استفاده ايران از موشک هاوک بر روي اف- 14

در اين بخش مي‌توانيد در مورد کليه مباحث مرتبط با موشکهاي هوا به هوا به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: abdolmahdi, SAMAN, شوراي نظارت, مديران هوافضا

Major II
Major II
نمایه کاربر
پست: 341
تاریخ عضویت: دو شنبه 14 فروردین 1385, 3:30 pm
محل اقامت: ايران-اصفهان-کوچه بعدي
سپاس‌های دریافتی: 43 بار
تماس:

استفاده ايران از موشک هاوک بر روي اف- 14

پست توسط Marshal » سه شنبه 14 شهریور 1385, 4:42 pm

سلام. این رو بخونید. نوشته که ما موشک های هاگ رو برای اف-14 قایل استفاده کردیم که خبر جالبیه.

به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري فارس به منطقه عملياتي رزمايش ضربت ذوالفقار در شمال غرب كشور، امير سرتيپ دوم خلبان جواد محمديان سخنگوي اين رزمايش با اعلام اين مطلب در جمع
خبرنگاران افزود: در اين مرحله از رزمايش يگان‌هاي پدافندي قدرتمند نيروي هوايي ارتش با شليك انواع توپ‌ها، موشك‌ها و تجهيزات بهينه سازي شده زمين به هوا ، موشك‌هاي دشمن فرضي را در اتفاع
پست و همزمان در چندين نقطه از آسمان جمهوري اسلامي ايران منهدم كردند.
سخنگوي رزمايش هوايي بزرگ ضربت ذوالفقار تصريح كرد: علاوه بر مقابله فيزيكي با موشك‌هاي دشمن عمليات ايجاد اختلال الكترونيكي توسط سامانه هاي طراحي شده در وزارت دفاع و نيروي هوايي
ارتش در سامانه‌هاي ناوبري موشك‌هاي هدايت شونده دشمن به منظور جلوگيري از هدايت دقيق اين موشك‌ها براي انهدام اهداف استراتژزيك كشور با موفقيت اجرا شد.
گزارش خبرنگار اعزامي فارس مي‌افزايد: در اين مرحله همچنين براساس طرح‌هاي آفندي قرارگاه مركزي كربلا و پرواز‌هاي شناسايي و گشت هوايي اقدام مقابله با مثل عليه منابع حياتي كشور متخاصم
از چندين پايگاه شكاري نيروي هوايي ارتش به طور همزمان اجرا و پرواز‌هاي گشتي زني هواپيماهاي F14 در مناطق عملياتي آغاز شد.
متخصصان توانمند داخل كشور با بهره گيري از دانش خود توانستند موشك‌هاي پيشرفته هاگ را توسط هواپيماهاي F14 قابل بهره برداري نمايند.
اين موشك‌ هواپيماي F14 را قادر مي‌سازد تا با افزايش ساخت درگيري هواپيماهاي مهاجم را در فاصله‌هاي دورتري به طور موثر ره گيري و منهدم نمايند.


نظر شما در این باره چیه؟
آخه چرا باور نمي کنيد؟! به جون خودم من همون سلطان آسمان قبلي ام.
اين هم اثر انگشتم:
تصویر
حالا باورتون شد؟!!

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4109
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4305 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 » سه شنبه 14 شهریور 1385, 6:26 pm

سلطان آسمان,
موشک هاوک در سال آخر جنگ به طور آزمايشي روي F-14 نصب شد؛ ولي علي الظاهر زمان بسياري برده تا با رادار AWG-9 هماهنگ بشه. اين موشک بردي در حدود 30 کيلومتر داره و سرعتش در حدود 2.5 تا 3 ماخ هست.
اينم عکسي براي دوستداران تامکت + موشک هاوک
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید] [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1790
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 فروردین 1385, 3:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » سه شنبه 14 شهریور 1385, 6:47 pm

نه دوست من موشک هاوک حدود 20 سال زمان برده است تا بتونه با آيونيک اف-14 هماهنگ شود.
البته برد اين موشک در حالت زمين به هوا 30 کيومتر هست که نوع جديدش داراي برد 40 کيلومتري است.
اما اگر اين موشک از جنگنده شليک شود مي تواند تا 50% بردش بيشتر شود.
به هر حال اين موشک بسيار بهتر از اسپاروهاي قديمي هست ولي وزنش خيلي زياد هست! 650 کيلوگرم!

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 4109
تاریخ عضویت: سه شنبه 11 بهمن 1384, 6:16 pm
سپاس‌های ارسالی: 4495 بار
سپاس‌های دریافتی: 4305 بار
تماس:

پست توسط Reza6662 » سه شنبه 14 شهریور 1385, 7:13 pm

  پدافندی رزمایش هوایی ضربت ذوالفقار در  
  برد موشک «هاوک» 
  برداری از سامانه «تله متری» در پدافند  
  برد رادارها برای تعقیب  

عملیات پدافندی رزمایش هوایی ضربت ذوالفقار در پایگاه هوایی سمنان با موفقیت اجرا شد. در بخشی از این رزمایش، موشک بهینه سازی شده پدافندی "هاگ" با موفقیت آزمایش شد و توانست هواپیمای مدل را در هوا منهدم کند.
امیر سرتیپ مجتبی شاه محمدی جانشین پدافند نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در گفتگو با خبرنگار اعزامی "مهر"، اهداف این رزمایش را "ارتقای توان عملیاتی رزمی نیروها، آزمایش سامانه های پدافندی که به دست متخصصان نیروی هوایی بهینه شده، انتقال تجربه از نسل قدیم به نسل جدید و احراز آمادگی برای اجرای منویات مقام رهبری و مقابله با تهدیدات بالقوه دشمن معرفی کرد.
 تصویر 

امیرسرتیپ شاه محمدی، همچنین ایجاد بازدارندگی و پیام صلح و دوستی به کشورهای همسایه و حمایت جمهوری اسلامی از آنها را دیگر اهداف این تمرین ها توصیف کرد.

وی افزود: امروز نیروهای پدافند نیروی هوایی از اقصی نقاط کشور در پایگاه هوایی سمنان حضور یافتند تا توانمندی و هماهنگی خود را به نمایش بگذارند.

به گزارش مهر، جانشین فرماندهی پدافند هوایی نیروی هوایی در خصوص بهینه سازی موشک پیشرفته پدافندی "هاگ" توسط متخصصان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی گفت: سامانه پرتاب این موشک ها، قدیمی و متعلق به دوران پیش از انقلاب اسلامی بود که با تلاش متخصصان نیروی هوایی و مجامع دانشگاهی و صنعتی، توانستیم علاوه بر بهینه سازی موشک و سکوی پرتاب آن، برد موشکهای "هاگ" (هاوک صحیح است!) را به طور موثر زیادتر کنیم.

 تصویر 

جانشین پدافند نیروی هوایی ارتش تصریح کرد: نیروی هوایی ارتباط موثر و مستمری با مراکز تحقیقات دانشگاهی دارد و این پیشرفت ها ثمره این همکاری مستقیم است.

وی افزود: در جهت قطع وابستگی به سمت "بومی کردن سیستم های پدافندی" کشور رفته ایم.

 تصویر 

سرتیپ شاه محمدی گفت: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ، برای اولین بار "سامانه تله متری" برای ارزیابی موشکهای پرتابی با موفقیت آزمایش و انجام شد.

به گزارش مهر، جانشین فرماندهی پدافند نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در پاسخ به سئوال خبرنگار "مهر" در مورد هواپیمای مدل، گفت: این هواپیماها برای حفظ و ارتقای قدرت نیروهای پدافندی ، اهمیت زیادی دارند و به لطف خدا موفق شدیم که با توان صعتی داخلی فن آوری ساخت هواپیماها را بطور کامل در کشور داشته باشیم.

امیرسرتیپ شاه محمدی گفت: از هواپیمای مدل برای انجام تیراندازی های آموزشی و عملیاتی استفاده می شود و امروز فن آوری ساخت آنها کاملا بومی است.

جانشین پدافند نیروی هوایی اظهار داشت: یکی دیگر از موفقیت های نیروی هوایی ارتش که در این رزمایش مورد بهره برداری قرار گرفت ، به کارگیری سکوهای پرتاب هاگ با فاصله بیش از استانداردهای موجود جهان است که یک تحول بزرگ در صنایع نظامی محسوب می شود.

امیر سرتیپ شاه محمدی، "بکار گیری سامانه پدافند موشکی ارتفاع متوسط" با موشکهای پیشرفته هاگ را یکی از توانمندی های بارز دفاعی نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ذکر کرد.

 تصویر 

سرهنگ ستاد حسن فلاح، نماینده معاونت اطلاعات و عملیات ستاد کل نیروهای مسلح نیز که به عنوان ناظر در رزمایش هوایی ضربت ذوالفقار حضور داشت، در گفتگو با خبرنگار اعزامی "مهر" ، ارزیابی سامانه موشک پدافندی هاگ را مهمترین دستور کار این رزمایش ذکر کرد.

وی گفت: بر اساس برنامه زمان بندی شده و دستورات ابلاغی از سلسله مراتب، یکی از پروژه های بهینه سازی شده ردر نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مورد آزمایش و ارزیابی قرار گرفت.

به گزارش مهر، سرهنگ فلاح " افزایش برد رادار تعقیب هدف" را یکی از اهداف پدافندی در این رزمایش عنوان کرد و اظهار داشت: دستاورد هایی که در این رزمایش به نمایش گذاشته شد، در مجموع یک تغییر و تحول اساسی در "سیستم موشکی دفاع هوایی در ارتفاع متوسط" کشور ایجاد می کند.

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

Captain
Captain
نمایه کاربر
پست: 1790
تاریخ عضویت: یک شنبه 6 فروردین 1385, 3:49 pm
سپاس‌های ارسالی: 8 بار
سپاس‌های دریافتی: 256 بار

پست توسط Saeid12345 » چهار شنبه 15 شهریور 1385, 8:20 pm

موشک هاوک تقريبا هم اندازه موشک فونيکس هست و از اين نظر تفوتي با يکديگر ندارند.
در مورد گردن کلف به نظر آمدن موشک هاوک بايد گفت که اين موشک در برابر تجهيزات زميني بله بزرگ هست.

مشخصات ديامتري موشکهاي AIM-54A و MIM-23 به ترتيب قرار زير هست :

طول = 3.9 - 3.81 متر
قطر = 38.1 - 38.4 سانتيمتر
وزن = 1000 پوند - 1400 پوند
سرعت = 4.4 ماخ - 2.4 الي 3 ماخ
البته سرعت موشک هاوک زماني که از جنگنده شليک شود به دليل اينرسي حرکتي موجود و نيروي وزن بصورت قابل ملاحضه اي افزايش خواهد يافت.
برد = 130 الي 180 کيلومتر - 24 الي 40 کيلومتر در حالت زمين به هوا
البته در حالت هوا به هوا برد موشک هاوک با توجه به قوانين فيزيک و نيز عدم احتياج به پيشران اوليه مي تواند تا 3 برابر افزايش يابد.
نوع سيستم هدايتي = نيمه فعال راداري - نيمه فعال راداري

پس وقتي ايران به تکنولوژي ساخت موشک هاوک دست يافته است منطقي به نظر مي رسد که اين موشک را جايگزين موشک فونيکس کند. اما اينکه نيروي هوايي بخواهد از هاوک بجاي اسپارو استفاده کند کاملا خنده دار هست!

:D

Captain II
Captain II
نمایه کاربر
پست: 234
تاریخ عضویت: سه شنبه 21 شهریور 1385, 1:18 am
محل اقامت: کرج
سپاس‌های ارسالی: 45 بار
سپاس‌های دریافتی: 112 بار
تماس:

پست توسط R@mtin » شنبه 14 بهمن 1385, 10:34 am

کار خیلی بی خودی انجام دادن و الکی پول ریختن پاش
این موشک نتونست جلوی میگ 21 عراقی رو زمان جنگ بگیره . حالا می خوان با اون جنگنده های نصل 5 رو شکار کونن
اسرائیل هم این پروژ داشت ولی وقتی بی خیال شد


لطفا مقاله اي که در مجله صنايع هوايي چند ماه پيش چاپ شد رو مطالعه کنيد و بعد بگيد جلوي ميگ21 رو هم نتونست بگيره ... :x :x :x
اینان برای عشق ورزیدن به خدای خود راهی جز به صلیب کشیدن انسان نمی شناسند...
(فریدریش نیچه)

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12669 بار
سپاس‌های دریافتی: 11775 بار
تماس:

پست توسط kayvan6079 » چهار شنبه 26 دی 1386, 9:30 pm

 
ya_ali نوشته شده:در زمان دفاع مقدس ميگ هاي 25 عراق با سرعت بسيار و در ارتفاع حدود 90000پا بر فراز تهران و بعضي شهر ها پرواز كرده و اقدام به بمباران ميكردند و چون فونيكس از حداكثر سقف پرواز اف14يعني حدود 60000پا قادر به اينقدر صعود نبود و
اصولا براي شليك بر اهداف هم سطح ويا پايينتر ساخته شده بود ونه اين همه صعود، ايرانيان هوشمند به اين فكر افتادند
كه با استفاده از موشك هاوك كه تقريبا هم اندازه فونيكس بود ولي بدليل زمين به هوا بودن ،موتور آن تراست (trust) بسيار بالاتري داشت ميگ 25 ها را سرنگون كنند كه در همان زمان جنگ موفق شدند وتهديد ميگ 25 ها تقريبا منتفي شد. همين
ايده با سوار كردن موشك سطح به هواي استاندارد(standard missile) نيروي دريايي بر روي اف -4 ها كه آنها را به يك شكاري مخوف با قابليت رهگيري شبيه اف-14 تبديل ميساخت،به لطف الهي عملي شد .ناگفته پيداست كه اين مهم جز با بهينه سازيهاي گسترده روي رادار هواپيما و سامانه هاي الكترونيكي و نرم افزاري موشك و هواپيما غير ممكن بود .براي مثال طي پروژه ذوالفقار (رادار ذوالفقار) الان رادار فانتومها قابليتي بسيار فراتر از قبل و حتي برد 320 كيلومتر يافتند.الان هيچكدام از جنگنده هاي قديمي ما آن كه شما ميشناختيد نيستند.


با سلام

1-حداکثر سقف پرواز خدمتی خانواده MiG-25R معادل 88000 پا می باشد. هر چند نمونه ویژه آن، تحت نام Ye-266M، در تاریخ 31 اوت 1977 و با خلبانی "الکساندر فروتف"، توانست رکورد 120794 پا را ثبت کند. رکوردی که همچنان پا بر جاست.

2-موشک فونیکس در جریان شلیکهای آزمایشی تونسته ارتفاع 103500 پایی را کسب نماید.
ضمنا موشک فونیکس در صورت شلیک از بردهای بلند، ابتدا تا ارتفاع 81200 پایی اوج می گیرد (Lofted Flight)، سپس در صورتی که هدف در ارتفاع پایین تری پرواز کند، به سوی آن شیرجه می رود و ارتفاع خود را به انرژی جنبشی تبدیل می کند.

3-سالها قبل از یکپارچه سازی هاوک با تامکت (پروژه سجیل) فونیکس به سمت "فاکسبت" شلیک شده بود.

4-موتور موشک فونیکس هیچ مشکلی در خصوص عملکرد در بردها/ارتفاعات بالا ندارد.
اتفاقا موتور موشک فونیکس (راکت سوخت جامد "دیر-سوز" Mk-47 ساخت راکت داین و یا MK-60 ساخت ایروجت) دارای بهترین عملکرد در میان هم دوره های خود بود.
زمان سوخت 27 ثانیه و حداکثر "سرعت پایدار" 3.8 ماخ در 200 کیلومتر، برای یک موشک 450 کیلویی! برای مقایسه، بهتر است بدانید زمان سوخت موتور موشک "اسپارو"، تنها 3 ثانیه می باشد.

5-همانطور که پیشتر هم یادآوری شد، برد 320 کیلومتری رادار APQ-120 پس از اجرای پروژه"ذوالفقار"، در واقع برد مطلق رادار می باشد و نه برد کشف.

قطعا کارهای مفید و بسیاری در نهاجا انجام پذیرفته است و کسی منکر آنها نیست.

همه ما از پیشرفت و توانمندی نهاجا خوشحال خواهیم شد.

موفق  
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

Commander
Commander
نمایه کاربر
پست: 1102
تاریخ عضویت: جمعه 31 فروردین 1386, 6:10 pm
محل اقامت: ارومیه
سپاس‌های ارسالی: 12669 بار
سپاس‌های دریافتی: 11775 بار
تماس:

پست توسط kayvan6079 » جمعه 28 دی 1386, 10:30 am

ya_ali نوشته شده:سلام
دوست عزيزkayvan6079
خانواده موشكهاي استاندارد(standard missile I-II) مخصوص شناورها بوده و سطح به هوا ميباشند و سر جنگي آنها تركش شونده و مناسب براي اهداف هوايي است. موشكهاي هواپايه ،چون هواپيما سرعت اوليه دارد و از ارتفاع پرتاب ميشوند ، نياز به تراست بالايي ندارند ولي موشكهاي زمين به هوا هنگام شليك ميبايست از سرعت صفر با غلبه بر جاذبه
سريعا سرعت خود را به حداقل سه برابر صوت برسانند كه اين مهم نيازمند تراستي به مراتب بيشتر از موشكهاي هواپايه
است.در تست اوليه موشك سجيل يكي از نگراني ها كنده شدن يا صدمه به بال هواپيما هنگام شليك بود.
ايران زمان جنگ موشك ضد كشتي هارپون با قابليت پرتاب از هواپيماي اوريون را داشت . و هم اكنون نيز موشك كروز دريايي ضد كشتي نور كه ساخت ايران ميباشد و توسط فانتومهاي ايران نيز حمل ميشود ، در حال خدمت است.لذا نيازي
به استفاده از موشك سطح به هواي استاندارد -I,II كه براي مقاصد ضد شناور بسيار نا مناسب هستند .نبود مگر تغييرات ماهوي در آنها داده شود، كه اصلا بسيار دور از ذهن بود، در ضمن آنها قابليت پرواز سينه مال را نيز ندارند.موشكهاي استاندارد حمل شده توسط فانتومها ، هوا به هوا و با قابليت فامد بوده و بردي بالاي 100 كيلومتر دارند.
از اينكه شما از پيشرفتهاي نهاجا خوشحال هستيد، به جنابعالي تبريك عرض ميكنم ، واز شما متشكرم


با سلام

1-دوست عزیز، طرح استفاده از موشک "استاندارد" برای مقاصد ضد-کشتی رو بنده ارائه ندادم که شما با ذکر دلائلتون بخواهید بنده رو مجاب کنید، فقط روند تاریخی و نیاز زمان رو بیان کردم.

2-هیچ P-3F "اوریون" ایرانی توانایی "شلیک" موشک AGM-84A "هارپون" رو ندارد. اگر استناد شما به این موضوع تنها عکس از اوریون ایرانی (8702-5، سریال 159343 و شماره قدیم 257-5) در حال حمل این موشک می باشد، باید به اطلاع شما برسونم که عکس مربوط به سال 1978 و در آمریکا می باشد که این اوریون به عنوان "بستر آزمون و یکپاچه سازی"، هارپون با P-3F بکارگیری شد. هر چند بدلایلی، از جمله وقوع انقلاب، این کار نا تمام ماند.
اما نهاجا با همکاری نداجا در سالهای 62 و 63 سعی در انجام این امر مهم داشت، که با سقوط این اوریون در پاییز سال 1363 در شیراز این کار هم عقیم ماند.

3-دوست عزیز، این طبیعی است که در صورت شلیک "دو موشک مشابه"، در حالت زمین-به-هوا/هوا-به-هوا، برد موشک در حالت دوم بیشتر خواهد بود و ارتباطی به "تراست" (thrust) موتور ندارد، بلکه جزو قوانین اولیه فیزیک می باشد.
برای نمونه موشک هوا-پرتاب AIM-7M دارای برد 70-45 کیلومتر می باشد (بسته به ارتفاع و سرعت شلیک) و موشک دریا-پایه RIM-7M دارای حداکثر برد 26 کیلومتری می باشد. در حالیکه هر دو به موتور Mk-58 ساخت هرکولس مجهز می باشند.

موفق باشید
حقيقت را بدانيد تا رها شويد؛ دانش قدرت است! زيرا به شما اجازه تصميم گيري آگاهانه بر اساس حقايق هستي را مي دهد، نه بر اساس باورهاي گاها اشتباه شما!

Captain I
Captain I
نمایه کاربر
پست: 1635
تاریخ عضویت: پنج شنبه 4 مرداد 1386, 11:53 pm
سپاس‌های ارسالی: 8087 بار
سپاس‌های دریافتی: 3729 بار

پست توسط KH.I.A.2500 » یک شنبه 21 بهمن 1386, 7:20 am

جايي در متن خبر نوشته شده بود :
<< موشک بهينه سازي شده هاگ در صنايع دفاع و پدافند نيروي هوايي ارتش با سامانه هاي پيشرفته زميني و با برد بالا براي مقابله با هواپيماهاي ضد رادار دشمن مورد بهره برداري قرار گرفت >> .

حالا سوالهاي من اينه که :
منظور از << با سامانه هاي پيشرفته زميني >> چيست ؟
اساسا موشک هاگ را براي ماموريتهاي هوا به هوا ساخته اند يا هوا به زمين يا ضد کشتي ( منظور از ضد کشتي چيست ؟ ) ؟
اينکه ميگويند تواناييهاي زميني تامکت افزايش يافته , منظور ساخت اين موشک است ؟
چطور اين موشک ميتواند با هواپيماهاي ضد رادار مقابله کند ؟ آيا سيستمهاي شناسايي رادار جنگنده اين امکان را ميدهد , لطفا کمي توضيح بدهيد .
با تشکر .
  
*  *
*  جز ايران نباشد مرا نام ياد *   * * * *    * * *   *  که يزدان مرا زين سبب کام داد *  * *   

Moderator
Moderator
پست: 2646
تاریخ عضویت: چهار شنبه 9 خرداد 1386, 7:41 pm
سپاس‌های ارسالی: 22538 بار
سپاس‌های دریافتی: 14740 بار

پست توسط Shahbaz » یک شنبه 21 بهمن 1386, 12:41 pm

[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

موشک هاگ یکی از کار امدترین موشکهای زمین به هوا است که در جنگ تحمیلی هواپیماهای عراقی بسیاری را به زیر کشیده است
ایران بعدها با تغییراتی در این موشک نمونه هوا به هوای ان را تولید کرد و به جای موشکهای میانبرد از ان استفاده می کند
و تا انجا که می دانم توانایی حلمه زمینی ندارد. منظور از توانایی زمینی اف 14 پرتاب بمب توسط این هواپیمای رهگیر است.
در طراحی اولیه F-14 توانایی حمله به اهداف زمینی هم لحاظ شده بود.
فکر نمی کنم خود موشک توانایی رهگیری هواپیماهای استلیث ( ضد رادار، نامرئی) را داشته باشد و بعید به نظر می رسد
رادار اف 14 هم توانایی ان را داشته باشد. در هر صورت تا رادار نتواند هواپیمایی را رهگیری کند امکان قفل موشک بر روی هدف هم وجود ندارد

به موشکهایی که توانایی هدف قرار دادن کشتی ها را دارند موشک ضد کشتی می گویند.

Old Moderator
Old Moderator
نمایه کاربر
پست: 125
تاریخ عضویت: شنبه 17 آذر 1386, 2:56 pm
محل اقامت: Tehran
سپاس‌های ارسالی: 6153 بار
سپاس‌های دریافتی: 953 بار

Re: استفاده ايران از موشک هاوک بر روي اف- 14

پست توسط Persian Cat » پنج شنبه 15 مرداد 1388, 9:19 pm

  در انجمن جستجو میکردید سوال شما قبل از این پاسخ داده شده است :

امکان استفاده از بمب سقوط آزاد MK-82 MK-83 MK-84 در هواپیمای اف14 وجوددارد و بدون هیچگونه تغییر در سیستمهای هواپیمای اف14 میتوان از بمب هایسقوط آزاد که در بالا که ذکر شد استفاده کرد. نمونه های مختلف اف14 ازجمله F-14A ایران توانایی استفاده از بمب های سقوط آزاد بدون نیازبه هیچگونه تغییر را دارند . در اف14 های نیروی دریایی آمریکا هیچگاهنیازی به استفاده از این قابلیت وجود نداشته و در نمونه F-14D با نصبسیستم LANTIRN از بمب های هدایت شونده لیزری استفاده میشده است .

هواپیمای F-14 میتواند 14 بمب MK-82 یا 8 بمب MK-83 یا 4 بمب MK-84 حمل کند این مطالب در مجله صف شماره 26 سال 1360 نوشته شده است . 
[لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]

forum-f68/f14-t20562-12.html

Colonel II
Colonel II
نمایه کاربر
پست: 7545
تاریخ عضویت: سه شنبه 26 آذر 1387, 4:20 pm
سپاس‌های ارسالی: 9280 بار
سپاس‌های دریافتی: 22039 بار

Re: استفاده ايران از موشک هاوک بر روي اف- 14

پست توسط sinaset » پنج شنبه 23 اردیبهشت 1389, 11:26 pm

(خبر قدیمی)
حمل موشك هاگ توسط اف 14 با موفقيت انجام شد

خبرگزاري فارس: در جريان رزمايش هوايي بزرگ ضربت ذوالفقار حمل و پرتاب موشك پيشرفته هاگ توسط جنگنده اف 14 با موفقيت انجام شد.

تصویر
به گزارش خبرنگار اعزامي خبرگزاري فارس به منطقه عملياتي رزمايش هوايي ضربت ذوالفقار در شمال غرب كشور متخصصان توانمند داخل كشور با بهره‌گيري از دانش خود توانستند موشك‌هاي پيشرفته هاگ را توسط هواپيماي جنگنده اف 14 قابل بهره‌برداري نمايند.
اين موشك با افزايش قدرت مانور و مسافت درگيري توانمندي جنگنده اف 14 را افزايش داده و بر اساس آن جنگنده اف 14 مي‌تواند هواپيماهاي مهاجم را در فاصله‌هاي دورتري به طور موثر ره‌گيري و منهدم نمايد.

انتهاي پيام/
تاریخ خبر :85/06/13


عکسی از موشک هاگ
تصویر

منبع:خبرگزاری فارس
"قرآن"(کلام خدا) ...راه سعادت و خوشبختی.
با عرض پوزش،دیگر در انجمن حضور ندارم،که به پیام ها پاسخ بدم.

ارسال پست

بازگشت به “موشكهاي هوا به هوا”