حفر چاه در ماه

جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6387 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

حفر چاه در ماه

پست توسط behrad90 » چهار شنبه 27 مهر 1390, 2:21 pm

 حفر چاه در ماه  

در پي اعلام ناسا براي خصوصي كردن پروازهاي فضايي، يكي از رؤساي شركتهاي خصوصي طرف قرارداد با اين سازمان تصميم به حفر يك چاه در سطح ماه دارد.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) شركت «مون اكسپرس (Moon Express)» قصد دارد تا با استفاده از پروازهاي فضاپيماهاي خصوصي، به حمل کاوشگرهاي ماه و بسترهاي حفاري خود به اين قمر بپردازد.

در حقيقت مقامات اين شركت قصد دارند با حفر چاه در اين قمر، اقدام به حفاري مواد معدني نادر در زمين كنند.

به گفته ناوين جين، از موسسان و رييس شركت مون اكسپرس كه با شبكه خبري فاكس نيوز گفت‌و‌گو مي‌كرد، ماه به عنوان نزديكترين همسايه فضايي زمين در حقيقت منبعي غني از مواد معدني گرانبها بوده و حاوي 20 برابر تيتانيوم و پلاتين بيشتر از هر منطقه زميني است. همچنين اين قمر از ماده هليوم سه سرشار است كه به نظر بسياري از محققان، آينده سوخت در زمين و فضا را در دست دارد.

از ديگر برنامه‌هاي تجاري اين شركت، استفاده از ماه به عنوان ابزاري براي جلب توجه مردم با كارهايي مانند ثبت تصاوير خانوادگي در اين قمر و تحويل آنها به افراد يا انتقال دي‌ان‌اي افراد به اين مكان است.

شركت مون‌اكسپرس به عنوان جزئي از برنامه 10 ميليون دلاري داده‌هاي نمايش مبتكرانه ماه (ILDD) ناسا، قراردادي با اين سازمان براي حفر چاه در ماه انععقاد كرده و همچنين در پي جايزه 30 ميليون دلاري Lunar X گوگل نيز هست.

جين بر اين باور است كه قرارداد ناسا به اين شركت اجازه خواهد تا كار حفاري در ماه را تا سال 2013 آغاز كند.

به گزارش ايسنا وي همچنين پايان برنامه شاتلهاي ناسا را پايان سفر به ماه نخوانده و آن را به نوعي رد مسؤوليت از دولت به شركتهاي خصوصي عنوان كرد. جين بر اين باور است با كمتر از 100 ميليون دلار مي‌توان دوباره به ماه بازگشت.

وي در ادامه از جمله اهداف خود را استفاده از ماه به عنوان هشتمين قاره براي حل مشكل انرژي در زمين ياد كرد. اين ميلياردر، هزينه‌برترين بخش اين پروژه را انتقال از زمين به ماه عنوان كرد.


ایسنا

ارسال پست

بازگشت به “اخبار نجوم”