جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

راه‌اندازی مدرن‌ترین رصدخانه خاورمیانه درایران تا سال 91

توسط behrad90 » يکشنبه 10 مهر 1390 22:23راه‌اندازی مدرن‌ترین رصدخانه خاورمیانه درایران تا سال 91رئیس پژوهشگاه دانش‌های بنیادی از راه‌اندازی مدرن‌ترین رصدخانه خاورمیانه در جنوب کاشان تا سال 91 خبر داد.
همشهری  گفتگویی با دکتر رضا منصوری، مجری طرح رصدخانه ملی   در باره  چگونگی پیشرفت طرح رصد خانه ملی ایران  داشته است . که روز شنبه9 مهر منتشر کرده است .
دکتر منصوری اظهار داشته  تا اواسط یا اواخر مهر، جاده‌ای منتهی به کاشان رصدخانه ساخته خواهد شد، هرچند ما امیدوار بودیم این جاده اواسط مرداد به بهره‌برداری برسد. این جاده 13 کیلومتر طول دارد که تا بالای قله 3 هزار و 620 متری کرکس در کاشان کشیده می‌شود.
ایشان در باره تلسکوپ گفت : ما بر ساخت تلسکوپ مدیریت و نظارت داریم ولی این تلسکوپ در کشور دیگری که صاحب این تکنولوژی است ساخته خواهد شد.  متخصصان مشغول به کار در رصدخانه، با کمک مشاوران خارجی، تلسکوپ را طراحی کرده‌اند که اپتیک آن به‌طور کامل در خارج از کشور و بخش‌های مکانیک و الکترونیک آن در ایران تولید و ساخته می‌شود.

دکتر منصوری اظهار داشته :تلسکوپ رصدخانه ملی در رده تلسکوپ‌های متوسط با قطر آینه 4.3متر خواهد بود.  ما در تمام زمینه‌ها از محققان ایرانی و خارجی از جمله دکتر مبشر، استاد دانشگاه در آمریکا و بنیانگذار نجوم در یکی از دانشگاه‌های کالیفرنیا بهره‌برده‌ایم.

به گفته دکتر منصوری فقط به خاطر استخدام و تربیت مهندسانی که در این پروژه همکاری می‌کنند حدود 5 یا 6 ماه تاخیر داشته‌ایم.ولی بقیه کارها طبق برنامه جلو میرود .

وی اضافه کرد: تحریم‌ها بر ساخت رصدخانه تاثیر گذاشته و خواهدگذاشت ولی ما راه خود را به پیش خواهیم برد.


ساخت رصدخانه ملی ایران ابتدا در سال 1378 مورد توجه قرار گرفت  که این طرح ملی  در شوراي پژوهشي علمي كشور تصويب شد.  در سال 1381 با تخصيص بودجه، تيمي كه گروهي از مشاوران بين‌المللي نيز آنها را ياري مي‌دادند به سرپرستي دكتر سعدالله نصيري قيداري، مسووليت مكان‌يابي را بر عهده گرفتند.

در طي سال‌هاي بعدي اين تيم 40 نقطه مختلف كشور را زير نظر گرفت و با نصب تجهيزات و مستقر كردن تيم‌هاي آموزش ديده در آن به بررسي شرايط ديد آنها پرداختند.
  
در سال 1387 طرح رصدخانه ملي ايران به عنوان يكي از طرح‌هاي كلان ملي فناوري به تصويب رسيد و كار شتاب بيشتري گرفت، در همين حال در حالي كه بحث‌ها بر سر آينه تلسكوپ، اهداف علمي آن و توسعه فناوري‌هاي مورد نياز براي ساخت اين رصدخانه در جريان بود تيم مكان‌يابي در حال بررسي نهايي ميان 2 قله براي انتخاب نهايي بود كه اتفاقي مسير انتخاب قله نهايي را تغيير داد.

در حال حاضر بزرگ‌ترين تلسكوپ ايران اندكي بيش از نيم متر قطر دارد كه عملا امكان استفاده از آن براي فعاليت‌هاي پژوهشي وجود ندارد و ساخت رصدخانه ملی با آینه 4.3  متری جهشي غول‌آسا براي نجوم رصدي در ايران به شمار مي‌رود.
اگرچه در حال حاضر دانشمندان جهان از رصدخانه‌هاي كلاس 10 متري استفاده مي‌كنند و اندكي پس از زمان اعلام‌شده براي ساخت رصدخانه ملي ايران يعني نيمه دهه 90 خورشيدي تلسكوپ‌هاي كلاس 30 متري و 40 متري اروپا به بهره‌برداري خواهند رسيد، اما اين شايد به معني پايان عمر رصدخانه‌هاي كوچك پژوهشي نباشد.

دانشمندان ايراني اميدوارند در حالي كه  رصدخانه‌هاي فضايي و رصدخانه‌هاي بزرگ در آن هنگام بشدت كم و گران خواهد بود رصدخانه‌هايي مانند رصدخانه ملي ايران بتوانند در بخشي از طيف پژوهش‌هاي مهم اخترشناسي مانند سيارات فراخورشيدي و امثال آن فعاليت كنند.
اگر رصدخانه ملي ايران به موقع افتتاح شود، ايرانيان شاهد تحقق يكي از روياهاي قديمي خود خواهند بود که میتواندتضمين‌كننده سرمايه‌گذاري‌هاي بعدي و ساخت دومين رصدخانه ملي كشور در كلاس‌هاي بزرگ‌تر و همچنين سرمايه‌گذاري جدي‌تر روي پروژه‌هاي ديگر علمي باشد .ايران يكي از كانون‌هاي توسعه دانش نجوم در جهان باستان و دوره اسلامي بوده است. ‌
  
(منبع : همشهری آنلاین و جام جم آنلاین)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
ASHKAN95, mehdighorbani, MISSILE, CAPTAIN PILOT, oweiys, hermes_PERSIAN, nima-rad, Mahdi1944, Persian Cat, ARafiee, كيارش, Shahbaz

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان