جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

اخبار جدید از شهاب سنگ جنجالی مریخ

توسط behrad90 » سه شنبه 12 مهر 1390 19:08

اخبار جدید از شهاب سنگ جنجالی مریخ

در سال 1984 در قطب جنوب یک قطعه شهاب سنگ کشف شد که در حدود 13 هزار سال قبل به زمین افتاده بود. آزمایشات بعدی نشان داد که این قطعه شهاب سنگ که ALH84001 نام دارد از مریخ به زمین رسیده است.این قطعه سنگ در حدود 2 کیلوگرم وزن دارد و اعتقاد بر این است که در حدود 4.1 میلیارد سال قبل در روی مریخ ساخته شده است.

نظر بر این است که در حدود 15 میلیون سال قبل، زمانی که یک سیارک به سطح سیاره سرخ برخورد کرد این قطعه سنگی از مریخ جدا و به فضا پرتاب شد و به این ترتیب، سفر خود را در منظومه شمسی آغاز کرد تا در 13 هزار سال قبل سرانجام به زمین رسید.

در نیمه دوم دهه 90 دانشمندان در داخل این قطعه سنگ آسمانی آثاری را پیدا کردند که به نظر می رسیدند فسیلهای ارگانیسمهای فرا زمینی باشند.تاکنون درباره این بقایای فسیلی که ابعاد آنها بین 20 تا 100 نانومتر است و شباهت بسیاری به نانوباکتریهای زمینی دارند تحقیقات بسیاری انجام شده است و همانند همیشه، نتایج بسیاری از این تحقیقات تئوریهایی را درباره وجود حیات بر روی مریخ مطرح کرده اند.درحالی که بعضی دیگر این فرضیه را مطرح کردند که این فسیلهای داخل این سنگ نتیجه فرایندهای غیرآلی هستند.

اکنون در تازه ترین این تحقیقات که گزارش آن را در نشریه علمی آکادمی علوم آمریکا (PNAS) منتشر شده است گروهی از دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا با انجام بررسیهای جدیدی به نتایج بسیار جالبی درباره محیطی که مریخ می توانست در میلیاردها سال قبل داشته باشد دست یافتند.

این پژوهشگران برای دستیابی به این نتایج بر روی نوع ویژه ای از کربناتها تمرکز کردند. این کربناتها در حضور آب و دی اکسید کربن در دمای حدود 18 درجه سانتیگراد تشکیل می شوند.همچنین این ماده می تواند در ته نشستهای آب در زیر زمین، در یک دمای ثابت و بخارشدگی تدریجی در عمق دهها متری تشکیل شود.

این نتایج یک تائید معتبر درباره فرضیه ای است که بیان می دارد زمانی، حداقل در بعضی از مناطق مریخ، محیط مرطوبی وجود داشته است که در دما در آن معتدل بوده است. هرچند، این کشف جدید هنوز مشخص نکرده است که آیا مریخ هرگز دنیای مطلوبی برای توسعه اشکالی از حیات بوده است یا خیر. بنابراین این پرونده همچنان باز است تا تحقیقات دیگری بر روی سنگهای مریخ با استفاده از ماموریتهای کاوشگرهای آینده انجام شود.


خبرگزاری مهر

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
ARafiee, CAPTAIN PILOT, oweiys, Present, nima-rad, Mahdi1944

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان