنگ بود و الان قدرت برتر در این دو کشور هست. در حال حاضر مشغول امتحانات دوره JAA ATPLهستم و برام فارسی تایپ کردن خیلی‌ مشکل و وقت گیر هستش ولی‌ به هر حل باید جوابتون بدم. به شما اگر بگم فردا با بی‌-۲ هم میان شما میگید ما با س -۳۰۰ داخلی‌ مزینیمش یعنی‌ کلا بهترین چیزارو شما فکر می‌کنید ایران داره و همهچیش بهتر از همست. یعنی‌ کلا واقع بین نیستید من تو همون کشور بزرگ شدم و سر افرزی ایران سر افرزی من ولی‌ دلیل نمی‌شه واقع بین نباشم ارزومم بود در نیرو هوایی‌ کشورم خدمت می‌کردم ولی‌ افسوس. :razz:

دوست عزیزHS368 :razz: :

اگر بخواید واقع بین باشید کشوری که در اکثر کشورهای دنیا پایگاه داره و اولین قدرت سیاسی نظامی اقتصادی جهان هست تقریبا قدرت مطلق هستش و همه مدونن الان جهان تک قطبی هست. البته امام خمینی فرمودند نه شرقی‌ نه غربی. از ما کاری بر میاد به نزرم صلح بهترین کار هستش در تمامی زمینها و باعث پیشرفت می‌شه ولی‌ بعادها وقتی‌ به یه قدرت بزرگ از همه نظر تبدیل شدیم با استفاده از کشورهای دیگه میتوانیم این ادعاهایی که الان داریم داشته باشیم( نظر شخصی‌) نه اینکه بخوایم اهمچیو خدمون از نو درست کنیم و با تمام دنیا بجنگیم در عوض میتوانیم این پولارو صرف پیشرفت در تمامی زمینها با استفاده از کمک کشورهای پیشرفت بککنیم تا به یجای درست حسابی‌ برسیم. دوست عزیز من کاری به خوب بد آمریکا ندارم ولی‌ واقعاً هیچ کشوری اندازهٔ آمریکا باعث پیشرفت بشر در تمامی علوم در هیچ دوره‌ا‌ی نشده، و همونطور که می‌بینید یک ایرانی‌ هم در صدر بزرگترین اکتشافات این کشور می‌شه مشاهده کرد ولی‌ اون آقای فیروز نادری اگه الان تو ایران بود جای فرستادن کاوشگر به مریخ و خارج از منظومهٔ شمسی‌ الان داشت رو موشک شهاب کار میکرد، دوستی‌ و صلح از همچی‌ بهتر هستش و باعث پیشرفت می‌شه و جنگ جز ویرانی چیزی نخواهد داشت.
می‌شه شما به من بگید قدرت اول دنیا کی‌ هست؟

متاسفانه بر خلاف تصور شما بنده تمامی اخبارو مطالعه می‌کنم. ما بهتر با آمریکا جنگ نکنیم و اگه میخوایم واقعاً پیشرفت کنیم انقدر تلاش کنیم که حرف اول فرهنگی‌ علمی‌ اقتصادی دنیارو ما بزنیم نه آمریکا.

از نظر شخصی‌ بنده آمریکا هیچوقت نمیتونه وارد ایران بشه و بسیار مشکل خواهد بود ولی‌ واقعاً قدرت نابود کردن و هدف قرار دادن هر نقطه از ایران رو خواهد داشت.
ways of the West
wisdom of the East

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب shaman تشکر کرده اند:
ASHKAN95, behrad90, sroasha

Major

Major

نماد کاربر
547

تشکر کرده: 16 مرتبه
تاريخ عضويت

چهارشنبه 20 آبان 1388 17:24

آرشيو سپاس: 4243 مرتبه در 517 پست

توسط Qaher1406 » دوشنبه 11 مهر 1390 03:33

باسلام

دوست عزیز جنابshaman

لطف کنید تعبیر خودتون روازصلح بیشتر توضیح بدین چون طوری که شما میفرمایید انگار ماجنگ طلب هستیم وامریکا صلح طلب البته من برداشت خودم ر و ازمطالب شما عرض کردم داداش ادعایی ندارم که برداشتم درست باشه آخه یک زمانی میگفتن تشنج زدایی بکنیم به این معنی که تشنج آفرین ماهستیم !!!!صلح همیشه خوبه ماهم طالب صلحیم ولی وقتی چپ و .راست ماروتهدید به حمله میکنن ومدام صحبت ازچماق میکنن و هی گزینه نظامی روبه رخ مامیکشن چه بایدبکنیم بنظرشما جایی برای صلح میمونه ؟دستهاروبالاببریم ؟! این صلحه مدنظرشماست؟ مگه جناب آقای خاتمی گفتگوی تمدنها رومطرح نکردن درعوض اونا گفتن محورشرارت اینجاهم بازما تشنج آفرین بودیم جنگ طلب و اوناصلح طلب !!!! جنگهای صلیبی رو مامطرح کردیم؟ اونا طالب صلح نیستن اونا میخوان ما پیرووتسلیم محض اوناباشیم ،اسم این صلح نیست ذلته که به فرموده امام حسین هیهات من الذله
درمورد خدمت امریکا به علم میخواستم نظرتون رو درمورد نقش جنگ جهانی ومهاجرت دانشمندان به امریکا ودوری امریکا ازجنگ ونقش دانشمندان مهاجررادرتوسعه وپیشرفت امریکا ازگذشته وتاکنون روبدونم

تقدیم به تمامی بچه های سنترال
عبارات حک‌شده بر شمشیر پیامبر(ص)

آیت‌الله سیدمحمد ضیاءآبادی در کتاب «خاتم انبیا، رحمت بی‌انتها» آورده است: مرحوم علامه مجلسی(ره) از امالی مرحوم شیخ صدوق(ره) نقل کرده است که در دستگیره شمشیر رسول اکرم(ص) این چند جمله نوشته شده بود:

« صِلْ مَنْ قطعک و قُلِ الحقَّ و لَوْ عَلیکَ یا علی نَفْسِکَ و أحْسِنْ بِمَنْ أسَاءَ إلیْکَ »

ترجمه

«  اگر کسی از تو برید، تو به او بپیوندو(همیشه و در هر جا) آنچه حق است بگو اگرچه به زیانت تمام شودونیکی کن درباره کسی که به تو بدی کرده است »

http://www.mashreghnews.ir/files/fa/new ... 23_953.jpg

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب Qaher1406 تشکر کرده اند:
reza4087, ASHKAN95, HS368, mehdighorbani, mm1990, Sami 1993

Captain I

Captain I

نماد کاربر
556

تاريخ عضويت

يکشنبه 5 آذر 1385 12:28

آرشيو سپاس: 3825 مرتبه در 518 پست

توسط HASAN BARATY » دوشنبه 11 مهر 1390 13:56

سلام جناب SHAMA عزیز
اون آزمایش لیزر فقط از مایش اولی‌ اون سمانه هستش و سرعت عملش قطعا خیلی‌ بیشتر در نمونهٔ اصلی‌ خواهد بود شا میتونید راجبش تحقیق کنید خودتون، اگر راجع اژدر اشکوال تحقیق کنید می‌بینید که بیشتر ازش به عنوانه راکت زیر سطحی عنوان می‌شه به علت سیستم هدایتش، آمریکا اژدر‌های خودش رو داره میتونید تحقیق کنید و باهاشون آشنا شید، آمریکا اگه دستش به گوشت نمی‌رسید الان سفینهٔ فزاییش ازمنظومهٔ شمسی‌ بیرون نرفت بود پس آمریکا با تکنولوژی مشکلی‌ نداره و اینو ثابت کرده گفتم درتمامتکنولوژیها ,اگر به کشور خودمون نگاه کنید می‌بینید بهترین هواپیمایی‌ که در اختیار داریم ساخت همین کشور هست

در مورد لیزر مشخص است که طرح تحقیقاتی است و الان  و تا سال های دورجایی در توان نظامی امریکایی ها ندارد بنابراین سخن گفتن از انهدام شناور با ان در حال حاظر بیشتر یک شوخی است..در مورد اشکوال دلیل راکت خطاب کردنش نوع پیشران است که با ازدرهای معمولی متفاوت است.بنابراین از ان به عنوان موشک زیرابی-ازدرموشک یا راکت زیرابی سخن گفته می شود و ربطی به نداشتن  سامانه های هدایتی ندارد چنانکه در ماهواره برها به اونها راکت می گویند در صورتی که پیشرفته ترین سامانه های هدایتی را دارد.امریکایی ها هم بعد سالها تلاش در ساخت چنین سلاحی شکست خورد و الان از ازدرهای معمولی استفاده میکند.ضمن اینکه ساخت یک ازدر زیرابی ربطی به سفینه فضایی نداره چنانکه روسها سایوز می سازند ولی از ساخت یک یخچال یا اتومبیل مناسب عاجزند.قرار نیست که کشوری با داشتن برخی فناوریها حتما تمام فناوری های دنیا را در اختیار داشته باشه.

فرمودید شناورهای گران قیمت خریدار شده داری شده تو رژیم گذشته ارزش نداشت و سپاه از قایق‌های تندرو استفاده کرد یعنی‌ شناورهای پیشرفت ارزش ندارند دیگه حرف خود شما بود
بعد از حمله امریکایی ها به سکوهای نفتی ایران برای پاسخگویی از شناورهای سنگین موجود استفاده کرد که البته با توجه به برتری کمی و کیفی و برتری هوایی ظرف یک نصف روز نیمی از توان دریایی ایران نابود شد.بخاطر همین روش استفاده از قایق های تندرو استفاده شد که ضربات لازم را هم ایجاد کرد .الان هم حرکت اصلی ایران در دریا شناورهای پیشرفته تندرو-سامانه های ساحلی-زیردریایی ها  و ....... است و حتی برای توسعه در دریاهای ازاد که ساخت شناورهای سنگین مورد توجه قرار گرفته باز توجه بیشتری به ساخت زیردریایی های سنگین شده .بنابراین با توجه به اینکه اندازه پهلوی در حد یک نوچه منطقه ای امریکا بود امکاناتش هم در حد مقابله با سایر نوکران بود که در جنگ با عراق که نوکر شوروی بود کاملا جواب داد ولی در جنگ با یک قدرت واقعی توی یک نصف روز از هم پاشید.بنابراین با توجه به میزان بودجه نظامی و برتری کمی امریکا شناورهای سنگین سطحی ارزشی ندارند.و بازدارندگی فعلی هم اثبات کننده درستی رفتار ایران در دریا است
بعدش جناب sami1993گفتن اینکارو اگه بکنن به جفتشون لطمه میزان منم گفتم می‌تونن از موشکی کوچکتر یا روشهای دیگر استفاده کنند شما فقط ۱ پست منو خوندید مثل اینکه. با استفاده از امواج الکترو مغناطیس می‌شه خیلی‌ کارا شما میتونید خودتون تحقیق کنید ببینید می‌شه این کارو کرد یا نه. قرار نیست نابود کننبا این امواج از کار میندزنشون کار نابود کردن رو جنگ افزارهای دیگر می‌کنن, راه کار بسیار خوبی برای دفاع و حمل هست شما میتونید نمونهٔ کوچکشی تو خونه بسازید ببینید شدنی یا نه بسیار ساده‌هم هست. اتفاقا بسیار اطلاعات دارم از دوران دفاع مقدس و ازیزانمم از دست دادم تو اون دوران و با توجه به عشق پروازی که داشتم از کودکی بسیار مطالعه کردم راجبش حالا شما میگی‌ ندارم حتما ندارم دیگه. در جریان حمله به سکوهای نفتی‌ که بودید

من رشتم مکانیکه از الکترونیک سر رشته ای ندارم ولی تا جایی که میدونم این مساله ای که فرمودید در اختیار ایران است و تحت عنوان جنگال که شامل جنگ الکترونیک-ضد جنگ الکترونیک و ضد ضد جنگ الکترونیک است مطرح است و بارها حتی در این انجمن  متخصصین اشاره کردن که امکان از کار انداختن سامانه ها به صورت همزمان با این روشها وجود نداره.ضمن اینکه کشور امکانات مقابله به مثل را دارد .مثل اخلال گرهای جی پی اس و....پس دو طرفه است!!!

راجبع چیزی که در رابطه با سامانه‌Aegis گفتم برای مقابل با موشک خلیج فارس بود و در پست دیگرمم برای یه دوست دیگمون این موضوعرو روشن کردم و تو همون جمله‌ای که از من گذاشتید نوشتم سیستمهای دفاعی ناو منظورم سیستم‌های دفاعی نزدیک برای مقابل با این نوع تهدیدات بود و همچنین هواپیماهای گشتی هم برای مقابل با اینجور تهدیدات هستن
بی تردید سامانه مورد نظر شما از نظر توانمندی توان مقابله با موشک 3 برابر صوت خلیج فارس را ندارد بویزه انکه لانچر سه تایی اینها در رزه اخیر به نمایش گذاشته شد که به معنای شلیک هم زمان تعداد زیادی از اینها به سوی هدف است که البته شانسی برای انهدام ان وجود ندارد. با کمی تحقیق متوجه میشید که ساعر (طوفان) اسرائیلی که امریکایی الاصل بود ادعا میشد همزمان قادر به مقابله با دو موشک پیشرفته دشمن است ولی در عمل از پس سلاح لبنان هم بر نیامد.زیاد تحت تاثیر این تبلیغات  قرار نگیرید.
. راجع اف-۱۶ شما فرمودید که سامانه‌ از قبل بود و جدید نیست منم ناگفته بودم جدید، نمی‌دونم شما چرا اونو گفتید منم اشاره کردم هر چیزی طیه زمان پیشرفت تر می‌شه با مورد بهینه سازی قرار میگیره یه مثلم براتون زد.

من در باره قدیم یا جدید بودن اف 16 سخنی نگفتم.اگر گفتم قرار بدید خودم هم ببینم!!!!!
. شما میتونی باور نکنی‌ که آمریکا پیروز این دو جنگ بود و الان قدرت برتر در این دو کشور هست

نگید شما بگید دنیا از جمله خود امریکائیها و البته شما می تونید جزء اون اقلیتی باشید که به هر دلیلی فکر کنید با زدن کپرهای افغانی با موشک های میلیون دلاری و در مقابل ورشکستگی اقتصادی  و موج تظاهرات و اعتصابات  و... تبدیل عراق به عنوان دشمن به متحد ایران .امریکا در خیال جنگ را برده!!!!
. به شما اگر بگم فردا با بی‌-۲ هم میان شما میگید ما با س -۳۰۰ داخلی‌ مزینیمش یعنی‌ کلا بهترین چیزارو شما فکر می‌کنید ایران داره و همهچیش بهتر از همست. یعنی‌ کلا واقع بین نیستید من تو همون کشور بزرگ شدم و سر افرزی ایران سر افرزی من ولی‌ دلیل نمی‌شه واقع بین نباشم ارزومم بود در نیرو هوایی‌ کشورم خدمت می‌کردم ولی‌ افسوس

امروز در دنیا ثابت شده سامانه های پسیو با توجه به نوع کارکردشون به راحتی قابلیت کشف پنهان کارها را دارد بخاطر همین کشورهای متععدد از جمله ایران-چین-روسیه-اکراین و..به شدت روش کار کردن و شما با گشتی در این سایت می تونید نمونه هاش را که توسط دوستان معرفی شده ببینید و با توجه به ماهیت این جنگ افزار اصل کشفش است و برای زدنش نیاز به سامانه ای در حد اس 300 نیست.اما در مورد واقع بینی .انچه اینجا ملاک است زمین واقعی است .امروز جمهوری اسلامی ایران توانسته یک موازنه قوا را با امریکا و متحدانش برقرار کند بگونه ای که توان امریکا محدود شده به لاف زنی تبلیغاتی .راه اندازی شبکه های لمپن.حمایت از چند تروریست مفلوک و...حالا شما اینجا داستان های تخیلی تعریف میکنید که با ایجس موشک میزنن-با الکترومغناطیس همه تجهیزات را از کار می اندازند.احتمالا شما تصور میکنید امریکا توان انهدام ایران را دارد  ولی دلش برای ایرانیها سوخته.دیدن زیاد تلوزیون انگلیس و بازی هایی مثل BattleField 3 همین نتایج واقع بینانه را در بر دارد!!!!

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HASAN BARATY تشکر کرده اند:
ASHKAN95, Sami 1993, HS368, Qaher1406, Java, mehdighorbani, reza4087

Major I

Major I

no avatar
235

تشکر کرده: 3 مرتبه
تاريخ عضويت

يکشنبه 25 بهمن 1388 05:06

آرشيو سپاس: 1034 مرتبه در 211 پست

توسط HS368 » دوشنبه 11 مهر 1390 17:19

shaman نوشته است:...واقعاً هیچ کشوری اندازهٔ آمریکا باعث پیشرفت بشر در تمامی علوم در هیچ دوره‌ا‌ی نشده...

دوست عزیز، من از شما خواستم یه راه حل نظامی بدید، عوضش شما فقط از آمریکا تعریف و تمجید می کنید!!
ممکنه آمریکا اینقدر که شما میگید صلح طلب نباشه و یهو به ایران حمله کنه اون وقت ما باید اسلحه هارو بزاریم زمین، تسلیم بشیم چون آمریکا تجهیزاتش از ما پیشرفته تره؟؟!!
صلح با آمریکا یعنی تا بخواد یه کسی کاندیدای ریاست جمهوری بشه باید اول از آمریکا اجازه بگیره، صلح با آمریکا یعنی فلستین پر!!! صلح با آمریکا یعنی ...
ما می میتونیم با آمریکا صلحی که شما میگید رو داشته باشیم ولی قبلش باید تمام مراکز هسته ایمونو منهدم کنیم! (نمونه واقعیش همین لیبی، بخاطر آمریکا تمام مراکز هسته ای خودشو منهدم کرد تا آمریکا راضی بشه!!)
یه جمله بهت بگم صلح با آمریکا یعنی صلح امام حسین با یزید (به نظرت میشه!!)

shaman نوشته است:ما بهتره با آمریکا جنگ نکنیم...

چرا میگید ما بهتره با آمریکا جنگ نکنیم، مگه ما جنگ رو شروع میکنم، مطمئن باشید ایران هیچوقت جنگ رو شروع نمکنه و یقین داره بر ضررش هست؛ متاسفانه لحنتون مانند لحن شبکه های غربیه، این طور القا میکنید که ایران آغازگر جنگ خواهد بود!

shaman نوشته است:می‌شه شما به من بگید قدرت اول دنیا کی‌ هست؟

خدا است، یه کمی تاریخ هشت سال دفاع مقدس بخون میفهمی که فقط و فقط خداست!
خوشبختی ما در سه جمله است ... تجربه از دیروز , استفاده از امروز , امید به فردا ... ولی ما با سه جمله دیگر زندگی مان را تباه میکنیم حسرت دیروز , اتلاف امروز , ترس از فردا ... دکتر علی شریعتی

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب HS368 تشکر کرده اند:
Qaher1406, reza4087, demorgan, Sami 1993

Major II

Major II

no avatar
103

تشکر کرده: 190 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 18 اردیبهشت 1389 19:53

آرشيو سپاس: 137 مرتبه در 40 پست

توسط حسين لاويو » دوشنبه 11 مهر 1390 18:22

سلام وارادتمند دوستان    
قصد مداخله تو بحث دوستان رو نداشتم اما دوستان مطالبی رو عنوان میکنن که بعضی وقتها ادمو به تعمق وادار میکنه 
قصد ندارم بگم امریکا ابرقدرته یا اینکه ما توانایی رویارویی نظامی با امریکا رو داریم خدا نکنه تو این شرایط قرار بگیریم اما یه سری مسایل هست که فاکتور گرفتنشون ابلهانست دوستان 
مثال میزنم یادتونه وقتی امریکا به عراق هشدار داد که با اقدام نظامی طرفه توی خیلی از سایتها عربی و روزنامه های اونها بعضی از غرب ستیزان شروع به رجز خونی کرده و لحظه شماری میکردن تا امریکا حمله کنه تا اونا درسی فراموش ناشدنی به امریکا بدن و دریا و صحرا رو از خون سربازان امریکایی خونین کنن ...حالا اون زمونا گذشت و تاریخ بما نشون داد چه اتفاقی افتاد حتی یه جنگنده عراقی فرصت تاکسی رو باندرو پیدا نکرد و دیدیم صدام حسین رو با چه فضاحتی به مسلخ تاریخ بردن ......یا حتما خوندیم که ایرباس مارو امریکایی ها زدن چون قایقهای تندروی ما رو اعصابشون رژه رفتن ...خب کیا صدمه دیدن ....چرا نمیخوایم بپذیریم کشوری که بوجه نظامیش چندین برابر درامد ناخلص ملیمونه میتونه به طرفه العینی تمام سرمایه های ملیمون رو نابود کنه ....به چیمون غیر از غیرت و عرق ایرانیمون مینازیم با اف۵ پنجاه سال پیش...یا موشکهای اسکادمون ....تاکی میخوایم تو توهم قدرت لاف مردم فریبی بزنیم.....هممون میدونیم که اگه جرات نکردن تا حالا بهمون چپ نگاه کنن بخاطر او خلاقیت و نبوغ ایرانیهاست که با دست خالی ناشدنیها کردن....بجای رجز خونی و خود فریبی بیایم از استراتژی سیاست تو نظام بین اللمللی استفاده کنیم ابزارهای سیاسیمون رو تقویت کنیم الان چه جایگاهی در بین جوامع داریم مگه نه اینه که با پافشاری رو مسایل مسخره راهی رو داریم میریم که کره شمالی رفت ارمغانش برای مردمش جز فلاکت چی بود به نام استقلال طلبی...چرا همون کره رو تو بخش جنوبیش نمیبینیم اونا استقلالشون و امنیتشون بیشتره یا همسایه شمالیشون ..سطح رفاه اجتماعی کدومشون بیشتره.......اصلا همین همسایه های جنوبی ما ....ما چی داریم که اونا ندارن به دبی سرزدین دلمون خونه که برای التیامش میگیم سوسمار خورو ملخ خور ...بس کنیم این بحث های صدمن یه غازو ببینیم تو دنیا چه جایگاهی داریم ...ایا این سیاست کلان ما جز گرفتاری مردم ارمغان دیگه ای داشته.....
خدا نکنه تو گویش من جسارتی خدمت به دوستی باشه این حقیر ارادتمند شما هستم....

Captain

Captain

نماد کاربر
1783

تشکر کرده: 4 مرتبه
تاريخ عضويت

شنبه 29 اردیبهشت 1386 15:58

آرشيو سپاس: 11669 مرتبه در 1512 پست

توسط typhoon » دوشنبه 11 مهر 1390 19:50

سلام
قبلا نظرم رو راجع به جنگ ایران و آمریکا گفتم.فقط راجع به لیزر:
طرح های بسیاری در نیروهای مسلح آمریکا برای لیزر در مراحل مختلف در حال اجرا است اما هنوز هیچ سلاح لیزری به صورت عملیاتی وارد خدمت نشده است.مسائل زیادی درباره لیزر و سلاح های لیزری مثل قدرت و برد و تحرک و قیمت و اعتماد پذیری در شرایط بد آب و هوایی بایستی مورد مطالعه و آزمایش قرار گیرد.
Old soldiers never die.They just fade away

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب typhoon تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, Sami 1993, HS368, Java, shaman

قبليبعدي