جديدترين اخبار مربوط به نجوم را در اين بخش بخوانيد
Captain I

Captain Ino avatar
پست ها

370

تشکر کرده: 154 مرتبه
تشکر شده: 55 مرتبه
تاريخ عضويت

سه شنبه 15 شهریور 1390 18:28

آرشيو سپاس: 3489 مرتبه در 361 پست

مبهم‌تر شدن اسرار ماده تاريك با سنجش‌هاي كهكشاني جديد

توسط behrad90 » جمعه 6 آبان 1390 16:49

مبهم‌تر شدن اسرار ماده تاريك با سنجش‌هاي كهكشاني جديد


سنجش‌هاي جديد از كهكشان‌هاي كوچك با بهترين مدل ماده تاريك تناقض داشته و به پيچيده‌تر شدن تصوير اسرارآميز اين ماده كه تصور مي‌شود 98 درصد كل مواد جهان را تشكيل داده، منجر شده است.

به گزارش سرويس علمي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا)، ماده تاريك كه نامرئي است تنها از طريق كشش گرانشي آن بر روي مواد عادي كه جهان مرئي را تشكيل مي‌دهند قابل شناسايي است.

عليرغم عدم آگاهي از چيستي اين ماده، دانشمندان توانسته‌اند به مرور مدلي مناسب براي توصيف رفتار آن بسازند. براساس اين مدل، ماده تاريك از ذرات سرد و با حركت آهسته ساخته شده كه به دليل وجود گرانش به هم چسبيده‌اند.

اين الگوي ماده تاريك سرد در بيشتر مواقع به خوبي توانسته رفتار ماده تاريك را توجيه كند. با اين حال، در زمان اعمال بر روي كهكشان‌هاي كوتوله، اين مدل با شكست مواجه شد چرا كه طبق نظريه، ماده تاريك در آنها از گستردگي بيش از حد معمول برخوردار است.

در پژوهش جديد، محققان با استفاده از يك شيوه جديد كه بر هيچ كدام از نظريات ماده تاريك تكيه ندارد، به محاسبه توزيع جرم دو كهكشان كوتوله با نام‌هاي كوره و مجسمه در كهكشان راه شيري پرداختند اما سنجش‌هاي آنها با فرضيه ماده تاريك سرد، تناقض داشته و منجر به پيچيده‌تر شدن اين ماده رازآلود شده است.

طبق اين مدل، مركز كهكشانها بايد پر از توده‌هاي متراكم ماده نامرئي باشند اما ماده تاريك در اين دو كهكشان كوتوله و همچنين ديگر مدل‌هاي مشابه كهكشاني به طور مساوي گسترش يافته است. بر همين اساس، مدل اوليه بايد با اصلاحاتي روبرو شود.

كهكشان‌هاي كوتوله، مكان‌هاي مناسبي براي بررسي ماده تاريك به شمار مي‌روند چرا كه تصور مي‌شود تماما از اين ماده تشكيل شده و تنها يك درصد ماده موجود در اين كهكشانها ماده عادي است كه منجر به شكل‌گيري سيارات و ستاره‌ها شده است.

براي تعيين محل و ميزان ماده تاريك در كهكشان‌هاي كوتوله، دانشمندان به مطالعه حركت 1500 تا 2000 سياره مرئي پرداختند كه به انعكاس نيروهاي گرانشي اعمال شده بر روي آنها توسط ماده تاريك مي‌پردازند.

به گفته برخي محققان، زماني كه ماده عادي با ماده تاريك برخورد مي‌كند، منجر به گسترش آن شده و تراكم ماده تاريك را در مركز كهكشانها كاهش مي‌دهد. اگرچه مدل ماده تاريك سرد تاكنون توضيحي براي اين موضوع نداشته است.

اين يافته‌ها قرار است در مجله The Astrophysical Journalمنتشر شود
.

کاربران زیر از شما کاربر محترم جناب behrad90 تشکر کرده اند:
SAMAN, CAPTAIN PILOT, ASHKAN95, ARafiee, nima-rad

 


  • موضوعات مشابه
    پاسخ ها
    بازديدها
    آخرين پست

چه کسي حاضر است ؟

کاربران حاضر در اين انجمن: بدون كاربران آنلاين و 0 مهمان