جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain I

no avatar
370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

کیهان نورد مشهور روسی در ایران

توسط behrad90 » جمعه 22 مهر 1390 00:14

کیهان نورد روس در ایران

ويكتور گارباتكو، كيهان نورد مشهور روسيه و دوست و هم دوره يوري گاگارين (نخستین فضانورد جهان) روز دوشنبه یازدهم مهر در آسمان نمای سازمان جغرافیایی حضور پیدا کرده و به سخنرانی پرداخت.  وی در ابتدای این سخنرانی با ابراز خرسندی از حضور در ایران گفت: من برای نخستین بار است که ایران را می بینم اما سال ها پیش و در دهه 1980 ایران را از فضا و حین پرواز مشاهده کرده بودم؛ امروز هم پس از گذشت 54 سال از پرتاب نخستین  ماهواره جهان و آغاز عصر فضا در ایران حضور دارم.

به گزارش خبرنگار ستاد توسعه فناوری هوافضا،گارباتکو افزود: من خلبان نیروی هوایی بودم  که به توصیه فرمانده برای عضویت در تیم 20 نفره فضانوردان که بعدها به گروه فضانوردان گارگارین مشهور شد، انتخاب شدم و پس از آن این شانس برای من به وجود آمد که سه بار پرواز فضایی داشته باشم.

وی با اشاره به زیبایی های جهان آفرینش گفت: زمین از فضا سیاره بسیار زیبایی به نظر می آید و من با حضور در فضا با این که خدا را ندیدم ولی با تمام وجود او را احساس کردم و امیدوارم این موقعیت برای تمامی علاقمندان به پرواز فضایی در سراسر جهان و به ویژه در ایران به وجود آید.

گارباتکو در پاسخ به سوال یکی از حضار درباره شک و تردیدهای به وجود آمده در مورد سفر آمریکایی ها به ماه گفت: شواهدی وجود دارد که مشخص می کند آمریکایی ها واقعا به کره ماه سفر کرده اند و در زمان شوروی سابق تمامی این شواهد در آزمایشگاه های تخصصی به اثبات رسیده اند؛ در آن زمان یک مسابقه و رقابت شدید فضایی بین دو کشور شوروی و آمریکا بود و اگر سفر به ماه دروغ بود شوروی ها حتما دست آمریکایی ها را رو می کردند زیرا تمامی مراحل پروژه سفر به ماه توسط شوروی به صورت لحظه به لحظه و با تجهیزات خاصی کنترل می شد.

وی در ادامه در پاسخ به این که چرا سفر به ماه توسط آمریکایی ها تکرار نشد، گفت: تمامی پروژه های فضایی از آن زمان توسط سازمان های نظامی حمایت می شوند و هدف آمریکایی ها در سفر بسیار پر هزینه به ماه پیروزی در مسابقه فضایی بود که آن را بدست آوردند و پس از آن نظامیان از سایر برنامه هایی همچون   شاتل فضایی که قرار بود یک سفینه رفت و برگشت کاملا نظامی باشد حمایت کردند؛ روس ها هم با توجه به دلیل نقص فنی  موشک فضایی در این مسابقه بازنده بودند و دیگر دنبالش را نگرفتند و به فکر ادامه فعالیت در سایر زمینه ها افتادند تا در مراحل بعدی مسابقه پیروزی را کسب کنند.

گفتنی است ويكتور گارباتكو متولد سال 1934 میلادی است و از نخستین فضانوردان اتحاد جماهير شوروي سابق به حساب می آید. این سرهنگ نیروی هوایی در سال 1952 وارد مدرسه نظامي هوانوردي شده و از سال 1956، پس از فارغ التحصيلي، در نيروي هوايي ارتش شوروي خدمت كرده است. وی از سال 1960، در نخستين گروه 20 نفره كيهان نوردان شوروي به همراه گاگارين انتخاب شد.

گارباتکو در سال 1968 از آكادمي هوايي ژوكوفسكي با درجه دكتراي فني فارغ التحصيل شده و نخستين سفر فضايي خود را در سال 1968 به همراه دونفر ديگر در سايوز-7 انجام داده است. سفر دوم او به همراه گلازكف در ساليوت-5  و سومين پرواز مداري خود را به همراه كيهان نوردي از ويتنام در ساليوت-6 انجام شد. وي از سال 1993 استاد و رئيس دانشگاه فني هوايي مسكو است.

منبع : پایگاه ستاد توسعه فن آوری هوا فضا

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
ASHKAN95, shola, CAPTAIN PILOT, Present, hermes_PERSIAN, MISSILE, HESAM-007, Persian Cat, Mohammad 1985, flight check, Shahbaz, ARafiee, un4given.1991