عظیمترین معدن الماس دنیا

در اين بخش مي‌توانيد در مورد تمامي مسائل مرتبط با دانش عمومي به بحث بپردازيد

مدیران انجمن: رونین, شوراي نظارت

ارسال پست
Captain I
Captain I
پست: 370
تاریخ عضویت: سه شنبه 15 شهریور 1390, 7:28 pm
سپاس‌های ارسالی: 6398 بار
سپاس‌های دریافتی: 3280 بار

عظیمترین معدن الماس دنیا

پست توسط behrad90 » پنج شنبه 5 آبان 1390, 5:37 pm

  
عظیمترین معدن الماس دنیا
 
  تصویر بزرگترین معدن الماس دنیا در روسیه میباشد . این معدن در میرنا Mirna در شرق سیبری واقع شده است و به روش روباز استخراج میشود .ارتفاع معدن 525 متر و قطر آن بیش از 1200 متر میباشد .

این معدن به حدی عظیم است که حریم هوائی بالای آن برای پرواز هلیکوپترها ممنوع میباشد . زیرا به دلیل جریان هوای مکنده رو به پائین چند حادثه در این مورد روی داده است .

کامیونهای عظیم معدنی (دامپتراک ) از نوع بلاز با ظرفیت 220 تن در این معدن مشغول به کار میباشند .

  تصویر 
به طوری که در تصویر زیر دیده میشود این کامیون با توجه به وسعت معدن به صورت یک نقطه کوچک دیده میشود . در حالیکه این کامیونها از عظیمترین ماشین آلات معدنی میباشند .

  تصویر 
برای ورود به شهر محدودیتهای شدیدی اعمال میشود و برای ورود به مجوز رسمی نیاز میباشد .

سه زمین شناس شوروی سابق به نامهای Yuri Khabarin , Ekatrina Elagina , Viktor Avedeenko در سال 1955 طی عملیات اکتشافی آثاری از سنگهای ولکانیک کیمبرلیت پیدا کردند که این سنگها معمولا با الماس همراه هستند .به همین خاطر "جایزه لنین " که بالاترین پاداش در شوروی سابق بود به Yuri Khabarin تعلق گرفت .

(کیمبرلیتها سنگهای آذرین اولترامافیکی غنی از پتاسیم هستند. این تیپ سنگها که مربوط به دوران کرتاسه میباشند علاوه بر روسیه ، در هنوستان ، آمریکا و آفریقا وجود دارند . ماده معدنی موجود در کیمبرلیتها الماس میباشد و عیار آن بین0.1 تا 0.6 گرم بر تن میباشد )


توسعه معدن از سال 1957 آغاز شد .در حقیقت این کار در شرایط سخت آب و هوائی شروع شد . حدود 7 ماه در سال در این منطقه شرایط آب و هوائی زمستانی وجود دارد و لایه های زمین تا اعماق در زمستانهای سخت یخ میزدند . در فصل تابستان هم با آب شدن یخها لجنزار بوجود می آمد .
ساختمان کارخانه فراوری ( به منظور جدا سازی ماده معدنی از باطله ) در فاصله 20 کیلومتری دورتر از معدن احداث شده است .

در زمستان دما به حدی پائین میباشد که لاستیکهای کامیونها خرد و روغن منجمد میشد . در طول زمستان کارگران از موتورجت برای آب کردن یخها و کندن لایه های زمین استفاده میکردند . 
  تصویر
تصویر

تصویر

  : [لینک خارجی برای کاربران مهمان مخفی است، لطفا برای مشاهده لینک ثبت نام نموده و یا وارد سایت شوید]  

ارسال پست

بازگشت به “دانش عمومی”