جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 154 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

چشمی برای دیدن بیگانه ها

توسط behrad90 » دوشنبه 11 مهر 1390 14:07

چشمی برای دیدن بیگانه های فضایی/ تکمیل تلسکوپ عظیم اروپا تا سال 2020
ساخت بزرگترین چشمی که در جهان به سوی آسمان گشوده خواهد شد، در راستای یافتن نشانه ای از بیگانگان فضایی و سیاره های شبه زمینی در بیابانی در شیلی آغاز می شود. این تلسکوپ از گنبدی به بزرگی یک ورزشگاه عظیم برخوردار بوده و آینه آن طولی برابر نصف یک زمین فوتبال را دارد. اخترشناسان برای این سازه عظیم نام تلسکوپ عظیم اروپا را انتخاب کرده اند.

اخترشناسان امیدوارند شاید این تلسکوپ در نهایت بتواند تعیین کند که آیا واقعا در گوشه ای از این جهان وسیع حیاتی دیگر، یا سیاره ای شبه زمینی که بتواند منزلگاه دیگر جانداران باشد وجود دارد یا نه.مچنین راز بزرگ ماده و انرژی تاریک از دیگر مسائلی است که این تلسکوپ توانایی آشکار ساختن آن را خواهد داشت، به این شکل می تواند به اخترشناسان در توضیح چگونگی تکامل جهان هستی کمک کند.

ساخت کلیدی ترین ابزار این تلسکوپ پس از تایید بودجه 3.5 میلیون پوندی توسط انجمن تجهیزات تکنولوژی و علمی انگلستان به زودی آغاز خواهد شد. تلسکوپ عظیم اروپا محدوده حساسیتی از نور مرئی تا فروسرخ دارد که این حساسیت ده ها هزار برابر حساسیت تلسکوپهای موجود در جهان است.

تصاویر به دست آمده از تلسکوپ عظیم اروپا یا EELT در حدود 15 برابر دقیق تر از تصاویری خواهد بود که توسط تلسکوپ هابل به ثبت می رسند. به گفته "ایزابل هوک" دانشمند ارشد پروژه EELT پذیرش بودجه مورد نیاز برای ساخت این ابزار به آن معنی است که اخترشناسان انگلیسی می توانند به تازه ترین دستاوردهای علمی این تلسکوپ بزرگ دسترسی داشته باشند.

مهندسان پس از تایید نهایی طرح تلسکوپ توسط 15 مشترک رصدخانه جنوبی اروپا در ماه دسامبر برای ساخت EELT باید خود را به ارتفاع سه هزار متری دشت "سرو آرمازونز" برسانند. انتظار می رود این تلسکوپ در سال 2020 قابل بهره برداری باشد.

بر اساس گزارش تلگراف، دلیل انتخاب این بخش از شیلی برای ساخت تلسکوپ EELT خشکی و پاکی هوای بیش از اندازه این دشت است، شرایطی که برای انجام رصدهای ویژه بسیار مناسب است.[/
JUSTIFY]

منبع :خبرگزاری مهر

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
Mahdi1944, ali nuri, Shahbaz, CAPTAIN PILOT, SAMAN, GHAZALAK88, sghanbare1, reza4087

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان