حاصل سه سال تلاش بر روی سیاره سرخ

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

حاصل سه سال تلاش بر روی سیاره سرخ

پست توسط behrad90 » یک شنبه 24 مهر 1390, 2:35 pm

 عکسهای مریخ فیلم می شوند/ حاصل سه سال تلاش بر روی سیاره سرخ 
 
د[COLOR=#000000]انشمندان ناسا با کنار هم قرار دادن 309 عکسی که کاوشگر فرصت در مدت سه سال تحقیقات بر روی مریخ از این سیاره گرفته است فیلم مستندی از سیاره سرخ تهیه کردند.

به گزارش خبرگزاری مهر، زمانی که کاوشگر "فرصت" بین سپتامبر 2008 تا آگوست 2011 در حال سفر از گودال "ویکتوریا" به گودال "اندیور" بود دانشمندان بر روی زمین تصاویر تمام چیزهایی را که این مریخ نورد مشاهده می کرد دریافت می کردند.

اکنون دانشمندان لابراتوار Jet Propulsion ناسا با در کنار هم قرار دادن 309 عکسی که "فرصت" در طول این دوره زمانی به زمین ارسال کرده بود فیلم مستندی را از مسیر 21 کیلومتری سیاره سرخ تهیه کردند.

محققان ناسا همچنین با استفاده از اطلاعات روزانه ای که دریافت می کردند صدایی نیز برای این فیلم آماده کردند.

این دانشمندان توضیح دادند: "این صدا لرزشهای کاوشگر فرصت را درحالی بر روی سطح مریخ حرکت می کند نشان می دهد. وقتی صدا قویتر است که کاوشگر درحال حرکت بر روی سنگ است و زمانی که صدا ملایم تر می شود فرصت بر روی سطح مریخ حرکت می کند."

کاوشگر فرصت به همراه دوقلوی خود، "روح" ماموریت اولیه سه ماهه خود را بر روی مریخ در ماه آوریل 2004 به اتمام رساندند.

براساس گزارش سایت ناسا، هر دو کاوشگر مناطقی از سطح مریخ را کشف کردند که در گذشته می توانسته است محل عبور آب باشد و بنابراین با احتمال بسیاری می توانسته است محل زندگی حیات میکروبی نیز بوده باشد.

ارتباط "روح" (Spirit) با زمین در سال 2010 قطع شد درحالی که فرصت (Opportunity) همچنان به کار خود در گودال اندیور ادامه می دهد.

این کاوشگر که از 25 ژانویه 2004 در مریخ است طولانی ترین ماموریت ناسا بر روی مریخ را انجام داده و رکورد کاوشگر "وایکینگ 1" را شکسته است.

ناسا تا پایان پاییز کاوشگر دیگری با عنوان "کنجکاوی" (Curiosity) را به مقصد مریخ پرتاب خواهد کرد. این کاوشگر آگوست 2012 به سیاره سرخ خواهد رسید.

  تصویر  تصویر  تصویر  

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”