جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

24 مهر النین در نزدیکترین فاصله از زمین

توسط behrad90 » جمعه 22 مهر 1390 09:3424 مهر ماه النین در نزدیکترین فاصله از زمین


دنباله‌دار النین  با نام علمی C/2010 X1 در 10 دسامبر 2010  توسط یک رصدگر روس به نام لئونید النین کشف شد. در زمان کشف حتی با تلسکوپ هم به خوبی دیده نمیشد .در آن زمان النین در فاصله 647 میلیون کیلومتری زمین بود.

دانشمندان پیش بینی کرده بودند که در 19 شهریور ماه این دنباله دار به نزدیکترین فاصله اش از خورشید خواهد رسید . در همین زمان بود که دنباله دار به سوژه خوبی برای دو کاوشگر Stereo و Soho تبدیل شد . با شناسائی مدار این دنباله دار در 24 مهر ماه آن را میتوان در نزدیک ترین فاصله اش از زمین یعنی 0.22AU  یا حدود 35 میلیون کیلومتری زمین مشاهده نمود . ( Au برای اندازه گیری فواصل بین سیارات در داخل منظومه ی شمسی کاربرد دارد یک AU  برابر است با فاصله ی زمین و خورشید ) یعنی اندکی از زهره به ما نزدیکتر میشود و احتمال دارد  با چشم غیر مسلح قابل دیدن باشد .

مدتی قبل نزدیکی  شدن النین به زمین با انتشار اخباری در اینترنت مبنی بر  این که مدت 3 روز مانع رسیدن نور خورشید به ما خواهد شد و 3 روز متوالی در تاریکی خواهیم بود ، شده بود.  

ناسا در مقابل این شایعات  اعلام کرده است این دنباله‌دار از فاصله 35 میلیون کیلومتری، به زمین نزدیکتر نخواهد شد. این مقدار بیشتر از 90 برابر فاصله زمین تا ماه است. همانگونه که اززمین دیده می‌شود،دنباله‌دارالنین ازمقابل خورشیدعبورنخواهدکرد. حتی اگرازمقابل خورشیدعبورکند،که این اتفاق ممکن نیست رخ دهد، نمی‌تواند مانع نور خورشید شود چون دنباله‌دار النین 3 تا 5 کیلومتر وسعت دارد، در صورتی که قطر خورشید تقریبا 1,392,100 کیلومتر است. پس چگونه ممکن است جرم به این کوچکی نور جرم به این بزرگی را مسدود کند؟

اگر خورشید گرفتگی را در نظر بگیریم، وقتی رخ می‌دهد که ماه بین زمین و خورشید قرار بگیرد. قطر ماه حدودا 4000 کیلومتر است و ماه 400000 کیلومتر دورتر از خورشید است ( تقریبا 100 برابر قطر خود ماه) ولی قطر ظاهری آن برابر قطر ظاهری خورشید است و می‌تواند قرص کامل خورشید را بپوشاند. برای دنباله‌داری با این قطر ( 3 تا 5 کیلومتر) پوشاندن قرص خورشید به این راحتی نیست . برای این کار باید در فاصله 400 کیلومتری یعنی تقریبا در ارتفاع مداری ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار گرفته باشد. همانطور که در بالا هم اشاره شد، این دنباله‌دار از فاصله 35 میلیون کیلومتری، به زمین نزدیکتر نخواهد شد.

(منبع :شماره مهر ماه ماهنامه
  و پایگاه اینترنتی آسمان شب)

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
Shahbaz, ARafiee, nima-rad, SAMAN, CAPTAIN PILOT, MISSILE, Persian Cat, ASHKAN95

Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 144 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

Re: 24 مهر النین در نزدیکترین فاصله از زمین

توسط behrad90 » جمعه 6 آبان 1390 14:52

دنباله دار النین نابود شد


ناسا اعلام کرد دنباله داری که یکی از خطرهای اصلی برای نابود کردن زمین به شمار می رفت، برای همیشه از بین رفت و بقایای آن نیز تا 12 هزار سال دیگر قابل مشاهده نخواهند بود.

به گزارش خبرگزاری مهر، این ستاره دنباله دار که طی ماه های اخیر خود را به بخشهای داخلی سامانه خورشیدی رسانده بود، در 16 اکتبر به نزدیکترین فاصله خود از زمین رسید در حالی که چیزی به جز خرده های متلاشی شده نبود. به نظر می آید سرنوشت النین در ماه سپتامبر و در زمانی که در نزدیکترین فاصله اش از خورشید قرار داشت، برای همیشه مشخص شده بود.

به گفته "دان یئومانز" از لابراتوار JPL ناسا این دنباله دار به همان سرنوشتی دچار شد که دنباله دارهای جدید در هنگام عبور از نزدیکی خورشید به آن دچار می شوند: متلاشی شد. بقایای این دنباله دار نیز رفتاری مانند بقایای بقیه دنباله دارهای از هم متلاشی شده خواهند داشت. یئومانز النین را ستاره دنباله داری می داند که دیگر وجود ندارد و باید به دست فراموشی سپرده شود. JPL نیز بر روی صفحه توئیتر خود خبر مرگ دنباله دار النین را به صورت رسمی اعلام کرده است.

دو تصویر از دنباله دار النین، در تصویر سمت راست به خوبی واضح است که چیزی از این دنباله دار باقی نمانده است


در تاریخ 10 سپتامبر 2011، دنباله دار النین به فاصله 75 میلیون کیلومتری از خورشید رسیده و در قطعات کوچکی متلاشی شد. در ماه اکتبر زمانی که این دنباله دار به فاصله 35.4 میلیون کیلومتری از زمین رسید، تنها توده ای از غبار بود که با استفاده از تلسکوپها قابل رصد بود.

دنباله دار النین برای مدتی به یکی از اصلی ترین موضوعات اینترنتی تبدیل شده بود زیرا شایعه شده بود این دنباله دار می تواند برای زمین فاجعه بار باشد. در بعضی از موارد گفته شده بود این دنباله دار به واسطه تعاملات گرانشی اش با زمین می تواند عامل بروز زمین لرزه های هولناک شود. در بعضی موارد این دنباله دار سیاره ای بزرگ به نام "نیبیرو" معرفی شده بود که می توانست برای زمین به شدت خطرساز باشد.
تصویری از دنباله دار النین


بر اساس گزارش اسپیس، با این همه ناسا پیش از نابودی النین نیز تمامی این شایعات را رد کرده بود، با این همه یئومانز انتظار دارد با مرگ این دنباله دار نظریه های جدیدی درباره جان سخت بودن دنباله دار النین و اینکه این ستاره هنوز زنده و دردسرساز است، بر سر زبانها بیافتد.

منبع : لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
ARafiee, CAPTAIN PILOT, shaman, nima-rad, SAMAN, ASHKAN95


 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 1 مهمان