جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 150 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

رصد تولد یک سیاره

توسط behrad90 » شنبه 30 مهر 1390 12:29

رصد تولد یک سیاره


نخستین  لحظات تولد یک سیاره را در فاصله 450 سال نوری از زمین رصد شد
آدام کاروس، ستاره شناس موسسه نجوم هاوایی، تصویر سیاره در حال به دنیا آمدن را ثبت کرد. این سیاره از جنس گرد و غبار و گاز در اطراف یک ستاره 2 میلیون ساله که 450 سال نوری از زمین فاصله دارد، تشکیل شده است.


بر اساس مدل علمی تشکیل سیاره‌ها، این سیاره که LKCa15b نام دارد، حدود 50 هزار تا 100 هزار سال پیش شروع به شکل گیری کرده است. بر اساس گزارش آسوشیتد پرس، LKCa15b جوان‌ترین سیاره‌ای است که تاکنون رصد شده است. کراوس از رصدخانه استرالیایی نجوم با استفاده از تلسکوپ‌های کک (Keck) موفق به رصد این سیاره شدند.

رصد سیاره ها در زمان شکل گیری می تواند به دانشمندان در یافتن پاسخ سوالاتی از قبیل اینکه آیا سیاره ها در دوران جوانی ستاره ها به وجود می آیند و اینکه آیا در نزدیکی ستاره ها متولد می شوند، کمک کند.

سیاره ها پس از تکامل، مدار خود را تغییر می دهند از این رو یافتن پاسخ این سئوالات حین مطالعه بر روی سیاره های سالخورده بسیار دشوار است. دانشمندان تا کنون موفق به رصد چنین سیاره جوانی نشده بودند زیرا معمولا نور ستاره ای که سیاره در مدار آنها شکل می گیرد آنها را از دید خارج می کند.

بر اساس گزارش AP، اخترشناسان برای برطرف کردن این مشکل از دو شیوه مختلف استفاده کردند، در شیوه اول در شکل آینه های تلسکوپ برای زدودن نورهای مزاحم اتمسفر زمین تغییر شکل داده شد و در شیوه دوم فیلترهایی بر روی بیشترین بخشهای آینه تلسکوپ قرار داده شد. ترکیب این دو شیوه به اخترشناسان امکان داد تصویری با وضوح بالا را از لحظات متولد شدن این ستاره به ثبت برسانند.


منبع : برنا ومهر

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
CAPTAIN PILOT, SAMAN, ARafiee

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان