جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 148 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

رصد ابرنواختر باستانی

توسط behrad90 » سه شنبه 3 آبان 1390 15:25

حل اسرار اولین انفجار ستاره ای گزارش شده توسط تلسکوپاهای فضائی ناسا


در سال 185 میلادی منجمین چینی از رویدادی گزارش داده اند که آن را ستاره میهمان اسرار آمیز نامیده بودند .این پدیده که در آسمان ظاهر شده بود به مدت 8 ماه دیده میشد . تاسال 1960 که دانشمندان تشخیص دادند این پدیده کیهانی مشاهده شده در واقع  اولین مشاهده یک سوپرنوا  که دلالت بر مرگ خشن یک ستاره  دور داشته است .

اکنون تلسکوپهای فضایی اسپیتزر و وایز ناسا با رصد این ابرنواختر 2 هزار ساله در طیف مادون قرمز نشان دادند که این انفجار ستاره در منطقه ای از فضا رخ داده است که تقریباً خالی از گرد و غبار و گاز بوده و به همین دلیل نور حاصل از انفجار بسیار سریعتر از انتظار به زمین رسیده است.

ستاره شناسان آمریکایی در این خصوص توضیح دادند: "این باقیمانده ابرنواختر واقعاً بزرگ و واقعاً سریع است. درحقیقت، این جرم آسمانی دو تا سه برابر بزرگتر از آن چیزی است که ما برای ابرنواختری که در حدود 2 هزار سال قبل منفجر شد پیش بینی کرده بودیم."

براساس گزارش اسپیس، این ابرنواختر باستانی که RCW 86 نام دارد در فاصله حدود 8 هزار سال نوری از زمین قرار دارد، اما تاکنون محل دقیق و جزئیات مربوط به انفجار آن به صورت یک راز باقی بود.

RCW 86 یک ابرنواختر نوع "یک- آ" است که در اثر مرگ یک ستاره آرام شبیه به خورشید به وجود آمده است. این ستاره قبل از اینکه ماده یا سوخت خود را به بیرون فوران کند به شکل یک کوتوله سفید درآمده و سپس این کوتوله سفید منفجر شده و یک ابرنواختر درخشان را به وجود آورده است.


منبع :  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد  و  لينکها براي کاربران مهمان قابل دسترسي نيست، براي مشاهده ي لينکها لطفا ثبت نام کرده و وارد شويد 

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
oweiys, SAMAN, CAPTAIN PILOT, ASHKAN95

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان