طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین هدهد

جديدترين اخبار مربوط به هوانوردي نظامي و غيرنظامي را در اين بخش بخوانيد

مدیران انجمن: شوراي نظارت, مديران هوافضا

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

طراحی و ساخت هواپیمای بدون سرنشین هدهد

پست توسط behrad90 » پنج شنبه 28 مهر 1390, 1:51 pm

 طراحی هواپیمای بدون سرنشین با قابلیت هدایت غیر مستقیم 


  تن از دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس موفق به طراحی و ساخت نوعی هواپیمای بدون سرنشین با قابلیت هدایت غیرمستقیم شدند.به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر، هواپیمای بدون سرنشین هدهد پس از موفقیت در آزمون های اولیه پروازی با نصب تجهیزات ارسال و دریافت فرامین از راه دور آماده پرواز با دید غیرمستقیم را پیدا کرده است.

مهندس رجبی، یکی از اعضای تیم سازنده هواپیما، افزوده شدن دید غیر مستقیم و شعاع عملیاتی به حدود 10 کیلومتر را از ویژگی های پیش بینی شده برای هدهد برشمرد و گفت: کارکرد اصلی که برای این هواپیما در نظر گرفته شده، تصویربرداری است از این رو سامانه ای در هدهد نصب شده که جهت دوربین را همیشه به صورت مستقیم و به سمت پایین نگاه می دارد، به این ترتیب حرکت های جانبی هواپیما تاثیری در تصاویر دریافتی ندارند.

وی افزود: دوربین کنونی از فاصله 500 تا 1000 متری تصاویری با کیفیت خوب را ارسال می کند، البته بنابر کاربرد از جمله در تصویر برداری از منابع طبیعی، راهها و مرزبانی، می توان دوربین هایی با دقت بیشتر در هواپیما نصب کرد.

رجبی در ادامه گفت: هواپیما از نظر سخت افزاری و نرم افزاری آماده شده است و پس از آزمون های نهایی، پرواز با دید غیرمستقیم و هدایت با استفاده از تصاویر دریافتی انجام می شود.

آقای قابضی عضو دیگر گروه سازنده هدهد، یکی دیگر از طرح های در دست بررسی و تحقیق را افزودن قابلیت تغییر اندازه به بال ذکر کرد و گفت: ما درصدد هستیم تا بخش انتهایی بال را به صورتی طراحی کنیم که متناسب با سرعت هواپیما بتواند مقداری از طول بال را کم یا زیاد کند و به این ترتیب امکان افزایش یا کاهش نیروی بالابرنده و افزایش قدرت مانور پرنده وجود دارد.

براساس این گزارش، هواپیمای هدهد را با وزن 15 کیلوگرم، طول بدنه 2 متر و قدرت 5 و نیم اسب بخار تیم طراحی شامل آقایان سجاد رجبی جلال، احسان طلوع هنری، پویان قابضی، و عابد پورسهراب طراحی و ساخته اند.

بر مبنای پیش بینی، این هواپیما قادر خواهد بود تا محدوده ای در ابعاد 10 در 10 کیلومتر را در مدت زمان تقریبی دو ساعت جستجو کند و تصاویر را به صورت مستقیم ارسال یا ذخیره کند. 


منبع : واحد مرکزی خبر

ارسال پست

بازگشت به “اخبار هوافضا و هوانوردي”